Google už zdaleka není jen vyhledávačem. Život se nám rozhodl zpříjemnit i vlastní řadou smartphonů. Google Pixel 9 je jedním z nich, přesněji řečeno základním modelem nově uvedené kolekce chytrých telefonů. To jsme si pochopitelně nemohli nechat ujít a jeden takový hezký růžovoučký model jsme si vzali do parády.
Displej: 6,3palcový P-OLED s Ful HD+ rozlišením
Rozlišení: 1080 × 2424
Procesor: Google Tensor G4
Paměť: 128GB interní, 12GB RAM nebo 256GB interní, 12GB RAM (v závislosti na modelu)
Fotoaparáty: zadní s rozlišením 50 + 48 Mpx; přední kamera s rozlišením 10,5 Mpx
Baterie a výkon nabíjení: 4700 mAh, 27W
Funkce: 4G/LTE, 5G, A-GPS, Bluetooth, GPS, NFC, Wi-Fi; dual SIM
Operační systém: Android 14.0 se 7letou podporou
Rozměry a hmotnost: 15,3 × 7,2 × 0,8 cm, 0,2 kg
Ale opravdu vůbec nic. Telefon si totiž domů odnesete v úzké bílé krabičce s fešným přebalem, který na první dobrou dává na odiv, pro jakou barvu telefonu jste se rozhodli. Po jejím otevření na vás vykoukne samozřejmě samotný smartphone, napájecí kabel s USB-C na obou koncích (pozor, bez adaptéru), nutné brožury a “špendlík” pro vytažení sim karty. Nic víc, nic míň. Plusové body si Google určitě vysluhuje za to, že celá krabička je kompletně recyklovatelná.
Tohoto tvrzení se nový Google Pixel 9 držel do posledního zaobleného detailu. Díky tomu se krásně drží v ruce, do které padne jako ulitý. Troufneme si ovšem říct, že elegantní design s hliníkovými rámečky nebude tím prvním, co vás na smartphonu lidově řečeno praští do očí. Tím bude bezesporu výrazný modul fotoaparátu na zadní straně a lesklá skleněná záda. Ta totiž hází odlesky široko daleko. V našem případě vás pak určitě nenechá chladným nepřehlédnutelné růžové zbarvení telefonu, v oficiální řeči Google nazvané jako Peony. Sto lidí, sto chutí, a proto je smartphone Pixel 9 k dostání ještě v černé s názvem Obsidian, bílé Porcelain a zajímavé zelené Wintergreen.
Určitě bychom s koupí telefonu ihned sahali také po ochranném krytu. Jednak ochrání skleněná záda od nepříjemných otisků prstů, jednak srovná výškový rozdíl u vystouplého modulu fotoaparátu.
Pokud vám vzhled nového Google Pixel 9 připomíná jiný velmi populární smartphone od amerického výrobce, máte pravdu. Oproti němu ovšem změnil polohu některých ovládacích prvků. Třeba tlačítka pro ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko najdete pouze na pravé straně. Levá zůstala nedotčena, stejně jako horní strana telefonu. Na té spodní je umístěn USB-C konektor pro nabíjení, jeden z dvojice reproduktorů a slot pro nanoSIM kartu (jako druhou volbu podporuje eSIM).
Kdo při koupi telefonu hledí hlavně na čísla, bude se určitě dívat po rozměrech. V této oblasti zaujímá Google Pixel 9 příjemný střed, protože disponuje výškou 15,3 cm, šířkou 7,2 cm a hloubkou 0,8 cm. Jeho hmotnost činí 200 g.
Vůbec nepřeháníme, ba právě naopak. Pixel 9 dostal do vínku prvotřídní P-OLED displej s úhlopříčkou 6,3 palců a Full HD+ rozlišením. Telefon jsme testovali při velmi slunečném počasí a nikdy jsme nezaznamenali problém s maximálním jasem. Stejně tak ten minimální při nočním sledování seriálů nijak zbytečně nezářil do ztemnělého pokoje. Velkou předností displeje jsou také minimální rámečky, plynulost displeje trošku narušuje výřez pro selfie kameru, ale při běžném používání telefonu ho vůbec nebudete vnímat. Displej před nechtěnými škrábanci chrání sklo Gorilla Glass Victus 2. Mimochodem, stejná ochrana je použita také na zadní straně smartphonu.
Vyzdvihnout musíme také ochranu IP68. Google Pixel 9 tak můžete bez starostí ponořit do sladké vody do udávané hloubky až 1,5 m po dobu 30 minut.
Přímo do displeje je zabudovaná ultrazvuková čtečka otisků prstů. Je fakt extrémně rychlá, mnohdy se displeje nemusíte ani fyzicky dotknout a už hlásí odemčeno. Dokonce si poradí i s mokrými nebo zpocenými prsty, což jsme při testování ve velmi parném počasí obzvlášť ocenili.
Za nás rozhodně ano. Stejně jako my dostanete pro zaznamenání momentek z vašeho života hlavní 50Mpx fotoaparát, ultraširokoúhlý objektiv s rozlišením 48 Mpx a přední selfie kameru, která se chlubí rozlišením 10,5 Mpx. Bez zbytečných průtahů rovnou na začátek říkáme, že fotoaparát se Googlu opravdu vyvedl. Snímky, které s ním pořídíte, jsou ostré jako břitva a nechybí jim živé barvy. Mimochodem, když je řeč o těch barvách. V uživatelsky příjemné fotoaplikaci dostanete možnost zvolit si pro vylepšení fotky umělou inteligenci AI. A kupodivu se toho nemusíte bát, AI to s úpravou fotky nijak nepřežene, jen ji prostě doladí k dokonalosti.
Povedená je také funkce Makrozaostření, která zaostří i ten sebemenší detail, funkce Přidej mě nebo funkce Nejlepší záběr. Tam při focení zaznamená krátké video, abyste si pak později mohli vybrat ten nejlepší snímek. Ano, něco podobného jen pod jiným názvem nabízejí také konkurenční smartphony od americké společnosti.
Během našeho testování jsme si ale oblíbili úplně jiný režim, a tím je Noční vidění. Kromě toho, že v noci tahá z pomyslného klobouku vskutku povedené snímky, disponuje i funkcí Astrofotografie pro pořízení těch nejlepších fotek noční oblohy. Což můžeme potvrdit, i když nám počasí zas tolik nepřálo a hvězdy jsme na obloze viděli jen párkrát. Snad budete mít větší štěstí.
Selfie kamera nás zaujala hlavně povedenými fotkami za zhoršených světelných podmínek a zapomenout bychom neměli ani na režim Rozmazání pozadí. U něj jsme čekali toho rozostření trošku více, ale to už je jen takový detail.
Při uvedení telefonu na trh věnoval Google hodně prostoru představení právě umělé inteligence. A skutečně, součástí nového Pixel 9 je hned několik šikovných vychytávek, jejichž použití si umíme představit i v reálném světě, nejen při testování smartphonu. Patří mezi ně třeba aplikace Gemini, která vám pomůže naplánovat výlet v Budapešti, stejně jako vám napíše článek třeba o borovici. Když se vám nebude chtít číst, rovnou vám ho i přečte. Využít můžete také už trošku známé vyhledávání kroužkováním, tedy Circle to Search. Zakroužkujete si něco na obrazovce a ono se to hned začne vyhledávat. Praktická věcička. Na druhou stranu je fér přiznat, že ne všechny prvky AI jsou pro nás v Česku dostupné.
Takže začneme tím výkonem. O ten se stará zbrusu nový čip Google Tensor G4, který Google navrhl přesně pro použití s pokročilými funkcemi AI. A nutno říct, že se mu to povedlo. Během testování jsme nezaznamenali sebemenší problém nebo “zásek” telefonu, dokonce se nám ani nepřehříval, což byl vzhledem k venkovním tropickým teplotám až zázrak. I s ohledem na podporu AI Google zvolil pro Pixel 9 operační paměť 12 GB.
Velikost operační paměti je pro všechny modely stejná, rozdíly najdete ve velikostech interního úložiště. Dostanete na výběr buď 128 GB, nebo 256 GB. Nic mezi tím a pozor, volte s rozvahou! Google Pixel 9 totiž nepodporuje paměťové karty.
Zbývá dodat pár slov o výdrži baterie. Vlastně není špatná, smartphone je vybavený baterií o kapacitě 4700 mAh, která s grácií zvládla všechny naše testovací “vylomeniny” a dopřála nám v průměru 1,5 až 2 dny provozu. Malinký paleček dolů musíme dát za rychlost nabíjení. Ve srovnání s ostatními smartphony si na 100 % chvilku počkáte. Přesněji řečeno hodinu a půl až dvě, záleží na zvoleném adaptéru. Do 50 % se nám baterie většinou dobila do půl až tři čtvrtě hodiny. Rozhodně slušné, ale ne nejlepší.
S pořízením Google Pixel 9 vlastně nešlápnete vedle. Pokud jste zvyklí na používání Google aplikací a vyhovuje vám rozhraní Androidu, sedne vám Pixel 9 přesně do nálady. A třeba také do ruky, protože se může pochlubit příjemným zaobleným designem. Možnost vychutnat si barvy na kvalitním displeji, vyfotit povedené snímky nebo využít služeb umělé inteligence je už jen takovou třešničkou na dortu. A třeba právě růžovém.
Klady (+): | Zápory (-): |
+ zaoblený design | + absence podpory paměťových karet |
+ 3 kvalitní fotoaparáty | + trošinku pomalejší nabíjení |
+ odolnost IP68 | + absence nabíjecího adaptéru v balení |
+ slušná výdrž na jedno nabití |