Motorola má v rodině Edge nový přírůstek, smartphone Motorola Edge 40 Neo, přímého nástupce modelu Edge 30 Neo. Má tento smartphone střední cenové třídy v něčem navrch nebo zaostává? Pokud hledáte nový telefon, případně vás zajímá, jestli se značka Motorola dostane na takový vrchol, na kterém kdysi byla, rozhodně se vám vyplatí číst dál.
Technické specifikace Motorola Edge 40 Neo:
Displej: 6,55" Full HD+ pOLED displej, 2400 × 1080 px,
144Hz obnovovací frekvence
Procesor: 8jádrový MediaTek Dimensity 7030 (2 500 MHz)
Fotoaparát: dvojitý zadní fotoaparát 50 (f/1,8) + 13 (f/2,2) Mpx,
optická stabilizace obrazu, 32 Mpx přední (f/2,45)
Video: Hlavní kamera – 4K při 30 fps, 1080p při 30/60/120/240 fps,
gyro-EIS; přední kamera – 4K při 30 fps, 1080p při 30 fps
Paměť: 12 GB RAM, 256 GB ROM, nepodporuje paměťové karty
Baterie: 5 000 mAh, 68W rychlonabíjení, nepodporuje reverzní
ani bezdrátové nabíjení
Odolnost: IP68
Zvuk: Stereo reproduktory, Dolby Atmos, nepodporuje 3,5mm jack
Senzory: akcelerometer (G-senzor), digitální kompas, gyroskop,
senzor přiblížení (proximity), světelný senzor
Konektor: USB-C
Zabezpečení: Čtečka otisků prstů, rozpoznání tváře
Ostatní: 4G/LTE, A-GPS, Bluetooth, Galileo, GLONASS, GPS, NFC, Wi-Fi
Rozměry a hmotnost: Š × V × H: 71,99 mm x 159,63 mm x 7,89 mm; 172 g
Pokud vám záleží na naší planetě a snažíte se žít tak, abyste ji nezatěžovali zbytečným plastem, výrobce vás potěší hned při vybalování. Motorola Edge 40 Neo je zabalená v pěkném ekologickém kartonovém balení, ve kterém nenajdete jediný zbytečný plast. Krabička obsahuje i 68W nabíječku, což je podle mého názoru plus – protože se mi nelíbí, když se výrobci domnívají, že si budu nový mobil nabíjet nabíječkou, kterou jsem dostala v balení smartphonu před 10 lety – a tak ji nemusíte dokupovat. Dále v ní najdete i skvělé pouzdro, které nejenže elegantně ladí s mobilem tvarem a barvou, ale je ještě i ekologické, vyrobené z rostlinných materiálů. Takže tohoto nového fešáka budete mít v bezpečí, navíc ekologicky. A samozřejmě nechybí ani jehla na SIM kartu.
Soothing Sea, v překladu „uklidňující moře“ – barva, která mi přistála na stole skutečně drží své slovo a při pohledu na Motorolu Edge 40 Neo se moji oči nemohou vynadívat. Záda smartphonu jsou z veganské kůže, což je další plusový bod pro Motorolu a životní prostředí, navíc dobře vypadá. Můžete však očekávat, že po delší době se tento materiál zašpiní běžným používáním a nečistoty se dostanou do jinak velmi pěkné textury. Mobil ale na druhé straně zase neklouže z rukou, což je také plus. Elegantní záda doplňuje velmi vkusný fotomodul s jedinečným designem. Pokud chcete, aby váš nový mobil vypadal stylově, Motorola Edge 40 Neo je sázka na jistotu.
Motorola Edge 40 Neo má čtečku obličeje i snímač otisku prstů, který je zabudovaný v displeji. Obě možnosti fungují perfektně.
Svého předchůdce o pár centimetrů překonává ve velikosti, Edge 40 Neo má rozměry: Š × V × H: 7,2 cm × 16,0 cm × 0,8 cm. Je však lehký a má pouze 172 g. Pro někoho by mohly být tyto rozměry příliš velké, ale já osobně jsem na ně zvyklá a mobil mi seděl do ruky jako ulitý. Příjemnému používání napomáhají i tlačítka pro vypnutí/zapnutí a hlasitost, které jsou na pravé straně (čelem k displeji). Na spodní straně poté najdete USB-C port a místo pro SIM kartu, zprava zase reproduktor.
