Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Krevní tlak úzce souvisí s kondicí srdce a tepen. Vysoký krevní tlak, který je pro tělo člověka nebezpečný, se však nedá odhalit obyčejným pozorováním. Neupozorní na sebe jednoduše rozlišitelnými příznaky. Jaké jsou normální hodnoty krevního tlaku? Jak správně měřit tlak a na co se zaměřit, pokud máte v plánu pořídit si tlakoměr na domácí použití?
Proč si měřit pravidelně tlak?
Koho se týká vysoký krevní tlak?
Krevní tlak není v průběhu celého dne stejný. Mírně kolísá v závislosti na tom, zda právě oddechujete, nebo se věnujete nějaké fyzické aktivitě. Větší námaha zapříčiní dočasné zvýšení tlaku, důležité je však znát hodnoty krevního tlaku ve chvíli, kdy jste v klidu. I z toho důvodu vyžaduje lékař nebo zdravotní sestra, abyste před měřením tlaku několik minut klidně seděli.
Jaké jsou optimální hodnoty krevního tlaku? U dospělého člověka se za normální krevní tlak považuje hodnota z intervalu pod 120/80 mmHg a nad 90/60 mmHg.
Krevní tlak nad 140/90 mmHg je označovaný jako vysoký tlak (hypertenze) a krevní tlak nižší než 90/60 mmHg je označovaný jako nízký tlak (hypotenze).
Hodnota krevního tlaku není v průběhu celého života stejná. Mění se v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu.
Určitě jste už slyšeli větu, že „vysoký krevní tlak nebolí a je tichým zabijákem“. Dlouhodobý vliv vysokého krevního tlaku je pro lidské tělo zátěží. Jeho nepozorovaný nárůst bez pravidelné kontroly bývá spouštěčem vážnějších zdravotních komplikací.
Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný? Krev působí na vnitřní stranu tepen větším tlakem, což může způsobit jejich poškození až prasknutí. Pokud je srdce nucené pumpovat krev pod vyšším tlakem, víc se namáhá a srdeční svalovina postupně hrubne, což zhoršuje okysličení srdce.
Vysoký krevní tlak je tak spjatý s rozvojem srdečně-cévních onemocnění (mezi nimi cévní mozková příhoda, infarkt...), neléčený vysoký krevní tlak však poškozuje také drobné cévky v jiných orgánech. Vede například k praskání cévek v očích pro vysoký nitrooční tlak či k poškození ledvin, které může později skončit až jejich selháním.
Sledování hodnoty krevního tlaku má význam při prevenci vícero vážných chorob. Čím dříve zjistíte, že čelíte vysokému krevnímu tlaku, tím dřív máte možnost podniknout kroky, jak ho opět dostat pod kontrolu.
Máte rádi moderní technologie? Nepřehlédněte chytré tlakoměry, které naměřená data ukládají v aplikaci, kde k nim máte kdykoliv přístup. Za zmínku stojí i chytré hodinky s měřením tlaku. Jejich přesnost závisí na pokročilosti technologie a výrobci. Ve většině případů však dobře poslouží na základní monitoring tlaku – nenápadně a kdykoliv v průběhu dne.
Spolehlivým způsobem, jak mít hodnoty krevního tlaku pod kontrolou, je jeho pravidelné měření. Krevní tlak vám změří při návštěvě všeobecného lékaře nebo v některých lékárnách, které takové měření realizují.
Abyste nemuseli ztrácet čas častými návštěvami, využijte na kontrolu krevního tlaku digitální tlakoměr na domácí použití, který je možné používat kdykoliv podle potřeby, pro různé členy rodiny i opakovaně.
Tlakoměry od předních značek (například Omron, Beurer, Veroval) disponují moderními digitálními technologiemi a vysokou přesností měření.
Digitální tlakoměry určené pro domácí použití jsou schopné měřit tlak na zápěstí nebo na paži. Podle toho rozlišujeme tlakoměr na paži a tlakoměr na zápěstí.
Tento druh digitálních tlakoměrů je nejprodávanější a mezi uživateli také nejoblíbenější. Manžeta se umísťuje do horní části ramena. Je opatřená suchým zipem a díky tomu se výborně přizpůsobuje různým obvodům paží. Má určité velikostní limity, proto si při výběru všímejte, na jaký obvod paže je manžeta tlakoměru vhodná (například na obvod 22–32 cm, 22–42 cm,...). Tlakoměry na paži vynikají přesností a bohatou funkční výbavou.
Pokud se považujete za aktivního člověka a nechcete se zdržovat vyhrnováním rukávu, vaši pozornost si získají tlakoměry, které se umísťují na zápěstí ruky. Jsou rozměrově menší a jednoduché na používání – vhodné při cestování nebo do zásuvky v pracovním stole. V jejich případě má na přesnost měření vliv poloha zápěstí. Ruku je potřeba držet v poloze, jakou doporučuje výrobce v návodu na používání (zápěstí v úrovni srdce).
Na výsledky měření krevního tlaku nemá vliv pouze přesnost tlakoměru. Vaší úlohou je dostat se před měřením do klidu a neměřit si tlak bezprostředně po fyzické aktivitě, kdy je jeho hodnota vyšší. Jak si v pohodlí domova správně naměřit tlak?
Nafouknutí manžety kolem ruky nemusí být pro každého příjemné. Manžeta potřebuje vyvinout dostatečný tlak, a tak vytvořit podmínky pro měření tlaku a pulzu. Ruce neublíží. Obeznamte s tím dopředu dítě nebo seniora, kteří mají před měřeními obavy.
Vysoký krevní tlak si vyžaduje spolupráci s ošetřujícím lékařem, pravidelné kontroly a zásadní změnu životního stylu. Ne nadarmo se říká, že vysoký tlak je právě odrazem špatného životního stylu. Co je možné udělat jinak a lépe?
Pokud si tlakoměrem pravidelně naměříte nízký krevní tlak (pod 90/60 mmHg) a jinak se cítíte v pořádku, nemusíte v zásadě nic měnit. U nízkého tlaku se však objevuje několik nepříjemných příznaků, jako jsou závratě, mdloby, vyšší únava, rozmazané vidění či nutkání na zvracení. Nízký tlak sice nezpůsobuje srdečně-cévní onemocnění jako vysoký krevní tlak, jeho dlouhodobý výskyt ale může především u starších lidí způsobit, že se do orgánů nedostává dostatek krve.
Jak zvýšit tlak? Doporučuje se víc solit, pít minerální vody s obsahem sodíku a jíst víckrát denně v menších porcích. Nápomocné může být i nošení kompresních punčocháčů nebo sezení s překříženými nohami.