0 Kč
×

Recenze: Novinka Nothing Phone (1) určitě není k zahození

09.08.2022

Doposud nevídaný vzhled, který může být převratný a změnit přístup ostatních výrobců telefonů. Dočkáme se podobného designu, jaký právě nastínila nová společnost Nothing, i od ostatních firem? Než se budeme zamýšlet nad tím, jak změní Nothing Phone (1) budoucnost, podíváme se na přítomnost a na to, jaký je tento futuristický chytrý telefon v praxi.

Recenze Nothing Phone (1)

Technické parametry:

Procesor: 8jádrový Qualcomm Snapdragon 778G+
Paměť: 8 GB nebo 12 GB
Úložiště: 128 GB nebo 256 GB, nepodporuje paměťové karty
Displej: 6,55" OLED displej s 2 400 × 1 080 px, obnovovací frekvence 120 Hz
Zadní fotoaparát: 2 čočky (50 Mpx + 50 Mpx, f/1,88)
Přední selfie fotoaparát: 16 Mpx, f/2,45
Baterie: 4 500 mAh, rychlonabíjení (max 33 W), bezdrátové nabíjení, reverzní nabíjení
Technologie a senzory: Rozhraní Glyph, akcelerometr (G-senzor), digitální kompas, gyroskop, senzor přiblížení (proximity), světelný senzor, čtečka otisků prstů, snímač tváře, 4G/LTE, 5G, A-GPS, Beidou, Bluetooth, Galileo, GLONASS, GPS, NFC, Wi-Fi 6
Operační systém: Android 12 s Nothing OS
Jack a SIM: nemá 3,5 mm jack, 2× SIM
Rozměry a váha: Š × V × H: 7,6 × 15,9 × 0,8 cm; 0,2 kg

Podívejte se na naši videorecenzi mobilního telefonu Nothing Phone (1).

Balení mobilního telefonu je jedinečné

To, že je tento smartphone speciální, je vidět již na jeho balení. Nebyl totiž zabalený tak, jak jej balí většina značek. Naopak. Jeho obal je čtvercový a tenoučký, aby na jeho výrobu bylo potřeba co nejméně materiálu. A co se uvnitř nachází? Kromě samotného mobilního telefonu Nothing Phone (1) také USB-C kabel, návod k použití a jehla (která je také designově jiná, než vyrábí konkurence).

Balení Nothing Phone (1)

Design Nothing Phone (1) je jako ze sci-fi

Design mobilního zařízení je ale přes to všechno už trochu povědomý. Nebudu se tvářit, že se mobil tak trochu nepodobá iPhonu. A to fotoaparáty (které vystupují, ale mobil se překvapivě na stole nehýbe) nebo třeba plochými hranami. I jejich Android vypadá spíše jako iOS, ale o tom poté. Nothing Phone (1) však vyniká i přes tuto podobnost.

Na zadní straně pod průhledným Gorilla Glass 5 se (ne)skrývá design s „Glyph“ LED diodami, které vychází z konkrétních obvodů mobilu. Ale ne tak docela, z toho všeho je skutečné pouze bezdrátové nabíjení či reproduktory, ostatní destičky jsou pouze napodobeniny a slouží pro okrasu. Musím říci, že na zadní straně zařízení poněkud zůstávají otisky prstů a šmouhy, ale to by na bílém provedení mohlo být patrné méně.

Recenze Nothing Phone (1)

Telefon působí prémiově, futuristicky, elegantně a také dost draze, což je pozitivum, protože ve skutečnosti není až tak drahý, jak vypadá. Vnější design navíc ladí i s designem operačního systému, fontem písma a některými přizpůsobenými aplikacemi (např. vzhled zvukového záznamníku), a to jsou docela pěkné detaily.

Dost důležité je i to, což jsem ocenila, že je mnoho částí telefonu vyrobeno z recyklovaných materiálů, například obvod telefonu je ze 100% recyklovaného hliníku. Podle výrobce je asi 50 % plastů zařízení bioplast nebo recyklovaný plast. Kromě těchto dvou hlavních materiálů se použil i 100% recyklovaný cín.

