Jak vybrat myčku nádobí?

06.06.2024

Myčka nádobí je vynikající pomocník, který šetří nejen vodu a energii, ale také životní prostředí a váš drahocenný čas. Díky ní se můžete rozloučit s nepříliš oblíbenou činností mytí nádobí v ruce a také vám odpadne hromadění špinavého nádobí ve dřezu, v kuchyni tak budete mít stále uklizeno. Jak ale vybrat tu správnou?  Připravili jsme pro vás článek, který vám s orientací ve světě myček nádobí pomůže.

Jak vybrat myčku

O čem se dočtete:

Velikost a kapacita

Typy myček

Spotřeba energie a vody

Hlučnost

Programy mytí

Užitečné funkce

Způsob sušení

Bezpečnost

Cena

Časté dotazy
 

Na trhu se nachází mnoho modelů myček nádobí, které se liší velikostí, spotřebou, nabízenými programy, speciálními funkcemi a v neposlední řadě také designovým provedením. Mezi základní technické parametry, které by vás měly při výběru myčky zajímat, patří spotřeba vody, elektrické energie a hlučnost. Důležitým faktorem je také počet sad nádobí, které myčka pojme, počet programů, jejich typy a také dodatečné funkce.

Velikost a kapacita myčky nádobí

Myčky nádobí se vyrábějí v šířce 45 cm nebo 60 cm. Rozlišujeme volně stojící (45 a 60 cm)vestavné (45 a 60 cm) a stolní myčky. Rozhodnutí, který typ zvolit, závisí na prostoru, který máte pro myčku vymezený, na počtu členů v domácnosti a na vašem životním stylu.

Úzká myčka vám postačí, pokud máte v kuchyni málo místa, vaše domácnost má maximálně 3 členy a zejména pokud víte, že nemáte dostatek nádobí, abyste kapacitně naplnili větší myčku. Oproti tomu široký model je vhodný pro početnější rodiny, ve kterých se hodně vaří. Výběr vhodné myčky nádobí vám pomůže ušetřit peníze za její provoz.

Kapacita spotřebiče se udává dle počtu sad nádobí, které myčka pojme. Jedna sada zahrnuje mělký, hluboký a dezertní talíř, hrnek, skleničku a příbory. Nadobí užívané při vaření, stejně jako hrnce a pánve, se nezapočítávají. Běžná kapacita pro myčku se šířkou 60 cm je 12 – 14 sad nádobí, užší myčky se šířkou 45 cm disponují kapacitou cca 10 a méně sad.

Velkou výhodou je, když je myčka vybavena příborovou přihrádkou, kterou kromě příborů využijete také na menší kuchyňské pomůcky, jako jsou vařečky nebo malé šálky na espresso. Díky této přihrádce není ve spodním koši umístěn příborový košík, který tam jinak zbytečně zabírá místo. Větší prostor ve spodní části tak využijete pro ukládání talířů nebo objemnějšího nádobí. Některé koše disponují také sklopnými trny, které jsou vhodné pro mytí vysokých sklenic.

Jak vybrat myčku nádobí

Volně stojící, vestavná nebo stolní myčka?

Volně stojící myčka nádobí nemá moc omezení z hlediska umístění. Můžete s ní volně manipulovat, postavit ji mimo kuchyňskou linku všude tam, kde se nachází přípojka energie, přívod vody a odpad. Je vhodná zejména tehdy, pokud máte velkou kuchyň a nemusíte moc přemýšlet, kam všechny spotřebiče umístit.

Některé modely nabízí možnost podstavby. Znamená to, že po odmontování horní desky ji lze vsunout pod kuchyňskou linku, dvířka ale zůstávají původní. Počítejte s trochu vyšší hlučností, než je tomu u vestavných modelů, také jim mohou chybět nějaké pokročilejší technologie. Jejich předností je přijatelná cena, dá se mezi nimi vybrat výkonný stylový kousek, který vaši kuchyň moderně doplní.

Jak vybrat myčku nádobí

Částečně integrované myčky mají ovládací panel vepředu na čelní straně dvířek. Pohodlně se obsluhuje a nabízí lepší přehlednost a kontrolu nad mytím.

Oproti tomu vestavná myčka určená k vestavbě do kuchyňské linky nenaruší celkový design vaší kuchyně. Je nenápadná a lze na ni nechat přidělat dvířka sladěná s dekorem kuchyně, což vypadá velmi elegantně. Je prostorově úsporná a tím, že je schovaná mezi skříňky, je její provoz tišší. Mnohdy ani nepoznáte, že právě probíhá mycí cyklus.

Vestavná myčka je především plně integrovaná. Znamená to, že ovládací panel je umístěn v horní hraně dvířek, viditelný je až po otevření myčky. Nevýhodou plně integrovaného ovládacího panelu mohou být chybějící informace o průběhu programu. Ty lepší modely jsou proto vybaveny světelnou signalizací informující o chodu myčky, nebo promítáním zbývajícího času na podlahu.

Jak vybrat myčku nádobí

Pokud bydlíte sami nebo sháníte nějaký model do kanceláře nebo na chatu, postačí vám stolní myčka, která pojme většinou 6 sad nádobí, některé modely dokonce až 8 sad. Není zabudovaná do kuchyňské linky, ale umísťuje se na ni.

Spotřeba moderních myček je nízká

Všechny potřebné informace o spotřebě vody a elektrické energie najdete na energetickém štítku, kterým je vybavený každý spotřebič. 

Myčky nádobí garantují nízkou spotřebu energie a vody a to při zachování vysoké kvality mytí. Spotřebují dokonce méně vody, než je tomu v případě ručního mytí nádobí pod tekoucí vodou.

V praxi to znamená, že i levnější model s horší výbavou umyje nádobí dobře.

Na komfortní používání má vliv i množství další faktorů. Nejlepší myčky mají spotřebu vody na jeden cyklus 69 litrů, levnější modely uvádějí 1013 litrů

Přečtěte si další tipy jak na nižší spotřebu vody a elektrické energie na našem webu.

Nový energetický štítek

Třída účinnosti sušení udává, jak dobře myčka zvládne nádobí vysušit. Určuje se dle zbývající vlhkosti na nádobí a označuje se třídou A až G, přičemž třída A představuje nejlepší účinnost sušení. Zasychající kapky na nádobí působí skvrny, což může být nepříjemné, nevyhnuli byste se zbytečnému přelešťování. Mnohem komfortnější je vyjmout z myčky dokonale čisté, suché a lesklé nádobí, proto vybírejte model s třídou účinnosti sušení A.

Jak vybrat myčku nádobí

Jak je to s hlučností?

Hlučnost myčky je důležitý parametr, který při výběru berte v úvahu. Jelikož myčku zapínáme dle potřeby, tzn. i večer, není na škodu k ní přihlédnout. Hlučnost u nejtišších myček nepřekročí 40 dB, komfortní úroveň hlasitosti je okolo 50 dB a tolerovatelná hranice je kolem 60 dB.

Záleží také na tom, kde je myčka umístěná, zda máte kuchyň propojenou s obývacím prostorem apod. Vestavěné myčky jsou méně slyšet, protože hlučnost při mytí tlumí skříňky umístěné kolem spotřebiče.

Jak vybrat myčku nádobí

Přednastavené programy

Přesvědčte se, že myčka nabízí takové programy, které se vám budou hodit. Všechny programy pracují na stejném principu, dá se říct, že se liší pouze teplotou vody a intenzitou mytí.

Nejlepší modely myček jsou řízené speciálními senzory, které sledují různé ukazatele (úroveň znečištění nádobí, teplota vody, tvrdost vody) a tomu poté přizpůsobí chování programu. Ten probíhá tak, aby bylo dosaženo dokonalých výsledků mytí při minimální spotřebě vody, energie i času.

Jak vybrat myčku nádobí

Standardně je k dispozici 5–6 programů, někteří výrobci jich nabízejí 8 až 10. Mezi typickou nabídku programů patří program Eco, Rychlý, Intenzivní, Poloviční náplň nebo speciální program na mytí skla. Ke skvělým patří také program Auto, Hygienický nebo Noční.


Přinášíme vám také popis některých neoblíbenějších programů:

  • Automatický program získává stále na větší oblibě. Jeho přítomnost vám ušetří přemýšlení nad správným výběrem programu. Jednoduše zmáčknete tlačítko a dle úrovně znečištění a množství vloženého nádobí si myčka vše nastaví sama.
  • Program Eco představuje energeticky nejúspornější program, které využívá nižší teploty při delší době mytí. Zjistěte si, kolik myčka spotřebuje vody na jedno mytí. Může se totiž stát, že při mytí v eco programu může být spotřeba vody vyšší.
  • Rychlý program je ideální volba pro rychlé mytí nádobí, například po večeři. Je lepší tento program využít k mytí právě znečištěného nádobí, se zaschlými zbytky jídla by se nemusel úplně poradit.
  • Intenzivní program při mytí využívá vyšší teplotu, proto si poradí i s velkými zaschlými nečistotami.
  • Program na mytí skla se postará o to, aby skleněné sklenice byly čisté, lesklé a bez zaschlých kapek. Speciální mycí program navíc také sklo chrání a prodlouží jeho životnost.

Programy myčky na nádobí

Teplota mytí je důležitá

Myčky nádobí disponují různým rozpětím mycích teplot, některé typy umožňují nastavit teplotu v závislosti na intenzitě znečištění nádobí. Obecně je jejich rozdělení následující:

  • 40 °C – teplota vody je vhodná pro mírně znečištěné nádobí, které se vložilo do myčky po ukončení např. oběda
  • 50 °C – univerzální teplota, která je dostačující pro co nejlepší využití mycích prostředků
  • 60–65 °C  - tato teplota je vhodná pro nádobí, které bylo uloženo v myčce až 1–2 dny
  • 70 °C – ideální pro intenzivní mytí velmi znečištěného nádobí a pro mytí, které probíhá pouze cca 1× týdně

Myčka na nádobí

Užitečné funkce myčky (Co všechno myčka umí)

Dodatečné funkce myčky nádobí zvyšují komfort jejího užívání. K těm nejzákladnějším patří například:

  • Odložený start, který umožní nastavení spuštění myčky v době, kdy se vám to nejvíce hodí. Spuštění si nastavíte například na dobu, kdy nejste doma nebo během noci. Provoz myčky vás nebude rušit a vy budete mít čisté a suché nádobí ve chvíli, kdy ho budete potřebovat.
  • Poloviční náplň je funkce určená k mytí menšího množství nádobí. Už nemusíte čekat, až naplníte celou myčku.  Mycí cyklus bude uzpůsoben menšímu množství nádobí, při nižší spotřebě vody i energie a při zachování dosažení skvělých výsledků.
  • Osvětlení vnitřního prostoru nabízí lepší přehled nad vloženým nádobím.
  • Samočisticí filtr zajistí bezproblémové fungování přístroje a zvyšuje uživatelský komfort. Po každém mytí dochází intenzivním proudem vody k jeho propláchnutí, čímž se odstraní mastnota a drobné zachycené nečistoty. Jednou za čas je vhodné použít speciální přípravek na samotné čištění myčky, která ji důkladně vyčistí od mastnoty i vodního kamene.
  • Světelný paprsek vás různou barvou informuje o stavu programu. Některé modely dokonce zobrazují zbývající čas mytí na podlahu.
  • Zvukový signál vás upozorní, že je nádobí umyté. Nemusíte se zdržovat kontrolováním, zda program již skončil.
  • Automatické dávkování mycího prostředku je praktická funkce, díky které si spotřebič sám nadávkuje optimální množství.
  • Indikátor nedostatku soli a leštidla vás upozorní na nutnost doplnění a zajistí bezproblémový chod myčky.
  • Multizone je tzv. vícezónové mytí, které umožňuje mýt nádobí buď v horním, nebo spodním koši.
  • Invertorový motor je oproti jiným druhům plynulejší, tišší, má delší životnost a podílí se na nižší spotřebě. Spousta výrobců na něj navíc poskytuje až 10letou záruku.

Jak vybrat myčku nádobí

Pokud chcete myčku ovládat na dálku nebo kontrolovat aktuální stav mycího programu ve vašem mobilu, určitě zvolte myčku nádobí se smart funkcemi.

Způsob sušení

Spousta myček je vybavená také funkcemi pro lepší sušení nádobí. Patří k nim kondenzace vodní páry, která posbírá páru, zkondenzuje ji na vodu a ta poté odteče do odpadu, aktivní proudění vzduchu uvnitř myčky nebo funkce automatického otevření dvířek poté, co skončí mycí program. Je to přirozený způsob sušení, kdy se nádobí usuší cirkulací vzduchu.

Jakýkoliv způsob na podporu sušení je skvělým pomocníkem. Obzvlášť plastové věci nebo dno hrníčků či skleniček se hůře suší. Pokud myčka není vybavena funkcí automatického otevírání dvířek, můžete ji sami po dokončeném mytí otevřít a nechat tak nádobí oschnout přirozenou cirkulací vzduchu.

Jak vybrat myčku nádobí

Unikátní způsob sušení vám nabízí spotřebiče s patentovanou technologií sušení Zeolith©, kterou mají výhradně myčky Bosch nebo myčky Siemens. Jedná se o mimořádně efektivní a ekologický způsob sušení – v prvním kroku přírodní minerál Zeolith absorbuje vlhkost po mytí a poté ji přemění na teplo, které je rovnoměrným prouděním vzduchu rozváděné do prostoru myčky. Zeolith se navíc po každém cyklu sám obnovuje, nepotřebuje údržbu a vydrží po celou dobu provozu vaší myčky. Technologie Zeolith© skvěle usuší i sklo a plastové nádobí.

A co bezpečný provoz?

Všechny modely myček nádobí disponují bezpečnostní ochranou proti úniku vody. Vnitřní ochranu myčky představuje AquaSafe, který kontroluje případnou ztrátu vody nacházející se uvnitř spotřebiče. V případě nutnosti vodu odčerpá a spotřebič vypne.

Systém AquaStop je vnější bezpečnostní systém, který při poruše spotřebiče brání úniku vody a tím pádem následnému vytopení kuchyně. V případě úniku vody z hadice se myčka vypne, voda se odčerpá a přívodní ventil se uzavře. Kvalitnější modely mají také ochranu proti přetečení, která je většinou řešena formou plováku. Pokud hladina vody příliš vystoupne, mycí program se automaticky vypne.

Jak vybrat myčku nádobí

Rodiče malých dětí ocení dětskou pojistku, která uzamkne ovládací panel, čímž se zamezí náhodnému zapnutí nebo přepnutí programu. V tomto případě mají výhodu takové modely myček, které mají ovládací panel skrytý. Výhodou dětské pojistky je také to, že neumožní přístup k zásobníku s čisticími prostředky. Dětská pojistka není standardní bezpečnostní výbavou, proto se o její přítomnosti dopředu přesvědčte.

Cena v hlavní roli?

Pokud si chcete pořídit myčku nádobí s maximální úsporou a těmi nejlepšími funkcemi, počítejte s větší investicí. Dobrou zprávou ale je, že dostačující spotřebič vyberete i v nižší cenové kategorii. Záleží, co všechno od myčky očekáváte. Obecně platí, že do 10 tisíc se dá vybrat vyhovující model pro běžně fungující domácnost. Tato kategorie má v nabídce myčky s větší i menší kapacitou, v širším i slim provedení. Většinou nedosahují nejlepší energetické třídy, jsou hlučnější a jejich nabídka funkcí není příliš pestrá.

Jak vybrat myčku nádobí

V rozmezí od 10 000 Kč do 20 000 Kč se nacházejí nejvyhledávanější modely, které uspokojí největší počet zákazníků. Nabízí spoustu funkcí, bezpečnostní opatření, nižší hlučnost a také zde platí, že s rostoucí cenou klesá energetická spotřeba. Kategorii nad 20 000 Kč už tvoří modely s těmi nejlepšími technologiemi a nejefektivnějšími programy. Jsou úsporné, tiché a nabízí plnou výbavu funkcí.

Co by vás ještě mohlo zajímat


Jak funguje myčka nádobí?

