Pokud toužíte po bohatém účesu a krásně upravených vlasech, neměla by ve vaší výbavě chybět kvalitní kulma na lokny či kulmofén. Jak vybrat kulmu (kulmofén), která bude vyhovovat délce a typu vašich vlasů? Na jaké parametry se zaměřit, abyste dosáhli požadovaného výsledku v co nejkratším čase?
Ať už se chcete ráno učesat do práce, nebo potřebujete z vlasů vyčarovat nadýchaný slavnostní účes, kulma je ideální pomůckou, která vnese do péče o vlasy jednoduchost a lehkost. Možná už starší kulmu vlastníte, ale nepracuje tak, jak byste si představovali. Při výběru kulmy (nebo kulmofénu) je totiž důležité zvážit několik klíčových faktorů.
Dobrou zprávou je, že na každý typ vlasů se najde vhodná kulma, která z nich vytvoří tip-ťop účes a zároveň k nim bude maximálně šetrná.
Kulma a kulmofén vypadají podobně. Štíhlé tělo je rozdělené mezi rukojeť a základní hlavici, na kterou se natáčejí vlasy. Nejde však o přístroje fungující na stejném principu.
Kulma na vlasy pracuje s teplem, které vytváří výhřevné těleso ukryté v jejích útrobách. Vlasy namotáte na hladký povrch hlavice a působením vyšší teploty se zafixují do požadovaného tvaru. Kulmy vytvářejí precizně vytvarované husté lokny, ale i retro trojvlny a bohaté plážové vlny. Všechno závisí na tvaru hlavice, teplotě, kterou kulma dokáže vyvinout, a kvalitě vašich vlasů. Kulma je určená především na úpravu suchých vlasů.
Kulmofén spojuje šikovným způsobem dva přístroje – kulmu a fén. Proudí jím vzduch, podobně jako přes fén. To znamená, že při upravování vlasů zvládne najednou mokré vlasy prosušit a pomocí hlavice je vytvarovat. Hlavice přitom není hladká, jak je tomu zvykem u kulmy.
Vypadá jako kulatý kartáč, na kterém jsou rovnoměrně rozmístěné štětiny (výstupky) a přes pravidelné otvory proudí směrem k vlasům vzduch. Vzduch nemusí být horký. U kulmofénů můžete používat nižší, šetrnější teploty, nebo dokonce k fixaci využít studený. Je-li navíc kulma vybavená funkcí ionizace, výsledkem budou vlasy krásně lesklé a bez elektrizování.
Při výběru kulmy na vlasy zvažte především svoje očekávání, kvalitu a délku vlasů. Abyste se v nabídce s přehledem zorientovali, vezměte si na pomoc následující rady a tipy, které vám pomůžou zacílit na správné možnosti.
Příkon kulmy předurčuje rychlost jejího nahřátí. Výkonnější kulmy (tedy s vyšším příkonem) dosahují poměrně rychle nastavené teploty a zvládnou pracovat s vysokými teplotami. Úprava vlasů vám zabere jen několik minut, proto se nemusíte obávat, že by se provoz kulmy s příkonem nad 200 W zásadně projevil na rostoucích účtech za elektřinu.
Máte krátké nebo dlouhé vlasy?
Jsou vaše vlasy jemné, nebo naopak hrubé a nepoddajné?
Levné kulmy na vlasy nenabízejí možnost tepelné regulace. Pracují s jednotnou teplotou cca 170 °C. Pokud chcete mít jistotu, že svým vlasům dáváte tu nejlepší péči, sáhněte po kulmě s regulací teploty, například v rozmezí 150–210 °C. Digitální nastavení teploty ovládáte jednoduše – tlačítky na rukojeti.
Nejen teplota rozhoduje o tom, jak šetrná bude kulma na lokny k vašim vlasům. Věnujte pozornost také materiálovému provedení hlavice.
Pro celkovou spokojenost s používáním kulmy nepřehlédněte detaily:
Lokny, vlny, trojvlny nebo roztomilé kudrlinky? Na jednoduché rovnoměrné vlnky až vlny je nejlepší klasická klešťová kulma. Na vlny, které se zužují směrem od kořínků ke konečkům, si vezměte na pomoc kónickou kulmu. Retro deep waves a finger waves vyčaruje z vašich vlasů speciální trojkulma.
Který typ kulmy najde u vás nejlepší využití? A kolik zručnosti si používání daného typu vyžaduje?
Je klasická kulma na lokny, kterou používaly už generace před námi. Součástí kulmy je rovnoměrně široká hlavice vytvářející vlny se stejnou šířkou po celé délce. Kulma na vlny tohoto typu je vybavená klešťovým úchytem, který udržuje navinutý pramen na místě. S kulmou se dobře pracuje i bez velkých zkušeností. Možná však budete mít víc práce s konečky vlasů a jejich „vykulmováním“ do požadovaného směru.
Náš tip: V této kategorii jsou nejoblíbenější kulmy od značek Rowenta, Remington, ETA, Babyliss.
Tvar hlavice se směrem ke špičce pozvolna zužuje a klešťový úchyt není součástí. S pomocí kónické kulmy vytvoříte přirozeně působící vlny, které jsou širší a nadýchanější u hlavy. U konečků jsou zase menší a jednotlivé prameny do sebe pěkně zapadají. Práce s kónickou kulmou už vyžaduje jistý cvik, protože prameny mají tendenci sklouzávat se po hlavici. Avšak stačí se podívat na pár videotutoriálů a zanedlouho získáte dostatečnou zručnost k manipulaci s kulmou.
Náš tip: Zaujala vás kónická kulma, ale i tak chcete mít doma univerzálnější kulmu? Sáhněte po multifunkční kulmě s nástavci. V základní výbavě bude mít několik různých hlavic. Liší se například průměrem a tvarováním. Takový typ najdete například v nabídce značky ETA.
Zajímavá novinka v sortimentu kulem si získává víc a víc spokojených uživatelských recenzí. Automatická rotační kulma (známá jako loknovací) sama natočí pramen vlasů do pružné a přirozeně vypadající vlny. Pracuje rychle a jednoduše se s ní manipuluje. Běžně jde o dražší přístroj, který je skvostem v nabídce renomovaných značek. Vlasům poskytuje doplňkovou ionizační péči, a dokonce některé modely senzorem snímají teplotu vlasů a přizpůsobují svůj chod tak, aby vlasy nepoškodilo velké teplo.
Náš tip: Věnujte pozornost také samonavíjecí kulmě ETA Fenité a Philips Series 8000 Autocurler SenseIQ.
O jedinečný hravý retro nebo plážový vzhled se postará trojitá kulma na vlasy. Je známá i pod názvem vlnkovač. Má speciálně tvarovanou hlavici s válci, mezi které vložíte pročesaný pramen vlasů na pár sekund a posunete se o kousek dál. Některé trojkulmy umožňují nastavit hloubku vlny a vyhrát si tak s účesem do detailu.