Vyžadujete vy nebo vaše práce uhlazenost, formálnost a krásně vyžehlené oblečení bez jediného záhybu? Žehlení není tak jednoduché, jak se zdá, hlavně když jde o žehlení košile. My vás ale naučíme, jak na to, abyste to zvládali bez problémů.
Dřív, než se pustíte do žehlení košile, je třeba se připravit. Dolijte vodu do žehličky, ideálně si připravte i nádobku s vodou a položte ji někam k ruce, abyste si žehličku mohli doplnit a nemuseli chodit až do koupelny. Připravte si žehlicí prkno a pokud máte rukávník (malé stolní žehlicí prkno), připravte si i ten. Pokud tento článek právě čte muž, nebojte, pánská košile se většinou žehlí mnohem lépe než dámská.
Vždy se držte pokynů na cedulce košile. Určitě je tam hromada symbolů a mezi nimi také jeden z těch pro žehlení.
A co znamenají symboly na štítku oblečení? Iron znamená, že se oblečení může žehlit. Low temperature značí žehlení do 110 °C. Pozor, pára může způsobit poškození, nedoporučuje se. Medium temperature je symbol pro žehlení do 150 °C. High temperature značí žehlení do maximální teploty 200 °C. Znak Do not iron znamená, že oblečení nemáte žehlit. No steam je žehlení bez páry.
Aby bylo žehlení lehčí a mělo preciznější výsledek, pár minut před žehlením pokropte košili vodou. Zjemníte látku a bude trochu poddajnější. Potom už stačí na košili rozepnout všechny knoflíky, nezapomeňte také ty na rukávech. A můžete jít na to.
Předpokladem lehkého žehlení je i praní, košile je ideální prát na nízké otáčky a nižší teplotu. Řiďte se však symboly na štítku. Pokud má vaše pračka speciální program pro košile, máte vyhráno.
Když máte všechno připraveno, můžete jít na věc. Držte se postupu.
Nejdříve vyžehlete límec. Jde o pevnější část košile, můžete jej tedy pokropit vodou. Začněte ze spodní (vnitřní strany). Tahy žehličkou směřujte od středu ke krajům. Košili otočte a přežehlete límec z vnější strany. Potom jej vraťte do přirozené polohy a přežehlete střed.
Před žehlením odepněte také manžety. Začněte žehlit vnitřní stranu, potom vnější. Pokud máte žehličku s úzkou špičkou, půjde vám to snáz, takže pokud žehličku zatím jen vybíráte (s výběrem nové žehličky vám poradíme ZDE), určitě myslete také na tento faktor. I když se výrobci snaží dělat špičky co nejužší, přece jen se najdou rozdíly. I na žehlení manžet můžete použít rukávník, pokud jej máte.
Na žehlení rukávů je opět nejideálnější rukávník. Díky němu se vyhnete záhybům, rukáv se na něm pěkně prostře, a navíc si jej můžete pootočit. Pokud rukávník nemáte, nic se neděje. Položte rukáv na prkno a žehlete co nejdelšími tahy směrem od jednoho švu k druhému. Pak rukáv otočte a proces zopakujte.
Nedělejte žehličkou krouživé tahy, směřujte je rovně, z jedné strany na druhou. A netlačte špičkou žehličky, větší tlak vyvíjejte její zadní částí, jinak vytvoříte víc záhybů, než vyžehlíte.
Další část košile, kterou je třeba vyžehlit, je sedlo. Jde o část mezi límcem a rameny. Položte košili na užší část žehlicího prkna. Sedlo vyžehlete směrem od ramen ke středu. Tady bude látka trošku neposlušnější, ale to zvládnete.
Teď je čas na větší plochy košile. Důkladně vyžehlete přední část košile, a to tak, že položíte jednu přední stranu z kraje žehlicího prkna. Obejděte knoflíky, ty nežehlete, mohli byste poškodit žehlicí plochu nebo zničit košili. Přecházejte jedním dlouhým pohybem, žehličku zdvihejte co nejméně, vyhnete se tak tvorbě záhybů. To stejné udělejte s druhou stranou.
Zadní stranu košile navlečte z kraje žehlicí desky, tak budete mít vyžehlené části v bezpečí, aby se znovu nepokrčily. Zadní strana košile je cca takové velikosti jako prkno, stačí ji už jen trošku poposunout, pokud se vám na prkno nevejde celá. Žehlete co nejdelšími pohyby.
Pokud nemáte moderní žehličku, nezapomínejte na pravidelné kropení. Mnohem lepší je mít doma parní žehličku na košile. Ideální je nalévat do žehličky destilovanou vodu, abyste se vyhnuli tvorbě vodního kamene.
Až žehlení dokončíte, pověste košili na věšák. Nepokrčí se tak, jako kdybyste ji poskládali, a navíc bude látka moct dýchat.
Pokud musíte kvůli práci často cestovat a účastnit se schůzek, kde se očekává formální oblečení, určitě si lámete hlavu nad tím, jak vyžehlíte košili v hotelu. Umíte si představit, že byste si s sebou nosili žehlicí prkno?
V takových cestovatelských situacích vás zachrání ruční napařovač. Jak vyžehlit košili s ručním napařovačem oděvů? Jednoduše. Pověste košili na věšák (v hotelovém pokoji se nějaký určitě najde), zapněte napařovač a žehlete, je to velmi rychlé a praktické.
***