Naučte se využívat kouzelné „červené tlačítko“ na televizním ovladači. Dnes si vysvětlíme, co je HbbTV, co toto hybridní vysílání nabízí, jak ho zprovoznit i jak si poradit s tím, kdyby nefungovalo.
Co kdybyste k obrovskému archivu České televize nemuseli přistupovat přes aplikaci nebo na počítači/mobilu? Co kdybyste měli přístup k opravdu interaktivnímu televiznímu programu, který obsahuje i rozšířené informace i pořadech, videoukázky apod.? Co kdybyste si mohli během sledování hokejového zápasu vyhledat přímo na televizoru výsledky dalších utkání nebo statistiky hráčů?
A co kdybychom vám řekli, že všechno tohle (a mnohem víc) už nejspíš máte k dispozici, a to dokonce zcela zdarma? Dnes vám představíme funkci HbbTV, kterou máte s nejvyšší pravděpodobností doslova na dosah prstu.
HbbTV je formální označení pro funkci „červeného tlačítka na ovladači“, kterou podporují mnohé stanice. Jde o hybridní televizní vysílání (Hybrid Broadcast Broadband TV), jež kombinuje klasický příjem digitálního signálu (např. DVB-T2/S2) a internetového připojení – proto hybrid.
Sledujete klasické televizní vysílání a stisknutím onoho červeného tlačítka se dostanete do speciálního rozhraní, kde vám stanice nabízí spoustu užitečného obsahu nebo praktických informací navíc.
HbbTV není pouhá moderní verze teletextu. Ano, máte tam obvykle k dispozici informace např. o počasí, ale nabídka funkcí je mnohem širší. To hlavní, co tato služba velmi často nabízí, je archiv pořadů dané stanice.
Televizní program, celé epizody seriálů, soutěže… HbbTV nabízí hodně. (Zdroj: TV Nova)
Pusťte si třeba nebo včerejší díl své oblíbené detektivky na Nově či Primě nebo klidně 10 let starý díl AZ-kvízu z archivu České televize. V žádném případě nejsme proti službám typu HBO, Netflix, Disney+ apod., ale pokud zrovna nemáte předplatné, může je bezplatné červené tlačítko do určité míry nahradit. Dostupnost některého obsahu samozřejmě může být omezená (to záleží na licencích a podmínkách stanice), ale vězte, že ve vašem televizoru se i tak skrývají tisíce hodin zábavy.
A ani to není všechno. Různé stanice nabízejí například TV program včetně detailních informací o pořadech (s videoukázkami apod.), zábavné hry, neustálý přístup ke zpravodajství, možnost interaktivního hlasování či účast v různých soutěžích, informace o produktu inzerovaném v reklamě, …
Nabídka se samozřejmě mění (většinou spíše rozšiřuje), ale v době publikace tohoto článku nabízejí HbbTV přinejmenším kanály České televize, TV Nova, FTV Prima, Óčko, Seznam TV, TV Noe, TV Barrandov a Šlágr TV. HbbTV dokonce funguje také u rozhlasového vysílání, konkrétně u Radia Wave a Radiožurnálu (spadají pod Český rozhlas).
Česká televize má jeden z největších archivů pořadů, které si můžete pustit. (Zdroj: Česká televize)
Nemohlo by to být jednodušší. Většinou není nutné nic nastavovat, červené tlačítko nemusíte nijak aktivovat, vše rovnou funguje.
1) Potřebujete běžné televizní vysílání – ideálně digitální pozemní (DVB-T2), ale HbbTV může fungovat i např. přes satelit či kabel.
2) Dále potřebujete chytrý televizor připojený k internetu (kabelem či přes Wi-Fi, na tom nezáleží). Chytré funkce, možnost připojení k síti a podporu HbbTV mají snad všechny televizory z posledních let.
3) Pokud daná televizní stanice HbbTV podporuje, stačí při jejím sledování v naprosté většině případů stisknout červené tlačítko na ovladači.
Velmi výjimečně může být nutné povolit HbbTV v nastavení televizoru nebo stáhnout aplikaci – například na televizorech Samsung. Postup není univerzální, tak případně doporučujeme konzultovat návod nebo technickou podporu výrobce.
- Televizor není připojený k internetu (nebo má internet výpadek).
- Daná televizní stanice nenabízí HbbTV.
- Nesledujete digitální televizní vysílání, nýbrž například internetové.
- Možná jste na ovladači stiskli špatné červené tlačítko.
- V nastavení (menu) televizoru je HbbTV vypnuté/zakázané.
- Možná má výpadek služba HbbTV dané stanice.
- Byli jste moc rychlí. Dejte televizoru po zapnutí chvilku (např. 30 sekund), aby se připojil k anténě i síti.
Není. Smart TV je obecně označení pro chytrý televizor, což je mimochodem v dnešní době každý. Takový televizor je připojitelný k internetu a nabízí různé aplikace, podobně jako chytrý telefon – například zmíněné streamovací služby (YouTube, Disney+, HBO, Netflix apod), internetový prohlížeč, jednoduché hry… Chytrý televizor vlastně vůbec nemusíte připojovat k anténě, pokud nemáte zájem sledovat běžné televizní vysílání.
Naproti tomu HbbTV je přímo navázaná na televizní vysílání; jen k němu navíc přidává obsah z internetu.
HbbTV opravdu není jen „teletext“. (Zdroj: Česká televize)
Poslední rozdíl je v tom, že o podobě rozhraní HbbTV a dostupném obsahu si rozhodují samotné televizní stanice a vše vypadá stejně na všech modelech televizorů, nehledě na výrobci. Jak tedy červené tlačítko funguje? Zjednodušeně (a ne úplně přesně) řečeno jde o pokročilou webovou stránku s nadstandardními funkcemi.
Technicky vzato byste HbbTV mohli zprovoznit i na stařičkém televizoru, který není chytrý a nepodporuje HbbTV, nebo třeba na počítačovém monitoru. Museli byste k nim ale připojit set-top box s podporou HbbTV a připojením k internetu. Obojí ale mají nové televizory už mnoho let vestavěné, takže to je spíše teorie.
Pokud sledujete běžné televizní vysílání a máte televizor, který je možné připojit k internetu, pravděpodobně máte i HbbTV. Rozhodně vám doporučujeme, abyste službu alespoň vyzkoušeli – posouvá běžné, „neinteraktivní“ vysílání na úplně novou úroveň.