Elektronika, kterou používáme každý den, v sobě zákonitě ukrývá nejen množství nečistot, prachu, ale také bakterií. Jakou elektroniku máme na mysli? Třeba smartphone, počítačovou myš nebo právě klávesnici. Prozradíme si proto pár tipů, jak udržovat klávesnici v čistotě i jak si poradit s jejím čištěním.
Ptáte se, jestli je čištění klávesnice vážně potřeba? Tak si to nejdřív trochu sesumírujme. Stejně jako na nábytku, se i na klávesnici ukládá prach. Občas nad ní posvačíte, takže vám dovnitř napadají drobky, nebo ji pobryndáte čajem. A k tomu všemu ulpívají na klávesnici bakterie, které přenášíte rukama při každém doteku.
Předtím, než vám poradíme, jak klávesnici vyčistit, bychom vám rádi dali pár tipů, jak co nejvíc zabránit jejímu znečištění.
V první řadě, předtím, než usednete k notebooku, zamiřte do koupelny a důkladně si umyjte ruce. Hodí se mít po ruce i antibakteriální gel.
Dalším bodem, díky kterému eliminujete nečistoty a bakterie v klávesnici, je omezení jídla a pití u počítače. A pokud se nemůžete občerstvit na jiném místě, doporučujeme alespoň odsunout klávesnici a myš stranou.
Praktickým pomocníkem může být také čistá utěrka/hadřík, kterým klávesnici přikryjete v době jejího nepoužívání.
Před jakýmkoliv čištěním klávesnice ji nezapomeňte vypnout!
Pokud používáte klávesnici přímo na notebooku (ne externí), nejjednodušším způsobem, jak ji vyčistit, jsou čisticí ubrousky pro plastové povrchy. Vyhněte se raději těm univerzálním ze supermarketů, ať klávesnici nepoškodíte.
Hodit se budou také vatové tyčinky, kterými dáte pěkně „do pucu” i boční strany jednotlivých kláves.
A co hit posledních let – čisticí hmota podobná plastelíně? Tak na tu nedáme dopustit. Stojí pár korun, používáte ji opakovaně (tudíž ekologičtější řešení proti čisticím ubrouskům) a s nečistotami i prachem si poradí přímo skvěle.
Chcete, aby vaše externí klávesnice k notebooku či počítači vypadala zase jako nová? Pokud máte membránové spínače a trochu času, nejlepším způsobem bude vyndat všechny klávesy a umýt je v teplé vodě s trochou mycího přípravku. Jen při jejich vyndávání nepoužívejte raději nůž a pořiďte si šikovnou pomůcku pod názvem „kleště / pinzeta na klávesy”.
Jak budete mít vypulírovaná jednotlivá tlačítka, očistěte také samotnou plochu klávesnice. Než budete klávesy skládat zpátky, ujistěte se, že jsou dokonale suché. I troška vody může v elektronice napáchat zbytečné škody.
Dalším šikovným způsobem je vyfoukání nečistot pomocí stlačeného vzduchu. Slouží k tomu plechovka se stlačeným vzduchem a výstupní trubičkou. Koupíte ji za cca 150 Kč a pomocí tlaku odstraníte prach i nečistoty z citlivých zařízení jako klávesnice, ventilátor, chladicí součástky počítače apod.
Pro vyčištění klávesnice notebooku i externí klávesnice poslouží rovněž již zmiňovaná čisticí hmota.
Pokud vás napadlo, že by vám mohl šikovně pomoci vysavač, radši tento nápad pusťte z hlavy. I když budete opatrní, může vysavač „spolknout” jednotlivé klávesy, které byste pak museli nehygienicky lovit z koše.
Stala se doma nehoda? Pokud vás zajímá, jak vyčistit politou klávesnici u notebooku, nejspíš vás příliš nepotěšíme. V případě vody někdy stačí zařízení odpojit a nechat vyschnout, pokud ale bojujete s limonádou nebo třeba čajem, svěřte radši klávesnici do rukou odborníka.