Mytí nádobí v myčce je rozděleno do několika kroků, jejichž cílem je dosáhnout těch nejlepších výsledků. Nádobí se nejprve opláchne, čímž se odstraní hrubé nečistoty, voda je sprchovacími rameny rozstřikovaná do všech částí myčky. Poté se nádobí pomocicí vody a čisticího prostředku myje. Přichází na řadu oplachování, které probíhá několikrát, aby se všechen přípravek odstranil. K poslednímu oplachu horké vody je přidána dávka leštidla a jako poslední přichází ke slovu sušení.


Jak správně myčku naplnit?

Aby mytí probíhalo důkladně a efektivně, je třeba nádobí dovnitř správně naskládat. Hrnce a těžké nádobí se dávají do spodní části myčky, horní koš je určen pro lehké nádobí. Moderní myčky jsou vybavené flexibilními koši, které si uzpůsobíte momentálním potřebám. Velkou výhodou je výškově polohovatelný horní koš i při plném zatížení. Pokud potřebujete umýt větší hrnce, pomocí páček horní koš posunete o úroveň výš, čímž vytvoříte dodatečný prostor ve spodní části. Opačně postupujete, potřebujete-li do horního koše vložit vysoké sklenice.

Jak vybrat myčku nádobí

Jak pečovat o myčku?

Správnou péčí a pravidelnou údržbou příznivě ovlivníte celkovou životnost spotřebiče. Údržba myčky není náročná. Pokud nemáte model se samočisticím filtrem, tak ho nezapomeňte pravidelně čistit. Filtr totiž zachytává drobné nečistoty, které by časem mohly nepříjemně zapáchat. Jednou za čas nechte myčku pracovat naprázdno spolu se samočisticím programem nebo se speciálním čističem a programem na co nejvyšší teplotu. Tím odstraníte nečistoty, mastnotu i vodní kámen. Při čištění nezapomeňte ani na vnitřní a vnější dvířka a jejich obvod, kam by se nečistoty mohly také dostat.

Více informací, jak správně pečovat o myčku nádobí, se dočtete v tomto článku.

Co do myčky nepatří?

Některé nádobí může mytím v myčce trpět, dokonce se může zničit. Do myčky nedávejte ostré nože a předměty, které se sice krásně umyjí, ale současně se také tupí. Dále pak vynechejte dřevěné nádobí, které v myčce nasaje vodu hluboko do své struktury a začne se lámat a prohýbat. I s některými druhy plastů může nastat problém, sledujte proto etikety a symboly, zda je mytí v myčce doporučeno či nikoliv. Pozor dejte také na teflon, některé druhy skla, které by mohlo zešednout nebo zdobené jídelní nádobí, které může v myčce svůj jedinečný vzhled ztratit.

co nedávat do myčky

Je myčka nádobí vhodná pro alergiky?

Pokud někdo z vaší rodiny trpí alergií, není to důvod odpírat si mytí nádobí v myčce. Spousta programů je nastavena na vysokou teplotu mytí, která odstraní mnohé bakterie. Nádobí tak bude mnohem čistější, než by tomu bylo po ručním mytí. Vyberte si k tomu kvalitní mycí prostředek, který neobsahuje barviva nebo parfémy a užívejte si výhod, které sebou myčka nádobí přináší.

Naučte se myčku nádobí efektivně využívat a věnujte ji potřebnou péči. Jen tak prodloužíte životnost spotřebiče a zajistíte ty nejlepší výsledky při každém použití.

Při koupi myčky nezapomínejte na vhodné příslušenství a mycí prostředky.
 

chci novou myčku

Další aktuality

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Díky Macům s označením CTO mají uživatelé jedinečnou možnost pořídit si svá zařízení na míru. Od kompaktních notebooků až po výkonné stolní počítače – vy si zvolíte konfiguraci, která odpovídá vašim p...... Celý článek
Jak funguje zámek pračky?

Jak funguje zámek pračky?

Moderní pračky jsou úsporné, tiché, ale hlavně vždy bezpečné. Již dávno se nemusíte bát vyplavení koupelny, opaření horkou vodou, natož poranění o otáčející se buben, a to vše díky zámku dvířek pračky...... Celý článek
Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Vivo přichází do nového roku s nadupanými modely. Tentokrát se výrobci vyřádili především na fotoaparátech, které vznikaly ve spolupráci se společností ZEISS. Pojďme se tedy společně podívat na nové p...... Celý článek
To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte –...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek