Haleluja, můžeme se radovat, značka Honor po nucené přestávce opět vesele hlásá do světa, že spolupráce se společností Google je zpět. K tomu se Honor 50 pyšní OLED displejem, podporou 5G a designem, který rozhodně zaujme. Minimálně nepřehlédnutelným fotomodulem. Co tedy všechno tento telefon umí, skrývá a nabízí? Dozvíte se v následující recenzi.
Nebudu zdržovat, jde se vybalovat. A tak hned po příchodu domů vytahuji z elegantní krabičky černého jezdce, který dal šach veškerému mému očekávání. Je to vážně krasavec. Vysoký lesk zadní strany působí luxusně, hlavní prim na ní přitom hraje velmi výrazný modul hlavního fotoaparátu. Ten skutečně nepřehlédnete. Nechybí oblé hrany, se kterými souvisí také zahnutý displej. Co se týče displeje, o něm si povíme za chvilku podrobněji, ale podle parametrů si rovnou troufnu říct, že slibuje parádní podívanou. Jo, a již z výroby na něm najdete nalepenou ochrannou fólii, to se vždy hodí.
Do mé ženské drobné ruky je tvar Honoru 50 krapet větší, přesněji řečeno podlouhlejší, než na jaký jsem zvyklá, na druhou stranu se svými 175 g je parádně lehký a extra štíhlý. Ovládání hlasitosti a tlačítko zapnutí/vypnutí zůstalo na pravé straně snadno dosažitelné a pokud bych při ovládání palcem jedné ruky zaznamenala problém, určitě uvnitř najdu možnost nastavení ovládání jednou rukou. Na spodní hraně se pak nachází USB-C vstup, reproduktor a slot na 2 SIM karty, bohužel paměťovou kartu Honor 50 5G nepodporuje. Sluchátkového jacka budete také hledat marně, ale v době bezdrátových bluetooth sluchátek bych tuto drobnost už vůbec neřešila.
Prohlížím si telefon ze všech stran. Design v kombinaci kovu a skla je vážně povedený. Musím však přiznat, že po chvilce obracení v ruce se začínají objevovat první neduhy. Vysoký, až zrcadlový lesk zad schytává první otisky a v kombinaci se zaoblenými hranami mi telefon občas nebezpečně proklouzne v ruce.
Možná je si toho Honor vědom, možná jen chtěl dopřát svým zákazníkům benefit navíc, každopádně součástí výbavy je i transparentní silikonový kryt, který oba výše zmíněné nedostatky vyřeší. S nasazeným zadním krytem sice není Honor 50 už tak elegantně štíhlý, manipulace s ním je však bezpečnější a praktičtější.
A co ještě jsem našla v balení? 66W rychlonabíječku, kabel USB-C a standardní špendlík na pohodlné vytažení SIM karty.
Tak, a zpátky k displeji. Jak už jsem psala, hrany displeje jsou zaoblené, úhlopříčka obrazovky se chlubí velikostí 6,57“ v poměru stran 19,5:9. Co dále slibuje onu parádní podívanou je špičková OLED technologie, plně dostačující Full HD+ rozlišení (1080 x 2340 pixelů), které se postará o detailní vykreslení obrazu, jemnost 392 ppi a plusové body Honor 50 získává i za 120Hz obnovovací frekvenci. Displej pracuje s krásnými živými barvami a v neposlední řadě chválím také pozorovací úhly. Ani na slunci nemám čitelnosti displeje co vytknout.
Displej narušuje pouze selfie kamera u horního okraje, reakce na dotyk je krásně rychlá, jas se plynule přizpůsobuje aktuální světelnosti a nechybí ani podpora režimu Always-on. Za mě rozhodně spokojenost.
Co si budeme povídat, foťák dnes u smartphonů představuje jedno z nejpodstatnějších kritérií výběru. Mobil máme vždy po ruce, tím pádem i foťák, který kdykoli zachytí důležité okamžiky našeho života. Není divu, že chceme, aby fotografie a videa byly co nejpovedenější. Právě proto jsem v případě Honoru 50 5G byla na fotoaparát opravdu zvědavá. Čtyři snímače jsou lákadlem, stejně jako působivé 108Mpx rozlišení hlavního z nich. Jak však někdy ukazuje praxe, pixely nejsou všechno. Jak tedy snímače Honoru 50 obstály v praxi?
Tak tedy – jako první jsem se na čočku podívala hlavnímu snímači. Chlubí se zmíněnou hodnotou 108 Mpx a clonou f/1.9. Hezké hodnoty a stejně hezké jsou i výsledné fotografie. Především za dobrých světelných podmínek. V takovém případě to hotovým snímkům skutečně sluší, jsou ostré, líbivé, s povedeným zobrazením detailů a prokreslením barev, které ani při zapnuté AI přehnaně nekřičí fosforem, jak se někdy stává. Za to dávám palec nahoru.
Hlavní objektiv vám vystřihne ostré snímky s živým vykreslením barev.
Líbí se mi i noční záběry, i když tady už musím s pravdou ven - telefon bohužel nedostal do vínku optickou stabilizaci a na snímcích je to znát. Některé fotografie se i v přítmí vydařily, mnohdy však už trpí vykreslení detailů a udržet mobil během focení tak, aby snímaný objekt zůstal krásně ostrý, může být docela oříšek. Záleží ovšem, jaké máte nároky a očekávání, nutno podotknout, že co se týče mobilního fotoaparátu, jsem poměrně náročný zákazník... Pro focení ve tmě je pak k dispozici režim Noc, který si fotografovaný objekt přisvítí, úměrně tomu však klesá přirozenost výsledného snímku.
Porovnání snímků bez nočního režimu a s nočním režimem.
Při širokoúhlém záběru pak počítejte s tím, že výsledek ztrácí na kvalitě, barevnosti a celkově je o dost tmavší. Je tedy třeba s tím počítat a případně post procesově upravit. Co se týče ostrosti, zejména okraje snímků krapet pokulhávají, je zde vidět zdeformování obrazu. A tím jsme se dostali k druhému, širokoúhlému snímači, který pracuje s rozlišením 8Mpx a světelností f/2.2. Pojme úhel až 120°, využijete jej proto především při fotografování větší skupiny osob, pozor však na postavy, které stojí přiliš blízko okraje snímku, či prostě a jednoduše všude tam, kde chcete do snímku dostat co nejvíce okolního prostředí.
Ukázka širokoúhlého objektivu.
Třetím do party je 2Mpx makro objektiv. Je nejspíš všem jasné, že ze 2 Mpx nevymáčknete zrovna reprezentativní top kvalitu, navíc i tady vlivem chybějící stabilizace záleží na světelných podmínkách a také na vzdálenosti od fotografovaného objektu. Zpočátku jsem s ostrostí fotek bojovala, ucházející snímky vznikaly, až když jsem potřebnou vzdálenost dostala do oka.
Makro objektiv v praxi.
Čtvrtým a posledním členem fotografické rodinky Honoru 50 je 2Mpx portrétní snímač se světelností f/2.4, jehož úkolem je vykouzlit oblíbený bokeh efekt. Nevím, jak to kulantně říct, ale poznala jsem i lepší objektivy. Pro hračičky je k dispozici samozřejmě spousta režimů od Clony, Časosběru přes Panorama, HDR, individuální nastavení Pro až po možnost vytvoření příběhu.
Abych ovšem nebyla přehnaně kritická, musím na druhou stranu pochválit přední selfie kamerku. V plném rozlišení nabízí až 32 Mpx, na plné rozlišení ale musíte snímač nejprve manuálně přepnout. Automaticky selfie kamera fotí s hodnotou 8 Mpx, i tak ovšem musím uznat, že pořídí velmi slušivé portréty. Dokonce i v případě večerních záběrů, kdy je telefon vybaven přisvětlením displeje, jsem já, náročný fotokritik, spokojená.
I za zhoršených světelných podmínek se na hlavní snímač můžete spolehnout.
Vlevo snímek bez použití AI, vpravo foceno s AI.
Noční záběr: vlevo foceno standardním režimem, vpravo s režimem Noc.
Porovnání snímků bez a s režimem Clona.
Zoom hlavního objektivu.
Ano, to podstatné už bylo řečeno v titulku. Honor 50 5G podporuje natáčení velmi kvalitního videa v rozlišení 4K, maximálně však při 30 FPS a pouze na hlavní zadní kameru. Přední selfie kamera 4K video bohužel nepodporuje. Vychytávkou je však duální natáčení přední i zadní kamerou současně.
U chytrého telefonu je logické, že jej člověk využívá se vším všudy, od vytíženosti pracovních a soukromých hovorů přes brouzdání po internetu až po fotografování, natáčení a sledování videí. Na tom všem jsem postavila zátěžovou zkoušku a musím vyseknout poklonu, Honor 50 „přežil“ pomyslnou hranici 2 dnů. 2 dny plného nasazení je, co se týče výdrže, opravdu pochvalný výkon. Baterie nabízí kapacitu 4 300 mAh a protože Honor ví, že zůstat bez šťávy a bez spojení se světem je dnes téměř hřích, vsadil na ultra rychlé 66W nabíjení.
Nabíječka je navíc dnes již téměř nadstandarně součástí balení, takže nemusíte shánět jinou. Doslova za pár minut po „napíchnutí“ telefon překročí práh 50 %, se kterými se dá již slibně pracovat, z 0 na 70 % se dostanete přibližně za 20 minut a do plné parády se baterie nabije cca za 45 minut. Této bravurní rychlosti tleskám. Škoda jen, že Honor 50 nevsadil ještě na jednu kartu, a to na bezdrátové nabíjení. To u tohoto modelu chybí, co se dá dělat, na něčem se holt ve střední cenové třídě šetřit musí.
Za skutečností, že Honor 50 5G šlape jako hodinky, stojí moderní osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G s 6GB RAM a podporou 5G. Rychlejší a stabilnější připojení dává prostor vysoké úrovni uživatelského využití, silný výkon uspokojí i náročné. Co mi tedy velmi vyhovovalo, byla rychlá odezva na jakýkoliv úkon. Stačil dotek na displeji a už vše frčelo, jak mělo. Za výkon a rychlost ode mě Honor 50 získává rozhodně body navíc.
Uvnitř telefonu najdete samozřejmě také dvojici operačního systému Android 11 a nadstavby Magic UI 4.2. Uživatelské prostředí se nijak výrazně nezměnilo, takže kdo již má s telefony Honor či Huawei něco zažito, bude si s ovládáním ihned skvěle rozumět.
K uložení fotografií, videí a dat je k dispozici úložiště s velmi slušnou kapacitou 128 GB. Mějte však na paměti, že Honor 50 5G nepodporuje paměťové karty. Proto pokud už nyní víte, že je pro vás paměť malá, sáhněte při nákupu raději rovnou po větší. Tento chytrý mobil totiž můžete mít nejen ve čtyřech barevných variantách, ale také ve verzích 6/128 GB či 8/256 GB.
Když už jsme u vnitřní softwarové výbavy, nelze opomenout ani zabezpeční telefonu. Samozřejmostí je čtečka otisků prstů integrovaná do displeje a také skener obličeje. Tomu bych chtěla obzvlášť vyseknout poklonu, protože skutečně vám neubere ani sekundu z vašeho drahocenného času. Odemkne telefon i v šeru a dříve než stihnete přiložit prst ke čtečce. S touto chytrou technologií jsem byla nadmíru spokojená, není totiž nic horšího, než když pospícháte, telefon třímáte v jedné ruce, ve druhé vám těžkne nákup a telefon se rozhodne, že obličej prostě není váš. To se mi s tímto krasavcem ani jednou nestalo a toho si velmi cením.
Co je však podstatnou novinkou – Honor 50 5G se opět chlubí plnou podporou Googlu. Což znamená, že opět v telefonu najdete oblíbené aplikace a nic vám nebrání využívat všech služeb společnosti Google, stejně jako jste zvyklí u jiných značek.
Chválím i přítomnost NFC, o moderní bezkontaktní platby prostřednictvím chytrého telefonu tedy rovněž nepřijdete.
Jsme u konce celé recenze, jak tedy jednoduše a v kostce shrnout celkové dojmy a poznatky? Stručně řečeno, Honor 50 5G má rozhodně co nabídnout i náročnějším uživatelům. Podává velmi kvalitní výkon při solidní výdrži baterie. Co se týče designu a OLED displeje, nic si nezadá ani s dražšími luxusními modely, Honor 50 je skutečně krasavec. Horší už je to trochu s fotoaparátem, spokojeni budete určitě s hlavním snímačem a rovněž 4K videem, ostatní objektivy bohužel u tohoto modelu trochu pokulhávají. Celkově je telefon hbitý, rychlost reakcí i nabíjení mě přímo nadchla. Pokud tedy hledáte spolehlivého parťáka na každý den, Honor 50 vás jistě nezklame.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ luxusní design | - klouže v ruce |
+ OLED displej s živými barvami | - horší širokoúhlý a makro snímač |
+ silný výkon | - nepodporuje paměťové karty |
+ rychlost nabíjení |