0 Kč
×

Recenze: Honor X8 toho v hezkém těle skrývá mnohem víc

14.07.2022

Měli jsme možnost otestovat telefon Honor X8, se kterým jsme se během několika dní snažili sžít, podívat se, co nabízí, jak funguje, jak dlouho nám vydrží, co nás překvapilo atd. Podívejte se, co můžete od takového stroje očekávat. Budete překvapeni, že i za takovou cenu toho můžete získat poměrně dost.

Recenze mobilu Honor X8

Technické parametry:

Procesor: osmijádrový Qualcomm Snapdragon 680
Paměť: 6 GB RAM + 2 GB inteligentního rozšíření Turbo RAM
Úložiště: 128 GB interní, nepodporuje paměťové karty
Displej: 6,7" LTPS 2388 × 1080 px s obnovovací frekvencí 90 Hz, ~391 ppi
Zadní fotoaparát: 4 čočky (64 Mpx f/1,8 + 5 Mpx f/2,4 +2 Mpx f/2,4 + 2 Mpx)
Přední selfie fotoaparát: 16 Mpx f/2,5
Baterie: Li-Pol 4000 mAh, rychlonabíjení (max 22,5 W)
Technologie: Bluetooth, GPS, NFC, Wi-Fi, Beidou, Galileo, GLONASS,
4G/LTE (nepodporuje 5G), čtečka otisků prstů, snímač obličeje
Operační systém: Android 11 + Magic UI 4.2

V balení dostanete vše potřebné, ale nic víc

Po prvním otevření krabice se k nám dostává její obsah. Kromě telefonu Honor X8 na nás čeká vše nutné, bez čehož bychom se neobešli. Vedle návodů jde tedy o nabíjecí adaptér (který je díky funkci rychlonabíjení schopen do telefonu poslat až 22,5 W) s USB-C kabelem dlouhým 1 m a nutný „klíček“ pro odemčení slotu duálního SIM systému. Nic víc, nic míň. Neočekávejte tedy žádný přibalený ochranný obal či ochrannou fólii.

Většina značek telefonů (a Honor X8 není výjimkou) dnes razí jednoduchost balení a nechává na samotném uživateli, aby si později vše potřebné dokoupil tak, jak se mu to osobně bude hodit. Zároveň se jedná o logický krok, jelikož uživatelé často telefony mění, takže zejména v minulosti nastávaly situace, kdy se jim doma válelo množství sluchátek, obalů a dalšího příslušenství.

Balení Honor X8

Tělo telefonu Honor X8, které se překvapivě příjemně drží

Honor X8 přišel celkem ve třech barevných provedeních: černá, stříbrná a modrá. My jsme měli k dispozici černý model a s jeho vzhledem i celkovou ergonomií jsme byli spokojeni. I přes poměrně velké rozměry 17,5 cm × 6 cm a 6,7" displej se telefon v rukou drží dost příjemně.  Ani jednou jsme neměli strach, že by nám měl každou chvíli vyklouznout.

Krásná jednolitá černá záda z lesklého skleněného materiálu působí distingovaně, elegantně a pozvedávají celkový dojem z telefonu směrem k prémiovému pocitu. Většina telefonů se skleněnými zády vyvolává strach, že zařízení uživateli vypadne z ruky. Tady se však, díky matným okrajům ve stejném barevném provedení, povedlo tomuto nešvaru vyhnout.

Recenze Honor X8 záda

Telefon je ke všemu velmi tenký, pouhých 7,45 mm. Váží jen 177 g, takže má člověk pocit, že v rukou drží kvalitní zařízení, ale zároveň nejde o žádnou zbytečně těžkou cihlu. Na zádech se nachází celkem 4 vystouplé čočky fotoaparátu, které při položení na stůl Honor X8 trochu nadzvedávají, ale nejedná se o nic hrozného.

Celou přední stranu zabírá displej s využitím až 93,7 % celkové plochy. Na horním okraji se nachází jemné žebrování a na tom spodním najdeme typicky slot pro zapojení nabíjecího kabelu, reproduktor, který nijak nenadchne ani neurazí a 3,5mm jack, což je v dnešní době spíše příjemné plus.

Honor X8 displej

Hezký displej, který by mohl být o trochu lepší

Honor X8 disponuje velkým, 6,7" displejem s technologií LTPSrozlišením 2388 × 1080, čehož bylo dosaženo velmi tenkými rámečky po celém obvodu a typem provedení displeje. Jedná se o tzv. „průstřel“, kdy čočka vepředu zabírá jen minimum místa.

Nenajdeme zde tedy AMOLED obrazovku, což se odráží na úrovni sytosti a kontrastu obrazu, která by mohla být lepší. I přesto jsme s telefonem neměli problémy ani na sluníčku a celkový pocit z něj je spíše pozitivní. Díky jeho velikosti je sledování videí na Youtube, filmů na Netflixu či čtení různých článků příjemné a přehledné.

Honor X8 displej

Obnovovací frekvence 90 Hz sice dnes není ani u telefonů této cenové kategorie ničím nadstandardním, i přesto Honor X8 díky ní působí svěže a plynule. V nastavení máte na výběr, zda budete pro maximální optimalizaci výdrže baterie střídat 90Hz frekvenci s nižší, nebo ponecháte pouze tu maximální pro ideální zážitek z používání telefonu. Jen myslete na to, že při vyšší frekvenci se telefon vybíjí rychleji.

Hustota pixelů je cca 391 ppi, takže se určitě nestane, že by se vám snad text zdál rozmazaný.

Škoda absence notifikační diody, od které sice většina výrobců již upouští, což ale nemusí znamenat, že je to ideální. Ano, stačí telefon zvednout a hned vidíte, zda vám přišly nějaké nové notifikace, ale i ten jeden pohyb navíc může být pro někoho otravný.

Recenze Honor X8

Uvnitř najdeme klasický Android 11 s hezkou nadstavbou Magic UI 4.2

Honor X8 běží na odladěném Androidu 11, který se od svého příchodu snažil vždy cílit zejména na komunikaci a konverzi. Mimo to i na zachycení obsahu (myšleno nahrávání a sdílení), přístupnost (např. ovládání hlasem), celkově ovládací prvky (ovládání chytré domácnosti apod.) a na ochranu osobních údajů.

Toto vše se promítá i v tomto telefonu, který navíc využívá vlastní nadstavby od HonoruMagic UI 4.2. Ta celkově působí hezkým, intuitivním a svižným dojmem. S ovládáním a nastavením telefonu by díky ní neměl mít problém opravdu nikdo, takže se jedná o vhodný telefon i pro starší generaci.

Honor X8 nadstavba Magic UI 4.2

Design Magic UI je čistý a jednoduchý, ale stále udržuje krok s moderními trendy a rozhodně nepůsobí zastarale, i když ani ne převratně. Uživatel musí počítat s tím, že na telefon neustále vycházejí aktualizace. Zejména nadstavba Magic UI, takže vzhled i různé funkcionality se postupně trochu mění.

Pro seniory nebo obecně méně náročné uživatele je fajn, že se zde objevuje celá řada možností, jak ovládání telefonu podstatně zjednodušit. Od omezení počtu ikon na ploše, přes zvětšení písma apod. Tím se chod systému dostává na nutné minimum a zvládne jej tak i osoba, která například k technologiím nemá téměř vůbec žádný vztah.

Honor X8

Výkon a výdrž se odvíjí od toho, jak moc náročným uživatelem jste

Určitě nelze říci, že by Honor X8 ve své cenové kategorii výkonnostně zaostával. Telefon je poháněn osmijádrovým procesorem s 6nm technologií Snapdragon 680, a díky dobré optimalizaci je zajištěna i velmi slušná výdrž baterie. 

Dále zde svou nutnou část práce na plynulosti zastává grafický akcelerátor Adreno 610. Ten sice není ničím převratným, rozhodně se není ale za co stydět. Poradí si totiž i se současnými hrami a množstvím spuštěných aplikací.

Spolu se 6GB RAM (která je v případě nutnosti dokonce o 2 GB navýšena, díky skvělé funkci RAM Turbo) se nám osobně nestalo, že by nastal větší problém. A to jsme současně poslouchali hudbu, projížděli Instagram a v pozadí nám běžely aplikace jako Gmail, TikTok, Youtube, Messenger a pár dalších. Prostě vše potřebné a k ničemu špatnému přitom nedošlo. V podstatě jsme ani nepocítili nějaké zpomalení výkonu, což je rozhodně plus.

Recenze Honor X8

Co se týče výdrže, tak ta se hodně odvíjí od toho, jakým způsobem budete telefon využívat. Honor X8 pohání klasická Li-Pol baterie o výdrži 4 000 mAh, což na telefon s tak velkým displejem není úplně mnoho, ale správná optimalizace to zachraňuje. Když nám telefon jen tak ležel na stole v klidovém režimu a občas jsme si vyřídili pár hovorů, napsali pár SMS apod., byli jsme schopni se dostat až k nějakým 3 dnům.

Při běžnějším užívání (to znamená čas strávený s běžící obrazovkou okolo 3 hodin a projíždění aplikací jako YouTube, TikTok, Instagram, Messenger, e-mail apod.), jsme končili den na cca 60 % baterie. Pokud bylo nutné používat GPS a ještě u toho celou dobu mít zapnutá data, tak zhruba při stejném čase (3 h screen time) končil telefon na cca 25 % baterie. Myslete na to, že jako u téměř všech telefonů současnosti je baterie integrovaná, takže je při její výměně nutné navštívit autorizovaný či jiný servis.

Honor X8 čtečka otisků prstů

Skvělé je rychlonabíjení Honor SuperCharge. Honor X8 se dokáže už díky 10 minutám na nabíječce (pokud máme originální adaptér a do telefonu proudí 22,5 W) dostat až na 3 hodiny naprosto bezproblémového používání. 

V oblasti konektivity mobilu Honor X8 nic nechybí

Ve smartphonu najdeme všechny běžné a prakticky i nezbytné čipy a senzory. Klasikou jsou samozřejmě Wi-Fi, NFC ( slouží například k placení z mobilu) a Bluetooth 5.1. Bohužel zde nenajdeme podporu 5G sítě. Dále to jsou systémy jako GLONASS (globální družicový polohový systém), Galileo (evropský družicový polohový systém), GPS a Beidou (navigační systém dostupný na celém povrchu Země), díky kterým není s navigací žádný problém.

Mezi senzory patří akcelerometr (slouží k rozpoznávání pohybů, vhodné např. pro počítání kroků), G-senzor (detekuje zrychlení), světelný senzor, díky kterému se upravuje jas. Dále senzor přiblížení proto, aby zařízení při telefonování či přiblížení k uchu zhaslo a také kompas, který se hodí zejména pro určení světových stran při chůzi.

Honor X8 konektivita

Profi fotky neočekávejte, ale hezké vzpomínky si uděláte

V této cenové kategorii nelze samozřejmě očekávat, že každý aspekt telefonu bude skvělý. Častým kamenem úrazu, a bohužel i u Honoru X8, je fotoaparát. I když 4 čočky, 64 Mpx či další čísla zní dobře, na kvalitě fotek a videí se to bohužel neodráží. Telefon nedělá vyloženě špatné fotografie, ale zázrak to taky není. Problémy nastávají zejména v složitějších podmínkách a nastaveních.

Když si například nějaký objekt chceme pořádně přiblížit, obraz se nám „rozpadá“ před očima a my vidíme, jak se kvalita zhoršuje. Co nás však velmi mile překvapilo bylo, jak si telefon dokáže poradit s večerními světelnými podmínkami. Při využití „Night“ módu pro fotografování Honor X8 poskytne hezké fotky. Trochu omezující však je, že musíte čekat 5 sekund, než se systém s prostředím popere.

Honor X8 fotoaparat

Další věcí, která nám trochu vadila, byla délší doba při přechodu z běžného zobrazení na širokoúhlé. Na druhou stranu oceňujeme, že telefon širokoúhlý záběr nabízí, protože si s ním dokáže člověk opravdu vyhrát a dostat z fotek zcela jinou energii, než kterou by běžně měly.


Ukázkové snímky funkce zoom smartphonu Honor X8:

Ukázkové snímky Honor X8 zoom

Na přední straně telefonu najdeme selfie kameru se 16 Mpx a světelností f/2,5. Fotky z ní nejsou špatné, ale barvy jsou trochu skreslený. Kvalita detailů je však velmi dobrá a záleží spíše na tom, jaké fotografie uživatel preferuje. Barvy se totiž dají upravit i systémově, či v externím programu pro úpravu.


Ukázkové snímky selfie kamery (nalevo) a noční režim (napravo):

Ukázkové snímky Honor X8 selfie kamera a noční režim

Na zadní straně je to už trochu větší show. Najdeme zde celkem 4 čočky, kdy každá z nich zastává trochu odlišnou práci. 64Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1,8, dále 5 Mpx širokoúhlý fotoaparát spolu s 2 Mpx makro kamerou a 2 Mpx bokeh kamerou. Jak jsme popsali výše, čočky sice nějakou práci odvedou, ale zázraky od nich bohužel očekávat nemůžete.


Ukázkové snímky zadního (nalevo) a širokoúhlého fotoaparátu (napravo):

Ukázkové snímky Honor X8 zadný a širokoúhlý fotoaparát

Videa pořizuje Honor X8 ve Full HD 1920 × 1080, takže v dnešní době již úplný standard a nic překvapivého. 

Závěrečné hodnocení smartphonu Honor X8

Z našeho pohledu se jedná o příjemný telefon, který si ve své cenové kategorii určitě najde místo. Vše fungovalo bez větších problémů či záseků. Naopak, Honor X8 působil velmi plynule, rychle a intuitivně. Spolu s hezkým designem můžeme s klidem říct, že zařízení je vyhotoveno dobře.

Jedinou vráskou je opravdu fotoaparát, se kterým, pokud máte rádi focení alespoň na Instagram a další sociální sítě, velkou parádu bohužel neuděláte. Poté záleží spíše na uživateli, zda mu nevadí oželet hezké fotografie za cenu toho, že dostane kvalitního a spolehlivého „parťáka“ do různých situací.

Klady (+) Zápory (-)
+ Příjemné tělo telefonu, které se dobře drží - Občasné „padání“ aplikací
+ Rychlost a plynulost celého systému - Slabší fotoaparát
+ Zvládá práci i ve více aplikacích najednou - Reproduktor by mohl být přeci jen lepší
+ Jednoduchost nastavení po prvním spuštění  
+ Přehledné ovládání = vhodné i pro starší uživatele  
+ Velikost displeje a úzké rámečky  

 

Chci Honor X8

Další aktuality

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

Uvažujete o koupi nové myčky nádobí, která si hravě poradí s nádobím různých tvarů a velikostí? Hledáte spolehlivý spotřebič, který vás zbaví starostí hlavně při každodenním vkládání a vyndávání talíř...... Celý článek
Co znamenají symboly na troubě?

Co znamenají symboly na troubě?

Abyste mohli správně a efektivně využívat všechny programy a funkce své trouby, musíte znát význam piktogramů na displeji nebo otočném voliči svého spotřebiče. Symboly na troubě informují o různých re...... Celý článek
Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Britskou značku Marshall netřeba dlouze představovat, zvlášť ne hudebním fajnšmekrům. Každému se po jejím vyslovení určitě vybaví něco jiného, pro nás je Marshall hlavně synonymem pro kvalitní sluchát...... Celý článek
Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Roadtrip je skvělou příležitostí, jak poznávat krásy a taje okolního světa po vlastní ose. Ať už ale razíte do hlubin panenské přírody nebo vás láká ruch velkoměst, dříve či později narazíte na osudov...... Celý článek
Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Plánujete si pořídit novou lednici, ale nejste si jistí, zda správně rozumíte technologiím a funkcím, které tyto spotřebiče nabízí? V následujícím článku objasníme princip fungování přihrádek na ovoce...... Celý článek