Čištění digestoře patří k domácím pracím, které jsme zvyklí přehlížet. Avšak tím dosáhneme pouze snížení výkonu digestoře a zhoršení kvality vzduchu. Jak vyčistit digestoř zevnitř i zvenku, s přehledem a výborným výsledkem? Máme pro vás několik dobrých tipů, jak na to!
Znečištění filtru
Rizika znečištění
Šetrné čištění pláště
Čištění filtru
Výměna filtru do digestoře
Digestoř sehrává v kuchyni klíčovou úlohu. Zabezpečuje odsávání par a zachytávání mastnoty, která vzniká při vaření. Kromě toho si také účinně poradí s pachy. Co ale dělat v případě, když se vám zdá, že odsavač par přestal pracovat tak, jak se od něj očekává? Příčinnou může být jeho znečištění a zanesení klíčových komponentů, především filtrů.
Z hlediska způsobu odsávání existují dvě základní skupiny digestoří – digestoře odtahové a digestoře recirkulační. Odtahová digestoř odtahuje výpary a pachy směrem do odtahu, nejčastěji do komína či vhodně navrženého potrubí. Běžně je vybavený jedním tukovým filtrem, na němž se zachytávají do vzduchu uvolněné částečky tuku. Recirkulační digestoř vzduch recirkuluje, to znamená, že ho „přes sebe“ prožene a vrací zpět zbavený mastnoty a pachů. Instaluje se do kuchyně, kde je možné zrealizovat napojení na odtah.
Kromě dostatečného sacího výkonu digestoře hrají důležitou roli i samotné filtry.
Jak vidíte, znečištěná digestoř už nedokáže svoji úlohu plnit tak, jak se od ní očekává. Kvalita vzduchu v kuchyni zůstává stejná, či dokonce ještě horší. Znečištění se postupně podepíše na zhoršení její funkčnosti a přispěje ke snížení životnosti důležitých komponentů, včetně motoru a ventilátoru.
O čem se mluví méně, je riziko vzniku požáru. Tuk nahromaděný v tukovém filtru je totiž hořlavý, když je vystaven vysoké teplotě (například nad plynovým sporákem), může dojít k jeho vznícení. Dost bylo slov, je třeba se pustit co nejdřív do práce!
Jak často digestoř čistit? Frekvence čištění odsávače par závisí na tom, jak často vaříte a jaké pokrmy připravujete. Pokud vaříte pravidelně a máte rádi smažená jídla, vyhraďte si na čištění digestoře 1 termín za měsíc. V kuchyních, které nejsou příliš vytížené a vaří se v nich jen přes víkendy, postačí čištění jednou za 2–3 měsíce. Moderní digestoře dokonce disponují indikátorem znečištění filtrů a informují vás, když je míra znečištění nad povolenou hranici.
Čištění digestoře se dá rozdělit na dvě části. První je čištění z vnější strany, kdy čistíte viditelný plášť digestoře. Právě umývání pláště se paradoxně věnuje více pozornosti, ale nemá zásadní vliv na funkčnost spotřebiče. Avšak zřejmě každý nám dá za pravdu, že na čistou a lesklou digestoř se dobře dívá!
Při čištění vnější strany digestoře je třeba zohlednit především typ povrchu. Je lakovaný, skleněný či nerezový? V závislosti na tom se bude odvíjet výběr výhodných čisticích pomůcek. Všeobecně však můžeme potvrdit, že teplá voda a dobře napěněný saponát si poradí i s několikaměsíční mastnotou a fleky. Chce to ale trochu trpělivosti a šetrného čištění.
Vyhýbejte se proto používání drátěnek, tvrdých kartáčů a čističů s abrazivními (pevnými) částicemi, které by mohly narušit celistvost povrchu. Pokud už máte doma čistič na nerezové plochy, dříve, než ho použijete na digestoř, ověřte si, zda je pro čištění nerezových digestoří vhodný. Máte-li už plášť odmaštěný, přichází na řadu obnovení lesku. Výborné výsledky bez šmouh, a navíc s dokonalým leskem nabízejí čističe na nerezové plochy s obsahem parafínu, karnaubského vosku nebo jiných ošetřujících olejů. Digestoř bude nejen vypadat jako nová, zároveň se na ní vytvoří tenká vrstva, která částečně omezuje usedání prachu a zabrání vzniku otisků.
Náš tip: Prohlédněte si novinku v naší nabídce – čisticí prostředek ETA PURITA na nerezové plochy, který účinně čistí, leští a odstraňuje nečistoty. Vhodný na trouby, mikrovlnné trouby, baterie, umyvadla a digestoře.
Další část údržby probíhá při pohledu zespoda. Právě tam je kovová mřížka, kovový tukový filtr a další filtry nebo prvky, které mohou být zanesené mastnotou. Digestoře jsou navrženy tak, abyste k vnitřní části měli jednoduchý přístup, ačkoliv se to možná na první pohled nezdá. Nejde proto o žádnou komplikovanou demontáž. Klik sem, klik tam a je to!
Nejprve odmastěte základní kovovou mřížku. I v tomto případě bude nápomocná teplá voda se saponátem. Na vyčištění a odmaštění kovového filtru se osvědčilo použití jedlé sody, která se v domácnostech nachází poměrně běžně a má široké využití. S jedlou sodou se můžete pustit do čištění dřezu, sporáku, mikrovlnky či sprchového koutu. Jedlá soda je totiž užitečná při odstraňování usazenin různého druhu a dokáže působit tak, že ničí mastnotu.
Náš tip: Víte o tom, že na precizní čištění kovového filtru si můžete na pomoc přivolat také šikovného pomocníka v podobě parního čističe?
Je poměrně náročné najít na tuto otázku jednotnou odpověď. Nerezové tukové filtry jsou všeobecně považovány za odolnější než hliníkové tukové filtry. Při pravidelné údržbě by měly vydržet tolik, jako samotná digestoř. Pokud by však došlo k jejich poškození nebo výrazné deformaci, koupi nového filtru se nevyhnete.
Látkové tukové filtry jsou buď jednorázovou záležitostí na cca 100 hodin provozu, nebo vydrží pár šetrných přeprání. Uhlíkový filtr, jehož úlohou je pohlcovat pachy, představuje běžnou výbavu recirkulačních digestoří. Má různé podoby a vlastnosti – jednorázový, univerzální, na opakované použití, antibakteriální, samohasicí, … Některé uhlíkové filtry jsou jednorázové, další omyvatelné. Postup, jak na to, je standardně součástí návodu k použití.