Co není až tak častý úkaz v této cenové kategorii, je ochrana IP68 – ta zaručuje tomuto modelu odolnost proti ponoření do plytké sladké vody až do 1,5 m na 30 minut. Telefon je s ní chráněný i před prachem, nečistotami a pískem.
144Hz obnovovací frekvence mě dostala. Ne že bych o ní neslyšela, ale pohled na tak plynulý displej fakt stojí za to. A dopomáhá tomu i 6,55" pOLED displej s Full HD+ rozlišením, podporou HDR10+ a jasem 1 200 nitů, který na slunci zaručuje výbornou čitelnost. Jde o 10bitovou obrazovku, která reprodukuje velmi pestré barvy, vykreslí více než miliardu odstínů, ale i hloubka černé barvy je perfektní. Displej je po stranách pěkně zaoblený, což nemusí sednout úplně každému, ale mně osobně takový displej vyhovuje, navíc jsem nezaznamenala jsem, že by zaoblené hrany zkreslovaly obsah. Displeji teda nemám co vytknout, můžete se těšit na krásný obraz v každé situaci.
144Hz frekvence Motoroly Edge 40 Neo zaručuje plynulý obraz, když si však potřebujete šetřit baterii, je ideální využít adaptivní frekvenci (střídá 120 Hz a 60 Hz) nebo si můžete pevně nastavit 120 Hz nebo 60 Hz.
Hardwarová výbava Motoroly Edge 40 Neo má své silné i slabé stránky. Skrývá se v ní MediaTek Dimensity 7030 s dvojicí jader Cortex-A78 (2,5 GHz) a šesti jádry Cortex-A55 (2 GHz). V porovnání s jinými modely v této cenové třídě je teoreticky na o něco vyšším levelu, ale moje osobní zkušenost je trochu jiná. Občas při odemčení nastaly drobné záseky, totéž platilo i v případě, že jsem otevřela fotoaparát. Samotné nahrávání 4K videa mu problém nedělalo, ale po odemčení se mi občas zdál zpomalený. S hraním i náročnějších her mám zkušenost však opět dobrou, není to sice herní mašina a při náročné grafice může pokulhávat, ale je třeba myslet na to, že Motorola Edge 40 Neo není herní chytrý telefon. Na každodenní aktivity je výkon super, neočekávejte od něj zázraky.
Mobil perfektně zvládne i další nastávající roky fungování díky 12 GB RAM, což je na střední třídu naprostá fantazie. Sekunduje jí 256 GB prostoru pro všechny fotky, videa a jiné soubory. Motorola Edge 40 Neo však nepodporuje paměťové karty, ale to v tomto případě nebude až takový problém, pokud využíváte nějaké cloudové úložiště. 256 GB podle mě bude určitě stačit.
Tento smartphone má pod krásnými pastelovými zády ukrytou 5 000mAh baterii. To je v parametrech celkem pěkný úkaz, ale jak se osvědčila v praxi? Když jsem nechala zapnuté téměř všechny vychytávky, které se daly, například 144Hz obnovovací frekvenci, NFC, navigaci a jiné, tak jsem musela nabíjet poměrně brzy, od rána řekněme do tří hodin odpoledne už jsem radši dobíjela. Ale když v telefonu zvolíte v nastavení trochu šetrnější možnosti, klidně s vámi vydrží až do večera. Pokud rádi nabíjíte bezdrátově, zklamu vás, Motorola Edge 40 Neo nepodporuje bezdrátové nabíjení. Jinak se ale nabíjí rychle, a to díky 68W rychlonabíjení, které zvládne nabít mobil z 0 % na 100 % za 5 minut.
Jestli si zakládáte na skvělé hudbě, tak Motorola Edge 40 Neo vás rozhodně ohromí. Budete mít radost ze stereo zvuku, který je dost hlasitý a celkem pěkně zní, nejkrásnější tóny však zazní přes bezdrátová sluchátka, která vám budou hrát písně s podporou Dolby Atmos. Podpora Dolby Atmos je nastavení zvuku, ve kterém si vše vyladíte do posledního detailu tak, jak to máte rádi. Telefon nemá 3,5mm jack, ale osobně si myslím, že už to lze očekávat. Navíc se technologie Bluetooth posouvá vpřed, takže dnes je to už docela jiný přenos zvuku než před pár lety.
