Pokud tíhnete k sporttesterům s AMOLED displeji, ale zároveň chcete co nejlepší výkon, co nejpřesnější měření aktivit, opravdu dlouhou výdrž baterie a velké množství sportovních a outdoorových funkcí, už nemusíte dělat kompromisy. Jsou tu Garmin Epix Pro 2. generace! Ty přináší nejen velký a krásný AMOLED displej, ale zároveň všechny funkce, které najdete u řady Fēnix, a samozřejmě také všechny nové metriky, které Garmin nedávno představil svým uživatelům.
Technické parametry:
Displej: AMOLED 1,4“ s rozlišením 454 × 454 px
Ovládání: tlačítkové/dotykové
Výdrž: v režimu chytrých hodinek až 31 dní,
v úsporném režimu až 41 dní, se zapnutou
GPS 82 hodin, všechny satelitní systémy až 62 hodin
Paměť: 32 GB
Funkce: budík, čas, stopky, krokoměr, měření rychlosti,
měření tepové frekvence, měření vzdálenosti, spánek,
vibrace, výpočet spálených kalorií, test kondice, odhad VO2 max,
Real-time Stamina, topografické mapy, navigace, PacePro, ClimbPro
Technologie: Bluetooth®, ANT+, Wi-Fi
GPS, Glonass, GALILEO, Multi-band GPS,
optický senzor tepu Elevate™ 5, barometr, kompas, gyroskop, akcelerometr,
teploměr, pulzní oxymetr, snímač okolního světla
Vodotěsnost: 100 m (10 ATM)
Podporované OS: Android, iOS
Čeština: ano
Displej, jehož sytost a kontrast vás uchvátí
Vyhodnocení spánku a ranní zpráva
Tréninková doporučení a sportovní režimy
Když mi DATART nabídl otestovat nové Garmin fēnix 7 Pro a Garmin epix Pro, neváhala jsem ani minutu. Jako každý sportovní nadšenec vím, že jde o špičku na trhu. A musím říct, že mě ani jedny z nich nezklamaly. Pojďme se na druhé zmiňované – Garmin Epix Pro Gen 2 – spolu podívat blíže. Byly mi zapůjčeny v 51mm velikosti, variantě Sapphire Edition. Hodinky mají 1,4“ AMOLED displej krytý safírovým sklíčkem, titanovou lunetu s DLC úpravou, tělo z tvrzeného polymeru zpevněné uhlíkovými vlákny s vestavěnou LED svítilnou a silikonovým řemínkem.
*varianta Sapphire Edition je momentálně dostupná pouze na DATART.sk
Již tyto informace nám napoví, že jde o opravdu odolné hodinky, které se nezaleknou žádného dobrodružství, při kterém nemusíte mít obavy o jejich bezpečnost. Já je během testování rozhodně nešetřila, absolvovaly se mnou velké množství sportovních aktivit za každého počasí, pobyt v prašném prostředí i na přímém slunci, využila jsem je při běžeckém závodu i při skládání dřeva na zimu. A neulpělo na nich ani škrábnutí, ani se to nijak neprojevilo na jejich funkčnosti. Splňují americké vojenské normy odolnosti proti teplotám, nárazům a vodě.
AMOLED displej u Epixů je podle mě trefa do černého, respektive do barevného, protože jeho rozlišení a vykreslení barev je vážně nádherné. V čitelnosti ve slunečním svitu jsem oproti Fēnixům samozřejmě rozdíly viděla, ale nebylo to nic, co by mi jejich využívání komplikovalo. Sílu podsvícení je možné si nastavit podle potřeby a nabízí se také funkce Always-On, kdy je displej rozsvícen trvale, to však přináší vyšší nároky na spotřebu baterie. Já využívala klasické rozsvícení při zvednutí zápěstí, a to fungovalo spolehlivě a nevšimla jsem si, že by nabití baterie mizelo rychlejším tempem.
Hodinky je možné ovládat dotykově nebo pomocí tlačítek, obojí fungovalo dokonale s rychlou a přesnou odezvou. Tlačítka jsou co nejvíce zapracována do těla hodinek, aby nedocházelo k nechtěným zmáčknutím. Pro jednotlivé sportovní režimy je možné přizpůsobit si ovládání tak, aby vám to co nejvíce vyhovovalo, např. jen tlačítkové, aby nedošlo nedopatřením k přerušení měření.
Informace a vzhled widgetů lze nastavit podle preferencí, případně si nějaký ciferník stáhnout pomocí mobilní aplikace ConnectIQ. Co se týká kompatibility, spolupracují Garminy s operačním systémem Android i iOS, se kterým jsem nezaznamenala žádné problémy a párování bylo rychlé a spolehlivé.
Protože Garminy využívám běžně, tak mám v telefonu staženou aplikaci Garmin Connect, a proto bylo připojení nových hodinek komfortní a data se mi z jednotlivých sporttesterů krásně propojila. Aplikace má uživatelsky příjemné prostředí a její ovládaní je intuitivní. Nabízí podrobnější přehled o měřených metrikách a informací o vaší fyzické kondici. Její pomocí je možné si pohodlně nastavit, co, kde a jak chcete měřit a sledovat, a také si zde nastavíte například bezpečnostní funkce, které hodinky nabízí.
Aplikace poskytuje přehledné a uživatelsky příznivé prostředí
Hodinky samozřejmě podporují chytrá oznámení, takže pokud budete chtít, tak vám žádné notifikace z telefonu neuniknou a přijdou ve stejnou chvíli do telefonu i do hodinek. Bohužel ve spojení s operačním systémem iOS na ně nelze nijak reagovat, jen oznámení smazat, nebo přijmout či odmítnout příchozí hovor.
Na spodní straně hodinek najdeme integrovaný senzor srdečního tepu. Výrobce u Epixů 2 Pro i u Fēnixů 7 Pro přichází s Garmin Elevate™ 5, což je nový snímač tepové frekvence, jehož největší změnou oproti předchozímu modelu je přidání 4 diod ke stávajícím 2. Při běžném využívání hodinky používají k měření tyto dvě diody, při aktivaci sportovního režimu pak Garminy zapnou další čtyři, aby docházelo k co nejpřesnějším výsledkům měření.
Elevate™ 5 přináší šest diod k měření srdečního tepu
Musím potvrdit, že měření tepu bylo velmi přesné, což jsem zjistila hlavně při běžeckém závodu v okamžiku běhu do kopce, kdy moje tepovka dosáhla téměř svého maxima a já musela zvolnit. Při dalších bězích jsem si ji pomocí hodinek již lépe hlídala, abych měl můj běh lepší tréninkový efekt. Její hodnota odpovídala mému subjektivnímu pocitu a během měření reagovala na změny tempa bez většího zpoždění.
V nastavení sportovního režimu je možné stanovit hodnotu, kterou při měřené aktivitě nechcete překročit, a hodinky vás na tento limit upozorní, například zvukovým signálem či haptickou odezvou. Jak již bylo výše uvedeno, Epixy také zaznamenávají vaši tepovou frekvenci během běžného nošení a během spánku. Během běžného nošení je možné nastavit upozornění na vysokou tepovou frekvenci. Toto jsem vyzkoušela a hodinky opravdu začaly pípat v okamžiku, kdy jsem byla ve větším stresu.
Tepovou frekvenci změří s přesností
Během spánku pak její záznam využívají k vyhodnocení variability srdečního tepu (VST). Stav VST demonstruje, jak autonomní nervová soustava reaguje na vaše prostředí, fyzicky i duševně. Vyvážený stav VST je známkou dobré fyzické kondice a zdravotního stavu. Pokud jsou ve VST odchylky, může se jednat o stres, únavu či zvýšenou potřebu regenerace.
Garmin porovnává sedmidenní průměr s vaší základní hodnotou VST a vyhodnocuje na základě odchylek. Podle nich jsem měla v době testování vyvážený stav s mírným zlepšením v závěru období. Můj subjektivní pocit byl podobný těmto výsledkům. Tato metrika je důležitá při plánování tréninkové zátěže a regenerace.
