Mikrovlnnou troubu je třeba pravidelně zbavovat nečistot. Jak bojovat s mastnotou, připálenými zbytky jídla a zápachem? Přečtěte si, jak při jejím čištění postupovat.
O čem se dočtete:
Kdy a jak často čistit mikrovlnnou troubu
Mikrovlnná trouba je stejně jako klasická pečicí trouba náchylná k zašpinění. Přece jen v ní dochází k přípravě či ohřevu pokrmů, a proto nelze zcela zabránit ulpívání mastnoty i připálených nečistot. Z tohoto důvodu je třeba mikrovlnnou troubu pravidelně čistit. Obecně lze doporučit zbavit ji základních nečistot po každém použití, důkladnější údržbu poté můžete provádět jednou měsíčně.
Víko poslouží jako skvělá prevence
Pokud chcete aspoň částečně předejít ulpívání nečistot ve vnitřní části mikrovlnné trouby, je vhodné používat speciální víko. Navíc díky němu nedojde k takovému vysoušení ohřívaných pokrmů. Víko lze zpravidla umístit po použití do myčky nádobí, což vám opět usnadní údržbu.
Jestli vám v mikrovlnné troubě něco vyteče nebo vyprskne, přistupte k jejímu čištění co nejdříve. Díky tomu předejdete zaschnutí špíny, která by se následně odstraňovala mnohem obtížněji.
Jak vyčistit mikrovlnku krok po kroku
Pokud se chcete pustit do důkladného čištění mikrovlnné trouby, můžete postupovat podle následujícího návodu.
- Ujistěte se, že je vaše mikrovlnná trouba vypojená ze zásuvky.
- Z vnitřní části mikrovlnky vyjměte otočný talíř a umyjte jej. Mytí můžete provést buď ručně, nebo v myčce nádobí.
- Následně se pusťte do čištění vnitřní části trouby. Na pomoc si můžete vzít speciální čisticí prostředky pro mikrovlnné trouby. Pokud bojujete s nějakou odolnou nečistotou, zkuste nejprve v troubě nechat vařit trochu vody. Díky vzniklé páře dojde ke změknutí připálených nečistot. Při aplikaci čisticího prostředku se vyhněte stěně s průduchy, do kterých by se tato chemie mohla dostat.
- Pusťte se do čištění dvířek a zbavte je veškerých nečistot. Sklo ve dvířkách nezapomeňte vyleštit z obou stran.
- Pozornost věnujte také vnější části spotřebiče. V tomto ohledu skvěle pomůže obyčejný mírně vlhčený hadřík.
- Jakmile bude mikrovlnná trouba suchá, můžete do ní zpět umístit otočný talíř a připojit ji do zásuvky.
Jak na čištění mikrovlnné trouby s grilem
Pokud máte mikrovlnnou troubu s grilem, základní postup čištění je totožný. Navíc je však třeba odstranit nečistoty z horní stěny trouby nad topným tělesem. Využít můžete obyčejnou houbičku a k tomu určený čisticí prostředek. Samotné topné těleso omývat nemusíte, vysoký žár na něm totiž všechny nečistoty spálí.
Babské rady na čištění mikrovlnné trouby
Při čištění mikrovlnné trouby můžete vyzkoušet také nejrůznější babské rady. Jejich výhodou je fakt, že zpravidla budete potřebovat pouze základní ingredience, které s největší pravděpodobností máte doma.
Sůl pomůže s mastnotou
První babská rada je opravdu jednoduchá. Do trouby nasypte obyčejnou sůl a nechte ji vypéct do hněda. Sůl pomůže absorbovat mastnotu. Poté ji stačí jen jednoduše vymést a vnitřní část mikrovlnné trouby vytřít vlhkou utěrkou.
Voda s citronem zatočí s připálenými zbytky jídla
Pokud potřebujete odstranit připečené zbytky jídla, vezměte si na pomoc citron. Do misky nakrájejte plátky citronu a přidejte vodu. Případně můžete z citronu šťávu vymačkat a smíchat ji s vodou. Následně tuto misku vložte do mikrovlnné trouby a zapněte na plný výkon. Během několika minut by se měla uvolnit mastnota i připečené zbytky jídla. Navíc dojde i k redukci zápachu.
Voda s octem jako multifunkční pomocník
Podobně lze postupovat také se směsí vody a octa. Do misky smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1. Směs nechte několik minut vařit a poté misku vyjměte. Mělo by opět dojít k redukci mastnoty i zápachu. Ostatně voda s octem se hojně používá také na čištění lednic.