Máte doma alergika či malé děti a vybíráte novou pračku, popřípadě zvažujete nákup sušičky? Moderní pračky umí víc než jen vyprat prádlo a totéž platí i o sušičkách. Co přináší moderní pračky alergikům a proč by neměla v jejich výbavě chybět sušička? Nejen na to vám odpovíme v následujícím článku.
Patříte k těm, kteří začnou okamžitě slzet, jakmile vyraší první kvítky a pylová sezóna je pro vás tím největším strašákem? Nebo je každá návštěva domácnosti s domácím mazlíčkem doprovázena neustálým smrkáním a kýcháním? Pak bohužel patříte ke stále početnější skupině alergiků a musíte dbát na spoustu věcí – od dodržování základních hygienických pravidel až po užívání různých léků.
Klíčovou roli v péči o domácnost hraje kvalitní pračka a ideálně i sušička prádla. Moderní pračka dokáže prádlo nejen vyprat, ale díky páře a dalším vychytávkám i vydezinfikovat. Ale ať vás ani nenapadne vyprané prádlo pověsit na balkon či zahradu, kde bude opět vydáno napospas pylům, prachu a dalším nečistotám. Pokud jej místo věšení na sušák svěříte sušičce, bude nejen dokonale suché, ale i hebké, nadýchané a nezmačkané. Žehličku tak můžete nechat ve skříni.
Ne, že by si alergik nemohl pořídit běžnou pračku, ale spotřebiče z kategorie pro alergiky mají oproti ostatním přeci jen několik výhod:
Jste početná rodina a hledáte opravdu velkou pračku? Nebo vás limituje typicky malá paneláková koupelna? Žádný problém, pračky pro alergiky jsou dostupné ve všech myslitelných variantách – od standardních předem plněných, přes úzké, až po vrchem plněné. Navíc je pořídíte již od necelých 6 000 Kč. Nemáte dost místa na dva samostatné spotřebiče? Pračky jsou dostupné i ve variantě se sušičkou.
Většina lidí se domnívá, že jim bohatě stačí pračka na 7 kg prádla, protože stejně více neperou. Jenomže ani tak nejde o samotnou kapacitu, jako spíše o velikost bubnu. Kupříkladu buben pračky na 10 kg prádla poskytuje až o 10 % více prostoru, takže se vám do něj bez problémů vejde i antialergická přikrývka či polštář.
Současné pračky jsou již natolik chytré, že určí, kolik prádla perete a tomu přizpůsobí množství vody i další parametry. Prádlo se navíc ve velkém bubnu efektivněji vypere i vymáchá a když na to přijde, zvládnete najednou vyprat i ložní prádlo celé rodiny.
Jak se dozvíte v další části článku, pro sušení prádla je ideální sušička. Proto byste měli vzít při výběru pračky v potaz počet otáček při odstředění. Čím vyšší rychlostí je prádlo v pračce odstředěno, tím menší je jeho zbytková vlhkost a následné sušení v sušičce je tudíž nejen rychlejší, ale i energeticky úspornější. Volte proto pračku minimálně s 1 200, ideálně však s 1 400 otáčkami.
Klíčovou technologií a funkcí, která stála u zrodu praček pro alergiky, je využití páry. Pára má totiž spoustu skvělých vlastností, které ocení nejen alergici:
Jedním z největších výrobců parních praček a jejich nejširší nabídkou se může pochlubit značka LG. Parní pračky LG využívají technologii SteamPlus, která přeměňuje vodu v páru a tu následně pomocí trysek vstřikuje přímo na prádlo. Tím, že horká pára udržuje v bubnu trvale vysokou teplotu, dochází k likvidaci mikroorganismů a dalších nežádoucích látek.
Kromě páry využívají někteří výrobci jako např. Bosch k desinfekci prádla také aktivní kyslík (technologie ActiveOxygen), který je do bubnu uvolňován formou vodní mlhy. Aktivní kyslík působí zejména při nízkých teplotách, takže můžete mít hygienicky čisté i choulostivé prádlo.
Častou chybou při praní je špatné dávkování pracího prostředku. Když jej dáte málo, prádlo nebude kvalitně vyprané a časem může zašednout. Naopak pokud jej přidáte příliš, bude se tvořit nadměrné množství pěny a prádlo bude hůře vymáchané, což může v konečném důsledku vést k podráždění pokožky a alergickým reakcím. Proto je stále více praček vybaveno systémem automatického dávkování pracího prostředku. Ten nadávkuje vždy přesné množství s ohledem na množství a znečištění vloženého prádla.
Popularita sušiček na prádlo je v poslední době výrazně na vzestupu. Není divu, je přece mnohem pohodlnější prádlo z pračky jenom přeházet do sušičky a hodinu až dvě počkat, než se usuší. Není nutné se zdržovat s vyskládáním, pověšením, přikolíkováním a následným sbíráním.
Většina sušiček vám navíc vrátí prádlo tak pečlivě usušené, že ho nemusíte ani žehlit, stačí ho jen uhladit a rovnou skládat do skříně. Přesto se najde stále řada lidí, kteří sušičku odmítají a tvrdí, že je zdravější sušit prádlo na čerstvém vzduchu. Pojďme si nyní shrnout všechna fakta a zjistit, na čí straně je pravda.
Nejprve je dobré si objasnit, jak vlastně sušení prádla v sušičce probíhá. Poté, co do ní prádlo vložíte a zvolíte vhodný program, začne do otáčejícího se bubnu proudit horký vzduch. Tím se prádlo zbavuje vlhkosti a spolu s ní i žmolků, popřípadě i zvířecích chlupů, které jsou ve tkanině usazeny tak pevně, že odolají i praní. Jakmile je cyklus ukončen, máte prádlo svěží, ale hlavně zcela čisté. Co sušička odstanila poznáte nejlépe po otevření a vyjmutí filtrů.
Naopak pověsíte-li prádlo na balkon či zahradu, bude po celou dobu vystaveno pylům, prachu, smogu a dalším nežádoucím vlivům, takže veškerá předchozí snaha o dokonale čisté prádlo přijde vniveč. V případě, že máte doma alergika by proto mělo být sušení v sušičce naprostou samozřejmostí.
Jestliže sušíte prádlo na sušáku v místnosti, veškerá vlhkost uniká do vzduchu. Mohou vám kvůli tomu začít vlhnout zdi, tvořit se plísně a navrch si můžete způsobit dýchací obtíže a alergie. Při sušení v sušičce se všechna vlhkost z prádla shromáždí v kondenzační nádobě, odkud je buď automaticky vypuštěna do odpadu, nebo ji jednoduše vylijete.
Stále více sušiček disponuje speciálními antialergickými cykly, které suší při vyšších teplotách. Zlikvidují tím veškeré nežádoucí látky, které v prádle mohou zůstat po praní při nízké teplotě. Kupříkladu program AlergiePlus sušiček Bosch kombinuje intenzivní proudění vzduchu s vysokou teplotou. Díky tomu z prádla odstraní jak výše zmíněné zvířecí chlupy a zbytky uvolněných vláken, tak i nebezpečné choroboplodné zárodky.
Ke sterilizaci prádla při sušení přispívá i pára. To ale není to nejdůležitější, proč je stále více sušiček obohaceno o parní programy. Sušení v páře vyhladí záhyby na košilích, halenkách i sakách. Parní programy uvítáte i při sušení oblečení zdobeného korálky nebo flitry, které se obtížně žehlí (vkládejte je do sušičky nejlépe naruby).
Zatímco při praní používáme obvykle dva až tři programy, dáváme-li prádlo do sušičky, měli bychom vybírat velmi pečlivě. Na výběr máte celou řadu programů dle druhu sušeného prádla – od bavlny přes syntetiku, až po džínovinu či vlnu. Každý materiál vyžaduje jinou teplotu i jinak zadržuje vodu, proto se v průběhu sušení chová rozdílně.
Do sušičky můžeme dát téměř vše, od sportovní obuvi, až po textilní hračky či péřové přikrývky. Nejlepším vodítkem pro vás budou štítky na samotném oblečení. Jen pozor na symbol čtverečku s kroužkem uvnitř a s křížkem přes tento symbol, v tomto případě oblečení do sušičky nepatří a mohlo by se nenávratně poškodit.
Do sušičky vždy dávejte jen tolik prádla, kolik je u příslušného programu doporučeno v návodu k obsluze. Pokud dáte prádla více, bude zmačkané a nerovnoměrně usušené. Sušičky sice mají senzory vlhkosti, ale ty nezachytí vnitřek náplně při nadměrné dávce prádla.
Už jste slyšeli o míčcích do sušičky? Pokud ne, tak je neváhejte vyzkoušet. Při jakémkoliv sušení totiž textilní vlákna tuhnou, tyto míčky jsou navrženy právě pro změkčování těchto tuhých vláken. Hranaté hroty zjemňují tkaniny a oblé hrany uvolňují vlákna, oblečení je díky tomu ještě více nadýchané a hebké, aniž byste museli používat aviváž. Pomáhají čechrat i peří, jsou nezbytné při sušení péřových přikrývek, polštářů i péřového oblečení.
Aby vám sušička spolehlivě sloužila mnoho let, je dobré se o ni pravidelně starat. Nejlépe po každém sušení vyčistěte filtr na vlákna obvykle umístěný ve dvířkách sušičky. Opomenout nelze ani filtry kondenzátoru a mřížku tepelného čerpadla umístěné ve spodní části sušičky. Při narůstajícím znečištění se snižuje účinnost sušení, prodlužuje se jeho délka a tím i stoupá spotřeba elektrické energie.
Naštěstí vám v tomto mohou moderní sušičky pomoct. Stačí si vybrat některý z modelů se samočištěním kondenzátoru. Kondenzátor je opakovaně proplachován proudem zkondenzované vody, tu pak spolu s nečistotami vypustíte nebo vylijete přímo do odpadu. U nejpokročilejších modelů již nemusíte čistit ani filtr ve dveřích.
Závěrem připojíme pár rad, jak si sušičku správně vybrat. Dříve byla největší nevýhodou sušiček jejich vysoká spotřeba. Bohudík jsou dnes již téměř všechny sušičky vybaveny tepelným čerpadlem, takže je jejich spotřeba oproti svým předchůdcům naprosto minimální. Jestliže si vyberete model v nejúspornější energetické třídě A+++, usušíte 9 kg prádla se spotřebou pouze 1,5 kWh a když si uvědomíte, že většinu prádla nebudete muset žehlit, jsou náklady na provoz opravdu minimální. Jestli chcete ušetřit ještě víc, můžete si přečíst náš článek Jak na úsporu elektrické energie.
Toužíte po sušičce, ale nemáte v koupelně dostatek prostoru? Dejte ji na pračku! Stačí oba spotřebiče spojit pomocí mezikusu a umístit na sebe. Kapacitu sušičky volte s ohledem na velikost vaší pračky, abyste mohli prádlo přehodit z pračky rovnou do sušičky.
Zajímá vás, jaké další výhody sušičky prádla mají? Přečtěte si náš další článek.