Regeneraci svého těla můžete kontrolovat pomocí opravdu podrobného monitoringu vašeho spánku, který Epixy poskytují. Měří jednotlivé fáze spánku a ohodnotí jej na škále od 0 do 100 podle jednotlivých faktorů, kterými jsou například jeho trvání, stres při spánku, doba trvání jednotlivých fází a doba trvání bdění či neklidu. V Connectu se pak nabízí graf časové osy spánku a dozvíte se i informace o celkovém počtu chvilek neklidu, průměrném dýchání, klidovém srdečním tepu, průměru SpO2 nebo jaký měl spánek vliv na hodnoty vaší Body Battery.
Epixy se budou soustředit i na váš spánek
Ráno (např. v době podle vámi nastaveného nočního režimu) vám Epixy nabídnou ranní zprávu poskytující informace, jejichž skladbu je možné si upravit na míru. Mně po ránu přinášely informace o připravenosti k tréninku, doporučení sportovní aktivity, informace o spánku v předešlou noc, stavu VST, počasí a na závěr přidávaly motivační větu.
Garminy také počítají VO2Max, což už je pro běžce obligátní metrika, která ukazuje, jak je na tom v porovnání s ostatními a zda je jeho trénink efektivní. Garmin k tomu přidává i počítání potřebné doby regenerace, kterou vám hodinky nabídnou nejen bezprostředně po tréninku v jeho přehledu a vyhodnocení, ale také v ranní zprávě. Hodinky vás i během dne upozorní na změnu doby regenerace, což je příjemné, pokud se tedy nemění směrem k vyšším hodnotám. Během testování odpovídala předpokládaná doba regenerace mým pocitům a stavu mé aktuální fyzické kondice.
Připravenost k tréninku je jednou z nových metrik od Garminu. Jedná se o ukazatel toho, jak moc dostatečně jste připraveni naplno trénovat. Vychází z toho, jak jste se stihli zregenerovat po posledním tréninku, a využívá pro to ukazatele, jako jsou historie stresu, spánek a jeho historie, doba regenerace, stav VST a krátkodobou zátěž. Tyto ukazatele spojí a vyhodnotí na škále od 0 do 100, při čemž platí, že čím vyšší číslo, tím lépe jste připraveni k tréninku.
Skóre do kopce je další novou metrikou pro běžce. Vychází ze síly do kopce, vytrvalosti do kopce a VO2Max. Na základě dosaženého výsledku vás hodinky ohodnotí v pětistupňové škále. Já jsem podle nich Vyzyvatel a měla bych si do tréninků přidat více kopců, abych zvýšila svoji vytrvalost při běhu do nich, nestoupala mi tolik tepová frekvence a nemusela tak často při jejich zdolávání zastavovat.
Skóre vytrvalosti zohledňuje tři faktory, a to konkrétně běh, silové cvičení a turistiku. Výslednou hodnotou pak udává, jaká je vaše schopnost běhu na dlouhou vzdálenost. Čím vyšší skóre, tím lepší vytrvalost pro časově delší sportovní aktivity. Podle Epixů se řadím mezi středně pokročilé a během posledních čtyř týdnů se můj výsledek zlepšil, což odpovídá, protože jsem bohužel ze zdravotních důvodů letos moc kilometrů nenaběhala a pociťuji to i na své fyzické kondici a síle.
Již téměř starou dobrou známou běžeckou metrikou je Stamina, kterou je možné sledovat v reálném čase přímo při běhu na hodinkách, jen je nutné ji nastavit jako jedno z datových polí zobrazovaných při měření aktivity. Stamina nám říká, jak dlouho dokážeme v měřené aktivitě udržet plný výkon. Jsou dva druhy Staminy, a to aktuální a potencionální. Aktuální ukazuje, kolik energie ještě zbývá při aktuálním úsilí. Potencionální pak zohledňuje vaši dlouhodobější fyzickou kondici. Pokud člověk běží rovnoměrně se středním zatížením, jsou obě staminy téměř vyrovnané. Rozdíly mezi nimi uvidíte v případě, že se vám zvýší tepová frekvence a vy překročíte svůj laktátový práh.
Stamina zhodnotí, jak je na tom váš výkon v reálném čase
Epixy dále nabízí také tréninkové funkce, kdy vám na základě vašich zvyklostí a zhodnocení vaší aktuální fyzické kondice nabídnou trénink šitý na míru. Např. když jsem dosáhla dobré regenerace a mé předchozí tréninky byly spíše silového charakteru či nižší intenzity, nabídly mi hodinky před zahájením měření doporučení, aby zařadila tzv. „long run“, protože na něj bylo moje tělo připraveno. Povedlo se mi jednou toto doporučení využít a můžu říct, že to byl subjektivně asi můj nejlepší běh letošního roku.
Epixy vám také nabídnou možnost tréninkových programů pro plánované závody, nutno však podotknout, že nejmenší plánovaná doba je šest týdnů. Na základě vašich odběhnutých běhů vám nabídnou i odhad výsledku na 5km trase, 10km trase, půlmaratonu a maratonu. Nabízí také funkci PacePro, která umožní naplánovat si tempo s ohledem na délku, převýšení a další aspekty trati, abyste nepřepálili start a odvedli co nejlepší výsledek.
Abych nemluvila pořád jen o běhu, pojďme se podívat, jaké další sportovní režimy Epixy nabízí. Je jich nepřeberné množství. V nastavení je nutné si zvolit, které se nám budou nabízet jako preferované po stisku tlačítka start, což je na začátku lehce zdlouhavé, ale je tím eliminováno to, že budete muset před zahájením dlouze listovat a hledat vybranou aktivitu mezi desítkami dalších.
Je možné využít automatického rozpoznání jednotlivých cviků
Nabízí snad všechny sportovní aktivity, na které si vzpomenete. Jsou rozčleněny podle toho, jestli se jedná o multisportovní aktivitu, outdoorovou aktivitu, běh, cyklistiku, plavání, aktivitu v tělocvičně, zimní sport, nebo například vodní sport či týmový sport. Nově je zde k dispozici například režim pro záznam tréninku boxu, MMA či různých motosportů. U některých vybraných sportovních režimů je možné využít animované doporučení pro cvičení, které vám pomůžou s tréninkem, když nevíte, co zrovna cvičit. A třeba u silového cvičení se nabízí funkce automatického rozpoznání cviků, což jsem vyzkoušela a můžu říct, že pokud je u cvičení zapojena horní polovina těla, rozpoznají cviky poměrně dobře a reagují ihned, u spodní poloviny těla se jim to tolik nedaří, ale to je poměrně logické.
U každého sportovního režimu je možné nastavit si, jak chceme, aby se při něm hodinky chovaly. Tzn. podsvícení displeje, využití satelitů, ovládání dotykem nebo tlačítky, přijímání notifikací a tak podobně. To se mi líbí a využila jsem toho a většinu oblíbených sportovních režimů jsem si nastavila individuálně.
O senzoru srdečního tepu jsem se zmiňovala již výše, co se týká dalších senzorů, Epixy jich nabízí kompletní výbavu. Na boku hodinek je umístěný barometr, který počítá vystoupané metry či patra, a je velmi přesný, což jsem si ověřila nejen v práci, kde se schodům nevyhnu, ale i venku, v okolním kopcovitém terénu. Dalšími, které u Epixů nejdeme, jsou akcelerometr, gyroskop, pulsní oxymetr, teploměr, elektromagnetický kompas a dvoupásmová GPS s automatickým výběrem satelitů.
Multi-GNSS systém umí přijímat data z více navigačních systémů najednou (GPS, Gallileo, Glonass), a to v různých frekvencích. Díky tomu je určování pozice velmi přesné a také velmi rychlé. Po vybrání sportovní aktivity, kterou jsem chtěla změřit, byly Epixy hned připraveny k měření. Záznam v mapě byl extrémně přesný a během měření nedocházelo k žádným výpadkům.
GPS záznam je velmi přesný
Jak už jsme u Garminu zvyklí, tak dává důraz na bezpečnostní funkce, které ocení nejeden sportovní nadšenec. Obligátní už je detekce tvrdého pádu, která v případě její aktivace upozorní vybraný kontakt pomocí SMS zprávy s vašimi souřadnicemi. V případě, že spadnete, ale nestane se vám nic vážného, jednoduše alarm zrušíte a vašemu kontaktu přijde SMS, že jste v pořádku. Protože ve svém okolí mám více uživatelů sporttesterů od Garminu, mám ověřené, že tato funkce opravdu funguje spolehlivě. SMS dokonce přijdou dvě za sebou, aby se eliminovalo riziko, že by kvůli technickým problémům nedorazila. Odeslání SMS zprávy s údaji o vaší poloze v případě ohrožení či nouze je možné i po stisku kombinace zvolených tlačítek.
Jak už bylo uvedeno výše, v těle hodinek je integrovaná LED svítilna, kterou je možné rozsvítí pomocí tlačítka LIGHT. Je možné si nastavit buď sílu bílého světla, nebo světlo červené. Nastavení jednotlivých měřených aktivit umožňuje zvolit funkci, aby se u nich svítilna rozsvěcovala automaticky, např. po setmění, a nastavit si, jakým způsobem bude blikat. Já si nastavila blikání podle kadence kroku po setmění a opravdu se svítilna vždy zapnula a začala blikat. Svítilna umožňuje taky zapnout blikání SOS signálu v případě nouze.
Abychom se v terénu neztratili, nabízí Epixy integrované topografické mapy a další je možné si pomocí aplikace stáhnout. Díky sytému a kontrastnímu displeji jsou mapy krásně přehledné a funkční. Je možné se nechat navigovat do cíle své trasy, případně využít volby Zpět na začátek, kdy vás navigace spolehlivě dovede na začátek vaší cesty, nebo využít například Okružní trasu, kdy si nastavíte, jakou délku trasy byste chtěli ujít a zbytek už necháte na hodinkách, které vám nabídnou možnosti cesty. Mapy se velmi dobře ovládají, je možné si je na displeji hodinek přiblížit, jsou čitelné a práce s nimi pohodlná a intuitivní. Epixy nabízí také lyžařské mapy či mapy golfových hřišť.
Součástí balení je také voucher s kódem pro stažení mapy Topo Czech PRO.
Co je k výše uvedené výbavě a funkcím Epixů třešničkou na dortu, je výdrž jejich baterie. Ta je totiž opravdu excelentní. Liší se podle velikosti jednotlivých modelů. Já měla zapůjčenou 51mm velikost a u ní výdrž v úsporném režimu dosahuje až 41 dní! V režimu chytrých hodinek uvádí výrobce výdrž až 31 dní, se zapnutou GPS se všemi navigačními systémy s multifrekvenčním příjmem pak vydrží 38 hodin.
Během testování jsem měla nastaveno, že při měření sportovních aktivit budou hodinky využívat všechny navigační systémy s multifrekvenčním příjmem (tzn. nejvyšší přesnost), a jejich výdrž při běžném využívání s jednou pravidelně měřenou aktivitou denně, sledováním spánku, včetně SpO2, dýchání apod., byla téměř třítýdenní. To činí jejich používání velmi komfortní, protože se člověk může soustředit na své sportovní výkonu a nemusí řešit jejich neustále jejich nabíjení. A když už je potřeba je nabít, můžu potvrdit, že je rychlé a nebude vás dlouho zdržovat. Téměř plného nabití dosáhly Epixy po cca hodině nabíjení.
Jak jsem již nakousla v předchozích odstavcích, pro otestování mi byly poskytnuty dva top modely hodinek na trhu se sporttestery. V článku jsem se věnovala hlavně Garmin Epix Pro druhé generace, ale nemůžu nezmínit aspoň pár bodů ke druhým zkoušeným, a to Garmin Fēnix 7 Pro. Fēnixy jsou již pro sportovní nadšence kultovní řadou. Ty v řadě Pro dostaly také upgrade ve formě nového snímače tepové frekvence Elevate™ 5 se šesti diodami, nových funkcí a metrik a nově mají také integrovanou svítilnu ve všech velikostních verzích. Jinak však nabídnou vše, na co jsou jejich příznivci zvyklí.
Které zvolit? Je to na vás!
Oproti testovaným Epixům mají rozdíl jen v typu displeje a ve výdrži baterie. Fēnixy mají transflektivní displej, který je špičkový v čitelnosti na přímém slunci téměř ve všech pozorovacích úhlech, nicméně pro mě není tolik sytý a kontrastní jako u Epixů. Jako běžnému uživateli mi nižší čitelnost v některých úhlech u Epixů téměř nevadila, proto to není aspekt, který bych při výběru zohledňovala. Ale vím, že někteří outdooroví nadšenci by mi jistě oponovali. Díky transflektivnímu displeji u Fēnixů je možné také využití solárního dobíjení, které zvyšuje výdrž jejich baterie.
V běžném režimu spolu s využitím soláru výrobce uvádí výdrž až 37denní. Bohužel nemůžu úplně říct, jak je to v praxi, protože mi byly zapůjčeny Fēnixy v menší velikostní verzi než Epixy a tam se jejich výdrž liší. Nicméně můžu říct, že výdrž uváděná u Fēnixů výrobcem odpovídala a jejich nabíjení bylo také velmi rychlé.
Během testování jsem Epixy a Fēnixy střídala a musím říct, že jsem žádné jiné rozdíly mezi nimi než ty, co jsou výše uvedeny, nezaznamenala. Oboje jsou prostě špičkou na trhu, oboje přináší bohatou výbavu, opravdu dlouhou výdrž, jsou doslova nabité funkcemi a metrikami. Subjektivně mi byly uživatelsky bližší Epix Pro 2. gen, a to díky zmiňovanému displeji.
Myslím si, že uvedením těchto modelů Garmin opět odskočil své konkurenci o pěkných pár kroků vpřed a asi jej jen tak někdo nedoběhne. Ať už jde o Epixy, nebo o Fēnixy, oboje vám z hlediska měření sportovních a outdoorových aktivit, informací o vaší fyzické kondici i doplňkových funkcí nabídnou maximum, co je v dnešní době možné.
Co mě celkově u Garminů hodně baví, je možnost individuálního nastavení při měření jednotlivých aktivit. Garminy mám opravdu ráda díky jejich bezpečnostním funkcím. I když člověk doufá, že se nedostane do situací, kdy budou potřeba, tak se přece jenom cítí klidnější, že je má. Skvělá je také možnost placení pomocí služby Garmin Pay, která je v hodinkách nainstalovaná. Pouze si nahrajete svou bankovní kartu, nastavíte unikátní kód a můžete bez obav vyrazit na výlet či sportovní aktivitou bez peněženky či drobných v kapse.
Protože už mám nějaké zkušenosti s různými sporttestery a chytrými hodinkami, můžu s klidem říct, že Garmin Epix Pro 2. generace jsou tím nejlepším, co můžeme získat. Přináší všechny funkce, které známe u Fēnixů, přidává krásný displej, velmi přesné senzory a opravdu dlouhou výdrž baterie. To vše je zabaleno do kvalitní a velmi odolné konstrukce, která vás nezradí ani v extrémních podmínkách. Kdybych si vybírala sporttester, neváhala bych ani vteřinu.
Klady (+) |
Zápory (-) |
+ krásný AMOLED displej |
– horší čitelnost na přímém slunci a v horších pozorovacích úhlech |
+ dlouhá výdrž baterie |
|
+ šestidiodový snímač srdečního tepu |
|
+ topografické mapy a navigace v základní výbavě |
|
+ funkce pro outdoorové nadšence |
|
+ analýza spánku, regenerační asistent |
|
+ denní doporučení aktivit, možnost plánování tréninků |
|
+ Real-time Stamina, skóre do kopce a vytrvalosti, připravenost k tréninku, VO2Max apod. |
|
+ LED svítilna |
|
+ pokročilé bezpečnostní funkce |