V neposlední řadě je dobré zmínit také odolnost, kterou jsem měla možnost vyzkoušet, když jsem fotila během mrholení. Nothing Phone (1) má certifikaci IP53, což je odolnost proti prachu a omezená odolnost proti stříkající vodě. To značí, že více než mrholení mobilní telefon nevydrží a mohl by se vám pokazit.

Rozhraní Glyph

Font a určité aplikace ladí s vnějším designem chytrého telefonu, výrobci mu dali skutečně jedinečný styl.

Jedinečné rozhraní Glyph a jeho funkce

Tohle je to, čím vás Nothing Phone (1) zaujme asi nejvíce. Podle některých to může být zbytečnost, podle jiných zase posun vpřed. Pamatujete si ještě, když bývaly na mobilech barevné malé LED diody a podle barvy jste věděli, kdo vám píše zprávu? Tak Glyph rozhraní na Nothingu funguje nějak podobně. Akorát má více funkcí a vypadá to mnohem lépe. Ale má jen jednu barvu, a to bílou.


Funkce a výhody rozhraní Glyph:

  • Ukazuje vám, jak moc je mobilní telefon během napájení nabitý.
  • Nastavíte si konkrétní zvonění, jehož rytmu se přizpůsobují diody, když mobil vyzvání. Podle toho rozeznáte, kdo vám volá.
  • Nastavíte si zvuk a signalizaci upozornění, jedno vyzvánění například na e-mail, jiné zase na messenger.
  • Světlo využijete při focení a natáčení videí jako prosvětlení, a to i při zpomalených záběrech.
  • Rozhraní Glyph můžete nastavit režim spánku, aby vám nezačal blikat v noci, když spíte.

Rozhraní Glyph

Nezmínila jsem ale všechny funkce a výhody, jelikož o nich chci více říci dále v článku.

Je tohle všechno zbytečné? Právě, že vůbec. Často mám mobilní telefon položený zadní stranou vzhůru. Když mi někdo napíše a nechce se mi mobil zvedat ze stolu, s Nothing Phone (1) vidím, kdo se mi právě ozval, zda mi přišel e-mail nebo SMS zpráva. Velmi chytré a efektivní. Ocenila jsem, že funkci lze na noc vypnout. Trochu mě však zklamalo, že Glyph světlo nesvítí, když zvoní budík. Alespoň tedy mně nesvítil.

Recenze Nothing Phone (1)

Další funkce je „překlopit na Glyph“, což znamená, že když mobil na stole „otočíte“ zadní stranou vzhůru, zablikají LED diody, čímž by se měl zapnout tichý režim. Měla jsem však problém rozeznat, jestli se opravdu aktivoval, neviděla jsem to na ikonkách. A ani nevím, jestli se režim vypnul, když jsem mobil opět zvedla. Jednoduše se nedalo zjistit, zda byl mobilní telefon po tomto „překlopení“ opravdu v tichém režimu a kdy se opět zapnulo vyzvánění. Na mě to působilo tak, že vždy, když jsem mobil položila na stůl, tak zablikal a to bylo celé.

Pokud by v budoucnu výrobce „přihodil“ k bílému světla jiné barvy, bylo by to naprosto perfektní. Skvěle by to vypadalo zejména v „tajné“ funkci Nothing Phone (1), ke které jsem se dostala naprostou náhodou. Jmenuje se „Vizualizace hudby“ a nenajdete ji v nastavení, ale musíte udělat pár specifických úkonů, aby se vám tam ukázala a vy jste ji pak mohli aktivovat.

Recenze Nothing Phone (1)

Jak zapnout tajnou funkci Vizualizace hudby?

Co to vlastně znamená? Je to jednoduché… Pustíte si písničku, nebo video a Glyph diody budou blikat do rytmu hudby. Vypadá to perfektně. A jak se k Vizualizaci hudby dostat? Zde je pár kroků:

  1. Otevřete ikonku kontaktů.
  2. Naťukejte do ní ledajaké 5místné číslo.
  3. Uložte číslo do seznamu a kontakt nazvěte jménem „Abra“.
  4. Jděte do nastavení rozhraní Glyph a vyberte možnost, ve které si přidáte ke kontaktu konkrétní vyzvánění.
  5. Vyberte si kterékoli vyzvánění Glyph a poté uložte nastavení kontaktu Abra.
  6. Vraťte se do nastavení rozhraní Glyph a nyní už uvidíte možnost „Vizualizace hudby“, takže ji můžete aktivovat.
  7. Pusťte si písničku/video a nechte si vyrazit dech světelně-hudební show (nefunguje během hraní her)!

A ještě malá informace: Proč nazvat kontakt právě jménem „Abra“? Asi to bude marketingová taktika. Abra se totiž jmenuje i jedno ze zvonění, kromě toho výrobce prodává na tento skvost průhledný obal a ten se také jmenuje Abra.

Displej Nothing Phone (1) není nic, co byste ještě neviděli

To ale neznamená, že není dobrý. Barevností není až tak sytý, ale jinak vám poskytne opravdu krásný pohled. Má 6,55 palců a jedná se o OLED displej. Podporuje také technologii HDR10+ a o plynulost se postará 120Hz obnovovací frekvence. Velmi mě překvapila opravdu dobrá viditelnost i na přímém slunci.

Jediný problém byl s adaptivním jasem, občas se totiž jakoby zasekl a na přímém slunci se nezvýšil. Často se stávalo i to, že jas, který se nastavil automaticky, byl na můj vkus příliš slabý. Displej je chráněn pevným Corning Gorilla Glass, což je super. Samozřejmě má v nastaveních i noční režim displeje, který by měl ulevit vašemu zraku, když zařízení používáte ve tmě.

Recenze Nothing Phone (1)

Zabezpečení Nothing Phone (1) je dobré, v displeji je zabudovaná čtečka otisků prstů, která sice není ultrasonická, ale podle mých zkušeností fungovala perfektně. Byla opravdu spolehlivá a neměla jsem s odemykáním problém. Mobil odemknete i tváří a i tato možnost fungovala bez jediné chybičky.

Uspokojí Nothing Phone (1) vaši uměleckou duši?

Dva 50Mpx fotoaparáty na zadní straně jsou solidní, zadní foťák má světelnost f/1,88. Ve focení však Nothing není ničím převratný. Širokoúhlý fotoaparát má o něco horší kvalitu fotek, Zoom není uspokojivý. Přední 16Mpx fotoaparát je také fajn, ten má světelnost f/2,45. Selfie jsou s ním hezké, ale opět to není nic, co bychom ještě neviděli. Pozitivně mě překvapil noční režim, kterému fotky trvají pár vteřin, ale výsledek je opravdu krásný. A můj verdikt pro fotoaparát? Na denním slunečním světle budete s fotkami spokojení.

Videa mají 4K, stabilizaci i časosběr a zpomalený záběr. A jsou docela pěkné, oceňuji zejména 4K. A zde je Nothing opět výjimečný. V první řadě zabudoval na zadní stranu zařízení červené světýlko nahrávání REC. Když si zapnete tuto možnosť během natáčení videa, světýlko REC začne blikat. Je to šikovná funkce, se kterou budete mít jistotu, že když vás někdo natáčí, víte, že nezapomněl zmáčknout spoušť.

Recenze Nothing Phone (1)

A druhá věc, ve které je telefon výjimečný, je zase rozhraní Glyph. Tentokrát ji při focení a natáčení videí můžete použít také k přisvětlení foceného objektu. Ve srovnání s běžným přisvětlením LED světýlkem se jedná o velký krok vpřed, objekty vašich fotografií budou krásně osvětleny z více stran!

Pokud vás zajíma, jak tento smartphone fotí v praxi, na konci článku najdete ukázkové fotografie.

Co se týká zvuku, Nothing Phone (1)jeden reproduktor na spodní straně. Hraje dost nahlas, ale kvalitou to opět není nic, co by mi „vyrazilo dech“. V nastaveních zvuku mi chyběl ekvalizér či přizpůsobení zvuku pro filmy nebo hry. V současnosti má tuto možnost mnoho smartphonů, proto se docela divím, z jakého důvodu se výrobci rozhodli ukrátit Nothing o tuto možnost. Je třeba ale dodat, že mobil nemá 3,5mm jack, to je dnes však již běžná praxe.

Výkon pro multitasking, paměť bez rozšíření a kvalitní výdrž

Nový Nothing má svižný výkonNezklamal při multitaskingu (poskytuje možnost rozdělené obrazovky), „makal jako drak“ při hraní her (hráče potěší herní režim), při komunikaci, práci s fotkami a videi… Určitě s ním budete „stát nohami pevně na zemi“. Výkon má na starosti moderní procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ a potěší vás také podpora 5G. Můžete si vybrat mezi dvěma velikostmi RAM, a to klasických 8 GB, nebo trošku méně typických 12 GB

Nothing Phone (1)

Pokud potřebujete na soubory více místa, doporučujeme vám koupit si buď verzi 8 GB RAM s 256 GB ROM nebo 12 GB RAM s 256 GB ROM. Pokud vám stačí méně, sáhněte po 8 GB RAM se 128 GB ROM. Myslete však na to, že mobilní telefon nepodporuje paměťové karty.

Baterie se mnou vydržela celý den. Kapacita 4 500 mAh je dost, navíc má 33W nabíjení, takže energii doplníte rychle (konkrétně to je 50 % za 18 minut). Pokud se snažíte omezit kabely, sejde se vám bezdrátové nabíjení, které Nothing Phone (1) také podporuje. Já jsem měla radost z reverzního nabíjení. Když jsem neměla nabíječku po ruce, mohla jsem si nabít sluchátka nebo (svůj) druhý mobil. Samozřejmě i při tomto úkonu svítila světla Glyph.

Určitě vás zajímá, zda LED diody Glyph zbytečně nevyždímají baterku. Ne, nevybíjejí ji. Rozhraní jsem měla zapnuté stále a nepociťovala jsem žádný velký pokles, ani když jsem měla zapnutou vizualizaci hudby. Výrobce udává, že 10 minut svícení s Glyph světly vám ubere pouze 0,5 % baterie, a to není nic, co by vám mělo dělat starosti.

Recenze Nothing Phone (1)

Futuristické uživatelské rozhraní a Android trochu jinak

Jelikož jsem uživatelka Androidu cítím se v něm jako „ryba ve vodě“, což nelze říci, dáte-li mi do ruky zařízené od Apple s iOS. A jelikož má Nothing Phone (1) Android 12, ale s uživatelským rozhraním Nothing OS (ne, není to operační systém), tak jsem byla docela ráda. Jenže tento Android 12 s jejich Nothing OS rozhraním tak trošku vypadá spíše jako iOS než Android.

Ve srovnání s klasickým Androidem v Nothing mobilu chybí spodní navigační lišta, na které (obvykle) naleznete šipku zpět, domovské tlačítko a tlačítko pro rozbalení aplikací na pozadí, což mě značně vyvedlo z míry. Těžko se mi v něm orientovalo. Nejsem totiž zvyklá, že když se chci vrátit zpět, musím mačkat šipku, která je v horním levém rohu a ne dole v navigační liště.

Na pravé straně obrazovky navíc neustále vyskakovala šipka, jež mě také vždycky vrátila na domovskou obrazovku, což byl problém například tehdy, když jsem byla v galerii a chtěla jsem se posunout na další obrázek. Vždy mě to vrátilo zpět a na tohle v Androidu nejsem zvyklá. Když si však jako uživatel Androidu zvyknete, že Android 12 s Nothing OS se poněkud vymyká běžnému Androidu s jinými rozhraními, budete spokojeni.

Recenze Nothing Phone (1)

Nothing má Android 12 s Nothing OS, ale nemá některé klasické prvky Androidu, jako je například spodní navigační lišta.

Jak jsem zmiňovala, vizuální stránka mobilu je přizpůsobena vnějšímu designu. Font je v tečkách, některé aplikace jsou také upraveny designově, jako je například zmiňovaný zvukový záznamník. I nastavování zvuku je trochu jiné než na jiných Androidech. Pár věcí je zjednodušeno, proto se vám s mobilem bude pracovat dost intuitivně. Naleznete v něm i pár nových widgetů.

Nothing Phone (1) nabízí i něco navíc

Výrobci se docela chytili trendů. Do mobilního telefonu předinstalovali například aplikaci NFT Gallery pro ty, kteří se nechali uchvátit nakupováním NFT nebo Peněženku pro lidi, kteří vlastní kryptoměny. V nastavení zařízení naleznete také tzv. experimentální funkce, kde se aktuálně nachází např. aplikace Tesla, která je ve vývoji. V této sekci výrobce nabízí uživateli odzkoušet si nejnovější aplikace, na kterých pracuje. Mně osobně však rozhodně chybělo nahrávání obrazovky, ale ocenila jsem NFC, hodit se vám bude i GPS, akcelometr, kompas či gyroskop, ale to jsou klasické prvky téměř každého nového smartphonu.

Nothing Phone (1)

Závěr

Nothing Phone (1) dobře obstojí ve střední cenové třídě a nabízí vám něco, co zatím ostatní výrobci neposkytují. Ať už Glyph diody berete jen jako designovou vychytávku nebo jako něco, co se vám sejde, je na vás. Já osobně bych ocenila, kdybychom v budoucnu našli něco takového i na jiných zařízeních. A věřte mi, i když jste možná skeptičtí, jistě nakonec využijete některou z funkcí Glyph rozhraní. Co se týče kvality ostatních vymožeností mobilu, jedná se o klasické specifikace střední cenové hladiny, mobil tedy určitě nezklame.

Dělá solidní fotky, má dobrou výdrž, výkon vás bude doprovázet aktivitami bez sekání a dlouhého načítání. A příjemný pocit z používání mobilu upevní jeho futuristický design s odhalenými obvody a pěkným jednoduchým uživatelským rozhraním Nothing OS v kombinaci s Androidem 12. Připravte se na to, že pokud si koupíte Nothing Phone (1), určitě zaujmete všechny kolem.

Klady (+) Zápory (-)
+ rozhraní Glyph a jeho funkce - slabší foťák, zejména zoom
+ dobrá výdrž baterie - nepodporuje paměťové karty
+ 33W nabíjení a reverzní nabíjení - kvalita zvuku a chybějící ekvalizér
+ 4K videa, skvělé noční vidění na fotkách a videích - méně spolehlivý adaptivní jas
+ precizní čtečka otisků prstů  
+ skvělý výkon pro multitasking  
+ vynikající viditelnost displeje na slunci  
+ vyroben z recyklovaných materiálů  


 

Chci Nothing Phone


Ukázky fotografií:

Nothing Phone noční focení

 

Nothing Phone focení s nočním módem

 

Fotografie nalevo je bez nočního vidění, fotka napravo je s nočním viděním.

Nothing Phone Panoramatické snímky

Nothing Phone (1) fotí pěkné panoramatické snímky.

nothing phone focení v horších světelných podmínkách

Nothing Phone foceni v zhoršených světelných podmínkách

Na nočních fotkách se občas objevuje mírné rozmazání pro dlouhý čas expozice.

Nothing Phone ukázkové fotografie

nothing phone zoom

Ukázka přiblížené fotografie.

nothing phone makro

 

nothing phone makro

 

Makro fotky se na krajích občas rozmazaly.

Další aktuality

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

Uvažujete o koupi nové myčky nádobí, která si hravě poradí s nádobím různých tvarů a velikostí? Hledáte spolehlivý spotřebič, který vás zbaví starostí hlavně při každodenním vkládání a vyndávání talíř...... Celý článek
Co znamenají symboly na troubě?

Co znamenají symboly na troubě?

Abyste mohli správně a efektivně využívat všechny programy a funkce své trouby, musíte znát význam piktogramů na displeji nebo otočném voliči svého spotřebiče. Symboly na troubě informují o různých re...... Celý článek
Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Britskou značku Marshall netřeba dlouze představovat, zvlášť ne hudebním fajnšmekrům. Každému se po jejím vyslovení určitě vybaví něco jiného, pro nás je Marshall hlavně synonymem pro kvalitní sluchát...... Celý článek
Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Roadtrip je skvělou příležitostí, jak poznávat krásy a taje okolního světa po vlastní ose. Ať už ale razíte do hlubin panenské přírody nebo vás láká ruch velkoměst, dříve či později narazíte na osudov...... Celý článek
Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Plánujete si pořídit novou lednici, ale nejste si jistí, zda správně rozumíte technologiím a funkcím, které tyto spotřebiče nabízí? V následujícím článku objasníme princip fungování přihrádek na ovoce...... Celý článek