0 Kč
×

Jak vybrat osobní váhu?

09.01.2023

Na čem se vážíte? Poradíme vám, jak vybrat osobní váhu – jestli zvolit digitální, nebo mechanickou, chytrou, nebo základní… Naučíme vás také, na jakých hodnotách záleží a jak byste se vlastně měli správně vážit.

Jak vybrat osobní váhu

O čem se dočtete: 

Kdybyste měli vyjmenovat výbavu svojí domácnosti, tak na ni možná zapomenete – osobní váhu přitom vlastní snad každý a jde o velmi důležitou (a přesto levnou) zdravotní pomůcku.

V dnešním článku vám poradíme, jak osobní váhu vybrat. Jaké základní parametry musíte zohlednit vždy, jaké jsou rozdíly mezi hlavními druhy vah, ale také jaké moderní funkce už dnes váhy mohou nabízet – a to i cenově dostupné modely.

Jak vybrat osobní váhu

Věděli jste například, že zrovna vaše tělesná hmotnost může být ten nejméně důležitý parametr, jaký vám osobní váha zobrazí?

Nejdůležitější základní parametry

Provedení: Mechanická vs. Digitální (vs. Chytrá). Rozdíly si probereme v následující kapitole, každopádně rovnou prozradíme, že mechanické váhy sice vůbec nezavrhujeme, ale pokud kupujete novou váhu, doporučujeme sáhnout po digitálním modelu.

Nosnost: Zdravotně sice není vhodné, abyste měli 150 a více kg, ale pokud tolik prostě vážíte, tak to rozhodně musíte zohlednit při výběru váhy. Některé mají nosnost jen 100 kg, většina 150 kg, jiné i více, tedy 170, 200, či dokonce 250 kg.

Přesnost: Samozřejmě platí, že čím vyšší přesnost, tím lépe, ale nejčastější hodnota činí 100 gramů, což je opravdu zcela dostatečné (pouhá voda v jedné klasické skleničce má čtvrt kila a více, takže vážit se na gramy nemá u dospělých zdravých lidí smysl). Vyšší přesnost nabízejí speciální kojenecké, lékařské a jiné profesionální váhy.

Rozměry: Rozměrově jsou si váhy velmi podobné a bývají univerzální, takže spíše pro formu ověřte, že omylem nekupujete nějaký výjimečně malý, designový model, na který byste se nevešli.

Design: Tady si můžete vybírat. Nejčastěji narazíte na plast, sklo, nerezový kov a jejich kombinace, ale existují také váhy barevné, imitující dřevo… Pokud budete mít váhu v koupelně, kde bude na očích, tak volbu designu nepodceňuje. Pokud ji zasunete pod botník a budete ji používat dvakrát měsíčně, můžete vzhled upozadit. Určitě by ale měla váha nabízet přehledný displej, u kterého například můžete využít i podsvícení.

Digitální váha

Troufáme si říct s jistotou, že v nabídce vah najdete takovou, která se vám bude líbit a padne do dekoru vaší domácnosti.

Mechanická, nebo digitální?

Tento článek se bude primárně věnovat digitálním váhám, ale i ty mechanické si zaslouží zmínku. Pokud máte doma, u rodičů nebo u babičky starší váhu, je možné, že je právě mechanická.

Jejich výhoda je jasná. Nepotřebují baterie – a vlastně ani žádnou jinou údržbu. „Kalibrujete“ je často tím, že ozubeným kolečkem nastavíte nulu, a pak už se můžete vážit. Mechanické osobní váhy jsou také zpravidla velmi odolné, ne náhodou jsou často k vidění v dětských lékařských ordinacích, v porodnicích apod.

Nevýhody? Zaprvé je měření často orientační – musíte odečítat stupnici, která často bývá rozdělená např. po 200 gramech, často i po půl kilech. Zadruhé mechanické váhy měří jen a pouze hmotnost, a jak si ukážeme v následujících kapitolách, to k úplnému obrázku o vašem zdraví zdaleka nestačí.

Jak vybrat osobní váhu

Digitální osobní váhy naproti tomu měří zpravidla na desetinu kilogramu (to bývá i jejich přesnost, vizte dále). Čísla neluštíte, vidíte je rychle a přesně. Mají spoustu dodatečných funkcí, nejčastěji aspoň paměť… Nevýhodou je nutnost vyměnit v nich jednou za čas (klidně i jednou za pár měsíců) baterie.

Právě na moderní digitální váhy a jejich parametry a výbavu se spolu podíváme v tomto článku.

Když chcete znát víc než jen svoji váhu

Základní parametry jsme již probrali, ale jak jsme psali úplně na začátku, měli byste chtít znát mnohem více parametrů, než je vaše tělesná hmotnost.


Proč?

Mnohem důležitější než vaše celková váha je totiž poměr, ze kterého se skládá. Navíc pochopitelně váhu ovlivňují i další parametry, jako je vaše výška nebo pohlaví. 150cm 50kg slečna může být naprosto v pořádku, ale u 180cm muže by šlo o podvýživu.

Stejně tak můžou mít dva dospělí muži na milimetr stejnou výšku a na nanogram stejnou váhu, kupříkladu 85 kg… Ale jeden bude vysportovaný svalnatý atlet, trenér ve fitku, a druhý bude mít tenké ručičky a pivní břich. Tuk je totiž při stejné hmotnosti objemnější než svaly – i proto se může stát, že držíte správnou dietu a měníte životosprávu, tělo se vám viditelně zmenšuje a zpevňuje, ale vaše váha se dva měsíce zatvrzele drží na stejném počtu kilogramů. Může to být naprosto v pořádku.

Gallet, měření

I cenově dostupná váha, jako je například model značky Gallet, nabídne analýzu stavby těla.
 

Co byste tedy měli měřit (resp. co by měla měřit váha)? Základem je množství tuku, množství vody a množství svalů v těle, nejčastěji vyjadřované v procentech. K tomu umí některé váhy měřit například i hmotnost kostí. Měření probíhá nejčastěji tak, že vaším tělem prochází zcela bezpečné množství elektrického proudu, které vůbec necítíte, a váha pak hodnoty vypočítává na základě elektrického odporu (jiné hodnoty vykazuje proud při průchodu tukem, jiné u vody atd.).

To je základ, který zvládají i váhy s cenou kolem například 500 Kč. Měření je rozumně přesné, takže profesionální přístroje jsou sice možná spolehlivější, ale můžete sledovat trendy a máte aspoň hrubou představu, jestli ve vašem těle tvoří svaly 40, nebo 30 % hmotnosti, což je pořádný rozdíl.

Dražší diagnostické váhy pak umí měřit ještě mnohem více parametrů – například množství nebezpečného viscerálního tuku, který obaluje vnitřní orgány, případně hodnoty bazálního metabolismu (BMR, kolik energie tělo uvolňuje v klidu), aktivního metabolismu (AMR, kolik energie tělo spotřebuje během denních aktivit), měřit BMI (které ale není všemocné).

Můžete si provádět bioimpedanční analýzu, segmentální tělesnou analýzu, měřit metabolický věk a další hodnoty, které vám pomohou získat komplexnější přehled o vašem zdraví.

Diagnostická digitální váha Tanita BC 545N

Takovéto váhy už někdy nespoléhají jen na nášlapné senzory, ale nabízejí například i vytahovací madlo s přesnějšími snímacími elektrodami.

Diagnostická digitální váha Tanita BC 545N

Profesionální diagnostický váha s vytahovacím madlem, jež zajišťuje ještě přesnější výsledky.
 

Tip: Hubnete nebo nabíráte, hlídáte si stravu, pravidelně se vážíte a měříte? Jak se ale udržet v režimu dlouhodobě? I domácí posilování může být legrace - zapojte do něj své ratolesti a uvidíte, jaká to bude zábava!

Chytré funkce navíc

Ať už jste klasická rodina, nebo váhu kupujete například na společný studentský byt, oceníte možnost nastavit více uživatelů. Běžně jich váhy podporují i pět nebo klidně i deset a více. Každý by měl mít možnost nastavit si do paměti pohlaví, věk a výšku, a i když mají váhy často jen malý displej s omezeným množstvím zobrazených údajů, měla by váha každému uživateli ukazovat alespoň změnu v celkové hmotnosti oproti minulému měření (například změna o -0,2 kg).

Jak vybrat digitální váhu

Displej by měl být dobře čitelný a přehledný. I levná váha by měla nabízet podporu více uživatelů, aby ji mohli plnohodnotně používat všichni členové rodiny.
 

A nesmíme zapomenout na tzv. chytré váhy, které komunikují s vaším mobilním telefon přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Nejde nutně o drahá zařízení za tisíce, mohou stát klidně již kolem 600–700 Kč.

Za mírný příplatek nabízejí velkou výhodu v podobě synchronizace naměřených dat s mobilní aplikací. Nemusíte si psát do tabulky, o kolik jste zhubli nebo jak se vám změnil poměr svalové hmoty. Aplikace v telefonu vám ukáže grafy a vypočítá trendy, sama, bez práce. Vzhledem k tomu, že spolu chytré aplikace mohou často spolupracovat (pokud chcete a umožníte jim to), můžete tak například vzájemně přenášet údaje o stravování a pitném režimu, o aktivitách a právě o váze a stavbě těla. Budete si tak moci udržovat dokonalý přehled.

Na videu vidíte, co může taková aplikace k smart váhám nabídnout. Konkrétně se jedná o Vital Body Plus, kterou disponují vybrané inteligentní váhy ETA.

Jak se správně vážit?

Na závěr si dovolíme několik tipů, jak byste se měli vážit, aby byly hodnoty co nejvíce vypovídající.

Zaprvé se ujistěte, že je v pořádku samotná váha, tedy že nemá vybité baterie a že je na rovné ploše, ideálně například na dlaždičce. Nejlepší také bude, když ji budete mít na jednom místě. Dále by váha neměla mít zaprášené nožičky; i menší nečistoty ji mohou vychýlit.

Jak se správně vážit

Vy byste se měli vážit ideálně bez oblečení, tedy nazí, a pokud to není možné, tak ve spodním prádle. Nejlepší je vážit se ve stejnou dobu, například ráno, a to klidně po ranní návštěvě toalety. Výše uvedené rady neříkáme nutně proto, abyste se radovali, že máte o pár gramů méně, ale aby byly podmínky vážení aspoň přibližně jednotné – večer, když jste ještě plní oběda, zajíte se večeří a zapijete to půllitrem vody, budete logicky těžší oproti rannímu vážení z předešlého dne, i když jste samozřejmě reálně o to kilo a půl neztloustli.

Na závěr ještě poradíme, abyste se vážili v klidu a v pohodě. Pokud vás baví měřit se každý den, směle do toho, ale nečekejte, že budete denně výrazněji hubnout, a počítejte s výchylkami. Jinak bohatě stačí vážení jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní. Každopádně sledujte, jak se u vás vyvíjí zmíněné poměry svalstva, vody a tuků, nikoli jen celkovou váhu.
 

Chci osobní váhu

Další aktuality

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Společnost HONOR na českém trhu představila tři zbrusu nová zařízení z řady 200. Zatímco nejnižší model zaujme svou velmi příznivou cenovkou, vlajková loď nabídne pokročilé technologie, funkce a špičk...... Celý článek
Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Krevní tlak úzce souvisí s kondicí srdce a tepen. Vysoký krevní tlak, který je pro tělo člověka nebezpečný, se však nedá odhalit obyčejným pozorováním. Neupozorní n...... Celý článek
Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Moderní technologie už zabrousily i do našich kuchyní. Ptáte se jak? Skrze kuchyňský robot Bosch MUMS6ZS00. My jsme ho pro vás otestovali a zjistili, jak si poradil s bílky či kynutým těstem. Více se ...... Celý článek
Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Hledáte tipy na to, co sledovat na Netflixu? Pojďme se podívat na celkem 7 reality shows, které se mohou právem zařadit k těm nejúspěšnějším. V našem výběru si na své přijdou jak milovníci vztahových ...... Celý článek
LG představuje QNED televizní novinky 2024

LG představuje QNED televizní novinky 2024

Ponořte se do obrazu s neuvěřitelně pestrými a sytými barvami na nových QNED televizích značky LG. Technologie QNED vznikla spojením Quantum Dot a NanoCell a nabízí vyvážené zobrazení barev i dokonale...... Celý článek