S tímto přístrojem bude výroba zmrzliny, mražených jogurtů a sorbetů hračka. Ona i samotná výroba domácí zmrzliny ve zmrzlinovači je jednoduchá – smíchá se smetana ke šlehání s (ideálně přírodními) sladidly a dalšími dobrotami (oříšky, čokoládovými pecičkami, ovocem) a poté se zmrazí. Aby však byla zmrzlina krémová a ne zmrzlá hrouda s krystalky ledu, je potřeba, aby se hmota míchala i během zmrazování. K tomu slouží právě zmrzlinovače – přístroje, které zmrzlinu míchají a současně chladí.
Cena
Domácí zmrzlinovače vůbec nemusí stát majlant. Tento přístroj můžete pořídit už kolem 1 000 Kč, ale výjimkou není ani plně automatický zmrzlinovač třeba za cca 7 000 Kč s přibalenými kleštěmi na kopečky a odměrkami.
Úloha těchto přístrojů je sice totožná – výroba domácí zmrzliny – konkrétní cena se však vždy odvíjí od výbavy a funkcí, kterými jsou vybaveny (nejčastěji se týká vlastního chlazení).
Objem mísy
Tím nejdůležitějším parametrem při výběru zmrzlinovače je objem mísy. Ten určuje, pro kolik osob najednou můžete pochoutku připravit. Objem může být např. pouhých 300 ml, nejčastěji se však potkáte s objemem 1–2 l.
Láká vás koupě zmrzlinovače a zároveň byste upřednostnili možnost připravit dvě různé zmrzliny najednou? Pak vás určitě zaujme Zmrzlinovač Clatronic ICM 3650.
Příkon
Hodnota příkonu značí jak dobu, po kterou bude příprava zmrzliny trvat, tak spotřebovanou energii. Čím vyšší příkon, tím rychlejší zpracování, ovšem za cenu vyšší spotřeby energie. Domácí zmrzlinovače bez kompresoru mají příkon okolo 12 W, takže je částka za energie v podstatě nulová. Dražší modely s kompresorem mají příkon až 150 W.
Zmrzlinovač s vlastním kompresorem (samochladicí) zvládne udržet vhodnou teplotu již hotové pochoutky i 20 minut. Také vám urychlí přípravu, jelikož nemusíte nádobu předem namrazovat, což trvá zhruba 8–12 hodin. Zmrzlina je pak hotová do půl hodiny.
Opakem jsou zmrzlinovače bez chladicí jednotky, které mají velice nízkou spotřebu. Mívají také větší objem mísy (až 2 l) a jsou finančně dostupnější.
Pokud však máte doma kvalitní robot či mixér, se kterým jste spokojení, stačí přikoupit speciální nástavec na zmrzlinu. Ten je kompatibilní např. i s mlýnkem na maso.
Ingredience:
Postup:
Rozmixujte vaječné žloutky, krystalový cukr a vanilkový cukr do pěny. Směs musí být téměř bílá. Přidejte smetanu. Ohřejte mléko a přidejte směs žloutků a cukru. Ohřívejte ještě po dobu asi 2 min. Nevařte! Nechte směs vychladnout. Potom ji vložte do mrazničky na 20 min. Nakonec směs ještě jednou promíchejte a nalijte ji do přístroje na výrobu zmrzliny, kde ji nechte míchat asi 30–40 min.
Ingredience:
Postup:
V pánvi pomalu rozpusťte máslo a pak přidejte nasekané pekanové ořechy. Posypte cukrem, zamíchejte a vařte na střední teplotě přibližně 3–4 minuty, až budou ořechy křupavé. Pozor! Při příliš vysoké teplotě vaření dojde ke spálení ořechů a jejich zhořknutí! Poté vysypte ořechy z pánve a nechte je vychladnout. Do samostatné misky na míchání nalijte mléko, zamíchejte smetanu a pak přidejte opečené, nasekané pekanové ořechy. Za stálého míchání přidejte javorový sirup, dokud se nezamíchá do směsi. Nakonec celou směs přelijte do výrobníku zmrzliny.
Ingredience:
V hrnci smíchejte cukr, vodu a pomerančovou kůru. Za neustálého míchání jemně zahřejte, dokud se cukr nerozpustí. Přiveďte k varu a pak směs vařte přibližně 5 až 8 min. – dokud nebudete mít sirup. Odstavte z plotny a nechte vychladnout. Když sirup vychladne, zamíchejte do něj pomerančovou a citronovou šťávu a pak přelijte celou směs do výrobníku zmrzliny.
Ingredience:
Smíchejte mléko a čokoládu v mixéru nebo kuchyňském robotu vybaveném kovovým nožem a nechte jej pracovat, dokud nebude směs hladká (20–30 sec). Přidejte jogurt a cukr a zpracujte dohladka. Poté zapněte spotřebič, nalijte směs do mrazicí mísy přes otvor na ingredience a nechte míchat do ztuhnutí (přibližně 50–60 min).
Poctivý domácí bílý jogurt má nakyslou chuť, kterou ale snadno doladíte tím, co máte rádi.
Nezbytnou ingrediencí jogurtu jsou bakterie. Nejsou však nijak škodlivé, naopak našemu tělu prospívají a mají pozitivní vliv na trávicí systém. Bakterie pak přemění cukr na kyselinu mléčnou, a to už je jen krok od chutného a zdravého jogurtu. Hlavní úlohou jogurtovače je tedy vytvořit správné prostředí, v němž se tyto bakterie budou snadno množit.
Jogurtovač je v podstatě jednoduchý přístroj a ani jeho cena většinou není vysoká (zhruba do 1 000 Kč). Nejčastěji je vybaven 7 až 12 skleničkami s víčkem o objemu cca 130–190 ml, na trhu jsou ale i modely, kde se jogurt připravuje do jedné větší nádoby o objemu zhruba 1 l.
Domácí jogurt v jogurtovači připravíte velmi snadno. Do skleniček či nádoby dáte 1–2 lžičky klasického bílého jogurtu nebo přírodní jogurtovou kulturu, kterou zakoupíte ve formě prášku v prodejnách zdravé výživy či lékárnách. Pak přidáte mléko. To můžete použít v podstatě jakékoliv, ideální je homogenizované. Pokud upřednostníte jiný typ (nepasterizované), zahřejte ho asi na 90 °C a pak ho nechte zchladnout cca na 30 °C. Mléko (jogurtovou kulturu) dobře promíchejte s jogurtem. Voilá a kouzla mohou začít!
Hotový jogurt spotřebujte ideálně do 3–7 dnů. Doba zrání závisí na přístroji, ale pohybuje se v rozmezí od 6 do 12 hodin. Čím zralejší výrobek chcete, tím déle ho musíte nechat zrát.
Domácí jogurt je výborný s čerstvým (popř. mrazeným) ovocem, třtinovým cukrem, marmeládou, müsli, granolou, chia semínky, kakaem, medem, oříšky i čokoládou. Pokud chcete připravit ovocný jogurt, přidejte kousky ovoce hned do ještě teplého jogurtu a až poté ho dejte zchladit.
Čím déle necháte přístroj pracovat, tím bude jogurt hustší.