Jak vyčistit myčku?

27.04.2023

Myčky nádobí se stávají standardním vybavením našich domácností. Pokud chceme z myčky neustále vytahovat čisté a voňavé nádobí a chceme, aby nám co nejlépe a co možná nejdéle sloužila, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Každý spotřebič vyžaduje odpovídající péči, která zahrnuje nejen správné používání, ale také pravidelné a důkladné čištění. Jak na to?

Jak se starat o myčku nádobí

Zvolte správný program

Jak se správně o myčku starat a co dělat, aby bylo nádobí opravdu čisté? Velmi důležitým krokem je odstranit z nádobí veškeré zbytky jídla, než ho vložíte do myčky. Pokud to neuděláte, může dojít k ucpání čerpadla (což je nákladná oprava) nebo ke vzniku nepříjemného zápachu.

Myčku nádobí si do domácnosti pořizujeme nejen pro úsporu času s mytím nádobí, ale také pro úsporu energie. Aby byl mycí cyklus opravdu úsporný, je třeba zvolit správný program. Většina myček vám umožní nádobí umýt i při polovičním naplnění. Je-li mycí program krátký, neznamená to však automaticky, že bude také ekonomický. Většinou dochází k větší spotřebě vody a jejího ohřátí na vyšší teplotu. Volte proto program s označením „eco“, který sice bývá delší, ale k umytí nádobí si vystačí s menším množstvím vody. Přečtěte si další tipy jak na nižší spotřebu elektrické energie na našem webu.

Vybíráme mycí prostředky do myčky

Dokonale čistého nádobí dosáhnete i správným výběrem mycích prostředků. Vybírat můžete z přípravků, které mají za úkol pouze odstranit (rozpustit) nečistoty či skvrny a zanechat nádobí čisté. Pro správný chod a funkci myčky bude však nutné spolu s nimi používat také leštidlo a regenerační sůl. Nebo se rovnou můžete rozhodnout pro multifunkční přípravky, které v sobě již leštidlo i sůl obsahují.

Jak se starat o myčku nádobí

Mycí přípravky do myčky, ze kterých můžete vybírat:

  • Sypké prášky, které umožňují flexibilitu dávkování. Prášek jednoduše odměříte dle intenzity znečištění a množství nádobí. Běžný prášek si poradí i s velmi zašpiněným nádobím, není ale příliš vhodný pro mytí křehkého skla.
  • Tekuté gely se také dávkují dle potřeby. Mají skvělé mycí schopnosti a jsou šetrné i k choulostivému nádobí. Díky svému složení se rozpustí beze zbytku.
  • Tablety do myčky nebo jednotlivě balené kapsle se pohodlně dávkují, použít je můžete na jakkoli znečištěné nádobí. Mají v sobě leštidlo i změkčující sůl, proto už je do myčky nemusíte přidávat samostatně.
  • Vyzkoušet můžete také ekologické přípravky do myčky, které jsou šetrné k přírodě a životnímu prostředí.

Jak se starat o myčku nádobí

Jak vyčistit myčku na nádobí

Možná se vám může zdát, že po každém mycím programu je myčka sama o sobě čistá. Ale nenechte se mýlit. Čistit je potřeba nejen nádobí, ale také samotnou myčku. Uvnitř totiž mohou zůstat zbytky jídel, mastnota i vodní kámen, a to vše má vliv na funkčnost spotřebiče. Pokud byste nevěnovali čištění vnitřního prostoru myčky pozornost, projevilo by se to tvorbou nepříjemných pachů, zhoršenou kvalitou mytí a s tím spojeným zvýšením provozních nákladů.

Myčky jsou vybavené filtry, které zachycují nečistoty. Tím, že je budete pravidelně čistit (cca 1× týdně), zabráníte roznesení nečistot po nádobí během dalších mycích cyklů. Je to velmi jednoduché. Filtr vyjmete, opláchnete pod tekoucí vodou, případně ho houbičkou a mycím prostředkem vyčistíte (skvěle v tomto případě poslouží i vyřazený kartáček na zuby). Tím se zbavíte všech mastných a hůře odstranitelných nečistot. Nezapomeňte poté filtr vrátit zpět na místo. Myčku nikdy nezapínejte bez něho!

Jak se starat o myčku nádobí

Pokud vaše nádobí není tak dobře umyté, jako tomu bylo dříve, zkuste vyčistit ostřikovací ramena. I v tryskách totiž mohou zůstat zbytky jídel, které poté brání proudu vody. Ve většině případů se sprchovací ramena dají vytáhnout, což čištění velmi usnadňuje.

Nečistoty se hromadí také na dvířkách myčky a v jejím těsnění. Pravidelné čištění proto vyžadují i místa, kam se nedostane voda s mycím prostředkem. K tomu postačí navlhčený hadřík se saponátem, kterým otřete těsnění, ovládací panel a myčku zvenku.

Jednou za měsíc dopřejte myčce čistící cyklus. Novější modely myček nádobí jsou vybaveny samočistícím programem, který stačí pouze aktivovat. Pokud vaše myčka nádobí tento speciální program nemá, postačí myčku zapnout naprázdno na nejvyšší možnou teplotu spolu s běžně dostupným čisticím prostředkem určeným pro tyto účely. Předtím vždy vyčistěte filtr a odstraňte všechny zbytky, které se mohly usadit ve spodní části myčky.

