Majitelé dronů by měli právě teď zbystřit. Od konce loňského roku totiž mají povinnost svůj dron zaregistrovat. V tomto článku vám prozradíme, koho se to týká, jak při registraci postupovat a jak přesně je potřeba dron označit.
Dosud platil takzvaný Doplněk X, přičemž na jeho dodržování dohlížel českýÚřad pro civilní letectví. Oproti němu přináší sjednocená evropská legislativa jednu zásadní změnu.. A to, že i hobby piloti musí registrovat a složit zkoušku, což dříve platilo pouze pro profesionální a komerční provozovateledronů. Výhodou je, že tento jednotný proces je nesrovnatelně jednodušší a místo dřívějších tisícikorunových poplatků vás nebude stát nic.
5 hlavních bodů nové legislativy
Každý, kdo provozuje dron, se musí zdarma online zaregistrovat do registru ÚCL. Na základě registrace získáte jedinečné identifikační číslo, kterým následně označíte všechny své drony.
Tato povinná registrace se týká všech osob, které provozují dron s hmotností nad 250 gramů, případně i lehčí dron s kamerou, pokud není hračkou. Dále i lehčí, ale rychlý dron, který má vyšší dopadovou energii než 80 joulů, a konečně drony ve specifické nebo certifikované kategorii.
Nově se zavádí 3 základní kategorie provozu dronů. Pro každou kategorii přitom platí různá pravidla regulace.
Nově je také možné legálně řídit dron při sledování přenášeného obrazu na monitor, pokud vedle sebe máte pomocného pozorovatele, který z dronu a jeho okolí nespouští oči. Dále je nově legální také provoz v režimu follow-me.
Prostory, kde je v současné době v České republice povoleno nebo naopak zakázáno létat, zůstávají prakticky beze změny.
Legislativa nově stanovuje závazné technické parametry dronů prodávaných v České republice s přechodnou dobou, kdy bude možné využívat i drony, které těmto parametrům neodpovídají. Mezi tyto parametry patří elektronická identifikace na dálku a geo-awareness.
Kdo má povinnost dron zaregistrovat?
Neregistrují se jednotlivé drony, povinnost registrace mají provozovatelé dronů. Pokud je přitom majitel dronu mladší 18 let, provádí registraci jeho zákonný zástupce. Minimální věková hranice pro samostatnou pilotáž dronu bez dozoru v otevřené a specifické kategorii je 16 let.
Povinná registrace se vztahuje na provozovatele takového dronu, který:
je vybaven kamerou nebo senzorem a neřadí se mezi hračky
a/nebo je těžší než 250 gramů nebo jeho rychlost dosahuje více než 19 metrů za sekundu.
Výjimku tedy tvoří hračky, které jsou opatřeny označením CE a odpovídají směrnici č. 2009/48/ES. Na druhou stranu pokud dron není hračkou, většinou je na obale označení 12+.
Povinnost registrace se vztahuje i na malé drony vybavené kamerou, pokud je na nich označení 12+.
Do jaké podkategorie váš dron patří?
Vědět, do jaké podkategorie váš dron patří, je důležité proto, abyste věděli, jaké rozdíly v pravidlech létání platí pro váš typ dronu.
Drony kategorie A1 mohou létat nad lidmi, ale ne nad shromážděním lidí. V režimu Follow me se mohou vzdálit maximálně 50 m od pilota. V EU je takto možné létat i ve městech, v ČR však (kromě hraček) zatím velmi omezeně.
U dronů kategorie A2 (vyžadující rozšiřující zkoušku) se musí nacházet nejméně 50 m od osob, drony se štítkem C2 ale pak dokonce jen 30 m až 5 m od osob. V EU je takto možné létat i ve městech, v ČR však zatím velmi omezeně.
V kategorii A3 mohou létat jakékoliv drony do 25 kg, avšak alespoň 150 m zástavby, či rekreačních, obchodních a průmyslových oblastí, nejlépe na vyhrazených modelářských plochách.
Dnešní drony, které nemají štítek třídy C, je zatím povoleno provozovat v kategorii A1 (do 500 g), A2 (do 2 kg) anebo ostatní do 25 kg v A3.
Drony se štítkem třídy C0 budou vážit do 250 g, a budou mít omezenou rychlost do 19 m/s. Pokud ale například vlastníte DJI Mavic Mini s 249 g, tak i pokud v budoucnu bude nést tento štítek třídy, budete se muset zaregistrovat, protože má kameru a zachycuje osobní údaje, ale nebudete povinen složit zkoušku pilota.
Drony se štítkem třídy C1 budou stroje s hmotností do 900 g (např. podobné jako Mavic Air 2), se stejně omezenou rychlostí. Navíc však budou vybaveny varováním na nízké napětí baterie, světly pro noční provoz, systémy geo-awareness a dálkovou identifikací. Majitel bude muset provést registraci a pilot podstoupit online školení zakončené jednoduchým online testem (40 otázek).
Drony se štítkem třídy C2 budou stroje s hmotností až 4 kg, vybavené obdobně jako C1, ale kvůli větší hmotnosti a rychlosti bude tyto možné provozovat ve městech (provoz A2) jen s rozšířenou zkouškou z teorie anebo v kategorii A3.
Drony se štítkem třídy C3 budou stroje s hmotností až 25 kg (a do velikosti 3 m), vybavené podobně jako C2, stejně jako všechny předchozí jen s elektrickým pohonem a omezením výšky na 120 m.
Drony se štítkem třídy C4 budou zejména letecké modely bez povinné výbavy, kterou mají C3 a budou určeny k provozu v kategorii A3 nebo dle speciálních pravidel na vybraných modelářských plochách.
Drony třídy C5 a C6 budou určeny pro profesionální použití ve specifické kategorii, ale díky svému vybavení umožní i využívání zjednodušených standardních scénářů provozu.
Jak při registraci postupovat?
Není třeba se obávat, celá registrace je velmi jednoduchá, intuitivní a zabere vám jen pár minut.
Nejprve přejděte na webovou stránku dron.caa.cz, kde najdete rozcestník na:
registraci provozovatele bezpilotního systému
a registraci a online test pilota bezpilotního systému.
Pokud se jako provozovatel bezpilotního systému registruje fyzická osoba, musí mít takzvanou e-identitu. Založit si ji můžete prostřednictvím nejrůznějších systémů (např. eObčanka, mojeID, bankovní identita a další). Poté postupujte takto:
Vyberte, zda chcete registraci provést jako fyzická nebo právnická osoba.
Fyzická osoba využije zmíněnou e-identitu, právnická osoba IČO.
Vyplňte všechny požadované údaje a udělte povinné souhlasy.
Pokud se registrujete jako právnická osoba je následně potřeba vše spárovat s vaší datovou schránkou.
Získáte jedinečné identifikační číslo, které uvedete na všechny své drony.
Následně vám do e-mailu dorazí Doklad o registraci provozovatele bezpilotního systému.
Registrace a online test pilota bezpilotního systému
Nejprve se přihlaste jako pilot prostřednictvím vaší e-identity.
Po potvrzení vám bude vygenerován test, který je třeba vyplnit.
Pro úspěšné splnění testu musíte mít správně 30 otázek ze 40.
Po úspěšném absolvování testu získáte identifikační číslo pilota dronu a kartičku, potažmo Doklad o absolvování online výcviku.
Jak se na test pilota připravit?
Legislativa vyžaduje, aby pilot skládající on-line zkoušku předtím absolvoval on-line výcvik z teorie. K samotné přípravě na test je ideální projít siseznam nejčastějších otázek a odpovědí, které se k provozu dronů vztahují.
V rámci testu se generuje celkem 40 otázek, přičemž správně musíte zodpovědět alespoň 30 z nich.
Pokud v testu neuspějete, můžete jej opakovat. Pokud se vám však nepodaří testem projít ani na druhý pokus, budete muset registraci pilota provést znovu. Díky tomu se možnost absolvovat test obnoví.
Jak je třeba dron označit?
Jakmile vyplníte veškeré své identifikační údaje jako provozovatel, získáte takzvané jedinečné registrační číslo. Právě tím je následně potřeba označit veškeré své drony, a to i ty, které jste si nekoupili, ale sami zhotovili. Registrační číslo můžete na dron umístit formou nálepky, nebo jiným způsobem, který umožňuje snadnou identifikaci (můžete jej tedy na dron i napsat).
Registrační číslo vychází z tohoto formátu: kód členského státu (CZE), 12 alfanumerických znaků generovaných systémem, kontrolní součet a 3 neveřejné znaky, které se na dron nevyznačují.
Získané registrační číslo rovněž musíte nahrát do systému identifikace na dálku, pokud je váš dron tímto zařízením vybaven (týká se novějších dronů se štítkem třídy C1-C3).
Dodržujte pravidla správného létání
Při provozu vašeho dronunezapomeňte vždy dodržovat několik pravidel správného létání:
Dodržujte bezpečnou vzdálenost od nezúčastněných osob (do 250 g lze krátce přeletět) a nikdy nepřelétejte shromáždění.
Vždy udržujte vizuální dohled nad vaším bezpilotním letadlem (buď přímo vy anebo asistent pozorovatel, stojící při vás). Jedinou výjimkou je follow-me režim do 50 m.
Dodržujte maximální výšku letu 120 m nad terénem. Pozor však v blízkosti letišť, kde maximální bezpečná výška postupně klesá až na 0 m.
Důkladně se seznamte s manuálem od výrobce.
Létejte vždy jen v povolených oblastech (viz interaktivní mapa i aplikace ŘLP dronview.rlp.cz).
Dodržujte minimální věkovou hranici pro samostatné létání pilota 16 let (neplatí pro hračky).
U provozu v kategorii A3 je třeba létat minimálně 150 metrů daleko od obytných, obchodních, průmyslových a rekreačních oblastí. V ČR však zatím ani A1 / A2 nemůže snadno probíhat ve městech – viz níže.
Často kladené otázky
Je možné jeden dron zaregistrovat na dvě osoby?
Ne, samotný dron se neregistruje. Dron ovšem vždy nese štítek s označením odpovědného provozovatele/vlastníka, který musí mít přehled, kdy a komu jej zapůjčil – pak je odpovědnost na daném pilotovi.
Umožňuje registrace provoz dronu ve všech zemích Evropské unie?
Ano, registrace provozovatele i zkouška pilota je platná pro 27 členských států Evropské Unie a také pro Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.
Musím se zaregistrovat, pokud vlastním dron DJI Mavic Mini či DJI Mini 2?
Ano. Tyto drony sice váží méně než 250 gramů, ale mají kameru, která dokáže zaznamenat osobní údaje.
Do kdy musím splnit test od registrace?
Registrace provozovatele není navázána na on-line výcvik, registraci a zkoušku pilota. Ten musí testem projít předtím, než se rozhodne s dronem vzlétnout.
Je možné s dronem Mavic Mini/ Mini 2 létat ve městě?
V mnoha ostatních zemích EU s těmito drony můžete létat ve městech, jen se musíte vyhnout shromáždění osob. V ČR to stávající opatření obecné povahy (OOP LKR-10 UAS) v otevřené kategorii A1 ani A2 plně neumožňuje, ale sledujte případný vývoj. Minimálně kategorie A2 by měla být umožněna i ve městech. Nyní v českých městech mohou bez dalšího omezení létat jen drony, které nevyžadují registraci provozovatele (hračky a drony do 250 g bez kamery) a pak drony ve specifické kategorii (s povolením Úřadu pro civilní letectví. Viz níže otázka na vzdálenost od budov.
Kde si mohu udělat test na kategorii A2?
Úřad pro civilní letectví 7. září 2021 potvrdil, že zahájil provádění rozšiřujících zkoušek na provoz v kategorii A2.
Jak daleko od budov je možné létat v současném dvouletém přechodném období?
V tuto chvíli je v ČR na bezpilotní letadla bez označení příslušné třídy nahlíženo jako na letadla, která nesplňují předpoklady pro neomezené přelétávání osob, prostředků a staveb.
Stávající znění OOP LKR-10 UAS umožňuje kdekoliv ve městech provozovat drony, které nevyžadují registraci provozovatele a ty, které ji vyžadují, pak jen mimo tzv. hustě osídlený prostor, tedy území obce bez staveb (např. park, veřejná zeleň, proluka, louka, pole), bez infrastruktury (silnice, místní komunikace, chodník, cyklostezka, dráha tramvaje, trolejbusu, vlaku) a bez osob, které by provozem bezpilotního letadla mohly být ohroženy nebo tento provoz mohly vnímat jako zásah do jejich práv.
V ostatních případech na vás bude pohlíženo jako na „specifickou” kategorii provozu, nicméně sledujte další vývoj.
Zvažujete, že si pořídíte dron? V dnešním článku vám představíme řady dronů od oblíbené značky DJI i jednotlivé modely, jež aktuálně můžete zakoupit. V nabídce najdete dostupné drony pro nadšence i pr......
Celý článek
Hledáte způsob, jak vylepšit teplotní komfort v pokoji, koupelně, dílně či na chatě? Pak si nenechte ujít našeho poradce „Jak vybrat topidlo“, ve kterém se detailně podíváme na jednotlivé typy topení ......
Celý článek
Slyšeli jste už o ručním parním napařovači? I pro mne to byla donedávna zcela neznámá věc. A nikdy by mě nenapadlo, o co vše jsem díky své neznalosti doposud přicházela. V této recenzi vám prozradím, ......
Celý článek
Vrátili jste se z deštivé procházky s úplně mokrou obuví? Nebo vás trápí vlhkost tenisek po cvičení? Pusťte se do správného sušení bot a mějte je brzy připraveny na další použití. V tomto článku se po......
Celý článek
S vinotékou Haier bude víno jako v bavlnce! Na své si přijdou jak znalci, tak začínající vinaři. Vinotéky Haier se vyjímají svou všestranností a profesionalitou. Poskytují pro skladování vína ty nejle......
Celý článek
Zvažujete, že si pořídíte dron? V dnešním článku vám představíme řady dronů od oblíbené značky DJI i jednotlivé modely, jež aktuálně můžete zakoupit. V nabídce najdete dostupné drony pro nadšence i pr... Celý článek
Hledáte způsob, jak vylepšit teplotní komfort v pokoji, koupelně, dílně či na chatě? Pak si nenechte ujít našeho poradce „Jak vybrat topidlo“, ve kterém se detailně podíváme na jednotlivé typy topení ... Celý článek
Slyšeli jste už o ručním parním napařovači? I pro mne to byla donedávna zcela neznámá věc. A nikdy by mě nenapadlo, o co vše jsem díky své neznalosti doposud přicházela. V této recenzi vám prozradím, ... Celý článek
Vrátili jste se z deštivé procházky s úplně mokrou obuví? Nebo vás trápí vlhkost tenisek po cvičení? Pusťte se do správného sušení bot a mějte je brzy připraveny na další použití. V tomto článku se po... Celý článek
S vinotékou Haier bude víno jako v bavlnce! Na své si přijdou jak znalci, tak začínající vinaři. Vinotéky Haier se vyjímají svou všestranností a profesionalitou. Poskytují pro skladování vína ty nejle... Celý článek