V Motorole Edge 40 Neo najdete operační systém Android 13, který má jen minimální nástavbu. Nevím jak vy, ale já osobně ocením, když je systém „čistý“ a nemá zbytečnosti, především ty, které nejsou typické pro Android, ale našli byste je spíše v iOS. Android má být jednoduše Android. Proto oceňuji spodní lištu, intuitivnost a přehlednost s možnostmi úprav. Motorola si dala do nástavby pěkné možnosti přizpůsobení, skvělá gesta a vše to naleznete ve službě Moto. V ní si vyladíte i zabezpečení, obrazovku a plochu a notifikace na uzamčené obrazovce. V mobilu nenajdete moc aplikací Motoroly (Family Space, Moto, Moto Connect, Ready For, Zabezpečení Moto a tím to i hasne), sloužit vám budou ty od Google, například Fotky, Soubory, Fit, Home, Kalendář a podobně.
Motorola Edge 40 Neo by měla obdržet dva roky velkých aktualizací a 3 roky zabezpečení, což je z praktického hlediska docela nízké číslo.
Motorola to se svou nástavbou nepřehnala, ale i tak se v ní najdou věci, které potěší:
1. S Platformou Ready For si připojíte mobil k monitoru nebo TV a budete tak obsah sdílet na větší obraz.
2. Motorola sice není herní telefon, ale poskytne vám herní režim, který se spustí vždy při zapnutí hry. Umožňuje korigovat upozornění, přepínat mezi režimy výkonu a spouštět plovoucí okna, pokud potřebujete multitasking během hraní.
3. Má aj tzv. okrajová světla, která dělají velmi pěkný efekt (ale myslete na rychlejší vybíjení baterie), dokonce si můžete vybrat z více barev. Boční osvětlení si můžete zapnout například na přicházející hovory či budík.
4. V zabezpečení Moto najdete také detekci phishingu, kterou jsem velmi ocenila. Tuto možnost zabezpečení by mohli volit i jiní výrobci, ale neměla jsem bohužel šanci tuto funkci otestovat. Věřím ale, že funguje.
Na pohled jsou fotoaparáty pěkné, o to víc jsem byla zvědavá, jestli pěkně fotí. Motorola Edge 40 Neo má dvojitý zadní fotoaparát: hlavní 50 Mpx s f/1,8 a 13 Mpx s f/2,2. Přední fotoaparát má až 32 Mpx s f/2,4. To jsou celkem dobré specifikace, především co se týká předního selfie fotoaparátu, jehož fotky mají spoustu detailů a přirozené barvy.
Začneme širokoúhlým fotoaparátem. Jako první jsem si všimla, že nezkresluje kraje, za což si získal velké plus, i když 120stupňový záběr není až tak širokoúhlý, jak bychom možná čekali. Na krajích fotky nedochází k deformaci, ale rozhodně nastává mírné rozostření a ztráta detailů – objekty trochu splývají dohromady. V porovnání s hlavním fotoaparátem je velký rozdíl, ten totiž dělá detailní fotografie i na okrajích.
Dalším detailem, kterého jsem si všimla, jsou trochu fádní barvy širokoúhlého fotoaparátu, když nefotíte na slunci (např. když je trochu zataženo), a možná příliš tmavé stíny. Za dobrých podmínek jsou však barvy pěkně syté. Problémy nastávají při nočním focení, kdy se vytrácejí detaily a stíny jsou stále příliš tmavé. Noční režim tomu trochu pomůže, ale jen trochu. Má však jednu výhodu, a to, že širokoúhlý fotoaparát získal od výrobců autofocus.
Fotky s přímým sluncem jsou občas trochu přepálené, přičemž na nich vznikají odlesky slunce (lens flare), které byly na můj vkus až příliš výrazné (na některých fotkách byly výrazně modré nebo fialové a velmi velké), někomu se to ale může líbit. To stejné se stalo také u hlavního fotoaparátu, ale odlesky nebyly až tak výrazné.
Hlavní 50Mpx fotoaparát už vám ale na krajích poskytne více detailů a HDR je v dobré kvalitě. Krásné zelené fotky přírody a modré oblohy mě docela nadchly. Fotografie jsou detailní a celkově příjemné na pohled. Hlavní snímač exceluje i v nočních snímcích s nočním režimem. Bez nočního režimu získáte o něco více detailů, ale zcela se ztratí, protože fotka nebude tak vyvážená. Z večerní procházky městem si odnesete opravdu slušné vzpomínky, které mají jen minimum šumu. Fotoaparát má dobrý dynamický rozsah.
50Mpx snímač zde funguje jako „Ultra-Res“ režim a disponuje optickou stabilizací. Tady se jedná už o opravdu krásné fotky, a to i na přímém slunci, protože se slunce vůbec nepřepaluje. Barvy jsou realistické a můžete se těšit na mnoho detailů.
Motorola Edge 40 Neo je celkem šikovný společník při focení, například makro režim si mobil přepne sám, když jdete něco fotit z blízka. Makro fotky jsou podle mě velmi pěkné, dokonce bych řekla, že jsou asi jedny z nejbarevnějších a nejhezčích, které jsem kdy z mobilů viděla.
Motorola Edge 4O Neo využívá na focení makro automatické ošetření širokoúhlého fotoaparátu.
Motorola má jaksi nedotáhnutý post-processing, což bylo dost vidět ve dvou případech. V režimu portrét a zoom. I když je zoom v tomto případě pouze výřez z hlavního 50Mpx fotoaparátu, jeho kvalita vás až tak nepotěší. Na fotkách je viditelný post-screenig, například větve stromů jsou jako z plastelíny a ztrácí se jedna ve druhé. Režim portrét má clonu, která i na nejnižším nastavení dost zasahuje do focené osoby a na fotkách tak osoba vypadá celkem uměle, i když barvy opět nejsou zlé.
Všeobecně bych to shrnula tak, že budete muset přijmout pár kompromisů. Pokud jste spíše fanouškem makro fotek a ne portrétů, běžte do toho. 50Mpx snímač vás určitě uchvátí a 13Mpx fotoaparát zastane práci celkem statečného dokumentaristy na každém vašem dobrodružství, navíc pěkně barevně. Při širokoúhlých fotkách však čekejte méně detailů a barev.
Tento model vás potěší elektronickou stabilizací ve všech režimech, což je velká výhoda, která nebývá tak často na jiných smartphonech. Videa můžete natáčet v 4K nebo Full HD, velkou výhodou je, že 4K videa nahrajete se všemi snímači včetně selfie kamery. Ultraširokoúhlá videa jsou poněkud fádnější a chybí jim saturace. 4K a Full HD ale nezklamou, i když 4K má samozřejmě více detailů a realističtější barvy.
Motorola Edge 40 Neo je na pohled nádherný mobil, který vám za cenu ve střední třídě dopřeje spolehlivé funkce. Má velmi zajímavé vychytávky a příjemnou nástavbu operačního systému Android 13. Pokud máte rádi přehlednost, jednoduchost, velkou paměť, solidní výdrž baterie, efektivitu, krásný design a ještě hezčí displej, tato Motorola si vás získá. Její fotoaparáty vytvoří příjemné fotky na sociální sítě, ale náročnějším uživatelům asi sny nesplní. Poskytne vám však perfektní zvuk díky Dolby Atmos a skvělé 4K nahrávání videí na všech čočkách. A toto vše získáte v ekologickém balení, které šetří přírodu.
Klady (+): |
Zápory (-): |
+ Nádherný 144Hz pOLED displej |
- Výkon trochu pokulhával |
+ Krásný design |
- Nedoladěný post-processing na fotkách |
+ Dolby Atmos |
- Nedá se rozšířit paměť s microSD |
+ Rychlé 68W nabíjení |
- Chybí podpora bezdrátového nabíjení |
+ Velká paměť |
|
+ 4K videa na všech snímačích i předním |
|
+ Přehledný operační systém |
Všechny varianty telefonu budou dostupné v průběhu roku 2024.
Hlavní fotoaparát.
Širokoúhlý fotoaparát.
Širokoúhlý fotoaparát bez nočního režimu.
Širokoúhlý fotoaparát s nočním režimem.
Hlavní fotoaparát bez nočního režimu.
Hlavní fotoaparát s nočním režimem.
Podvečerní fotografie hlavního fotoaparátu.
Širokoúhlý fotoaparát.
Hlavní fotoaparát.