Znáte to, sklenka s vínem se převrhne na ubrus ani nemrknete, skvrny od potu se vyklubou na bílém tričku i s téměř minimální aktivitou a mastný flek či zaschlá krev se objeví na oblíbeném kousku oblečení ani nevíte jak. Skvrny a efektivní způsoby jejich odstranění jsou věčným tématem, a proto pro vás máme pár účinných metod, jak na ně.
Ať už se jedná o jakoukoli skvrnu, zásadní je začít s jejím odstraňováním co nejdříve, aby se špína nestihla vsáknout hluboko do vláken! V první chvíli můžete sáhnout alespoň po ubrousku a skvrnu s ním vysušit, neroztírat, ale jen přiložit a nasát. Na většinu čerstvě vzniklých fleků funguje obyčejná mýdlová voda. Stačí nanést malé množství tekutého mýdla, jemně vetřít a opláchnou čistou vodou.
Nenechte si vylitím vína na oblíbené šaty zkazit večer! Stačí jednat rychle a nic není ztraceno. Ke skvrně přiložte ubrousek, který absorbuje přebytečné množství červeného vína a lehce na něj přitlačte. Následně máte v rámci babských rad hned několik možností.
Ať už doma nebo v jakémkoli restauračním zařízení, jedna z prvních věcí, které pravděpodobně máte po ruce je sůl. Místo skvrny zasypte solí a prsty ji přitlačte, počkejte cca 10 minut a potom sůl odstraňte a následně postižené místo opláchněte nebo navlhčete čistý hadřík (ideálně z mikrovlákna) a třete s ním zbytky skvrny až do jejího odstranění.
Skvrnu od červeného vína můžete také přelít trochou vína bílého. To totiž obsahuje kyselinu vinnou, která pomáhá rozpouštět barvivové pigmenty červeného vína. Nechte chvíli působit. Místo skvrny můžete průběžně vysávat ubrouskem a případně ho i ubrousky podložit (jen bílými, nikoli barevnými).
S odstraněním skvrny od červeného vína vám pomůže také šťáva z citronu. Inkriminované místo buď pokapejte nebo rovnou potřete rozkrojeným citronem. Nechte pár minut působit a následně přeperte v teplé vodě s pracím prostředkem. Nebo můžete látku namočit do horkého mléka, a nakonec opět přeprat.
Pokud by byl flek přece jen stále viditelný, zkuste některý ze specializovaných čisticích prostředků na skvrny, nakonec daný kousek oblečení vyperte na nejvyšší možný stupeň dle štítku. Je důležité si také uvědomit, že účinnost zmíněných metod závisí na typu tkaniny. V případě cenných či obtížně čistitelných materiálu je vždy lepší obrátit se rovnou na odborníka, tedy na čistírnu.
Nevzali jste si k plotně zástěru a olej vám při smažení prsknul na oblečení? Nezoufejte, možností, jak odstranit mastnotu a fleky od oleje existuje hned několik.
Pokud dokáže odstranit mastnotu z nádobí, tak proč ne z oblečení, vašeho svátečního ubrusu či drahocenného gauče Prostředek na nádobí nalijte na skvrnu a jemným kartáčkem či houbičkou vetřete do vláken. Nechte několik minut působit, a nakonec opláchněte teplou vodou a dejte do pračky.
Na flek nasypte dětský pudr nebo kukuřičný škrob, které mastnotu vysají. Nechte 30 minut působit a opět odstraňte pomocí jemného kartáčku nebo houbičky, a nakonec dejte vyprat.
Na ty nejodolnější mastné skvrny aplikujte pastu z jedlé sody s trochou vody. Vetřete a nechte působit, dokud místo nezaschne. Následně opět použijte jemný kartáček k odstranění „pasty“ a klasicky vyperte.
Na mastnotu platí také teplo! Přiložte na mastné místo savý papír, ubrousek nebo papírové utěrky a přežehlujte a přežehlujte…, dokud se skvrna „nevypaří“.
Někdo se potí míň, někdo víc, ale týká se to nás všech. Nicméně na bílém tričku se to vždy ukáže jako první prostřednictvím nevzhledných žlutých fleků. Pojďme se tedy podívat jak na ně.
Prací prášek smíchejte s trochou vody, vzniklou kaši vetřete do látky v místě fleku a následně skvrnu nechte několik hodin odmočit ve vlažné vodě. Tento postup se týká především bílého oblečení, u kterého budete znečištění od potu řešit asi nejčastěji, jelikož prací prášek má jednu velkou výhodu, a to jsou jeho bělící účinky. V případě barevného prádla je vhodnější použít tekutý prací gel určený na barevné prádlo.
Tato surovina je v mnoha domácnostech oblíbená nejen v kuchyni, ale i jako účinný čisticí prostředek na úklid. Co se týče potu, odstraní ocet nejen znečištění, ale i zápach. Smíchejte asi 3 lžíce octu s litrem vody a ve vzniklém roztoku nechte pár hodin odmočit, nakonec hoďte do pračky. Použít můžete vinný, kvasný i lihový ocet.
Další velmi účinnou babskou radou je použití jedné z těchto sypkých surovin, které určitě nechybí v kuchyni ani vám. Prádlo buď nechte odmočit v solném roztoku, který připravíte z litru vody a hrsti soli, nakonec opět klasicky vyperte. Oproti tomu jedlou sodu můžete nanést přímo na skvrnu, kterou jste předem namočili a nechte působit ideálně přes noc. Co se týče kyseliny citronové, lze ji použít na bílé i barevné kousky prádla. Stačí smíchat 10 gramů kyseliny citronové s litrem horké vody, skvrnu v ní odmočit a nakonec vyprat.
Tato mýdla obsahují rostlinné či živočišné tuky, vysoký podíl mastných kyselin a soli a jejich vysoká pěnivost přispívá k prací účinnosti. Místo skvrny navlhčete vodou a potřete žlučový/jádrovým mýdlem, jemně promněte a nechte čtvrt hodinky působit, nakonec propláchněte vodou a vyperte. Výhodou těchto mýdel je, že zachovávají barvy prádla.
Jádrová mýdla se používala v domácnostech již za Rakouska-Uherska.
Pokud budete jednat rychle, ani odolná skvrna od krve nemá šanci. V případě, že krev už přece jen zaschla, opatrně ji seškrábejte něčím tupým (např. příborovým nožem). Dejte prádlo odmočit do studené vody a můžete v místě znečištění lehce vydrhnout třením látky o sebe nebo případně jemným kartáčkem. Pak sáhněte buď po prostředku, který je na skvrny určený nebo zkuste naše další tipy.
Místo od krve posolte, nechte působit přibližně půl hodinky, a nakonec sůl setřete. V případě že nedošlo k úplnému odstranění skvrny, látku ještě přeperte, tentokrát v horké vodě. Místo soli můžete sáhnout také po bílém octu, citronové šťávě či zubní pastě a aplikovat stejný postup.
Pokud se vám dostala krev na bílé či světlé prádlo, bude ideální volbou 3% roztok peroxidu vodíku, vzhledem k jeho bělícím účinkům.
***
Doufáme, že pro vás byl článek užitečný a nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je v každém případě kvalitní pračka.