Chytré hodinky patří mezi oblíbené doplňky, bez kterých si mnozí z nás neumí představit vykročit z domova. Počet kroků, spálených kalorií, délka spánku – všechna tato data a ještě mnohem víc vám spolehlivě dodají také nové hodinky vívoactive 5 od značky Garmin. Neodolali jsme a podrobili jsme je menšímu testu.
Displej: 1,2palcový AMOLED s funkcí Always-On
Typ krycího sklíčka: Gorilla Glass
Ovládání displeje: dotykové, tlačítkové
Operační systém: vlastní OS
Kompatibilní operační systémy: iOS, Android
Menu v češtině: ano
Ovládání telefonu: ne
Vhodné pro aktivity: běh, cyklistika, fitness, golf, jóga, lyžování, plavání, turistika
Rozměry: 4,2 × 4,2 × 1,1 cm
Vodotěsné: do 50 m
Vlastně v ničem nepřekvapí. Najdete v něm samozřejmě hodinky, dále pak napájecí kabel s koncovkou USB-C a návod k použití. Naopak chybí napájecí adaptér nebo například náhradní řemínek pro objemnější zápěstí. My jsme v krabičce objevili černou variantu nových vívoactive 5 s oficiálním názvem Slate / Black, na trhu je pak ještě k dispozici sněhově bílé zbarvení Cream Gold / Ivory, model s fialovým nádechem Orchid nebo modrá verze s názvem Navy.
Oproti předchozím generacím doznaly chytré hodinky Garmin vívoactive 5 jedné velké změny. Nově se totiž pyšní 1,2palcovým AMOLED displejem s funkcí Always-On, kdežto generace 4 či 4s disponují “pouze” MIP displejem. U porovnávání ještě chvíli zůstaneme, velikostí displeje se nové vívoactive 5 trefili přesně mezi velikosti předcházející generace – model 4 byl vybaven displejem o velikosti 1,3 palců, model 4s pak displejem velkým 1,1 palců.
Ovšem vraťme se zpět ke zbrusu novému AMOLED displeji u “pětkové” generace. S jeho čitelností nejen na přímém sluníčku jsme byli spokojeni, v pohodě jsme na hodinkách sledovali aktivitu nebo příchozí zprávy z všemožných aplikací. Příliš jsme se nepotýkali ani s nepříjemnými odlesky.
Jak už to tak bývá, takové rozhodnutí má své výhody a nevýhody. Začněme optimisticky, tedy plusy. Díky rámečku z eloxovaného hliníku a plastovým tlačítkům jsou hodinky opravdu lehké a na ruce je v podstatě necítíte, a to ani po celodenním nošení. Však také váží pouhých 36 gramů. Volbu plastu lze také pochopit z důvodu vysoké odolnosti a praktičnosti zejména při sportovním využití hodinek.
Nicméně podle našeho subjektivního názoru, a to se plynule dostáváme k těm mínusům, nové Garmin vívoactive 5 vypadají kvůli plastovým prvkům trošku lacině. Navíc, plastová tlačítka na pravé straně ciferníku se občas těžko mačkala. Předchozí generace hodinek pracovala s kovovými detaily a působila prostě prémiovějším dojmem. Je to ovšem věc vkusu a rozhodně to není něco, pro co byste vívoactive 5 měli ihned zatratit.
Dlužíme vám však ještě pár slov o silikonovém řemínku, kterým jsou nové vívoactive 5 vybaveny. Může se pochlubit hladkým designem, (opět) plastovou přezkou a technologií Quick Release pro jeho velmi snadné a rychlé vyměnění.
Než se naplno pustíte do objevování všemožných funkcí, které vám nové hodinky Garmin Garmin vívoactive 5 nabízejí, je potřeba je spárovat s vaším chytrým telefonem (samozřejmá je podpora telefonů s iOS i Android). Není to nic složitého, zabere to pár minut a zvládne to téměř každý. Stačí si ve svém obchodě s aplikacemi najít aplikaci Garmin Connect. Ta je kompletně v češtině a krok po kroku vás párováním provede. Kdo by toužil po doplňkových aplikacích nebo po nových cifernících, určitě nesmí zapomenout na instalaci aplikace Garmin Connect IQ. Nový vzhled hodinek si však můžete vybrat také přímo v nastavení hodinek, najdete tu vcelku velké množství ciferníků různých stylů a motivů, dokonce vám hodinky umožní vytvořit si svůj vlastní s daty podle vašeho gusta.
V aplikaci pak můžete poměrně podrobně sledovat, jak se vám daří naplňovat cíl kroků, spánkový cíl, kolik za den spálíte kalorií, jak si stojí vaše údaje z pulzního oxymetru, kolik minut intenzivní aktivity máte na svém kontě, případně jaký je stav vaší body battery. Mimochodem, ta funguje na principu sledování variability srdečního tepu a funkci můžete přirovnat k fungování baterky třeba v telefonu – měří, jak moc vybití, nebo nabití jste. Dobíjet svou “vlastní baterku” jde například prostřednictvím spánku.
Ženské pohlaví určitě ocení možnost sledování menstruačního cyklu nebo těhotenství. Při zobrazování konkrétních údajů ohledně cyklu přitom hodinky vycházejí zásadně z dat, která do nich zadáte.
Ihned po úspěšném spárování nových Garmin vívoactive 5 s telefonem vám na zápěstí začnou chodit notifikace na zprávy z všemožných komunikačních aplikacích nebo upozornění na příchozí hovor. Bohužel hodinky nejsou vybaveny mikrofonem, proto z nich nejde volat. Na příchozí zprávy mohou z hodinek odpovídat pouze uživatelé Android telefonu. Stejným uživatelům se dokonce na hodinkách zobrazí obrázky v příchozích zprávách. Jelikož jsme hodinky testovali s iPhonem, tahle vychytávka nám bohužel zůstala zapovězena.
Co jsme ale naopak vyzkoušeli poctivě, byl například monitoring spánku. Hodinky jsou totiž vybaveny Spánkovým poradcem, který poměrně dopodrobna rozebere vaše spánkové návyky. Nejen že změří délku spánku včetně jednotlivých fází, ale také vám na základě těchto dat doporučí vhodnou délku spánku nebo kolik času byste měli ve spánku přidat. V průběhu testování hodinek jsme často cvičili večer, tudíž nám Spánkový poradce ihned vyvěštil, že spíme málo a fyzickou aktivitu bychom si měli plánovat na dřívější část dne, abychom podpořili kvalitní spánek a regeneraci. No, nezbývá než souhlasit.
Ze zápěstí můžete pohodlně ovládat také svůj hudební přehrávač (my používali Apple Music a nezaznamenali jsme problém) nebo platit. Jen počítejte s tím, že před každým zaplacením musíte zadat kód, který si sami nastavíte. Je to samozřejmě z důvodu bezpečnosti. Placení prostřednictvím hodinek, respektive pomocí služby Garmin Pay, pak samozřejmě musí podporovat vaše banka.
Když už jsme zmínili sport, pojďme si přiblížit, co všechno nám (a posléze vám) chytré hodinky Garmin vívoactive 5 změří. A že toho není málo. Samozřejmostí je počet ušlých kroků, hodnota srdečního tepu, počet spálených kalorií či už zmíněné minuty intenzivní aktivity a délka spánku. Všechna získaná data najdete v přehledném souhrnu s názvem Můj den. Zobrazovaná data si dokonce můžete nastavit podle svých preferencí.
Hodinky se umí proměnit s nadsázkou řečeno ve vašeho osobního kouče a to nejen s motivací k pohybu, spalování více kalorií nebo vyššího počtu denních kroků. Pomocí funkce Trenér Garmin pomohou začátečníkům začít s běháním a pokročilým běžcům se v běhu zdokonalit. Funkce dokáže otestovat vaši kondici, zeptá se vás na vaše cíle, motivaci a případně kolik času jste ochotni tréninku věnovat a automaticky vytvoří tréninkový plán, který se snaží vašim možnostem přizpůsobit. Tréninkovým plánem to ale nekončí, funkce sleduje jak snadno/těžce tréninky plníte a automaticky tréninkový plán přizpůsobuje. Naplánovaný trénink můžete dokonce i odložit nebo vynechat a trenér Garmin podle toho další tréninky opět automaticky přizpůsobí. Co říkáte, nestojí za to to vyzkoušet?
Co se týče sportovních aktivit, myslely chytré hodinky Garmin vívoactive 5 v podstatě na všechny, handicapované sportovce nevyjímaje. Poprvé je totiž součástí nabídky cvičících režimů také režim invalidního vozíku, přesněji řečeno aktivita s názvem Handbike a Handbike indoor. Místo kroků měří počet záběru rukama. Kromě toho jsou vám k dispozici řekněme tradiční módy jako Běh, Chůze (uvnitř i venku), Jóga, Kardio nebo třeba Kolo. Z těch méně tradičních sportů vám vívoactive 5 změří například Golf, Discgolf, Lakros, Lukostřelbu, MMA, Padel nebo Piklebal. Nechybí ani režim pro hraní videoher.
My jsme během testování hodinek využili aktivity Plavání v bazénu, Kardio, Síla, Chůze a Jógu s Pilates. Vzhledem k tomu, že běžně trávíme na bazénu 3 a víc dní v týdnu, měli jsme pochopitelně největší radost z prvně jmenované aktivity. Pokud vás vívoactive 5 začnou doprovázet na plavecký trénink, na jeho konci se dočkáte poměrně obsáhlých statistik, kterým dáváme jednoznačně palec nahoru. Zahrnují uplavanou vzdálenost, způsob plavání, čas plavání, rychlost a počet záběrů, průměrné tempo, počet spálených kalorií nebo metriku SWOLF, což je míra efektivity plavání. Funguje to jako handicap u golfu, čím nižší skóre, tím lépe.
Zaujalo nás, že kromě naměřených hodnot umí hodinky vyhodnotit i poněkud jiná data. Ke každé zaznamenané aktivitě vám totiž ohodnotí přínos tréninku, nám se například objevilo Udržuje zdraví. Na konci tréninku vívoactive 5 také vypočítá, jak dlouho byste po něm měli regenerovat.
Určitě vás napadne, že když chytré hodinky Garmin vívoactive 5 zaznamenávají tolik dat, a ještě k tomu jsou vybaveny AMOLED displejem, bude výdrž baterie o něco slabší oproti předchozí generaci. Opak je ale pravdou, výdrž hodinek na jedno nabití nás velmi mile překvapila. Nabili jsme je na začátku týdne na 100 % a v pátek jsme pořád měli k dispozici příjemných 20 %. Hodinky s námi přitom během týdne absolvovaly několik tréninků, k tomu jsme ještě měli na pár dní zapnutou funkci Always-On.
Potěšila nás také doba nabíjení, do plného stavu to trvá zhruba hodinu a půl. Pokud spěcháte, stačí hodinky připojit k nabíječce na cca 20 minut a dobíjí se vám na 25 až 30 %. S takovou kapacitou hodinky zvládnout zaznamenat nejeden trénink.
Spolehlivý tréninkový parťák, který přinese poctivou analýzu každého vašeho tréninku. Zároveň skvěle padne na zápěstí, spočítá vám kroky, spálené kalorie a promění se v prodlouženou ruku telefonu. Tak by ve stručnosti šly charakterizovat chytré hodinky Garmin vívoactive 5. Jejich kvality asi nejvíce ocení ti z vás, kteří hledají elegantně vypadající hodinky spojující v sobě sportovní a lifestylové funkce. Výčet plusů pak pak podtrhuje pestrá paleta sledovaných aktivit včetně těch pro handicapované sportovce či krásný AMOLED displej.
Klady (+): | Zápory (–): |
+ AMOLED displej s funkcí Always-ON |
– použití plastu |
+ široká škála sportovních režimů včetně režimu Handbike | – absence možnosti telefonování |
+ nízká hmotnost | – na příchozí zprávy mohou z hodinek odpovídat pouze uživatelé Android telefonů |
+ přehledná aplikace v češtině | |
+ výdrž baterie |