Většina z nás používá pračku témeř denně. Věděli jste, že i ona potřebuje pravidelnou údržbu? Představíme vám několik tipů, jak vyčistit pračku od usazenin, vodního kamene a také poradíme, jak se zbavit zápachu.
Vzpomínaný zápach způsobují nejčastěji bakterie a plísně, jež se množí třeba v nádobě na prací prášek nebo v útrobách a hadici pračky. I ty ale naštěstí můžete vyčistit bez pomoci opraváře. Pomohou vám s tím rady uvedené níže, popřípadě čistící programy moderních výrobků, jejichž výběr vám usnadní srovnávací portály, například srovnání praček na Vybero.cz.
Jedlou sodou je vybavena snad každá domácnost a pokud ne, za její pořízení dáte jen pár korun. Navíc je běžně dostupná. Konkrétní metody, jak čištění pračky sodou provést, se liší. Někdo dává přednost krátkému pracímu programu, někdo delšímu.
Názory se ale shodují v tom, že je lepší zvolit aspoň 60° nebo 90° program, nasypat cca půl hrnku sody do přihrádky na prací prášek a spustit praní. U jedlé sody se můžete setkat ještě s jednou alternativou – speciální prací krystalickou sodou. V drogeriích můžete koupit pro potřeby čištění velké balení za cca 80 Kč. Opět stačí nasypat půl hrnku do zásobníku na prášek a zapnout naprázdno dlouhý cyklus s maximální teplotou.
Pokud namáčíte prádlo, můžete bez obav přisypat i trošku sody. Bílé prádlo se vám odvděčí zářivou bělostí (obzvlášť pěkný efekt u záclon).
S pomocí roztoku sody a vody můžete snadno vyčistit i odtokový filtr. Že je nejvyšší čas na jeho údržbu poznáte tak, že pračka špatně napouští i vypouští vodu. Tím se výrazně snižuje efektivita praní.
Kde se tedy filtr nachází? Zpravidla na předním panelu pračky vpravo dole, popř. najdete jeho umístění v návodu. Otevřete poklop, kde najdete zařízení podobné víku – to je vypouštěcí filtr. Pod uzávěr dejte misku, protože určitě vyteče trochu zbytkové vody. Víčko odšroubujte proti směru hodinových ručiček, filtr vyjměte a namočte do roztoku. Vyberte všechny nahromaděné vlasy, mince a další drobné předměty. Roztokem vytřete také nově otevřený prostor a opět uzavřete.
Nezapomínejte na filtr! Pokud se ucpe, může vám shořet čerpadlo!
Dalším způsobem, jak na čistou pračku, je čištění kyselinou citronovou. Tu seženete hravě v drogerii i ve většině supermarketů. Do dávkovače nasypte takové množství kyseliny, jaké běžně používáte pracího prášku do dávkovače. Zapněte nejvyšší teplotní program a pak už si jen počkejte na příjemný výsledek. Bohatě stačí opakovat 2× do roka.
Toto je pravděpodobně ta nejoblíbenější metoda. Opět se liší v konkrétním použití – někdo zvolí nalití octu do zásobníku, někdo přímo do bubnu. Pokud to ale chcete zkusit poprvé, věřte, že několik hrnků na začátek stačí. Nepřesahujte množství 1 litru! Rovněž pračce určitě neprospívá takové čištění každý měsíc – 2-3×/rok je určitě dostačující. Nadměrné množství octu bohužel často poškozuje gumové části pračky, proto s octem raději opatrně! Jakmile ocet do pračky nalijete, zvolte opět program na nejvyšší teplotu.
Tvrdší usazeniny je možné odstranit roztokem z octa a sody. Nařeďte jej v poměru 1:2 a s pomocí hadříku postižená místa přetřete.
Hádáte správně – octem ani sodou je nepotěšíte. Budou vás odrazovat, že je tato směs příliš kyselá, pračce nesvědčí a že může nenávratně poškodit jak buben, tak filtr a gumové těsnění. Vaše babička/maminka bude nejspíš tvrdit, že „ona používá ocet/sodu už léta a NIKDY se té pračce nic nestalo!“ Nezapomínejte ale, že moderní technologie jdou neustále dopředu, výroba praček tudíž prošla za posledních cca 10 let obrovským vývojem.
Elektropomocníci jsou vybaveni mnoha novými funkcemi, jsou úspornější, tišší, výkonnější. To také znamená, že je trochu riskantní používat na moderní přístroje „zastaralé“ metody údržby. Raději tedy, prosím, používejte speciální čističe určené přímo na pračky. Moderním přístrojům by tyto babské rady mohly opravdu snadno uškodit.
Při čištění pračky se nemusíte bát sáhnout po SAVU – myslíme tedy po speciálním druhu. SAVO Čistič pračky je určený jak k likvidaci usazených nečistot, tak vodního kamene a zápachu. S jeho pomocí bude těsnění či filtr vaší pračky opět jako nový a můžete jej využít i k vyčištění zásobníku na prací prášek. Pozor! Univerzální SAVO není určeno pro tuto formu čištění!
Mnozí lidé se pokoušejí vyčistit pračku tabletou do myčky. Ty jsou ale určené na vysokou teplotu a dlouhý mycí program. V pračce by se nemusely úplně rozpustit a váš spotřebič ucpat jejími zbytky. Existují ale i čistící tablety určené do praček, které jsou rozhodně lepší volba.
Z televizních reklam si určitě vybavíte i další speciální čističe, např. Calgon na čištění pračky. Na trhu jsou dostupné jak ve formě prášku, nebo čisticích tablet, tak ve formě gelu. Ceny a použití se liší – někteří výrobci doporučují použití čističe po každém praní, někteří třeba 1x týdně. Ve větších obchodech často najdete i čistič konkrétní značky. Poměrně oblíbená je např. tekutá LANZA, kterou můžete koupit za 90-100 Kč.
Pár tipů na závěr:
***
Nerozpuštěné zbytky aviváže a pracího prostředku jsou nejčastější příčinou zápachu z pračky. Jak se ho zbavit jsme vám už poradili v samostatném článku, ale můžete si poradit i jinak. Moderní pračky často mají funkci automatického dávkování, a tak se neucpávají., prádlo je svěží a váš oblíbený prací gel vám vydrží na víc praní.