0 Kč
×

Recenze OnePlus Nord: Zkrátka povedená legenda

03.11.2020
Excelentní poměr ceny a výbavy – to slibuje dlouho očekávaný model OnePlus Nord s celkem 6 fotoaparáty, podporou 5G sítě, 8GB RAM a 90Hz AMOLED displejem. Jeho marketingová podpora i očekávání byla opravdu velká, a tak nás zajímalo, jestli výrobce dostojí svým slovům a jak si celkově Nord od OnePlus povede v praxi.

OnePlus_Nord_05

Technické parametry:
Displej: 6,44" AMOLED (2400 × 1800)
Procesor: osmijádrový Snapdragon 765G
Operační paměť: 8 GB
Interní paměť: 128 GB
Fotoaparát: čtyřnásobný zadní 48+8+5+2 Mpx se světelností f/1.75;
duální přední 32+8 Mpx se světelností f/2.45
Baterie: 4 115 mAh
Další funkce: A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, 5G, Wi-Fi,
Bluetooth 5.1, NFC
Operační systém: Android 10.0
Rozměry a hmotnost: 158,3 × 73,3 × 8,2 mm; 180 g

Co skrývá ohromná krabička?

Když nám na stole přistála krabička s novým telefonem, byli jsme překvapení jejím zpracováním. Je neobvykle vysoká, a tak nás samozřejmě jako první napadlo, co v sobě všechno ukrývá. Žádné velké překvápko se ale nekonalo.

Smartphone, technická brožurka, nabíječka, jehla na SIM a kryt – to je celkem klasika. Nabíječka je celkem mohutná (i s ohledem na to, že se jedná o 30W podporu) a USB-C kabel díky červené barvě pěkně září.

Silikonový průhledný kryt je v podstatě minimalistický. Ochrání vám však dobře záda a boky telefonu, a přesto budete mít přístup ke konektorům a foťákům. Pouze konektor na nabíjení má otevírací krytku.

OnePlus_Nord_11

Osvědčený, ale krapet nudný design

Tělo telefonu je plastové, záda jsou chráněna ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Rámečky jsou také plastové, což ale na první pohled vůbec není poznat. Ani přední strana smartphonu nezůstala tak úplně bez ochrany. Výrobce na ni nainstaloval téměř neviditelnou fólii, takže vám ušetřil čas a nervy při jejím lepení.

A jaký je design telefonu? OnePlus Nord můžete mít ve dvou barvách: Gray Onyx a Blue Marble. My jsme na recenzi obdrželi šedou verzi. Upřímně řečeno, modrá vypadá zajímavěji, provedení Gray Onyx pro nás bylo takové… neurazí, nenadchne. Prostě elegantní klasika. Drobné mínus si vysloužilo notné ulpívání otisků prstů, což ale snadno vyřešíte s přibaleným pouzdrem.

Rozměry smartphonu jsou tak akorát – V × Š × H:  15,83 × 7,33 × 0,82 cm. Jednou rukou sice celou obrazovku neovládnete, ale to u úhlopříčky s 6,44" ani není možné. V ruce však sedí pěkně, není robustní a váží příjemných 180 g.

OnePlus_Nord_10

OnePlus Nord pěkně krůček po krůčku

Tak, teď pěkně popořadě. Nad obrazovkou se nachází uzounký mikrofon, zatímco v levém horním rohu najdete duální kameru pro focení portrétů. Pravá strana telefonu slouží pro tzv. alert slider (posuvné tlačítko), kterým ovládáte zvuk: tichý, vibrovat, vyzvánění. Pod ním je tlačítko pro odemknutí/zamknutí. Na protější straně je netradičně umístěno ovládání hlasitosti a chvilku nám trvalo, než jsme si na něj zvykli. Spodní strana OnePlus Nord je pak určena plochému reproduktoru, USB-C konektoru pro nabíjení či kopírování souborů a slotu pro 2 SIM karty.

Škoda jen, že slot není 3šuplíčkový nebo alespoň hybridní, aby pojmul také microSD kartu, paměť navíc by přišla vhod jistě hodně uživatelům. A co čtečka otisků prstů? Ta je zabudovaná v displeji. Abychom to měli komplet, přidáváme ještě informaci o zádech smartphonu, na kterých se nachází čtyřnásobný modul fotoaparátu.

3,5mm jack pro drátová sluchátka u Nordu bohužel nenajdete. Chybět vám možná bude taky notifikační dioda a oficiální certifikace na ochranu proti vodě a prachu. Alespoň částečně si však  můžete pomoci vhodným pouzdrem/krytem a neviditelnou fólií přímo na míru.

OnePlus_Nord_01

Displej? Bez chybičky

Na přední straně bude po zapnutí telefonu opravdu na co koukat. Full HD+ displej s 90Hz AMOLED technologií má rozlišení 2400 × 1080 bodů a narušuje jej v podstatě „jen“ dvojitý průstřel fotoaparátu. Jeho umístění je ovšem dost viditelné. V nastavení je sice možné přední fotoaparát skrýt prostřednictvím panelu, ale pořád to není úplně ideální řešení, jelikož vám „zkrouhne“ celkem velkou část obrazovky.

Kochat se samotným displejem, jež zabírá téměř 87 % přední plochy, však budete s nadšením, protože má skvěle čitelné barvy z každého úhlu. Sledování videí i prohlížení fotek je vážně radost. Haptická odezva je perfektně plynulá a při procházení prostředí je 90Hz obnovovací frekvence příjemně znát. Také jas na slunci je dostatečný. Není však potřeba jej ani zvyšovat, jelikož má telefon k dispozici také Adaptivní jas, který funguje spolehlivě a automaticky se přizpůsobuje prostředí.

OnePlus_Nord_02

OnePlus Nord nechybí ani Režim čtení, který šetří vaše oči, či Efekt živých barev. Nám takové saturované barvy vyhovovaly, zvolit si však můžete i barvy Přirozené nebo si jejich odstín nastavit sami. Obojí si zapnete/vypnete dle své libosti. A protože notifikační diodu u telefonu nenajdete, oceníte nejspíš jako my alespoň Ambientní displej, kde si třeba zakliknete, aby se obrazovka rozsvítila klepnutím nebo zvednutím telefonu.

Velmi brzy si taky rádi zvyknete na užitečná Rychlá gesta. Nastavit si můžete hned 5 písmen (my jsme využívali O pro otevření fotoaparátu a M pro Messenger). Jejich spolehlivost byla zhruba 90 %, i tak nám ale tahle vychytávka ušetřila dost času.

OnePlus_Nord_04

Zvuk pod očekávání

Zvuk zastupuje pouze drobný plochý reproduktor na spodní straně. Bohužel ale představuje značný kompromis, zvlášť s ohledem na cenu téměř 11 tisíc. Vycházející tóny jsou zkrátka ploché a bez výrazných výšek či basů. Nezachrání to ani zabudovaný zvukový tuner Dirac. 3,5mm jack telefon nemá, nezbude vám tedy nic jiného než se uchýlit k Bluetooth sluchátkům. Ty však výrobce do krabičky k OnePlus Nord nepřibalil.

OnePlus_Nord_15

Zabezpečení funguje, jak má

V nastavení zabezpečení najdete jak otisk prstu, tak odemčení pomocí 2D skenu obličeje. Čtečka otisků prstů je skryta v displeji a naše spokojenost s ní byla téměř maximální. Bezesporu je rychlá a přesná, to, že si neporadí třeba s ušpiněným nebo mokrým prstem, není v této cenové třídě nic neobvyklého.

Stejně svižné odemykání obličejem si zaslouží plný počet bodů. Funguje i na šířku a dokonce v šeru, což je určitě příjemný bonus.

OnePlus Nord a 6 fotoaparátů

První místo v sestavě čtyř fotoaparátů patří 8Mpx ultraširokoúhlému fotoaparátu se záběrem 119 stupňů. Hlavní zadní snímač se chlubí světelností f/1.75 a 48 Mpx, standardně však OnePlus Nord fotí v rozlišení 12 Mpx. Na žádaných 48 Mpx je nutné přepnout manuálně. Senzor hloubky pro lepší portréty je vybaven 5 Mpx, pro makro slouží 2Mpx snímač, jež slouží pro zachycení objektů již ze 4 cm.

Pozornost si jistě zaslouží také duální přední kamera s rozlišením 32+8 Mpx a světelností f/2.45. V této cenové třídě je samotná existence 2 předních čoček zatím celkem unikát (koneckonců ani u dražších modelů to není samozřejmostí). Využití pro obě však najdete určitě, 8Mpx snímač je totiž ultraširokoúhlý a má záběr 105°. Když tedy budete při focení selfíčka potřebovat větší záběr, přijde vám zcela jistě vhod.

OnePlus_Nord_13

Jaké byly výsledky?

Fotky vyfocené hlavním snímačem jsou super. Barvy jsou malinko přikreslené, ale nic umělého, z našeho pohledu zůstávají živé s kontrastem tak akorát. Detaily zvládá Nord zachytit veškeré, takže celkový dojem z fotek je velmi dobrý. A když jsme (bez velkých očekávání) zkusili zkušebně cvaknout jednu fotku za plynulé chůze, byli jsme mile překvapeni, že jsme zvládli z fotky přečíst i nápis na vzdálené budově. Optická stabilizace tedy funguje parádně.

OnePlus_Nord_foto-05a

Také s předními foťáky jsme byli spokojení, na selfie snímcích totiž odvádí dobrou práci. Ostatní snímače jsou už trochu navíc a nenadchl nás ani 2Mpx makro fotoaparát, ani 5Mpx senzor pro rozmazání pozadí.

Pro úplnost ještě dodáváme, že noční režim je takový standard a když nebudete fotit v protisvětle, skoro určitě se vám snímky vyvedou (to ostatně vidíte sami na přiložených fotografiích).

OnePlus_Nord_foto-02a

Suma sumárum: Vzhledem ke své cenovce odvádí OnePlus Nord pěkné výsledky. Při focení hlavním snímačem budete nadšení, a to považujeme za nejdůležitější, jelikož jej nejspíš budete, stejně jako my, využívat nejčastěji.

OnePlus_Nord_foto-01a

OnePlus_Nord_foto-04a

OnePlus_Nord_foto-03a

Hlavní tahák smartphonu – hardware

Model Nord od výrobce OnePlus je dostupný ve dvou verzích. Ta první, naše testovaná, dostala do vínku kapacitu RAM 8 GB a a 128GB interní úložiště. Vyšší verze, také nazývaná OnePlus Nord 12, se chlubí 12GB RAMkou a vnitřní pamětí 256 GB. Procesor výrobce zvolil stejný – 8jádrový Snapdragon 765G s maximální frekvencí 2,84 GHz, který je připraven i na 5G sítě. Zde udělujeme pochvalu, jelikož tento benefit není u smartphonů s podobnými cenovkami (zatím) často k vidění.

Snapdragon 765G sice není přímo vlajkový procesor, běží ale skvěle a v této cenové třídě patří bezesporu k nadprůměrným. Multitasking mu nečiní problém, radost bude dělat také zapáleným hráčům.

Prostředí Androidu 10.0 s nadstavbou OxygenOS je minimalistické a přehledné. Další plus získává smartphone za pravidelné aktualizace (poslední proběhla zrovna před pár dny a týkala se vylepšení optické stabilizace). Softwarová podpora OnePlus Nord se i s ohledem na předchozí modely zatím jeví hodně slibně.

OnePlus_Nord_12

Víc než jednodenní výdrž a 30W rychlé nabíjení

Kapacita baterie dosahuje 4 115 mAh, což vám zajistí minimálně celý den surfování na internetu, sledování filmů a hovorů a ještě vám na konci dne něco zbude. A pokud budete trochu úspornější a v práci dáte mobil z ruky, vydrží vám baterie zhruba den a půl. Kladně hodnotíme možnost automatického nastavení spořiče baterie např. na základě procent.

Bezdrátové nabíjení Nordu chybí, spolehnout se tedy budete muset na přiloženou nabíječku s USB konektorem typu C. Zabere sice trochu víc místa, ale zase podporuje 30W rychlé nabíjení, díky kterému byste se měli dle výrobce dostat z 0 na 70 % už za 30 minut. Dosažení 100 % pak smartphonu trvá něco málo přes hodinu. Z vlastní zkušenosti víceméně potvrzujeme.

OnePlus_Nord_14

Závěr

Jak už jsme zmiňovali na začátku, kolem Nordu bylo vážně velké „haló“. Jak jsme s ním tedy ve finále byli spokojení my? Souhlasíme s tvrzením, že jde o nadprůměrný model. Výkon i displej je ve své cenové třídě bezkonkurenční, fotky se vám ve většině případů podaří také velmi povedené. Jen škoda toho zvuku… Poměr cena/výkon je však skvělý a velmi dobře rozumíme tomu, proč má OnePlus takové zapálené fanoušky.

Klady (+) Zápory (-)
+ 30W rychlé nabíjení - nepodporuje paměťové karty
+ hardware - chybějící IP ochrana
+ bezchybný displej - zvuk
+ duální přední kamera  
+ rychlá gesta  
+ softwarová podpora  

 

Tlacitko

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek