0 Kč
×

Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

15.08.2024

Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Krevní tlak úzce souvisí s kondicí srdce a tepen. Vysoký krevní tlak, který je pro tělo člověka nebezpečný, se však nedá odhalit obyčejným pozorováním. Neupozorní na sebe jednoduše rozlišitelnými příznaky. Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku? Jak správně měřit tlak a na co se zaměřit, pokud máte v plánu pořídit si tlakoměr na domácí použití?

Tlakoměr

O čem se dočtete?

Co je krevní tlak?

Hodnoty krevního tlaku

Proč si měřit pravidelně tlak?

Koho se týká vysoký krevní tlak?

Jak vybrat tlakoměr?

Druhy tlakoměrů

Jak správně měřit tlak?

Jak snížit vysoký tlak?

Jak zvýšit nízký tlak?

Co je krevní tlak?

Krevní tlak vyjadřuje míru síly, jakou cirkulující krev působí na stěny tepen. Zároveň se krevní tlak dá interpretovat i jako síla, kterou musí vynaložit srdce na pumpování krve do krevního oběhu. Na měření krevního tlaku je potřeba zjistit dvě hodnoty – hodnotu systolického tlaku a hodnotu diastolického tlaku.

Na prvním místě je systolický krevní tlak (vyšší hodnota). Jde o tlak, který působí na stěny tepen v momentě stahování srdečního svalu, kdy dochází k vypuzení krve do krevního oběhu. Na druhém místě je diastolický krevní tlak (nižší hodnota). Vyjadřuje tlak krve mezi dvěma údery srdce – tedy ve chvíli, kdy se srdce plní krví.

Krevní tlak je vyjádřený dvojicí čísel, které odděluje lomítko. Měří se v milimetrech rtuťového sloupce (mmHg).

Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku?

Krevní tlak není v průběhu celého dne stejný. Mírně kolísá v závislosti na tom, zda právě oddechujete, nebo se věnujete nějaké fyzické aktivitě. Větší námaha zapříčiní dočasné zvýšení tlaku, důležité je však znát hodnoty krevního tlaku ve chvíli, kdy jste v klidu. I z toho důvodu vyžaduje lékař nebo zdravotní sestra, abyste před měřením tlaku několik minut klidně seděli.

Jaké jsou optimální hodnoty krevního tlaku? U dospělého člověka se za normální krevní tlak považuje hodnota z intervalu pod 120/80 mmHg a nad 90/60 mmHg.

Krevní tlak nad 140/90 mmHg je označovaný jako vysoký tlak (hypertenze) a krevní tlak nižší než 90/60 mmHg je označovaný jako nízký tlak (hypotenze).

Hodnota krevního tlaku není v průběhu celého života stejná. Mění se v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu. 

Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku?

Proč je důležité měřit si krevní tlak?

Určitě jste už slyšeli větu, že „vysoký krevní tlak nebolí a je tichým zabijákem“. Dlouhodobý vliv vysokého krevního tlaku je pro lidské tělo zátěží. Jeho nepozorovaný nárůst bez pravidelné kontroly bývá spouštěčem vážnějších zdravotních komplikací.

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný? Krev působí na vnitřní stranu tepen větším tlakem, což může způsobit jejich poškození až prasknutí. Pokud je srdce nucené pumpovat krev pod vyšším tlakem, víc se namáhá a srdeční svalovina postupně hrubne, což zhoršuje okysličení srdce.

Vysoký krevní tlak je tak spjatý s rozvojem srdečně-cévních onemocnění (mezi nimi cévní mozková příhoda, infarkt...), neléčený vysoký krevní tlak však poškozuje také drobné cévky v jiných orgánech. Vede například k praskání cévek v očích pro vysoký nitrooční tlak či k poškození ledvin, které může později skončit až jejich selháním.

Sledování hodnoty krevního tlaku má význam při prevenci vícero vážných chorob. Čím dříve zjistíte, že čelíte vysokému krevnímu tlaku, tím dřív máte možnost podniknout kroky, jak ho opět dostat pod kontrolu.

Proč je důležité měřit si krevní tlak?

Koho se týká vysoký krevní tlak?

O vysokém tlaku se nejvíc mluví jako o chorobě starších lidí. S rostoucím věkem klesá pružnost cév, cévy se zužují a velké tepny tuhnou. Srdce pak musí vynakládat víc úsilí, aby krev plynule proudila krevním oběhem, což způsobuje zvýšení tlaku.

Nejen věk nad 50 let je rizikovým faktorem. Vysoký krevní tlak se týká také podstatně mladších věkových kategorií.

Mezi rizikové faktory patří nadváha, nedostatek pohybu, kouření, stres či nadměrné solení a konzumace alkoholu. Hypertenze však může být projevem jiné zdravotní komplikace – objevuje se například při nesprávné tvorbě hormonů nadledvinek.

Vysoký tlak páchá nepozorovatelné škody. Nemá jasné příznaky, určitě však zbystřete pozornost, pokud vás čas bolí hlava, trpíte únavou, dýchavičností či krvácením z nosu. Objevit se může i trnutí prstů nebo hučení v uších.

Tlakoměr

Máte rádi moderní technologie? Nepřehlédněte chytré tlakoměry, které naměřená data ukládají v aplikaci, kde k nim máte kdykoliv přístup. Za zmínku stojí i chytré hodinky s měřením tlaku. Jejich přesnost závisí na pokročilosti technologie a výrobci. Ve většině případů však dobře poslouží na základní monitoring tlaku – nenápadně a kdykoliv v průběhu dne.

Jak vybrat tlakoměr?

Spolehlivým způsobem, jak mít hodnoty krevního tlaku pod kontrolou, je jeho pravidelné měření. Krevní tlak vám změří při návštěvě všeobecného lékaře nebo v některých lékárnách, které takové měření realizují.

Abyste nemuseli ztrácet čas častými návštěvami, využijte na kontrolu krevního tlaku digitální tlakoměr na domácí použití, který je možné používat kdykoliv podle potřeby, pro různé členy rodiny i opakovaně.

Tlakoměry od předních značek (například Omron, Beurer, Veroval) disponují moderními digitálními technologiemi a vysokou přesností měření. 

Druhy tlakoměrů podle umístění

Digitální tlakoměry určené pro domácí použití jsou schopné měřit tlak na zápěstí nebo na paži. Podle toho rozlišujeme tlakoměr na paži a tlakoměr na zápěstí.

Tlakoměry na paži/rameno

Tento druh digitálních tlakoměrů je nejprodávanější a mezi uživateli také nejoblíbenější. Manžeta se umísťuje do horní části ramena. Je opatřená suchým zipem a díky tomu se výborně přizpůsobuje různým obvodům paží. Má určité velikostní limity, proto si při výběru všímejte, na jaký obvod paže je manžeta tlakoměru vhodná (například na obvod 22–32 cm, 22–42 cm,...). Tlakoměry na paži vynikají přesností a bohatou funkční výbavou.

Tlakoměry

Tlakoměry na zápěstí

Pokud se považujete za aktivního člověka a nechcete se zdržovat vyhrnováním rukávu, vaši pozornost si získají tlakoměry, které se umísťují na zápěstí ruky. Jsou rozměrově menší a jednoduché na používání – vhodné při cestování nebo do zásuvky v pracovním stole. V jejich případě má na přesnost měření vliv poloha zápěstí. Ruku je potřeba držet v poloze, jakou doporučuje výrobce v návodu na používání (zápěstí v úrovni srdce).

Tlakoměry na zápěstí

Vlastnosti a funkce tlakoměrů

  • Mezi základní funkce tlakoměrů patří měření systolického tlaku, diastolického tlaku a pulzu.
  • Součástí digitálních tlakoměrů je digitální displej. Dejte si záležet na výběru tlakoměru, jehož displej je dobře čitelný – velké znaky, dostatečné podsvícení.
  • Napájení tlakoměrů může být síťové (síťový adaptér bývá součástí balení), bateriové (zdrojem energie jsou baterie typu AA/AAA) nebo kombinované (síť/baterie).
  • Mezi vyhledávanou funkční výbavu moderních tlakoměrů patří ukládání posledních měření do paměti (i paměť pro vícero osob), indikátory vysokého krevního tlaku, pulzu a srdcových arytmií či detekce ne/správného nasazení manžety.
  • Spolehlivý tlakoměr je certifikovaný a kalibrovaný. Předností je prodloužená záruční doba (4 nebo 5 let).

Tlakoměr

Jak správně měřit tlak?

Na výsledky měření krevního tlaku nemá vliv pouze přesnost tlakoměru. Vaší úlohou je dostat se před měřením do klidu a neměřit si tlak bezprostředně po fyzické aktivitě, kdy je jeho hodnota vyšší. Jak si v pohodlí domova správně naměřit tlak?

  1. Aspoň 30 minut před měřením nepijte, nejezte a nekuřte.
  2. Pět minut před měřením se usaďte a zhluboka dýchejte. Opřete se o opěradlo stoličky a nohy položte rovně.
  3. Manžetu tlakoměru umístěte na holou kůži a na místo, které doporučuje výrobce v návodu na používání – zápěstní manžetu na zápěstí, ramennou manžetu na horní část ruky (kousek nad loktovou jamku). Manžeta musí být vyrovnaná, hladká a přiměřeně obepínat ruku.
  4. Při měření nemluvte a snažte se sedět v klidu. Počkejte do té doby, dokud se na displeji neobjeví naměřená hodnota.
  5. Výsledky měření si poznačte do bločku s datumem a časem. Chytrý tlakoměr je dokáže odeslat do kompatibilní aplikace.

Nafouknutí manžety kolem ruky nemusí být pro každého příjemné. Manžeta potřebuje vyvinout dostatečný tlak, a tak vytvořit podmínky pro měření tlaku a pulzu. Ruce neublíží. Obeznamte s tím dopředu dítě nebo seniora, kteří mají před měřeními obavy.

Jak snížit krevní tlak?

Vysoký krevní tlak si vyžaduje spolupráci s ošetřujícím lékařem, pravidelné kontroly a zásadní změnu životního stylu. Ne nadarmo se říká, že vysoký tlak je právě odrazem špatného životního stylu. Co je možné udělat jinak a lépe?

  1. Méně solte a snažte se do jídelníčku zařadit víc ryb, ořechů, čerstvého ovoce a zeleniny.
  2. Vyhýbejte se alkoholu a skoncujte s kouřením.
  3. Zařaďte do denní rutiny aspoň půlhodinovou procházku na čerstvém vzduchu.
  4. V případě nadváhy se pokuste přebytečné kilogramy zhubnout.
  5. Bojujte se stresem relaxováním, jógou nebo jinou aktivitou, která vás uklidní a udělá vám radost.

Vysoký krevní tlak

 

Jak zvýšit krevní tlak?

Pokud si tlakoměrem pravidelně naměříte nízký krevní tlak (pod 90/60 mmHg) a jinak se cítíte v pořádku, nemusíte v zásadě nic měnit. U nízkého tlaku se však objevuje několik nepříjemných příznaků, jako jsou závratě, mdloby, vyšší únava, rozmazané vidění či nutkání na zvracení. Nízký tlak sice nezpůsobuje srdečně-cévní onemocnění jako vysoký krevní tlak, jeho dlouhodobý výskyt ale může především u starších lidí způsobit, že se do orgánů nedostává dostatek krve.

Jak zvýšit tlak? Doporučuje se víc solit, pít minerální vody s obsahem sodíku a jíst víckrát denně v menších porcích. Nápomocné může být i nošení kompresních punčocháčů nebo sezení s překříženými nohami.

Tlakoměr

Další aktuality

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Společnost HONOR na českém trhu představila tři zbrusu nová zařízení z řady 200. Zatímco nejnižší model zaujme svou velmi příznivou cenovkou, vlajková loď nabídne pokročilé technologie, funkce a špičk...... Celý článek
Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Krevní tlak úzce souvisí s kondicí srdce a tepen. Vysoký krevní tlak, který je pro tělo člověka nebezpečný, se však nedá odhalit obyčejným pozorováním. Neupozorní n...... Celý článek
Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Moderní technologie už zabrousily i do našich kuchyní. Ptáte se jak? Skrze kuchyňský robot Bosch MUMS6ZS00. My jsme ho pro vás otestovali a zjistili, jak si poradil s bílky či kynutým těstem. Více se ...... Celý článek
Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Hledáte tipy na to, co sledovat na Netflixu? Pojďme se podívat na celkem 7 reality shows, které se mohou právem zařadit k těm nejúspěšnějším. V našem výběru si na své přijdou jak milovníci vztahových ...... Celý článek
LG představuje QNED televizní novinky 2024

LG představuje QNED televizní novinky 2024

Ponořte se do obrazu s neuvěřitelně pestrými a sytými barvami na nových QNED televizích značky LG. Technologie QNED vznikla spojením Quantum Dot a NanoCell a nabízí vyvážené zobrazení barev i dokonale...... Celý článek