Už brzy bude umývat nádobí za vás, vaše nová myčka. Jediné, co ještě zbývá, je správně ji zapojit, aby fungovala, jak má, a vy jste si mohli užívat více volného času. Pokud jste si zvolili možnost samoinstalace, jste tu správně. Spojíme síly a poradíme vám, jak zapojit myčku svépomocí krok za krokem, ať už jde o vestavnou nebo volně stojící. Je to hračka.
Instalace myčky nádobí
Specifikace vestavné myčky
Specifikace volně stojící myčky
Nezapomeňte mít během instalace vypnutý přívod vody, abyste se nevytopily. V rámci samoinstalace si v každém případě doporučujeme prostudovat manuál k danému spotřebiči a řídit se specifikacemi pro konkrétní značku a myčku nádobí. Nepodceňte ani minimální vzdálenost, která musí být dodržena mezi odtokem vody spolu s odpadem a myčkou nádobí. Všechny informace najdete v návodu na obsluhu. Nyní se můžete pustit do jednotlivých kroků samotné instalace.
Vždy si jako první určete místo zabudování myčky. Nejlepším řešením je určitě místo co nejblíže ke kuchyňskému dřezu, kde je přívod vody. Namontujte přívodovou hadici jedním koncem na vývod na zadní straně pračky a druhý na předpřipravený odtok studené vody pro myčku pod dřezem. Pevně utáhněte a zkontrolujte, zda jste všechno dobře utěsnili před puštěním vody.
Hadice na přívod vody i odpad najdete přímo v balení s výrobkem. Pokud si zvolíte jinou, vzdálenější část kuchyně, počítejte s tím, že hadice nemusí být dostatečně dlouhé a pravděpodobně budete muset investovat do dalších hadic.
V modernějších kuchyních byste měli najít na sifonu pod dřezem vývod na odpad navíc právě na zapojení myčky. Odpadová hadice však může být nainstalovaná i na samostatné odpadové potrubí (optimálně ne však dále než 1,5 m; to by systém zatížilo).
První varianta je rozhodně komfortnější a ekonomičtější. Pořízení myčky nádobí do domácnosti je dnes už poměrně běžná záležitost, proto je tomu ve většině případů přizpůsobený i odpadový systém.
Pokud vývod navíc nenajdete, stačí jen vyměnit starý sifon za nový s vícero vývody. Některé vývody mohou být utěsněné záslepkou. Vyberte ji a pokud bude třeba i odřežte. Následně stačí připojit odpadovou hadici na vývod a pevně utáhnout úchytovou svorku.
Tady stačí vteřinové zapojení elektrického kabelu přímo do elektrické zásuvky, ne však přes prodlužovací kabel. Nezapomeňte si zkontrolovat shodu napětí sítě se štítkem na zařízení a berte na vědomí i přístupnost ke kabelu, abyste se k němu mohli kdykoli dostat a zařízení odpojit.
Každá myčka nádobí to má sice jinak, ale o správném zapojení vás ujistí světelná kontrolka anebo se přesvědčte zmáčknutím tlačítka Start/Konec a odzkoušením startovacího programu.
Vestavná myčka se stává součástí kuchyňské linky, ve které má předem určené místo. Musí do otvoru pasovat na mm přesně a v předstihu byste měli mít připravená i dvířka ladící s dekorem kuchyně, resp. kuchyňskou linkou i parotěsnou folii, která nepropouští páru a montuje se na spodní stranu desky na plochu nad myčkou.
Volně stojící myčku je třeba pevně zakotvit do stěny nebo využít možnost podstavby do kuchyňské linky, abyste předešli jejímu překlopení.
Hotovo! Instalace se podařila a vy můžete konečně přenechat špinavé nádobí na šikovné myčce nádobí. Pro její bezproblémové fungování a dlouhodobou funkčnost je potřeba dodržovat i správné zásady čištění. V případě, že si chcete rozšířit obzory i ohledně tohoto tématu, přečtěte si článek Jak vyčistit myčku.
Na závěr si ještě jednou pozorně překontrolujte stabilitu, zapojení a utáhnutí hadic a svorek, abyste se vyhnuli budoucím nepříjemnostem. Pokud si nejste jistí, obraťte se raději na servis značky a odborných pracovníků.