Jak vybrat a zapojit set-top box?

10.05.2024
Máte doma starší televizor, který neumí přijímat aktuální televizní vysílání, ale nechcete se s ním rozloučit? S nástupem nových digitálních technologií a vysílání ve formátu DVB-T2/HEVC vám poradíme s výběrem set-top boxu, který i starému přijímači umožní držet krok s požadavky moderního vysílání. A zároveň vám předáme návod krok za krokem, jak set-top box správně zapojit.

Set-top box

Dnes si odpustíme teorie a zaměříme se na čistě praktické rady, co dělat v případě, že váš televizor nepodporuje potřebný standard a kodek, tedy DVB-T2 HEVC (H.265). Konkrétně vám poradíme, jak vybrat a zapojit set-top box.

Set-top box

O čem se dočtete:

Set-top box (STB) a DVB-T2 HEVC (H.265)

Potřebujete vůbec nový set-top box

Od ceny se odvíjí i kvalita obrazu

Pozor na možnosti připojení

Funkce navíc, které můžete chtít

Jak zapojit set-top box

Zvažte i pořízení nového televizoru

Potřebujete jen dva pojmy

Set-top box (používá se také „nešťastná“ zkratka STB)

„Krabička“, která se postará o příjem a zpracování pozemního digitálního signálu. Vypadá jako klasický satelitní přijímač, DVD přehrávač, videorekordér apod., ale často bývá menší, a to i výrazně.

Právě do set-top boxu (takto se správně píše, případně ještě „set top box“) zapojíte anténní kabel „ze zdi“. Ze set-top boxu pak povede do vašeho televizoru kabel, který bude přenášet obraz a zvuk.V roce 2019 přišla nová verze, tedy přechod na DVB-T2.

DVB-T2 HEVC (H.265)

DVB-T2 je označení pro celý standard digitálního pozemního vysílání, z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial. Dvojka označuje novou verzi, ve které se u nás televizní signál vysílá. Znát také můžete „kabelovku“ (DVB-C) a „satelit“ (DVB-S nebo DVB-S2). Co se HEVC (H.265) týče, nemusíme v tomto článku zabíhat do techničtějších detailů (ty najdete zde) – jde zjednodušeně řečeno o způsob, jakým se obraz přenáší, tedy kodek/kódování.

Potřebujete vůbec nový set-top box?

Jsme samozřejmě rádi, že naše články čtete, ale neškodí upozornit, že pokud máte televizor s podporou DVB-T2 HEVC (H.265), dál číst nemusíte. Máte vyhráno, anténní kabel připojíte přímo do televizoru a nic nemusíte dokupovat. Stejně tak vás set-top-box nemusí zajímat ani v případě, že televizní signál chytáte ze satelitu nebo přes internet (IPTV).

Jak kompatibilitu poznáte? Zaprvé vězte, že za poslední roky je podpora DVB-T2 přímo v televizoru běžná, takže pokud jste kupovali televizor například během minulých osmi let, máte velkou šanci, že je kompatibilní. Upřímně – spíše by nás překvapilo, kdyby nebyl.

Od ceny se odvíjí i kvalita obrazu

Set-top boxy vždycky byly a stále jsou relativně levným příslušenstvím. Ceny začínají kolem 400 Kč, a hodně dobré a skvěle vybavené modely zpravidla stojí kolem 1 000 Kč.

I ten nejzákladnější model může splňovat vaše požadavky, jen si musíte dát pozor na několik věcí.

Set-top boxCenově dostupný set-top box Hyndai DVBT 230 PVR

Určitě doporučujeme, abyste se podívali, jestli vám bude vyhovovat dálkový ovladač, protože dost možná půjde o váš ovladač hlavní. Pokud nejste anglicky hovořící, ověřte si také dostupnost českého menu, které je sice často ve výbavě, ale podmínkou není.

Vyšší modely také nabízejí praktické funkce „navíc“, ke kterým se dostanete o pár odstavců níže.

HDMI

Pozor na možnosti připojení

Už samotná koupě set-top boxu svědčí o tom, že nejspíš máte starší televizor. Podívejte se před koupí, jestli už má moderní konektor HDMI (to by bylo ideální, určitě v takovém případě investujte pár desítek/stovek korun do HDMI kabelu), nebo je nutné pořídit set-top box s konektorem SCART.

HDMI má výhodu nejen v tom, že je kompaktnější, ale hlavně umožňuje přenášet obraz ve vysoké kvalitě (podle verze až v rozlišení 4K). Jde o konektor, který se dnes standardně používá také u monitorů, notebooků a dalších zařízení „s plochou obrazovkou s vysokým rozlišením“.

 

SCARTSCART ale přenáší obraz jen ve výrazně nižší kvalitě; jde o starý typ připojení, který nahradily právě konektory HDMI.

Pokud máte starý CRT televizor, který chcete používat, dokud neodejde do křemíkového nebe, je SCART nutnost a jeho použití „nevadí“ – stejně televizor nenabízí panel s vysokým rozlišením apod.

Využít SCART kabel v případě, že máte plochou HD televizi, by ale byla opravdu chyba. Nejde o nějaké teoretické detaily v obrazu, které byste viděli jen pod mikroskopem – rozdíl ve kvalitě je opravdu enormní.

Funkce navíc, které můžete chtít

EPG

Elektronický programový průvodce není nic jiného než digitální televizní program všech naladěných stanic, a to na několik dní dopředu. Vám pak stačí stisknout tlačítko na ovladači, podívat se, co se kde vysílá, a bez otravného hledání rovnou přepnout na kanál se zajímavým obsahem.

USB vstup (a přenos kvalitního obrazu)

Pokud máte starší televizor, je možné, že nemá USB vstup (nebo si neporadí například s přehráním videa). Konektor bývá u set-top boxů častou výbavou a umožní vám pouštět na velké obrazovce fotky, hudbu i videa.

Ověřte si případně, jaké formáty přístroj přehraje. Také se opět vracíme k rozlišení a kvalitě obrazu – televizní stanice možná nevysílají ve 4K (a dlouho nejspíš nebudou), ale to neznamená, že přes set-top box nemůžete přehrávat filmy ve špičkové kvalitě například právě z USB flash disku.

Technisat T2 DVR
Ideální je, když konektorová výbava zahrnuje také USB.

Ovladače pro seniory

Některé set-top boxy mají speciální dálkové ovladače navržené tak, aby byly snadno ovladatelné a přehledné pro starší uživatele. Tyto typy ovladačů většinou vynikají většími tlačítky, jasnějšími popisky či speciálními funkcemi pro zjednodušení navigace v menu či vyhledávání obsahu.

Díky těmto ovladačům je usnadněna a zpřehledněna práce se set-top boxem pro seniory, kteří nemusejí mít tolik zkušeností s technologiemi.

Set-top boxVýborně vybavený set-top box GOGDVB143T2SENIOR

Programovatelný ovladač

Součástí některých STB (GoGen i Hyundai) jsou programovatelné ovladače, s jejichž pomocí lze ovládat televizi (zapnout/vypnout, ovládání hlasitosti, přepínání mezi kanály apod.). Výhodou těchto ovladačů je, že vám stačí pouze jeden ovladač na ovládání set-top boxu a televize.

Nahrávání a více tunerů

Některé set-top boxy umožňují nahrávat vysílání, a to zpravidla na externí disk nebo flashdisk. Pokud (a jen pokud) jde o model, který nabízí dvojitý tuner, tak můžete nahrávat i jinou stanici, než na kterou právě koukáte.

Žlutý boxík: Set-top box může technicky vzato klidně umět jen přepínat naladěné programy. Když už ale přístroj pořizujete, zvažte, jestli nechcete něco navíc.

Jak zapojit set-top box

Nevíte si rady, jak na správné zapojení DVB-T2 set-top boxu? Nebojte se. Celý proces je poměrně jednoduchý a s naším návodem jej hravě zvládnete. 

Připravte si koaxiální kabel

Při zapojování set-top boxu se neobejdete bez použití takzvaného koaxiálního kabelu. Jedná se o kabel, který propojuje anténu se samotným set-top boxem. U některých zařízení jej najdete přímo v balení, v některých případech však může být nutné jej pořídit zvlášť. 

Koaxiální kabel se jedním koncem zapojuje do anténní zásuvky (nebo přímo k anténě), druhým pak do set-top boxu (do zdířky pro vstup). Tuto zdířku poznáte podle toho, že bude označena anglicky „IN“ či „INPUT“, nebo česky VSTUP“. Díky tomu se nespletete. 

Propojení set-top boxu s televizí

Anténu a set-top box máte propojený, nyní vás čeká propojení set-top boxu se samotnou televizí. Tento krok se nejčastěji provádí prostřednictvím HDMI kabelu. Starším způsobem je pak propojení přes SCART konektor. Kabel propojte na výstupu na set-top boxu a na odpovídajícím vstupu s televizí. 

Pusťte se do ladění set-top boxu

Jakmile máte vše správně zapojeno, po vybrání daného vstupu na televizi by se vám měla automaticky zobrazit nabídka set-top boxu. Pokud tomu tak není, zkontrolujte nejprve správnost zapojení. Případně zkuste nabídku vyvolat stisknutím tlačítka menu na dálkovém ovládání. Součástí nabídky je nejčastěji možnost automatického ladění. To zabere zhruba několik minut, a poté se již budete moct pustit do klidného sledování vašich oblíbených stanic. 

Zvažte i pořízení nového televizoru

Chápeme, že nový televizor není pro každého a že jde samozřejmě o násobně větší investici, než je pořízení set-top boxu. Pokud ale o novém přístroji uvažujete, nebo jste naopak dlouhé roky trh televizorů nesledovali, doporučujeme, abyste si alespoň prohlédli aktuální nabídku – třeba budete příjemně překvapení. Na jednu stranu se totiž objevily superluxusní televizory za stovky tisíc… Ale na druhou stranu šly ceny celkově dolů, a to opravdu výrazně. Za cenu 8–9 tisíc, za kterou jste dřív pořídili jen malou úhlopříčku „dětem do pokojíčku“, dnes klidně seženete 50" (126 cm) chytrou televizi s jemným rozlišením 4K

Pokud však jste se svou televizí dosud plně spokojeni, netřeba ji posílat do šrotu. Vyberte si set-top box z naší bohaté nabídky a vdechněte své TV nový život.

Set-top box

Další aktuality

Chybové kódy praček Gorenje

Chybové kódy praček Gorenje

Stejně tak jako lidi, tak i naše spotřebiče občas nemají svůj den. A tak se stane, že na nás vyskočí upozornění o neznámé chybě. Jak v takovém případě postupovat? Na to se podíváme v dnešním článku, k...... Celý článek
Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Amazfit T-Rex 3 – Váš parťák do extrémních situací

Recenze: Chytré hodinky Amazfit T-Rex 3 – Váš parťák do extrémních situací

V pořadí už třetí generace chytrých hodinek Amazfit T-Rex 3 nás prostě nemohla minout. Tyhle odolné sportovní velikány jsme se rozhodli otestovat a zjistit, co je pravdy na tom, že se pyšní větším dis...... Celý článek
Staré pryč, nové levněji: Jak funguje výkup s Cashtec?

Staré pryč, nové levněji: Jak funguje výkup s Cashtec?

Máte starý telefon, foťák nebo tablet, který už nepoužíváte? Nenechte ho ležet doma a vyměňte jej za peníze! Se službou Cashtec za něj můžete získat několik tisíc korun a k tomu i výkupní bonus na nov...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek