Lidé ročně po celé zeměkouli zbytečně vyhodí několik milionů tun jídla. Někdy schválně, někdy z nepozornosti a někdy proto, že potraviny shnijí a už jiné řešení není. Společně s LG vám dnes poradíme, jak ve své domácnosti vystavit stopku plýtvání potravinami.
Šetření jídlem začíná (možná pro někoho překvapivě) už u nákupu. Je důležité se na něj vypravit s rozvahou, a hlavně dobře připraveným nákupním seznamem. Pokud budete po obchodě chodit bez ladu a skladu, skončí vám v košíku potraviny, které v konečném důsledku vlastně vůbec nepotřebujete. A odtud už je jen krůček k tomu, abyste je po čase vyhodili, protože je prostě nestihnete spotřebovat.
Jak tomu tedy předejít? Jednoduše! Připravte si ve spolupráci s obsahem vaší lednice, mrazáku či spižírny seznam surovin a striktně ho v obchodech dodržte. Jinými slovy nekupujte nic, co vás při procházení mezi regály „náhodou cvrnkne do nosu“. Také je dobré si uvědomit, které potraviny bohužel často vyhazujete a jejich nákup zredukovat. Případně si dopředu rozmyslet, jak je chytře zpracovat.
Na nákup v žádném případě nechoďte hladoví. Určitě nám dáte za pravdu, že s prázdným žaludkem se těžko plánuje cokoli, natož chytrý nákup bez zbytečností. V obchodě svoji pozornost zaměřte kromě seznamu také na datum spotřeby. Zvlášť u chlazených potravin (třeba jogurtů, kefírů, másla, šunky, sýrů apod.) a masa se to více než vyplatí.
Už jsme se zmínili o tom, že je důležité kontrolovat datum spotřeby. Ale co nám vlastně tohle datum říká? A jak si naopak vyložit informaci o minimální trvanlivosti? Pojďme to společně rozklíčovat:
Říká vám, do kdy je bezpečné danou potravinu sníst. Po jeho uplynutí byste ji už neměli konzumovat, aby nedošlo k nežádoucím zdravotním komplikacím. Datum spotřeby najdete většinou na rychle se kazících potravinách, jakými jsou například čerstvé ryby, maso, šunka a podobné uzeniny. Z logiky věci je vhodné tyto suroviny skladovat v ledničce při teplotě 2 až 4 °C. Pokud budete potřebovat přece jenom prodloužit trvanlivost zmíněných potravin, dejte je zmrazit.
Toto datum vám říká, do kdy si daná potravina zachová svou kvalitu, chuť a strukturu. Na rozdíl od data spotřeby vám při konzumaci suroviny s prošlou minimální trvanlivostí nehrozí žádné zdravotní problémy. Ovšem je důležité surovinu vhodně skladovat. Mezi potraviny, na kterých najdete datum s minimální trvanlivostí, patří konzervované potraviny, rýže či například těstoviny. Jestli je ve své spižírně objevíte s prošlým datem minimální trvanlivosti, nevyhazujte je hned. Pořádně prozkoumejte, zda není poškozený obal a zda mají potraviny stále svou strukturu a konzistenci.
Zabránit plýtvání jídlem lze také prostřednictvím správného skladování potravin v ledničce. Na první pohled se to nezdá, ale mnoho surovin se vyhodí proto, že nebyly dobře uskladněné. Jasně, u takových ryb či masa je asi jasné, kam patří. Věděli jste ale, že například taková rajčata, okurky nebo banány své místo v chladničce nemají? Nízká teplota totiž může přispět k tomu, že ztratí svoji chuť a barvu a budou pak (doslova) zralé na vyhození.
Naopak takový salát do ledničky dejte. U vybraných ledniček LG dokonce ani nebudete muset dlouze přemýšlet, kam přesně ho umístit. Vybrané modely jsou totiž vybaveny zásuvkou Fresh Balancer, která je určená právě pro skladování zeleniny a ovoce. Pomocí snadného ovládání si v ní zvolíte optimální vlhkost podle povahy uskladněné suroviny. Pro maso, ryby nebo zeleninu je ve vybraných ledničkách LG připravena zásuvka Fresh Converter, která umožňuje jednoduché nastavení optimální teploty.
LG TIP: Chcete se dozvědět víc o tom, jak správně naplnit ledničku? Pak neváhejte a přečtěte si náš článek.
Dalším způsobem, jak se vyhnout zbytečnému vyhazovaní potravin, kterým hrozí rychlé zkažení, je prodloužení jejich trvanlivosti. Jak na to? Způsobů je hned několik.
Na dlouhodobé zásoby je mrazák jako dělaný. Můžete ho naplnit masem, kynutými knedlíky, zeleninou, bylinkami nebo předpřipravenými obědy. Třeba mraznička, která je součástí kombinovaných ledniček LG, vám pro uskladnění zásob všeho druhu nabídne ve většině případů 1 polici a 3 zásuvky, z nichž jedna dokonce spadá do kategorie Big Box. Pokud si u LG vyberte americkou chladničku, počítejte s tím, že u vybraných modelů zabírá mraznička rovnou celou levou stranu spotřebiče. Místa na zásoby tak budete mít víc než dost.
K zamrazování potravin vždy používejte speciální sáčky pro tento účel. Umístěte je dál od sebe, aby se k sobě nepřimrazily, a popište je. Za pár měsíců totiž určitě nebudete vědět, ve kterém sáčku jsou ty vysněné knedlíky, na které máte právě chuť. Kromě druhu potraviny si na sáček napište také datum zamrazení a je-li to možné (například u masa) i gramáž zamražené suroviny.
Naopak nikdy do mrazáku nedávejte skleněné lahve, šumivé nápoje, mléčné výrobky, kávu či potraviny s vysokým obsahem tuku. Je důležité mít na paměti, že co jednou rozmrazíte, musíte už zpracovat. Proto je výhodné zamrazovat přesné porce, a to co nejrychleji. Využít k tomu můžete funkci Expresní mrazení, kterou si u vybraných modelů ledniček LG spustíte klidně i na dálku s pomocí aplikace LG ThinQ. A ještě jedna důležitá rada závěrem – nikdy nemějte jídlo v mrazáku déle než rok.
Tento způsob „záchrany“ jídla před zkažením budou asi nejčastěji volit ti z vás, kteří mají to štěstí vlastnit zahrádku. Bohatá úroda si totiž úplně říká o to, abyste ji zavařili a vyrobili si tak zásoby domácí marmelády, pesta nebo třeba zavařených okurek. Jen si vždy dávejte pozor na to, abyste měli nejen čisté nádoby k zavařování, ale i suroviny.
K vakuování potravin budete potřebovat speciální vybavení v podobě sáčků a zařízení určeného k vakuování. Do sáčku vložíte potraviny a s pomocí zařízení vysajete vzduch, který by jinak přispíval k množení mikroorganismů a bakterií v potravinách. Vakuovat můžete v podstatě jakoukoli surovinu od masa, přes ovoce a zeleninu až po ryby, kávu nebo vařená jídla. Vakuovaná jídla pak skladujte buď přímo v lednici, nebo je dejte do mrazáku.
LG TIP: Udržet potraviny déle čerstvé vám pomůžou i přímo ledničky LG. Jejich součástí je mimo jiné technologie Door Cooling+™, která ve srovnání s běžnými systémy chlazení zajistí až o 32 % rychlejší a rovnoměrnější chlazení v každé části ledničky. Víc vám o tajemství déle čerstvých potravin prozradí náš článek.
Každému z vás se určitě někdy stalo, že z oběda zůstala trocha rýže, brambor, masa nebo třeba zeleninového salátu. Ne vždycky se zkrátka podaří uvařit přesné množství. Ale žádný strach, jídlo určitě není třeba vyhazovat. Zbytky nechte vychladnout a pak je umístěte do lednice. Pokud vám od oběda zbyla třeba polévka, ani ji nemusíte přelévat do jiného hrnce či misky. Součástí některých ledniček LG je totiž sklopná police, kterou lze v prvním kroku zasunout, ve druhém pak zcela zaklopit. Skladování vyšších nebo objemnějších nádob tak bude hned jednodušší.
Z přebytečného masa z vývaru a zbylé rýže lze na druhý den vykouzlit třeba chutné rizoto, případně si vařené maso jednoduše udělejte na cibulce a doplňte ho bramborem. Zbytky masa můžete také zakomponovat například do vaječné omelety. Pokud vám zbyly brambory, zpracujte je v bramboračce nebo si připravte zapečené brambory.
Zkuste se také zaměřit na odřezky zeleniny, které byste v běžném provozu bez mrknutí oka vyhodili. Do koše totiž v žádném případě nepatří, naopak s nimi uděláte ještě hodně parády. Třeba takový domácí bujón, u něhož stoprocentně víte, z čeho je, se v kuchyni rozhodně neztratí. Rádi vám nejen na něj prozradíme recept.
Takzvanou zero waste kuchyni, tedy zpracování všech surovin doslova do poslední natě, vyznávaly už naše babičky, jen to tehdy nemělo tak moderní název. A protože je v poslední době in vracet se ke kořenům, „bezodpadové“ vaření je čím dál tím populárnější. Připravili jsme si pro vás několik receptů na to, jak zpracovat zbytky.
Hodí se na dochucení každé omáčky či polévky. Skladovat ho můžete až 3 měsíce ve vzduchotěsné nádobě bez přístupu vlhkosti a světla. Na jeho výrobu budete potřebovat:
• 1 velkou mrkev
• 2 stonky řapíkatého celeru
• 1 cibuli
• hrst petržele včetně stonků
• snítku čerstvého tymiánu
• špetku čerstvého rozmarýnu
• sůl (20 % váhy zeleniny)
• podle vlastních zbytků v kuchyni můžete přidat česnek, pórek, šalvěj, bazalku nebo třeba rajčata
Veškeré zbytky zeleniny a bylinek nakrájejte najemno, nebo rovnou rozmixujte. Připravte si váhu a rozmixovanou zeleninovou směs zvažte. Následně si ještě odvažte sůl, které by mělo být zhruba 20 % váhy rozmixované zeleninové směsi.
Zeleninovou směr dejte do pánve, přidejte naváženou sůl a za občasného míchání vařte při nízké teplotě přibližně 2 hodiny. Až se vypaří tekutina, rozprostřete směs na plech vyložený pečicím papírem a dejte do trouby. Nastavte 150 °C a pečte, dokud nebude směs suchá a křupavá. Časově to vychází na cca 1 hodinu a 15 minut pečení, záleží ovšem na schopnostech vaší trouby. Doporučujeme směs čas od času promíchat.
Po dopečení ji vytáhněte z trouby, nechte vychladnout a následně ji rozemelte. Pak už jen zbývá ji přesypat do zmíněné vzduchotěsné nádoby, dát do spíže a vytáhnout, až přijde její čas.
Také jste až doteď slupky od brambor vyhazovali s tím, že už nejdou nijak zpracovat? Omyl! Jdou! Můžete si z nich vytvořit chutné domácí chipsy nejen na večer k televizi. Jak na to? Připravte si:
• slupky z 1 kg brambor (případně můžete využít slupky z lilku nebo řepy)
• olej (podle vašich preferencí rostlinný, nebo olivový)
• sůl
Před oloupáním brambory důkladně okartáčujte a umyjte. Slupky nakrájejte na přibližně stejné plátky a ponořte do misky s ledem asi tak na hodinu. Poté slupky vytáhněte a osušte čistou utěrkou. Přichytejte si pánev s olejem a slupky usmažte do křupava. Po chvíli pak krásně zezlátnou. Z pánvičky je vytáhněte nejlépe za pomoci děrované vařečky, abyste slupky zbavili přebytečného oleje a nechte je „okapat“ na talíři vystlaném papírovou utěrkou. Nakonec slupky posolte a nechte si chutnat.
Ať už vám zbylo maso, zelenina, těstoviny, brambory nebo hrst bylinek, všechno můžete využít v jednom receptu. Frittata pochází z Itálie a je to taková obdoba naší české omelety. Od ní se frittata odlišuje ve způsobu přípravy a konzistenci – je pevnější. Ovšem stejně jako naši omeletu, můžete i Frittatu jíst za tepla, nebo za studena. Záleží na vašich chuťových preferencích. Frittata se hodí na oběd či vydatnější večeři. Stačí jen otevřít lednici a vybrat si ze zbytků.
• 6 až 8 vajec
• zbytky z vaší lednice (můžou jimi být brambory, maso od oběda, žampiony, cuketa, lilek, rajčata, papriky, těstoviny, cibule, sýr, šunka, …)
• sůl a pepř
• rozmarýn
Vajíčka rozkvedlejte a osolte. Zbytky, které hodláte zužitkovat, nakrájejte na malé kousky. Rozehřejte si pánev s olejem a přidejte nejprve zeleninu. Chvíli ji restujte a pak případně přidejte brambory, maso či těstoviny. Směs nechte prohřát. Poté do ní natrhejte snítky rozmarýny, směs přelijte vejci a posypte sýrem. Pánvičku přikryjte pokličkou a na mírném ohni ji zahřívejte do doby, až vejce ztuhnou. Pak oheň vypněte a nechte frittatu ještě zhruba minutu „dojít“.
LG TIP: Pokud se vám i přes všechny naše rady nepodaří všechno jídlo zpracovat, zkuste ho „poslat dál“. Využít k tomu můžete třeba sociální sítě s tematickými skupinami pro sdílení jídel nebo různé mobilní aplikace. Případně udělejte dobrý skutek a podpořte lidi v nouzi darováním jídla do různých potravinových bank. Předtím si ale pořádně prostudujte podmínky daných organizací, aby vaše pomoc nepřišla vniveč.