Recenze: GOOGLE PIXEL 8 PRO - Android v nejčistější podobě

07.05.2024

Pixely byly vždy skvělé telefony plné inovací a nový Pixel 8 Pro by na ně rád navázal. Nabízí skvělý fotoaparát, jeden z nejlepších displejů dneška nebo kvalitní zpracování. Od konkurence se odlišuje i 7letou softwarovou podporou. Bude to stačit?

Google Pixel 8 Pro

Technické parametry

Displej: 6,7palcový OLED Super Actua displej, jas až 2400 nitů
Rozlišení: 1344 × 2992 pixelů
Procesor: 9jádrový Google Tensor G3
Paměť: 12GB LPDDR5X RAM, interní v závislosti na modelu (128 GB, 256 GB nebo 512 GB)
Fotoaparáty: zadní 50 + 48 + 48Mpx, přední 10,5Mpx kamera
Odolnost: IP68
Baterie: 5 050 mAh, 30W nabíjení
Funkce: 4G/LTE, 5G, Beidou, Bluetooth 5.3., Galileo, GLONASS, GPS, NFC, Wi-Fi 6E
Operační systém: Android 14.0
Rozměry: 162,6 × 76,5 × 8,8 mm
Hmotnost: 213 g

Co nalezneme v balení

Jako většina renomovaných výrobců i Google vsadil na minimalismus a environmentální odpovědnost. I proto v balení nenajdeme téměř žádné plasty. Po rozbalení krabičky nalezneme telefon, nutné návody, špendlík na vysunutí SIM karty a v neposlední řadě bílý napájecí kabel s koncovkami USB-C. Jako kompenzaci za chybějící napájecí adaptér výrobce do balení přibalil praktickou redukci z USB-A na USB-C.

Google Pixel 8 Pro

Jak to vypadá

Nutno říct, že velmi dobře! Nový smartphone od Googlu ve verzi Pro je jeden z nejlépe vypadajících telefonů současnosti. Nahrávají tomu i maličkosti jako symetrické rozmístění antén pro příjem signálu nebo souměrný modul fotoaparátu.

Pixel je po stranách obklopen lesklým hliníkovým rámem, díky němuž působí, až bychom řekli, bytelně. Robustnost podtrhuje i certifikace IP68. Telefon se proto nezalekne prachu ani ponoření do několika desítek centimetrů vody.

Celou přední stranu pokrývá 6,7" displej s průstřelem pro selfie kamerku. Zadní strana je provedena z matného skla, které skrývá logo výrobce. Nad logem nalezneme modul fotoaparátu plynule navazující na hliníkový rámeček. Fotoaparáty vystupují asi o 3 mm, což občas překáží při vyndávání telefonu z kapes. Vše ale umí vyřešit nejrůznější obaly, nevidíme to proto jako zásadní nedostatek. Naopak musíme pochválit nasazení odolného skla Corning Gorilla Glass Victus 2 na obou stranách telefonu, nemusíme se tedy bát menších pádů ani častých škrábanců.

Google Pixel 8 Pro

Na pravé boční hraně nalezneme tlačítka pro regulaci hlasitosti a uzamčení. Jak už je u Pixelů zvykem, uzamykací tlačítko je výše než regulace hlasitosti. Tedy v opačném pořadí, na které jsme zvyklí od konkurenčních smartphonů. Na spodní straně zbývá konektor USB-C a dvě mřížky ukrývající reproduktor a mikrofon.

Telefon se i přes velké rozměry drží v ruce velice příjemně, a to i díky poměru stran 20 : 9. Nesmíme opomenout povedenou haptickou odezvu, které mohou konkurovat snad jen smartphony od nakousnutého jablka. Zařízení nabízí pouze jeden slot na SIM kartu, druhou můžete přidat jako e-SIM. Slot pro paměťovou kartu zde bohužel schází.

Google Pixel 8 Pro

Vyplatila se sázka na vlastní procesor

Google se již před několika lety pustil do vývoje vlastních procesorů. Jeho nejnovějším počinem je 9jádrový čip Tensor G3 spolupracující s 12GB LPDDR5X operační pamětí RAM. Novinkou u Googlu je použití 4nm technologie.

Procesor neposkytuje takové množství výkonu jako vlajkové čipy od Qualcommu nebo MediaTeku, ale nedá to na sobě znát. Vše funguje, jak má a k zahřívání telefonu dochází jen při delším natáčení 4K videí nebo při hraní nejnovějších herních titulů.  Výrobce ubíral svou pozornost spíše na AI než na surový výkon.

Smartphone se nabízí ve třech paměťových variantách, a to 128 GB, 256 GB nebo 512 GB. I zde výrobce nesáhl po tom nejlepším a vsadil na pomalejší paměti ve standardu UFS 3.1.

Displej

Jak bylo zmíněno, celou přední stranu smartphonu oživuje 6,7" Super Actua displej, který se může pochlubit technologií OLED. I díky ní zobrazuje úžasně kontrastní barvy a také ostré detaily, které vás doslova vtáhnou do obrazu. Rozlišení 1344 × 2992 s jemností 489 PPI je více než dostatečné, i když je nižší než u předchůdce. Není možné opomenout špičkový jas 2400 nitů (1600 nitů při zapnutém HDR), díky němuž se nemusíte bát ani přímého sluníčka, skvěle funguje i jeho automatická regulace.

Google Pixel 8 Pro

Plynulost zobrazení podtrhuje proměnlivá obnovovací frekvence 1 až 120 Hz, kdy 120 Hz zajišťuje plynulé prohlížení videí a webových stránek. Oproti tomu při aktivaci always-on displeje, telefon snižuje frekvenci na 1 Hz, což přispívá k úspoře baterie.

Ještě zmíníme optickou čtečku otisků prstů. Nepatří mezi ty nejrychlejší, za to její umístění je naprosto ideální a nestávalo se nám, že bychom ji minuli. Avšak pokud by vám čtečka otisků nevyhovovala, můžete využít odemknutí pomocí obličeje, které funguje spolehlivě a za celou dobu testování s ním nebyl jediný problém.

Zvuk

Pixel 8 Pro nás potěšil po zvukové stránce. Stereo reproduktory rozhodně nejsou nijak ploché, mají i výraznější basovou složku. Jen hlasitost by mohla být o něco vyšší. Pochválit musíme záznam zvuku i kvalitu přenosu hlasových hovorů. Druhá strana nás vždy slyšela čistě a bez problémů.

Google Pixel 8 Pro

Fotoaparáty

Ty jsou absolutním lákadlem nového Pixelu 8 Pro. Na zadní straně telefonu nalezneme rovnou tři senzory. Jako hlavní senzor slouží 50Mpx snímač se světelností f/1.68. Sekunduje mu ultra-širokoúhlý senzor s 48Mpx a světelností f/1.95. Posledním do trojice je teleobjektiv, také s 48Mpx a světelností f/2.8. Samozřejmě nesmí chybět selfie kamerka s rozlišením 10,5Mpx.

Google Pixel 8 Pro

Dnes je již nezbytností výběr z mnoha formátů i režimů, jako panorama, noční režim nebo makro režim. Ze všech nejvíce nás zaujal noční režim, který i při velkém nedostatku světla vykouzlí povedené fotografie večerního života, nočního města nebo krajiny, kterým nechybí barevný rozsah. Při focení musíte počítat s delší uzávěrkou okolo 2 vteřin, ale výsledky stojí za to.

Google Pixel 8 ProNoční režim

Google Pixel 8 Pro

​​​​​​Makrorežim

Google Pixel 8 Pro

Portrétní režim

Telefon se nebojí ani makro snímků, nutno podotknout, že zásluhu na těchto snímcích nese i procesor, který až neuvěřitelně dokresluje detaily. Režim portrét, který zaostřuje na focený objekt a pomocí efektu rozmazání pozadí jej zvýrazní a vytáhne do popředí, umí pracovat nejen s obličeji, ale pomalu s jakýmkoliv předmětem, který před telefon postavíte.

Google Pixel 8 ProUltra-širokoúhlý objektiv

Google Pixel 8 ProStandardní režim

Dokonce i standardní nastavení zaujme ostrými detaily a teplejšími barvami. Pixel udělá z fotografa amatéra pokročilejšího polo-profesionála.

Google Pixel 8 Pro

5× ZOOM

Google Pixel 8 Pro

30× ZOOM

Zbývá nám popsat schopnost přiblížení. Telefon nabízí 5násobný optický zoom nebo až 30násobný hybridní zoom. Při maximálním přiblížení se už samozřejmě ztrácí některé detaily, ale pokud hledáte menší kapesní dalekohled, Pixel dokáže i to.

AI, ten nejlepší editor fotografií

O AI se mluví, čím dál tím častěji. Ale k čemu je dobrá? V podání Pixelu je v hlavní roli revoluce v úpravě fotografií. Nelíbí se vám pozadí za vámi? Nevadí. AI ho nahradí jiným. Přebývá vám něco nebo někdo na snímku, nevadí, nástroj kouzelný zmizík jej odstraní. Nesedí-li kompozice, není problém, AI posouvá lidi i objekty kdekoliv na fotce.

Google Pixel 8 Pro

Před úpravou

Google Pixel 8 Pro

Po úpravě

Ale abychom editor fotografií jen nechválili, občas po odstranění objektu z fotky, zůstává jeho stín. Přestože výsledky nejsou vždy bezchybné, efekty působí až magicky. Úprava fotek s Pixelem je zábavou i radostí.

AI samozřejmě umí mnohem více, třeba jako tvorbu vlastní tapety za pomocí generování AI. Bohužel ne všechny funkce jsou lokalizovány v češtině, například sumarizace článků nebo mnohé další. Nezbývá nám než se těšit, co přinesou blízké aktualizace.

Teploměr, novinka, kterou jinde nenajdete

Hardwarové inovace patří mezi největší taháky vlajkových lodí všech výrobců mobilních zařízení. Nečekanou vychytávkou letošního Pixelu Pro je teplotní senzor, který nalezneme vedle hlavních fotoaparátů.

Měření probíhá velmi jednoduše, a to pouhým namířením telefonu na předmět, který chceme změřit. Doporučená vzdálenost je do 5 cm. Abychom zlepšili přesnost měření máme k dispozici výběr z několika možných materiálů. Teploměr dosahoval rozptylu i 2 °C, což nás příliš nepotěšilo. Možná s další aktualizací softwaru se může stát až nečekaně užitečným pomocníkem v každodenním životě.

Otázkou zůstává, jaké je praktické využití naměřených hodnot. Na měření tělesné teploty zatím není senzor dostatečně přesný.

Výdrž a nabíjení

Telefon pohání baterie o velikosti 5050 mAh. Co se výdrže týče, při méně náročném užívání se přiblížíme i dvoudenní výdrži. Běžně pak jeden a půl dne není problém. Pokud si budete nového telefonu užívat naplno, dostanete se na standardní jednodenní výdrž.

Jestliže se telefon vybije, můžete využít 30W rychlonabíjení (adaptér si musíte dokoupit) nebo bezdrátového standartu Qi s výkonem až 15 W. Specialitou je pak bezdrátové dobíjení s výkonem 23 W, ke kterému musíte využít nabíječku přímo od Googlu. Z úplného vybití do 50 % jsme se dostali do 30 minut, úplné nabití pak zabere více než 70 minut.

K dobíjení bezdrátových sluchátek nebo chytrých hodinek poslouží reverzní bezdrátové dobíjení nespecifikovaného výkonu. Lze jej jednoduše aktivovat v nastavení.

Google Pixel 8 Pro

Závěr

Pixel 8 Pro přináší do mobilního světa velmi vyvážené zařízení. Jeho dostatečně výkonný procesor, skvělé fotoaparáty a kvalitní displej tvoří celek, který bude radost používat.

I když investice do smartphonu od Googlu není malá, telefon vás nezklame. U nás zabodoval dlouhodobou softwarovou podporou, AI funkcemi i celkovou odladěností systému. Zbývá jen vybrat barvu a užívat si nového telefonu.

Klady (+)   Zápory (-)
+ perfektní OLED displej - u některých funkcí AI chybí podpora češtiny
+ pokročilé AI funkce - v balení chybí napájecí adaptér
+ nadprůměrná výdrž baterie - chybí podpora paměťových karet
+ odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 - prohození tlačítek hlasitosti a uzamčení
+ odolnost IP68  
+ kvalita zpracování   
+ úžasný fotoaparát  
+ dlouhodobá softwarová podpora (7 let)  

Google Pixel 8 Pro

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek