Jak vybrat televizi?

27.09.2023
Větší, chytřejší a se stále lepším obrazem – takové jsou dnešní moderní televizory. Nicméně úhlopříčka nebo rozlišení zdaleka nejsou jediné parametry, na které je třeba při výběru dávat pozor. Proto se podíváme na to, jak vybrat ideální televizi na základě vašich preferencí.

Jak vybrat televizi

O čem se dočtete:

Velikost úhlopříčky

Rozlišení a frekvence obrazu

Technologie displeje

Typy podsvícení

Smart TV a operační systém

Herní televize

HbbTV versus IPTV

Tunery, konektory, spotřeba

Slovníček pojmů

Vyberte si zde správnou velikost TV

Velikost (úhlopříčka) televize je samozřejmě jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru, výrazně totiž ovlivňuje vaše pohodlí při sledování TV. Úhlopříčky se dnes běžně uvádí v anglických palcích (1" = 2,54 cm).

V úvahu vezměte především velikost místnosti, ve které bude televize umístěná, a také předpokládanou vzdálenost, z jaké budete televizi sledovat. Je totiž rozdíl, plánujete-li koupit hlavní televizi do většího denního prostoru (typicky obývací pokoj spojený s kuchyní), nebo menší doplňkovou například do dětského pokoje. Drtivou většinu moderních televizí lze umístit za pomoci vhodného držáku přímo na stěnu. Díky tomu ušetříte místo a nejste limitovaní rozměry vašeho nábytku.

jak_vybrat_televizi

Doporučená pozorovací vzdálenost nesouvisí pouze s úhlopříčkou obrazovky, ale také s rozlišením obrazu. Čím vyšší je rozlišení, tím blíže můžete u televize sedět, aniž byste registrovali jednotlivé pixely a mřížku. Pro televize s úhlopříčkou 43" (109 cm) vysílající v rozlišení Full HD je doporučená vzdálenost 1,7 m. Pro stejnou úhlopříčku, ale s  rozlišením 4K Ultra HD, je tato vzdálenost už pouze 1 m.

Nikdo vás nemůže přinutit, abyste seděli přímo před televizí. Avšak už ve vzdálenosti 1 m při 4K Ultra HD rozlišení budete vidět obraz dokonalý, bez rušivých elementů. A stejně tak kvalitní bude i tehdy, pokud se pohodlně usadíte o další 2 m dál na pohovku!

Jak vybrat televizi

Při volbě doporučené vzdálenosti není rozhodující , jakým maximálním rozlišením televize disponuje, ale jaké rozlišení má signál, který v televizi právě běží. Pokud tedy máte zapnutou 4K televizi, ale díváte se na HD vysílání některé ze stanic (např. Nova HD), pak je doporučená vzdálenost naprosto stejná jako u Full HD televize.

Velikost úhlopříčky

Doporučená vzdálenost

32"

1,1 m

43"

1,4 m

50"

1,5 m

55"

1,7 m

65"

2 m

75"

2,3 m

85"

2,6 m

98"

3 m

Rozlišení obrazu

Rozlišení obrazovky lze vysvětlit poměrně jednoduše. Představte si jistý počet řádků a sloupců, které vaši obrazovku rozdělují na miniaturní obrazové body (pixely). Čím více obrazových bodů, tím detailnější a ostřejší je zobrazován obsah.

Rozlišení se odvíjí i od velikosti televizoru , přičemž by mělo platit, že minimem u modelů nad 80 cm je Full HD. U televizorů velikosti 100 cm a více již doporučujeme rozlišení 4K Ultra HD. Dříve jste se mohli často doslechnout či dočíst, že tak vysoké rozlišení je zbytečné, když pro něj není obsah. To už však dávno neplatí , neboť dnešní pořady už jsou zpravidla natáčeny právě do 4K rozlišení a není problém je levně či dokonce zdarma získat v populárních službách, jako je HBO Max, Disney+, SkyShowtime, Netflix, YouTube a další.

Jak vybrat televizi

Pokud váš televizor disponuje technologií upscaling, dokáže obraz celistvě vylepšit a přepočítat z nižšího rozlišení na vyšší. Nedokáže přímo z FullHD udělat 4K, výrazně se mu ovšem přiblíží. V případě, že tedy sledujete svůj oblíbený seriál, který je dostupný pouze v nižší kvalitě, TV dokáže obsah automaticky transformovat do vyššího rozlišení. I signál s nižším rozlišením tak na moderních televizích může vypadat opravdu dobře.

V praxi se u rozlišení nejčastěji setkáte s tímto dělením, pokud si chcete vybrat televizi podle velikosti úhlopříčky:

HD Ready (1366 × 768): Dnes nejnižší dostupné rozlišení, které naleznete téměř výhradně u TV s úhlopříčkou do 30"  nebo ještě i úhlopříčkou 32". Pro tyto menší televize je totiž HD rozlišení dostačující, tzn. není na úkor kvality obrazu. U televizí s větší úhlopříčkou by vás už rušila slabší kvalita zobrazení.

jak_vybrat_televizi

Full HD (1920 × 1080): S tímto rozlišením se dnes nejčastěji setkáte u televizí s úhlopříčkou 33 až 43", u větších přístrojů je již Full HD téměř zcela nahrazeno UHD. Ve Full HD můžete sledovat například film na Blu-Ray nebo DVD discích a vysílají v něm mnohé digitální či satelitní TV.

Ultra HD (UHD/4K) (3840 × 2160): Nabízejí unikátní rozlišení obrazu, které zobrazí 4krát více obrazových bodů než Full HD TV. Pokud si chcete vychutnat maximální detaily a dokonale čistý obraz, UHD je nejlepší volbou. Zejména využíváte-li streamovací služby nebo jste-li herními nadšenci. UHD televize se aktuálně těší velké popularitě a patří mezi vůbec nejprodávanější . Často se vyskytují v úhlopříčkách 44 až 50'' 51 až 60'',  61 až 70'' nebo 71 až 80''.

8K (7680 × 4320):  V porovnání se 4K televizemi (UHD) zobrazí 4krát vyšší rozlišení. Zobrazený obsah je k nerozeznání od reality. Dokonce i při pohledu zblízka je obraz perfektně jemný. Televize s tímto rozlišením představují poměrně drahou technologii, pro kterou se zatím nešíří dostatek obsahu v 8K kvalitě. Některé 4K TV využívají technologii upscalling, která zvýší 4K rozlišení na 8K.

16K (15360 × 8640 px)  – zatím jde o hudbu budoucnosti a 16K televize aktuálně není možné pořídit, byly pouze představeny v květnu v rámci akce Design Week Display Week 2023. Je však jasné, jakým směrem se budou technologie televizí ubírat.

Jak vybrat televizi

Frekvence obrazu

 

Atribut, který rovněž ovlivňuje kvalitu obrazu, je frekvence obnovování obrazu, kterou si jednotliví výrobci rádi zkrášlují, což detailně popisuje náš dřívější článek. Obnovovací frekvence, uváděná v hertzích (Hz), hovoří o plynulosti obrazu, tedy o počtu snímků za sekundu. Reálná obnovovací frekvence (jako pevně daný hardwarový parametr) je v mnoha případech výrazně nižší než hodnota frekvence uvedená v popisu televize (např. 600 Hz CMR, 800 Hz PMR, 1200 Hz MotionFlow XR). Proč tomu tak je?

Aby výrobci vylepšili základní parametry panelu, používají dodatečné softwarové upgrady a algoritmy (označené zkratkami za jednotkou Hz), díky kterým se základní hodnota několikanásobně navýší. Za pomoci pokročilých technologií dokáže televize dopočítat chybějící snímky a zvýšit tak plynulost a ostrost výsledného obrazu.

Jak vybrat televizi

U některých TV (Samsung, TCL) můžete v souvislosti s frekvencí narazit na funkci Motion Xcelerator. Tato technologie dokáže z 50 či 60Hz televizorů dostat dvojnásobnou frekvenci tím, že sníží rozlišení.

Běžně jsou pro náš trh dodávány panely s hodnotami 50 a 100 Hz, na celém světě se přitom vyrábí TV s frekvencí 50/60 Hz , 100/120 Hz a nově také 144 Hz. Lomítko mezi jednotlivými čísly přitom značí variabilitu  50Hz panel dokáže zároveň zobrazit 60 Hz, 100Hz panel zvládne i 120 Hz. A jak je to s televizory s frekvencí 144 Hz? Ty jsou hodně v kurzu, dokáží promítat počítače připojené k TV, mají však své limity. V současnosti je tato frekvence např. nevyužitelná pro herní konzole (i ty nejlepší modely konzolí „utáhnou“ max. 4K ve 120 Hz).

OLED LG dokonce uvádí frekvenci neomezená. Pokud je frekvence podstatně vyšší než 50 či 100 Hz, jde o softwarové know-how daného výrobce.

Frekvence je pro vás důležitá především v případě, že sledujete relace s rychlými změnami obrazu. Pokud jste fanoušky sportovních přenosů nebo akčních filmů, je dobré volit TV s obnovovací frekvencí alespoň 100 Hz. U levnějších televizí se pak poměrně často potkáte jen s 50Hz frekvencí. U těchto TV hrozí, že se v rychlejších scénách objeví tvz. švenkování obrazu (obraz může být nepříjemně trhaný).

Jak vybrat televizi

 Technologie displeje

1. LED

V současné době nejrozšířenější typ displeje, který nahradil dřívější LCD TV. Oproti původním LCD tak mají LEDky výrazně nižší spotřebu, velmi dobrý kontrast , vysokou úroveň jasu a širší spektrum zobrazovaných barev. Konstrukčně umožňují vytvořit mimořádně tenké provedení televize.

QLED

Mimořádně oblíbenými se staly QLED televize (od Samsungu ), které představují vylepšení základních LED TV. Do výbavy navíc dostaly Quantum Dot technologii. Kvantové body získají po zasažení světlem optimální teplotu, což ve výsledku znamená krásnější a výraznější barvy (zejména zvýraznění dominantních barev červené a zelené), širší spektrum barev (až miliardu) a vysokou hodnotu jasu .

jak_vybrat_televizi

NanoCell

S cílem zatraktivnit barvy přichází i NanoCell technologie, na kterou nejčastěji natrefíte u vyšších modelů LED televizí LG. Přináší výborný výsledek zobrazování barev při různých pozorovacích úhlech. I když se většina moderních televizí pyšní pozorovacím úhlem až 178 stupňů, jen málokdo přizná, kolik procent barev při bočním pohledu ztratíte. Nano technologie vylepšuje čistotu barev pohlcením rušivých odrazů a při sledování z úhlu 60 stupňů ztratíte jen 5 stupňů z původní barevnosti.

QNED

Nejnovější vlna QNED televizorů značky LG v sobě kombinuje technologii Quantum Dot a NanoCell s miniLED. Spojením těchto technologií vzniká prvotřídní HDR obraz s markantně zvýšeným maximálním jasem a vylepšeným kontrastem.

Triluminos

Triluminos displej vyvinutý společností Sony dokáže v porovnání se standardním LED podsvícením zobrazit širší spektrum odstínů a textur, což vytváří dojem větší hloubky. Díky tomu budete mít možnost spatřit na obrazovce barvy, které jste dosud neviděli.

Neo QLED

Rozšířená QLED technologie. Všechny Neo QLED televize mají ve výbavě zároveň miniLED podsvícení, tzn. mnohonásobně více podsvícovacích zón (a kromě nich i Neo QLED procesor, Quantum Matrix síť atd.).

jak_vybrat_televizi

2. OLED

Jedna z nejnovějších technologií, známá pod zkratkou OLED, využívá organické diody, které po zavedení proudu vyzařují své vlastní světlo. Aktivují se podle potřeby a dokáží tak vytvářet maximálně realistický obraz. Jde o úplně jinou technologii, než s jakou pracují LED televize. Na rozdíl od standardních LED televizí, u kterých je zdrojem světla plošné podsvícení obrazovky, u OLED televizí vytváří každý bod světlo samostatně. OLED technologie tak dokáže ovládat každý jeden bod obrazovky, a dokonce jej i úplně vypnout. Černá barva je dokonale černou, což oceníte zejména při sledování napínavých nočních scén. OLED panely jsou součástí vlajkových lodí špičkových výrobců.

Obraz OLED TV má v porovnání s LED lepší barvy, vylepšené detaily, textury i kontrast . Televize mají rychlejší odezvu a nezanedbatelnou výhodou je i jejich nižší hmotnost.

Jak vybrat televizi

QD-OLED

Dříve unikátní technologie značky Samsung, nyní dostupná rovněž u Sony. QD-OLED televize v sobě snoubí výhody OLED panelu s Quantum Dot vrstvou. Na rozdíl od LG OLED panelů, které používají i jiné značky jako Philips, Panasonic či Sony, má QD-OLED jako podsvícení modré světlo. (OLED využívá bílou diodu, která musí procházet barevnými filtry pro dosažení potřebné barvy). Díky tomu, že je modrá již zastoupena v obrazu (RGB je zkratka tří barev: red – červená, green – zelená, blue – modrá), nemusí procházet žádným filtrem a předchází tak ztrátě jasu

3. Laser TV

Speciální kategorie televizí, které dokáží zachytit obraz s velkým kontrastem a HDR módem, jelikož využívají technologie projekce na krátkou vzdálenost. Laserová televize spočívá v kombinaci laserového projektoru a povrchu s antireflexní úpravou, jehož úhlopříčka může dosáhnout až 250 cm. Samotný projektor se nachází přímo pod obrazovkou TV a využívá technologii promítání s extrémně krátkou ohniskovou vzdáleností.

Typy podsvícení

Direct LED

U Direct LED podsvícení jsou diody rozmístěny rovnoměrně a přímo osvětlují celou plochu panelu. Výsledný obraz je na pohled krásnější a částečně eliminuje nedostatky Edge LED.

Edge LED s lokálním podsvícením

Podsvícení Edge LED (edge ​​= okraj) označuje  diody umístěné pouze po okrajích panelu, světlo z nich se po obrazovce šíří prostřednictvím speciální fotovodivé vrstvy. Konstrukce patří k nejtenčím LEDkám a vyskytuje se u většiny LED TV (i těch dražších). Mírnou nevýhodou, zejména u levnějších TV, je částečné prosvícení, při kterém se černá na okrajích zobrazuje sepíše jako tmavě šedá.

Direct LED s lokálním stmíváním

Pro zlepšení byla vyvinuta funkce Local Dimming (lokální stmívání), která dokáže zanalyzovat obraz a snížit intenzitu podsvícení v místech, kde má být zobrazována černá nebo tmavě modrá barva. Vyhodnocuje aktivně celý obraz (Frame Dimming), nebo je zaměřena jen na některé oblasti obrazu (Pseudo Local Dimming) a přímo kontroluje LED zóny.

miniLED

Umožňuje lépe regulovat jas. Jak už název napovídá, mini LED funguje na základě zmenšování diod, které podsvěcují obrazovku, umožňující lokálně pracovat se stmíváním. Současně nabízí vysoký kontrast či výraznější barvy, čímž divákům zajistí mimořádnou filmovou podívanou.

Jak vybrat televizi

microLED

Technologie microLED je zatím spíše „hudba budoucnosti“, je používána hlavně u luxusních modelů. Největší výhodou oproti ostatním typům podsvícení je, že microLED obrazovky se skládají z jednotlivých samosvíticích pixelů, takže nepotřebují podsvícení. Díky tomu jsou microLED tenké, mají nízkou spotřebu, přesné barvy a úchvatný jas.

OLED

Dokáží měnit intenzitu podsvícení na každém pixelu, jde o organickou diodu, která sama vytváří světlo . OLED televizory vynikají nejlepším zobrazením černé barvy na trhu. Variantou je QD-OLED, která kombinuje OLED s Quantum Dot vrstvou viz výše.

Smart TV

Dávno už jsou proč doby, kdy televize sloužíla pouze k pasivnímu sledování vysílání. Nástup Smart TV  („ chytrých televizí “) přinesl do našich domácností nový rozměr televizní zábavy. Většina moderních televizí vám totiž umožní kromě příjmu televizního vysílání využívat takové množství zábavných aplikací a získávat bohatý obsah z internetu. Sledovat můžete zajímavá videa, poslouchat oblíbenou hudbu přes aplikaci YouTube nebo využívat internet k surfování po oblíbených stránkách. Smart TV ale můžete používat i pro vzdělávání či tzv. streamování fotek a videí ze svého mobilu či tabletu. K tomu vám skvěle poslouží technologie Wi-Fi, DLNA nebo Bluetooth.

Jak_vybrat_televizi

Streamování a zrcadlení multimédií podporují digitální zařízení Google Chromecast, která přenáší obsah z telefonu či tabletu ve Full HD rozlišení na obrazovku televize. Pokud jste věrní značce Samsung (vlastníte smartphone/tablet a plánujete zakoupit i televizi značky Samsung), stáhněte si do telefonu aplikaci Samsung Connect a vyhledejte mezi dostupným zařízeními vaši televizi. Prostřednictvím Screen Mirroring hravě zobrazíte cokoliv, co si prohlížíte na dotykovém zařízení. Obdobná vychytávka je přítomna i u televizí jiných značek. U LG má název Screen Share a spolupracuje se smartphony s OS Android (iOS nepodporuje).

Nesmíme zapomínat ani na množství videopůjčoven a streamovacích služeb (Netflix, HBO Max, Disney+, SkyShowtime, YouTube, O2 TV, MAGENTA TV, Lepší.TV, Sledování TV, Apple TV, Skylink Live TV, Voyo, TikTok, Canal+, Prime Video, iVysílání), které vám zprostředkují hodiny a hodiny oblíbených filmů a seriálů. Tyto služby divákům poskytují například sledování pořadů ve špičkovém 4K Ultra HD rozlišení, pohlcující ozvučení Dolby Atmos, stažení filmů a seriálů i pro offline přehrávání, sdílené účty pro více osob, sledování na různých zařízení od mobilu po herní konzoli a další.

Pro ideální zážitek ze hry jsou speciální herní televize, které jsou rozlišením, obnovovací frekvencí a dalšími parametry uzpůsobeny pro požadavky hráčů. Podle typu konzole lze blíže televizi vybrat; například jako televize pro PS 5, televize pro PS 4 nebo televize pro Xbox. K takovým televizím je i  speciální příslušenství.

Jak vybrat televizi

Pokud nastane situace, že si předvolený přehrávač nedokáže poradit s přehráním některých formátů nebo titulků, vyplatí se mít v zálohě další přehrávač, např. MX Player, VLC Player.

Kromě videoslužeb nabízí chytré televize i obří množství dalších aplikací. Patří mezi ně například Spotify pro milovníky hudby, nejrůznější zpravodajské aplikace atp.

Operační systémy Smart TV: Co vám nabídnou?

O tom, jak bude vypadat prostředí vaší nové Smart TV, rozhoduje operační systém, který je nedílnou součástí softwarové výbavy. Téměř každý velký výrobce má své vlastní řešení operačního systému, nebo vsází na nejrozšířenější Android TV (Google TV). Čím dál častěji se u televizorů setkáváme také s umělou inteligenci, která rozpoznává objekty na obrazovce a přizpůsobuje jim daný obraz pomocí odstínu, barvy, hloubky apod. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých operačních systémů?

Google TV ( Android TV ) – nejrozšířenější systém, který přímo na míru televizím ušil Google a který nejčastěji používá například Philips nebo Sony. Nabízí vám široké možnosti stahování aplikací z Google Play, které jsou přizpůsobené TV rozhraní. Prostředí je jednoduché, přehledné, dobře modifikované a umožňuje prohlížení webového obsahu prostřednictvím Google Chrome. Televizory s Android TV mají jako jediné ve svých databázích oblíbenou českou aplikaci Kodi.

Od určité aktualizace přechází Android TV na Google TV, stále se však na trhu setkáme s nižšími modely televizorů, které jsou osazeny pouze Android TV. V podstatě jde o jeden systém s různými aktualizacemi, Android TV tedy časem úplně zmizí.

Jak vybrat televizi

Tizen  – tento systém najdete výhradně v televizích Samsung. Podporuje všechny známé globální i lokální streamovací služby (Netflix, HBO Max, Disney+, Sky Showtime, YouTube, O2 TV, Apple TV, ale také Voyo, iVysílání nebo Prima+), spolupracuje s poskytovateli IP TV. Hráče osloví služba Steam Link pro streamování her mezi herním počítačem a TV. Výhodou je možnost procházet nabídku během sledování televize.

WebOS – systém, který využívají televize LG. Oproti Android TV má sice méně aplikací, žádná z důležitých ale nechybí. Jeho výhodou je pak opravdu velmi intuitivní ovládání – možná snad nejpříjemnější ze všech. Nejnovější verze je instalována dokonce už i do levnějších LG televizí. WebOS je také neodmyslitelně spjat s magickým ovladačem, který umožňuje používání hlasových příkazů, ovládání podobné myši a klikací kolečko.

Vidaa – operační systém všech modelů televizí Hisense. Velkou výhodou je svižnost systému, nemá však tak velkou podporu funkčních aplikací jako např. Tizen, webOS nebo Google TV.

Linux – Další jednoduchý systém s dobrou stabilitou, který je součástí základních Smart TV od značek Philips a Sony. Výběr aplikací v obchodě je však značně omezen. Při přehrávání videa z externího zdroje máte k dispozici pouze defaultní přehrávač. Pokud nepodporuje daný formát, na video se nepodíváte.

jak_vybrat_televizi

Herní televize

Pro ideální zážitek ze hry jsou speciální herní televize, které jsou rozlišením, obnovovací frekvencí a dalšími parametry uzpůsobeny pro požadavky hráčů. Podle typu konzole lze blíže televizi vybrat; například jako televize pro PS 5televize pro PS 4 nebo televize pro Xbox. K takovým televizím je i speciální příslušenství  například v podobě gamepadů či brýlí proti modrému světlu.

V dnešní době získávají herní televize na popularitě, je vždy z čeho vybírat a takové samotní výrobci se soustředí na jejich inovaci. Jako příklad bychom uvedli novou 144Hz frekvenci nebo umělé zvýšení snímků za cenu nižšího rozlišení (funkce Motion Xcelerator). Zajímavou novinkou je funkce 240Hz Game Accelerator od TCL, která umožňuje ostrý a plynulý pohyb s minimální odezvou.

Jak vybrat televizi

Do spousty modelů herních TV se rozšířil konektor HDMI 2.1, který dokáže z konzolí nových generací převést signál ve 4K rozlišení a 120 snímcích za sekundu. Oblíbená je také funkce VRR (variabilní obnovovací frekvence), ALLM (režim pro automatické snížení odezvy) či Game Bar.

Televizor s VRR dokáže automaticky synchronizovat svou obnovovací frekvenci s frekvencí zdrojového zařízení, jako je PC nebo herní konzole. To zajišťuje plynulejší pohyb bez trhání a nižší vstupní zpoždění pro lepší uživatelský zážitek. ALLM zase televizoru umožňuje automaticky přepínat do režimu s nízkou latencí, když je připojen k herní konzoli nebo jinému zařízení. Tato funkce minimalizuje zpoždění mezi ovládáním a zobrazením na obrazovce, čímž snižuje prodlevy a zajišťuje plynulejší odezvu. A co zmiňovaný Game Bar? Ten slouží pro rychlý přístup ke změně nastavení TV (např. nastavení zvuku, obrazu, HDR apod.), aniž by bylo nutné opustit herní obrazovku.

HbbTV versus IPTV: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Trend IPTV se stále více rozšiřuje. Internet Protocol Television (nebo i internetová televize) umožňuje přijímat televizní vysílání pouze prostřednictvím internetového signálu. K tomu, abyste mohli sledovat oblíbené programy, nemusí být obsazen ani jeden tuner, nepotřebujete anténu ani satelit. Vystačíte si se stabilním přístupem k internetovému připojení a předplacením služby u poskytovatele internetu. Součástí IPTV jsou i zajímavé funkce, např. timeshift (sledování relací až několik týdnů zpět), nahrávání, pročítání, pauza, elektronický programový průvodce aj..

Jak vybrat televizi

IPTV rovněž zajišťuje podporu našich současně nejznámějších platforem jako O2 TV, Magenta TV (dříve T-mobile TV), Lepší.TV, SledovaniTV, Telly, Skylink Live TV nebo Kuki.

Za zmínku však stojí také HbbTV (Hybrid Broadcast Television – tzv. hybridní televize), která základní televizní vysílání rozšiřuje o doplňkové služby (např. videoarchivy). Můžete si tak třeba pustit oblíbený pořad z  digitálního archívu televizních stanic, jakými jsou Česká televize, Nova nebo Prima, a to kdykoli se vám bude chtít.

Televize přijímá televizní signál přes tuner a zároveň dokáže prostřednictvím internetového připojení využívat i bezplatné služby navíc. Na obrazovce se objeví červené tlačítko a po jeho stisknutí se dostanete k rozšiřujícímu obsahu, které není součástí standardního vysílání. Na rozdíl od Smart TV fungují interaktivní služby v televizích jakékoli značky, nepotřebujete speciální aplikace navíc. Tuto službu jen povolíte (případně zakážete) v menu nastavení.

Jak vybrat televizi

Pozor na tunery!

Zcela zásadním je způsob, jakým přijímáte televizní signál . Podle toho vyberáte  tuner, což je zařízení umožňující zobrazit signál na obrazovce. Existují tři základní druhy televizního vysílání – pozemní (DVB-T), kabelové (DVB-C) a satelitní (DVB-S).

DVB-T, DVB-T2 (H.265/HEVC): Slouží pro příjem klasického digitálního vysílání šířeného přes pozemní vysílač. Doporučujeme koupit televizi vybavenou novější verzí tuneru (DVB-T2 H.265/HEVC), který slibuje vyšší kvalitu obrazu.

DVB-S (S2): Slouží k příjmu digitálního vysílání ze satelitu. Nepotřebujete žádný satelitní přijímač. Přístupovou kartu poskytovatele satelitního vysílání (např. Skylink) jednoduše vložíte přímo do TV (CI slot). DVB-S2 nabízí oproti původní verzi DVB-S vyšší přenosovou kapacitu, stabilnější signál i nové služby.

DVB-C: Umožňuje naladit kabelové digitální vysílání.

Jak vybrat televizi

Při výběru nové TV může být důležitý také středový stojan, případně rozteč televizních nožiček. Výrobci proto přizpůsobují nožičky tak, aby byly umístitelné na dvě až tři pozice. Tak si můžete sami určit, jakou rozteč potřebujete.

Konektory aneb co k čemu slouží a kam co připojit

Pro plné využití potencionálu současných televizí věnujte pozornost počtu konektorů a portů. Čím větší rozmanitost, tím lepší a spolehlivější využívání externích zařízení (herní konzole, reproduktory, videokamera, externí disk). Pro Smart TV je nezbytný síťový konektor (LAN), v lepším případě i integrovaný Wi-Fi modul . Velmi důležité jsou také konektory HDMI (ideálně nejmodernější HDMI 2.1) pro připojení vnějšího zdroje (počítač, Blue-ray, herní konzole atd.), USB (ideálně nejrychlejší 3.0, nebo 3.1) případně i další.

U nových televizorů často najdete konektor HDMI 2.1, který dokáže z konzolí nové generace přenést signál ve 4K rozlišení a 120 Hz.

Mějte spotřebu pod kontrolou

Každá televize dnes musí být vybavena energetickým štítkem. Ten obsahuje nejen informace o spotřebě (u TV v rozsahu A až G), ale také o dalších klíčových parametrech.

Ovšem pozor! Od března 2021 platí nové energetické štítky schválené Evropskou komisi. Více se o těchto změnách dočtete v našem článku.

Jak vybrat televizi

Slovníček pojmů, které se mohou hodit

Ambilight – Technologie od značky Philips osvětluje obvod televize barvami, které odpovídají aktuálnímu dění na obrazovce a mění se společně s vysílaným obrazem. Toto světelné orámování se zobrazuje i na stenách v blízkosti přístroje, čímž zaniká hranice mezi televizní obrazovkou a okolním interiérem. K dispozici je Ambilight třístranný (nemá světelné diody ze spodní strany) a čtyřstranný.

DLNA  – Digital Living Network Alliance vám umožní jednoduše a hlavně bez drátů s televizí  sdílet  například filmy, fotografie nebo hudbu z vašich chytrých zařízení, jakými jsou notebooky, telefony, tablety atd.

Dolby Atmos – Jde o technologii, která poskytuje výjimečný prostorový zvuk. Trojrozměrný zvuk doslova naplní váš obývací klid a vtáhne vás do děje.

Dolby Vision – Jeden z nejoblíbenějších HDR formátů, který je dostupný na streamovacích službách nebo Ultra HD Blu-Ray nosičích. K tomu, abyste si mohli obsah v HDR formátu naplno vychutnat, potřebujete i televizi s technologií HDR.

HDMI – Zkratka pro High-Definition Multimedia Interface. Představuje ideální způsob pro připojení zdroje obrazu a zvuku (například set-top box, Blu-Ray přehrávač atd.) jediným kabelem ve vysoké kvalitě. V současnosti je nejmodernějším standardem HDMI 2.1, který je nezbytný pro novou generaci herních konzolí, neboť zvládá obnovovací frekvenci 120 Hz při 4K rozlišení.

Jak vybrat televizi

Věděli jste, že televize řady Samsung The Terrace můžete nainstalovat klidně venku? Jsou totiž vybavené ochranou IP55 proti přírodním živlům, jako je voda, prach či sluneční žár.

HDR – High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah) je technologie zaměřující se na zvýšení kvality obrazu směrem k co nejlepšímu zobrazení s bohatými barvy. Vylepšuje rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazovky (kontrastní poměr). Rozdíl v porovnání s SDR (Standard Dynamic Range) je obrovský! K oblíbeným HDR formátům patří HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HDR Dolby Vision, HDR Dolby Vision IQ nebo HLG. 

Chromecast, Miracast, Apple Airplay – zařízení sloužící k bezdrátovému přenosu obrazu do televize (například z mobilu nebo tabletu).

LAN – Zkratka pojmu Local Area Network značí, že televizi můžete připojit k domácí síti prostřednictvím portu RJ-45.

Laserové televize – Jsou speciální kategorií televizí, které dokáží zachytit obraz s velkým kontrastem a HDR módem, jelikož využívají technologie projekce na krátkou vzdálenost.

Jak vybrat televizi

Local/micro Dimming – lokální řízení podsvícení, které analyzuje obraz a na jeho základě sníží intenzitu podsvícení v tmavých místech.

Mode Ambiente – Interaktivní pozadí, které umožňuje vaší nové televizi dokonale splynout s pozadím (i s tapetou) v době, kdy se na televizi nedíváte.

OTS – Zkratka pro objective tracking sound alias zvuk sledující pohyb. Tato funkce přizpůsobuje audio jednotlivým scénám na obrazovce.

PQI/PMI/CMR/PPI – Picture Quality Index / Picture Motion Index / Clear Motion Rate / Picture Performance Index. Popisují výkonnostní zpracování obrazu nebo i plynulost zobrazení rychlých scén. Tyto zkratky (a další) naleznete uvedené u frekvence televize.

Q-Symphony – Technologie, která umožňuje propojení reproduktorů mezi Samsung TV a Samsung soundbarem. Díky tomu budou hrát společně a vylepší zvukový zážitek z filmu.

The Frame – Zajímavý estetický počin z dílny Samsung. Televize se v době, kdy na ni nekoukáte, změní na rám s obrazem. K dispozici máte obsáhlou galerii obrazů od světoznámých malířů a fotografů (viz obr. níže).

Samsung The Frame

Twin Tuner – Televize, která podporuje připojení dvou zdrojů stejného typu. Můžete tak připojit dvě koaxiální antény, jeden kanál sledovat a druhý pomocí PVR nahrávat.

Ultra Black – Povrchová vrstva na obrazovce, jejímž úkolem je odrážet rušivé odlesky světla během dne. Vylepšuje černou barvu. Je ideální do místností, které jsou extra prosvětlené.

VESA – Označuje rozteč pro zavěšení TV na zeď. Více se dočtete v článku Jak vybrat držák na televizi.

WLAN – Wireless Local Area Network budete znát spíše jako Wi-Fi. Značí, že se k internetu lze připojit bezdrátově pomocí integrovaného modulu.

Další důležité televizní zkratky, technologie a pojmy naleznete v článku Nejčastější televizní zkratky a technologie.

 

Jak vybrat televizi

 

Související články:

Nejčastější televizní zkratky a technologie

HbbTV: Co je to červené tlačítko?

Jak udělat z normální televize chytrou

Jak vybrat držák na televizi?

QNED televizory od LG

rádce

Další aktuality

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Díky Macům s označením CTO mají uživatelé jedinečnou možnost pořídit si svá zařízení na míru. Od kompaktních notebooků až po výkonné stolní počítače – vy si zvolíte konfiguraci, která odpovídá vašim p...... Celý článek
Jak funguje zámek pračky?

Jak funguje zámek pračky?

Moderní pračky jsou úsporné, tiché, ale hlavně vždy bezpečné. Již dávno se nemusíte bát vyplavení koupelny, opaření horkou vodou, natož poranění o otáčející se buben, a to vše díky zámku dvířek pračky...... Celý článek
Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Vivo přichází do nového roku s nadupanými modely. Tentokrát se výrobci vyřádili především na fotoaparátech, které vznikaly ve spolupráci se společností ZEISS. Pojďme se tedy společně podívat na nové p...... Celý článek
To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte –...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek