Z různých šetření a dotazníků vyplývá, že více než třetina Čechů je bez úspor. To je dost zarážející informace a určitě to není správný přístup k úsporám. Určitou finanční rezervu si totiž může vytvořit skoro každý. Odborníci doporučují si dávat stranou deset procent z každé výplaty. A na co by měla být? K nejčastějším důvodům, proč si český národ odkládá nějaké peníze stranou, patří mimořádné výdaje a spoření na důchod. Odkládat si však můžete klidně na dovolenou nebo vzdělání.
Jak ušetřit peníze?
- Schovávejte si účtenky a na konci měsíce vše sečtěte.
- Zaznamenejte si své příjmy a výdaje – rozdělte je na zbytné a nezbytné (náklady na bydlení, splátky úvěrů, pojištění). Tak
zjistíte, kolik vás život měsíčně stojí a kde můžete případně ještě ušetřit.
- Nakupovat se slevou se taktéž vyplatí, obzvlášť při pořizování dražších věcí.
- Spojení úvěrů v jeden vám může snížit úrok i měsíční splátku.
Kam uložit peníze?
Myslete na to, že na běžném bankovním účtu se vám peníze nijak nezhodnocují. Pokud tedy máte navíc větší částku nebo si pravidelně odkládáte několik tisíc, určitě se vám vyplatí zřízení spořicího účtu. Jeho výběr neuspěchejte. Naopak si na internetu porovnejte co nejvíce nabídek, veškeré poplatky, podmínky i úrokovou sazbu.
Půjčka?
Jen v nezbytných případech! Neberte si půjčku na věci, které nejsou potřebné. Půjčovat a pak splácet i s úroky např. dovolenou nebo dárky na Vánoce skutečně není rozumné.
Potraviny
Druhou největší položku rodinných výdajů tvoří jídlo (20 %). Bohužel až třetina nakoupených potravin končí v odpadcích a na každého člověka v Evropě připadá až 115 kg vyhozeného jídla/rok. Přitom neplýtvat a zároveň ušetřit vůbec není těžké. Jak teda na to?
Doprava
Cestování městskou dopravou vám uspoří spoustu peněz oproti jízdě autem. Zkontrolujte si také, zda se vám nevyplatí investovat spíše do ročního předplatného kuponu než do měsíčního. Využít můžete taktéž např. spolujízdu s kolegou či kamarádem. Podělíte se o náklady za benzín či naftu a ještě po cestě proberete, co je zrovna nového.
No a pokud přece jen toužíte cestovat sami a zároveň se nechcete mačkat v přeplněném MHD (vlaku, autobuse), můžete omrknout nabídku čím dál oblíbenějších elektrovozítek.
Vratné peníze
Už jste o tom slyšeli? Na tzv. cashback portálu můžete nakoupit a poté se vám na váš vytvořený účet připíše určité procento z nákupu zpět. U vybraných serverů se navíc můžete radovat i z uvítacího bonusu. Většinou se vám vrátí 2–10 % dle obchodu. Není to moc, ale registrace vás nic nestojí a využívat daný portál můžete dle libosti.