Jak se starat o myčku nádobí

Pokud si nejste jisti správnou údržbou a čištěním vaší myčky, odpovědi naleznete v manuálu od výrobce a v přiloženém návodu.

Jak na vodní kámen

Nepřítelem myčky je také vodní kámen, který způsobuje tvrdá voda. Nejenže se usazuje ve vnitřních částech spotřebiče a tím ho poškozuje, ale také vytváří matné povlaky na nádobí (zejména na skle). A právě z toho důvodu se do myčky přidává speciální sůl, která funguje jako změkčovač vody. Dávkuje se podle tvrdosti vody, která se pohybuje v rozmezí od 0,7 do 1,25. Čím nižší tvrdost, tím je voda měkčí a není nutné přidávat mnoho soli. Nutnost jejího doplnění vám připomene signalizace myčky.

Stejným způsobem postupujete v případě doplnění leštidla. Leštidlo aktivuje ochranu nádobí, zejména sklenic a brání nečistotám a vodnímu kameni, aby se znovu usadily na čistě umytém nádobí. Rozptýlí také kapky vody a napomáhá nádobí rychleji uschnout. Výsledkem bude zářivě čisté a perfektně nablýskané nádobí.

Jak se starat o myčku nádobí

Řiďte se pokyny výrobce a dávkujte prostředek dle návodu. Nadměrné množství leštidla může na skle zanechat nežádoucí skvrny.

Ekologické čištění myčky

Myčku nádobí lze vyčistit i bez použití chemie. Tento ekologický způsob čištění vás potěší i tím, že není finančně nákladný. Prakticky si vystačíte pouze s jednou ingrediencí – a tou je ocet. Skvěle dezinfikuje, leští a odstraní i vodní kámen. Vyzkoušejte sílu jeho čištění i vy. Na dno myčky nalijte cca půl lahve octu a poté spusťte mycí program na co nejvyšší teplotu. Čištění provádějte samozřejmě vždy bez nádobí. Použít můžete také jedlou sodu.

Jak se starat o myčku nádobí

Jak se starat o myčku nádobí

Čištění odpadu myčky

Pokud dojde k ucpání odpadu, myčka sama přestane fungovat. Je takhle naprogramovaná z důvodu ochrany domácnosti před přetečením. Ucpaný odpad, který se nachází pod filtrem, uvolníte buď mechanicky (např., že setřete usazeniny z vnitřních stěn či použijete čisticí pružinu), nebo tím, že odstavíte myčku, odšroubujete odpad a po odstranění usazenin nasypete do odpadu chemický čistič.

Jak správně plnit myčku nádobím

Pro efektivní využití myčky je důležité dbát také na správné umístění nádobí, každý druh má totiž v myčce své místo. Velké, těžké a nejvíce znečištěné kusy nádobí umístěte do spodního koše myčky, do horního koše ukládejte menší a křehké nádobí. Skleničky, hrnky i misky vkládejte dnem vzhůru a tak, aby mezi nimi byla alespoň malá mezera. Zvýšené opatrnosti věnujte křehkému sklu a jeho správnému umístění, aby se třením o jiné nádobí nepoškodilo.

Jak se starat o myčku nádobí

Příbory vkládejte do košů speciálně určených na příbory rukojetí dolů, nože naopak z bezpečnostních důvodů ostřím dolů. Dbejte na to, aby se ostřikovací ramena volně otáčela a nenarážela na žádnou překážku v podobně chybně uloženého nádobí. Nesnažte se za každou cenu dát do myčky všechno nádobí. Plňte ji na maximum, ale ať „nepraská ve švech“.

Volte odpovídající programy tak, aby se zamezilo nedostatečně umytému nádobí. Umyté a suché nádobí poté vyjměte nejprve ze spodního koše, aby nedocházelo k pokapání suchého nádobí.

Jak se starat o myčku nádobí

Pár tipů na závěr

  • Příjemnou vůni myčky obstarají osvěžovače, které neutralizují nepříjemný zápach.
  • Pro úsporu vody vaše nádobí před vložením do myčky neoplachujte. Kvalitní modely si s běžným zašpiněním poradí i bez toho. Nádobí opláchněte pouze v případě, jestliže plánujete její spuštění po delší době. Zabráníte tím vzniku nepříjemných pachů. Přečtěte si další tipy jak na nižší spotřebu vody našem blogu.
  • Po ukončení mycího cyklu nechte myčku mírně otevřenou, aby v ní mohl cirkulovat vzduch. V dlouho zavřeném spotřebiči by mohlo lehce dojít k zatuchnutí.
  • Do myčky na nádobí nepatří dřevěné nádobí. Pozor dávejte i na plastové nádobí bez označení symbolu myčky. Vlivem mytí v horké vodě hrozí jeho pokroucení.  
  • Správným používáním a pravidelnou údržbou výrazně prodloužíte funkčnost a životnost vaší myčky nádobí.

mycí prostředky

Související články:

Jak vybrat myčku nádobí?

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit sklokeramickou varnou desku?

Jak vyčistit sušičku prádla?

Jak vyčistit digestoř?

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek