Rádi byste si změnili své heslo na Wi-Fi, ale nevíte jak na to? Nebo si nejste jisti, jaké heslo vlastně aktuálně máte nastaveno? Zjistěte, jak jednoduše postupovat a proč je důležité čas od času k tomuto kroku přistoupit.
V prvé řadě se jistě může jednat o naši zapomnětlivost. Heslo na Wi-Fi rozhodně na zařízení nezadáváme každý den, a proto je poměrně přirozené, že z naší paměti může vypadnout. Takový problém nastane třeba v případě, kdy si domů přinesete novou elektroniku a najednou pátráte po tom, jaké heslo jste vlastně kdysi zvolili.
Dalším důvodem pro změnu hesla je bezpečnost. Pokud lze heslo snadno uhodnout, může váš přístup k internetu využívat i soused či jiný nezvaný host (aniž by za něj platil). V horším případě může prostřednictvím vašeho připojení páchat trestné činy a v podstatě tak za vás skrýt svou identitu. I z toho důvodu je třeba zvolit silné heslo a čas od času jej pro jistotu změnit.
V neposlední řadě se může jednat o celkový uživatelský komfort. Poskytovatelé internetového připojení mohou jako heslo zvolit změť písmen, znaků a číslic, které si budete jen stěží pamatovat. Heslo na Wi-Fi si však můžete změnit tak, abyste si jej dokázali dobře zapamatovat a snadno jej sdělit například i vaší návštěvě.
Možná jste se dostali do situace, kdy vlastně netušíte, jaké heslo máte aktuálně na svém Wi-Fi připojení nastavené. Ke zjištění jeho znění můžete využít několik způsobů.
Pokud víte, že jste původní heslo na Wi-Fi neměnili, můžete se podívat na spodní stranu vašeho routeru. Zde se zpravidla nachází štítek s označením názvu sítě a heslem (často pod označením Password).
Pokud jste se někdy v minulosti ze svého počítače k dané Wi-Fi síti připojili, můžete heslo zjistit následovně.
Operační systém Windows
Operační systém macOS
Další možností pro zjištění hesla k Wi-Fi síti je využití vašeho mobilního telefonu (opět za předpokladu, že jste k této síti již někdy byli připojeni). V případě telefonů s operačním systémem Android stačí zavítat do nastavení konkrétní Wi-Fi sítě. Zde se vám heslo zobrazí v textové podobě, případně formou QR kódu, který naskenujete pomocí jiného zařízení.
U mobilních telefonů s iOS byla situace až do operačního systému iOS 16 obtížnější a zjištění nebylo možné. Od této verze operačního systému ale již Apple problém napravil. Na iPhonu tak stačí spustit Nastavení a zvolit Wi-Fi. Následně vyberte síť, ke které jste připojeni a stiskněte volbu Heslo. Prostřednictvím zadání přístupového kódu do vašeho telefonu, Touch ID či Face ID následně heslo zobrazíte.
Heslo na Wi-Fi můžete změnit nejen na počítači, ale i na mobilu. Pojďme se podívat, jak nejjednodušeji postupovat.
Nejjednodušším způsobem pro změnu hesla je využití webového prohlížeče připojeného k síti. Do adresního řádku prohlížeče zadejte některou z těchto adres, které otevřou konfigurační stránku routeru:
Na konfigurační stránce budete vyzváni k tomu, abyste se přihlásili svým uživatelským jménem a stávajícím heslem. Vyhledejte sekci Wireless a pokračujte na Wireless Security. Najděte pole s názvem Password a změňte heslo. Můžete zároveň změnit i název vaší sítě. Vše uložte a router restartujte.
V současné době spousta výrobců poskytuje svou vlastní mobilní aplikaci, prostřednictvím které lze kromě jiného i měnit heslo na router. Jednat se může přímo o aplikaci daného poskytovatele internetového připojení, případně služby třetích stran. U mobilních telefonů s Androidem lze například k tomuto účelu využít aplikaci IP Tools: WiFi Scanner.
Jak vidíte, proces změny hesla na Wi-Fi je poměrně jednoduchý a snadno si s ním poradíte z pohodlí vašeho domova. V každém případě však doporučujeme při výběru nového hesla ctít zásady bezpečnosti a nevybírat si takové heslo, které je příliš jednoduché, slabé a lidé by jej mohli jednoduše uhodnout.