Na kulmofén nedá řada žen při každodenní úpravě vlasů dopustit. Praktickým způsobem spojuje kulmování a fénování v jeden úkon, díky čemuž účes i při ranním shonu získá ten správný tvar a objem. Jak vybrat ten nejlepší kulmofén? Na které parametry se zaměřit vzhledem ke kvalitě a délce vlasů?
Začneme tím nejdůležitějším – co je kulma a co kulmofén? Zásadní rozdíl mezi kulmou a kulmofénem je ve výsledku a ve způsobu, jakým tito stylingoví pomocníci pracují.
Kulma na vlasy vytváří precizní výsledek s důrazem na detail. Upravuje už suché vlasy do loken, bohatých vln nebo retro trojvlnek. Výhřevné těleso nahřívá kulmovací část, na kterou navinete pramen vlasů, chvíli počkáte a pramen zlehka uvolníte. Pokud máte rovné vlasy a toužíte po bohatých kudrnách, s dobrou kulmou si svůj sen splníte.
Kulmofén, jak už naznačuje samotný název, vlasy během úpravy fénuje a zároveň kulmuje – tvaruje. Může se tedy použít i na mokré vlasy. Výsledkem je účes pěkně objemný a vytvarovaný podle vašich představ. Husté kudrnaté prameny však s kulmofénem nevytvoříte, stejně tak se vám nepodaří ani trojvlny.
Na příjemné měkké vlny a oku lahodící účes, se kterým se můžete vydat do práce, na schůzku či na rodinnou oslavu, však poslouží přesně podle očekávání. Kvalitní kulmofény pracují s různými teplotami, aby bylo jejich působení na vlasy co nejšetrnější. Vyhledávaná je funkce ionizace, protože kulmofén s ionizátorem omezuje elektrizování vlasů. I po sušení a tvarování jsou tak vaše vlasy jemné a uhlazené.
Nenechte si ujít článek: „Jak vybrat kulmu, která bude vyhovovat délce a typu vašich vlasů?“
Kulmofén, jako vysoušeč vlasů, který při sušení jednotlivé prameny současně tvaruje, je velmi populární výbavou na úpravu účesu. Šetří váš čas a dopracujete se k dobrému výsledku už při prvním použití. U kulmofénů je důležité sledovat příkon, rychlostní stupně proudění vzduchu, možnost regulace teploty, průměr a povrch hlavice.
Příkon kulmofénu je ve většině případů vyšší než příkon kulmy. Je v podobném rozsahu jako příkon fénů, tedy přibližně od 400–1 200 W. Výkonné kulmofény pracují s příkonem od 800 W a více.
Je to jednoduchá úměra: Čím proudí vzduch přes kulmofén rychleji, tím bude účes dříve hotový. Pokud máte jemnější vlasy a obáváte se, že by je prudký vzduch zničil, zvolte kulmofén s možností regulace rychlosti proudění vzduchu (nejčastěji 2 rychlosti).
Kulmofén má robustnější rukojeť oproti samotné kulmě. I přesto by měla dobře padnout do ruky, neklouzat a být na dotek ve všech místech příjemná – bez pocitu pálení a přenášení vibrací do ruky.
Pro kratší vlasy je vhodný kartáč s menším průměrem (do 19 mm), zatímco dlouhé vlasy rychleji upravíte robustnějším kartáčem s větším průměrem, který je zároveň méně náchylný na zamotání.
Výbava kulmofénů je v mnohých případech velkým lákadlem, protože umožňuje vytvoření kompletního stylingu vlasů v pohodlí domova. Kromě hlavního kulatého kartáče můžete získat užší kulatý kartáč, plochý kartáč pro uhlazení vlasů, ondulační teplovzdušný nástavec, hlavici se zasouvatelnými hroty (uvolní zamotané vlasy), či kondenzátor proudu vzduchu.
Mezi vyhledávané prvky patří otočný kabel, závěsné očko, tepelná pojistka (ochrana při přehřátí) a cestovní pouzdro.
Také u kulmofénu máte možnost zvolit si teplotu, která bude pro vaše vlasy co nejšetrnější. Obvykle jde o 3 teplotní stupně (teplý, horký a studený vzduch pro fixaci účesu), ale výjimkou nejsou ani kulmofény s více než 5 teplotními stupni a citlivou regulací.
Teplovzdušné kulmy a kartáče, jak se kulmofény obvykle nazývají, nedokáží sice vytvořit tak precizní a dokonalé vlnky a vlny jako samotné kulmy, ale určitě je oceníte při každodenní úpravě vlasů. Kulmofén je vhodný na dlouhé i krátké vlasy.
S kulmofénem jednoduše vytvarujete ofinu, zatočíte vlasy správným směrem a dodáte celému účesu požadovaný objem. Pakliže byste si účes tvarovali klasickým fénem a kulatým kartáčem na vlasy, měli byste obě ruce zaneprázdněné, a tedy i omezené možnosti s vlasy při jejich natáčení pracovat.