Hodně lidí si sušičku prádla pochvaluje. V domácnostech se stala nenahraditelnou pomocnicí, ale aby si svou kvalitu udržela co nejdéle, je potřeba se o ni i náležitě starat. Znečištěné části sušičky prádla mohou po nějakém čase nadělat pěknou neplechu. Díky tomuto článku však už budete vědět, jak ji vyčistit co nejlépe.
Prozradíme vám, jak vyčistit:
Ach, ten prach... je asi všude. A rád sedá i na vaše šaty. A každá sušička prádla se ho (i vlasů, srsti a vláken) velmi rada zbaví. Jenže prach nezmizí jen tak. Zachytává ho například filtr sušičky. A ten je třeba čistit, protože prach vaší sušičce neprospívá. Kvůli znečištěné sušičce (nejen filtru) se prodlužuje čas sušení, zvyšuje se spotřeba energií a je možné, že by vám časem dokonce zapáchalo oblečení. Takže dost řečí, když už jste investovali do sušičky prádla a hurá na to.
Upozornění: Sušičku prádla před čištěním vždy odpojte od elektrické sítě!
Vyprazdňování nádrže na kondenzát
Pojďme pěkně popořadě. Kromě čištění je třeba zbytečnému znečištění předcházet, a proto po každém sušení prádla vylívejte vodu z nádrže na kondenzát (pokud nemáte odtokovou hadici propojenou s odtokem). Ideální je nechat ji venku uschnout a nevracet ji hned zpět do zásuvky. Proč? Zabráníte tvoření plísní a je lepší, když nádržka uschne, než kdyby měla být vevnitř mokrá.
A jak nádrž na kondenzát čistit? Dovnitř se nijak nedostanete a výrobci nedoporučují používání chemikálií, proto se musíte spoléhat na prevenci a znečištění předcházet pravidelným vyléváním vody z nádoby.
Čištění síťového filtru
To je vlastně který? Začínám se v nich ztrácet... To je ten filtr dole před bubnem u dveří (nebo i ve dveřích). Vaše hebké prádlo toho mělo na sobě dost, že? Dokud jste sušičku prádla neměli, ani by vás nenapadlo, kolik prachu, srsti či vlasů vám na oblečení zůstane i po vyprání... Tento filtr je třeba čistit po každém sušení, aby vám sušička vydržela co nejdéle, nezvyšovala spotřebu energie, nesnižovala výkon a neprodlužovala čas sušení.
Jak vyčistit filtr sušičky? Jednoduše! Stačí ho vytáhnout, otevřít a suchým nebo navlhčeným hadříkem poutírat nečistoty. Můžete je i vysát, to už je na vás. Filtr však čistěte opatrně, abyste síťku nezničili. Pokud je potřeba, vyčistěte i lůžko na filtr.
Pokud nechcete sušičku čistit jen čistou vodou, používejte pouze neabrazivní čisticí prostředky.
Čištění filtru tepelného čerpadla
No a tento je obvykle (jestli ne vždy) skrytý za maličkými dvířky dole nalevo přední strany sušičky. Filtr tepelného čerpadla se doporučuje čistit po každém pátém či šestém cykle sušení (sušička vás většinou o potřebě čištění filtrů informuje). Otevřete kryt, otočte páky a dejte dolů vnitřní kryt. Filtr vytáhněte a dostanete se k pěnové (molitanové) části filtru (obvykle černé barvy). Vyndejte jej.
Navlhčeným hadříkem (nebo vysavačem) vyčistěte kryt filtru tepelného čerpadla. Potom umyjte pěnový filtr pod tekoucí vodou. Tento filtr se umývá poměrně těžko, možná budete muset nečistoty posbírat rukou. Filtr však musíte nechat pořádně vyschnout, do sušičky ho vraťte až potom. V lůžku na filtr se sráží voda, proto lůžko poutírejte. Pěnový filtr po uschnutí vraťte do krytu filtru a celý filtr do lůžka.
Čištění kondenzátoru (výměníku tepla)
To je ten s tou mřížkou za filtrem tepelného čerpadla. Jsou dva typy kondenzátoru. Zabudovaný kondenzátor zpravidla najdete v sušičkách s tepelným čerpadlem. Vyjímatelný kondenzátor najdete v sušičkách s ohřívacím tělesem. Doporučuje se čistit přibližně každých 30 cyklů.
Jestli má vaše sušička vyjímatelný kondenzátor, tak bude čištění o něco delší, ale jednodušší, resp. efektivnější. Kondenzátor jednoduše vyndáte ze sušičky a umyjete jej pod tekoucí vodou. Pokud je náhodou příliš špinavý, můžete jej umýt i pod tlakem vody. Vlhkým hadříkem utřete také prostor na výměník tepla. Kondenzátor poutírejte a vraťte zpět do sušičky, zajistěte jej páčkami.
Pokud má vaše sušička zabudovaný kondenzátor, musíte se smířit s tím, že tak precizně jako ten vyjímatelný ho nevyčistíte (protože nedosáhnete dozadu dovnitř kondenzátoru), proto jej důkladně (po delším čase) může vyčistit pouze odborník. Jak jej teda vyčistit? Vezměte si kartáč nebo vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem a vysajte jej. Pozor, je důležité, abyste vysávali po směru žeber a netlačili na ně, protože by se tak poškodily. Zároveň si dávejte pozor, abyste se nepořezali na kovových částech.
Čištění bubnu, dvířek, gumového těsnění a senzoru sušení
Sušičku zvenku vyčistíte jednoduše, to jistě rozebírat nemusíme. Určitě máte své osvědčené metody, jak spotřebiče zvenku umýt. Dodáváme však, že spotřebič je potřeba utírat navlhčeným měkkým hadříkem a potom ještě jednou suchým. Ale co takový buben sušičky? Přece se nedá jen tak oprat jako například operete pračku, do které dáte prostředek na vyčištění pračky. Tak, v návodech od výrobců sušiček najdete informaci, že buben sušičky je třeba poutírat navlhčeným hadříkem (můžete jej navlhčit octovou vodou), opět bez abrazivních prostředků či chemikálií.
Dvířka sušičky můžete poumývat běžným způsobem, záleží na jejich materiálu. Nezapomeňte pořádně vyčistit všechny části, kde se obvykle zachytává prach. Gumové těsnění čistěte opatrně, vyhněte se silným chemikáliím, aby se guma nezničila. Nejlépe poslouží jemný a navlhčený hadřík.
Znečištěním senzoru sušení se prodlužuje sušení a jeho kvalita, resp. výkon. Je umístěný vevnitř sušičky cca za síťovým filtrem (většinou) a stačí ho pouze poutírat jemným suchým hadříkem. Čistěte ho tehdy, když není sušička zahřátá po sušení. Utírejte jej opatrně, abyste se nepořezali o kovové části a abyste jej nepoškodili.
TIP: Nevíte, jak vyčistit pračku? Přečtěte si náš článek, ve kterém se vše dozvíte!
Je nutné čistit samočisticí sušičky?
No nejsou tak úplně samočisticí... Mluvíme konkrétně o takových, které mají samočisticí kondenzátor. Ten se totiž dokáže opláchnout sám při každém cyklu. Je vám asi jasné, že se tento kondenzátor nedá vyjmout, přece na co byste jej vyndávali, když se čistí sám. Sušička se samočisticím kondenzátorem vám ušetří hromadu času, když ho nemusíte pravidelně čistit a zvýší i výkon sušení. Vám tedy stačí pravidelně čistit už jen ostatní filtry.
Jak vyčistit pračku se sušičkou?
Tento spotřebič 2 v 1 vhodný do menších bytů, které nemají dost místa na oba přístroje, si našel domov v mnohých rodinách. Pokud máte pračku a sušičku v jednom, i v ní je třeba pravidelně čistit filtr (postupujte jak u čištění filtru sušičky) a filtr odtokového čerpadla. Je nutné se starat také o nádržku kondenzátoru a pravidelně ji vylévat. Pračky se sušičkou často mají program na čištění bubnu, takže stačí dát pračku „oprat“ na vybraný program.
Čištěním k dlouhodobému sušení
Sušička, které chybí péče, se časem nebude moct postarat o vaše oblíbené šaty tak, jako kdyby byla tip top. Po dlouhém používání bez čištění se může sušička začít kazit. Nejlepší je tomu předcházet správným čištěním. Pokud najdete na své sušičce prádla poruchy nebo chyby, přečtěte si náš článek 5 nejčastějších chyb sušiček prádla. Na závěr už jen dodáme, že je třeba si při čištění dávat pozor, nepoužívat abrazivní čisticí prostředky a chemikálie. Méně je někdy více. Tak ať vám dlouho slouží!