Britskou značku Marshall netřeba dlouze představovat, zvlášť ne hudebním fajnšmekrům. Každému se po jejím vyslovení určitě vybaví něco jiného, pro nás je Marshall hlavně synonymem pro kvalitní sluchátka a reproduktory. I proto jsme neváhali a bez váhání přijali nabídku otestovat už pátou generaci ikonických sluchátek Marshall Major. Tady jsou naše dojmy.
Technické parametry Marshall Major V:
Provedení: s obroučkou přes hlavu
Typ nabíjení: USB-C, bezdrátové
Ovládání hlasitosti: na sluchátkách
Mikrofon: ano
Přijmutí hovoru: ano
Vhodné pro sport: ano
ANC (aktivní potlačení hluku): ne
Kmitočtový rozsah: 20 až 20 000 Hz
Odnímatelný kabel: ano
Výdrž: až 100 hod.
Rozměry: 8,4 × 16,4 × 18,4 cm; 200 g
Mobilní aplikace Marshall Bluetooth
Znáte to, když něco funguje, není to třeba měnit. Přesně toho se společnost Marshall drží, a proto ani u nových bezdrátových sluchátek Marshall Major V nenajdete žádné vybočení z designové cesty. A vlastně proč taky… Jednoduchý, účelný vzhled, který každý rozpozná do pár minut.
Změny nepotkaly ani konstrukci sluchátek, stále tak můžete počítat s dvojicí čtvercových náušníků, které spojuje příjemně polstrovaný hlavový most. Vnější straně obou sluchátek dominuje velké bílé plastické logo Marshall, umístěné na podkladu s texturou nejvíc připomínající kůži. Tady můžeme pozorovat jednu z mála změn oproti předchozí generaci, která disponovala hladkým podkladem. Co ovšem zůstalo při starém je přichycení pomocí kovových nožiček. Opět tak nabídne možnost složit sluchátka do zmenšené polohy tak, aby se lépe vešla třeba do batohu nebo kabelky.
Určitě s námi budete souhlasit, že k takovému přenášení by se hodil třeba látkový pytlíček, který by sluchátka v batohu ochránil. Škoda, že něco podobného bohužel balení sluchátek neobsahuje. Jinak ale v černé krabici najdete vše, co by člověk od balení sluchátek očekával – tedy nabíjecí kabel s USB-C na obou koncích, kabel s dvojicí jack konektorů a nezbytné dokumenty.
Ovládání bezdrátových sluchátek Marshall Major V není nic těžkého a zvládne ho úplně každý. Už samotné propojení se smartphonem je otázkou jen pár minut. Před prvním párováním dvakrát zmáčknete zlaté tlačítko na pravém sluchátku, počkáte, až se Marshall Major V objeví v nabídce Bluetooth na vašem telefonu a následně obě zařízení vzájemně propojíte. Při každém dalším zapnutí sluchátek se už k telefonu připojí sama.
Zmiňované zlaté tlačítko má však hned několik funkcí. Vlastně funguje jako takový joystick. Pohybem nahoru a dolů ovládnete hlasitost, pohybem doprava a doleva zase přepínáte jednotlivé skladby. Jedno zmáčknutí značí play/stop, případně zvedá a pokládá hovory. Dvojité zmáčknutí je odmítá, případně zapíná Bluetooth pro párování. Pro zapnutí/vypnutí samotných sluchátek pak slouží delší podržení zlatého tlačítka. Kdo by se ze začátku v těchto zkratkách ztrácel, pomůže mu jednoduchá tabulka v návodu. Kromě už tolikrát zmiňovaného zlatého tlačítka se na pravém sluchátku nachází ještě USB-C konektor pro nabíjení, indikační dioda a 3,5mm jack, který v případě potřeby promění bezdrátové Marshall Major V v drátové.
Poměrně zajímavou novinkou je programovatelné tlačítko na levém sluchátku. Takzvaný M-button lze využít pro přepínání profilu ekvalizéru, ovládání hlasového asistenta nebo pro spolupráci s funkcí Spotify Tap. Jelikož využíváme k přehrávání hudby aplikaci Apple Music, tahle vychytávka nám zůstala zapovězená, pokud ale vy surfujete na vlnách hudby s pomocí Spotify, může se vám někdy hodit. M-button si pak podle svých představ nastavíte v aplikaci Marshall.
Co by to bylo za recenzi sluchátek, kdybychom se v ní pár slovy nezmínili o doprovodné aplikaci Marshall Bluetooth. Je dostupná pro iOS i Android a na její stažení určitě nezapomeňte, protože nabízí zajímavé doprovodné funkce, které zase o něco pozvednou zážitek z poslouchaných skladeb. Mluvíme především o ekvalizéru umožňujícím nastavení až v pěti pásmech. Dá vám také na výběr z pěti přednastavených profilů, přičemž lze zvolit i vlastní profil. My jsme během testování sluchátek služeb ekvalizér hojně využívali, v mnoha případech kvalitu přehrávané hudby opravdu vylepšil.
Kromě ladění hudby vám aplikace nabídne možnost kontroly stavu nabití baterie nebo nastavení už zmiňovaného programovatelného tlačítka M-button. Pokud jeho služby nebudete potřebovat, dá se v aplikaci úplně deaktivovat. Stejně tak můžete vypnout i zvuky, které sluchátka vyluzují při aktivaci různých funkcí. Další zajímavou funkcí je ta pro ochranu životnosti baterie sluchátek. Lze například nastavit limity kapacity pro nabíjení nebo maximální teplotu.
Jinak je aplikace velmi přehledná, a byť jako obslužný jazyk bohužel nepodporuje češtinu ani slovenštinu, vyznat se v ní dá snadno. My jsme si ji nastavili do angličtiny, vy můžete kromě ní zvolit třeba francouzštinu, němčinu nebo jiný světový jazyk.
Vzhledem k tomu, že osobně vlastníme drátová sluchátka Marshall Major II, měli jsme s čím porovnávat. A z porovnání vyšla bezdrátové Marshall Major V lépe, hlavně díky ekvalizéru. Často jsme jeho služeb využívali, zvlášť když jsme si pustili rockové písničky a potřebovali jsme trošku “vyladit” basové tóny. Bez použití ekvalizéru zněly skladby poněkud dutě. Dobře si také sluchátka vedla při přehrávání klasické hudby, která mnohdy bývá pro některá zařízení oříškem. Marshall Major V se jí ovšem nezalekly a vcelku kvalitně přenesly jednotlivé tóny do našeho ucha. Hezky se nám poslouchalo také mluvené slovo, ať už podcast nebo audiokniha.
Velkou škodou je absence aktivního potlačení okolního hluku. Jasně, sluchátka jsou takzvané přes hlavu a zakryjí tak celé ucho, nicméně v rušném provozu ulice, dopravního prostředku nebo open space kanceláře to bohužel někdy nestačí. Byli jsme nucení občas přidávat na hlasitosti a paradoxně jsme přišli na to, že ve vyšší hlasitosti sluchátka znějí ještě lépe. Na druhou stranu je důležité připomenout, že poslech hlasité hudby rozhodně není nic dobrého pro náš (i váš) sluch. Navíc jde pak hudba slyšet přes sluchátka do vašeho okolí, které, pojďme si to říct na rovinu, mnohdy nesdílí vaše hudební preference.
Přes bezdrátová sluchátka Marshall Major V lze samozřejmě pohodlně telefonovat. Hovor přijmete a ukončíte s pomocí zlatého tlačítka rovnou na sluchátkách, stejně tak ho můžete dokonce odmítnout.
Během testování jsme si na sluchátka rychle zvykli, krásně seděla na hlavě a netlačila do uší ani při delším poslechu. Vhod přišla také jejich poměrně nízká hmotnost, která příliš nezatížila kabelku v době, kdy jsme zrovna nic neposlouchali. Sluchátka jsme nejčastěji využívali při chůzi nebo vsedě u pracovního stolu, párkrát nám také dělala parťáka při cvičení. Zvlášť při chůzi, kdy jsme občas potřebovali sluchátka sundat, protože jsme třeba přecházeli rušnou ulici, nás mrzela absence detekce nasazení. Což v praxi znamená, že i když sluchátka sundáte z uši, dál hrají bez přerušení. Musíte si tedy zvyknout na takový mezikrok spočívající ve stopnutí přehrávaného obsahu ať už přímo na sluchátkách, nebo třeba na svých chytrých hodinkách.
Výrobce uvádí, že bezdrátová sluchátka Marshall Major V vydrží vyhrávat až 100 hodin. Neuvěřitelné? Vlastně ani tak ne. Sluchátka opravdu vydrží dlouho, s radostí potvrzujeme. Během testování nám s přehledem hrála na jedno nabití klidně i týden, přičemž jsme je nejčastěji vytahovali při cestách do/z práce a při občasném večerním cvičení. K nabití lze pak využít buď USB-C konektor, nebo bezdrátové nabíjení. Do 100 % se Marshall Major V nabijí zhruba za 3 hodiny, pokud nechcete čekat, můžete využít rychlé nabíjení. To vám během 15 minut zaručí energii na až 15 hodin přehrávání.
Bezdrátová sluchátka Marshall Major V jsou prostě stylovka. Kromě krásného a ikonického designu si své potencionální majitele určitě získají opravdu dlouhou výdrží, uživatelsky příjemným ovládáním a poměrně slušným zvukovým projevem. Potěší také přítomnost mobilní aplikace, která nabízí několik zajímavých funkcí v čele s ekvalizérem nebo možností naprogramovat tlačítko M-button. Jestli zrovna pomrkáváte po nových sluchátkách a Marshall je vaše srdcovka, neváhejte a běžte do nich.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ ikonický design | - absence ANC |
+ výdrž sluchátek | - absence češtiny v aplikaci |
+ bezdrátové nabíjení | - chybí detekce nasazení |
+ mobilní aplikace s equalizérem |