0 Kč
×

Recenze Samsung Galaxy Note10 Lite: Odlehčená verze se stylusem

18.03.2020

Do desítkové rodiny Notů přibyl další kousek – Samsung Galaxy Note10 Lite. Je to vlastně odlehčená verze Note10, u které oproti většímu bráškovi sice musíte udělat pár kompromisů, ale zato ušetříte 10 tisíc. A to není málo! Navíc má Note10 Lite pár vychytávek, které u vyšší verze nenajdete. Vyplatí se teda připlatit, nebo se „spokojíte“ i s levnějším modelem?

15_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Stříbrná odolnost

Samsung Galaxy Note10 Lite – technické specifikace:
Displej: 6,7“ Infinity-O Super AMOLED (2 400 × 1 080) 
Procesor: osmijádrový Exynos 9810 (2 700 MHz)
Operační paměť: 6 GB RAM
Uživatelská paměť: 128 GB (+ microSD až 1 TB) 
Fotoaparát: zadní trojitý 12+12+12 Mpx, f/1,7,
přední 32 Mpx, f/2,2 
Baterie: 4 500 mAh
Další funkce: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS, 3,5mm Jack,
dual SIM, 3G, 4G/LTE, S Pen, Dolby Atmos, čtečka
otisků v displeji, snímač tváře.
Operační systém: Android 10.0  + One UI
Rozměry a hmotnost: 163,7 × 76,1 × 8,7 mm; 200 g

K nám na recenzi doputoval smartphone ve variantě Aura Glow alias gradientní stříbrná. Můžete jej ale mít i v černém kabátku. Na první pohled se nejspíš Samsung Galaxy Note10 Lite moc neliší od ostatních běžných smartphonů. Jeho tělo je tvořeno z kovových rámečků, zadní strana je „3D Glasstic“ - materiál, který pocitově i vzhledově nahrazuje sklo.×

V odraze se v podstatě uvidíte (dokonce s duhovými odlesky), ale na žádné velké zhlížení to není. Co však musíme ocenit je, že se telefonu během testování úspěšně vyhýbaly oděrky i škrábance.

Hranatý design s elegantním zaoblením už je celkem netradiční, dnes převládají spíše zakulacené telefony. Displej je vybaven minimálními rámečky, obraz je v podstatě od kraje ke kraji. Do ruky vám padne hezky, jednou rukou ale obří obrazovku určitě neovládnete. Zato je ale příjemně lehoučký a designově spíše minimalistický.

Na pravé straně najdete ovládání hlasitosti + zamykací tlačítko, na levé pouze slot pro SIM spolu s další SIM nebo microSD. Vespod Note10 Lite se pak nachází zleva 3,5mm jack pro sluchátka, USB-C konektor pro nabíjení a přenos souborů, repráček a teď to přijde… dotykové pero S Pen! (O tom ale více až za chvíli). Na zadní straně je kromě loga výrobce pouze čtvercový fotomodul se 3 čočkami a přisvětlovací diodou. A ne, nemusíte se bát, z těla vystupuje jen malinko, takže nehrozí žádné pohupování na stole.

11_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Kromě pera S Pen nás potěšil i vestavěný sluchátkový konektor

Obraz a zvuk Samsung Galaxy Note10 Lite

Smartphone je vybavený téměř bezrámečkovou 6,7"¹ Super AMOLED obrazovkou s rozlišením Full HD+ a také zabudovanou čtečkou otisků prstů. Infinity-O displej narušuje jen malý průstřel pro selfie kameru. Barvy jsou zářivé a s jasem výrobce taky nešetřil.

Náš recenzovaný fešák bude nejspíš jeden z posledních, který má v sobě zabudován 3,5mm jack na sluchátka. Pokud teda nejste příznivci bezdrátových, určitě jej oceníte. No a co Dolby Atmos? Nebojte, ten má! Zapnete si jej jednoduše vysunutím nabídky zpod horní obrazovky. V nastavení zvuku si navíc můžete pohrát s ekvalizérem, zvolit si správné nastavení – třeba jako my Rock pro poslech oblíbených Queen. Ten rozdíl jde opravdu slyšet, budete mít pocit, jako byste stáli přímo vedle Freddieho.

37_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

S Pen vám přesným klikem otevře další možnosti

Samsung Galaxy Note10 Lite je vlastně nejlevnější telefon s dotykovým perem. Výrobce tento stylus pojmenovává jako „kouzelnou hůlku vašeho smartphonu“ a my nemůžeme než souhlasit. Pero má 0,7mm hrot a 4 096 úrovní přítlaku. Nejvíc tuto vychytávku asi ocení kreativci, ale věříme, že v ní najde zalíbení také obyčejný smrtelník.

S Pen je intuitivně umístěný v těle telefonu hned vedle repráčku. Vysouvat jde naprosto lehce a i jeho používání je snadné a naprosto přesné.

Stylus se chlubí technologií Bluetooth, takže umožňuje i vzdušná gesta (Air actions) do vzdálenosti až 10 m v závislosti na okolí. Tento dálkový ovladač s funkčním tlačítkem vám umožní bez doteku obrazovky fotografovat, prohlížet fotky nebo přehrávat hudbu. Jeden klik na chytrém peru slouží třeba k tomu, abyste song přehráli/pozastavili, dvojité kliknutí zase pro přehrání další skladby. Bohužel u našeho testovaného kousku Bluetooth dost zlobilo, nemohli jsme jej tedy pořádně vyzkoušet.

33_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Za co tedy udělujeme S Penu plusové body?

Samsung_Galaxy_Note_10_Lite_omalovanky

1) Totální přesnost

Chtěli jsme se původně více rozepsat o tom, jak je všechna práce s perem precizní, ale máme pocit, že tento snímek hovoří za vše.

Ano, v aplikaci PENUP na vás čeká spoousta antistresových omalovánek pro dospělé. Strávili jsme u nich celkem hodně času…

2) Poznámky na zhasnutém displeji

No tak tohle je fakt chytrá věcička. Pokud si potřebujete udělat rychlou poznámku, nemusíte odemykat telefon a pak ještě hledat příslušnou appku. Stačí vysunout S Pen, funkce Poznámky na vypnutém displeji se o vše postará. Vaši mini kresbu či poznámku pak můžete buď uložit do galerie nebo ji připnout na Always On displej. Teď už žádné barevné lepicí papírky!

Kolik vydrží?

Náš recenzovaný Samsung Galaxy Note10 Lite dostal do vínku baterii s kapacitou 4 500 mAh. To není málo! Z naší zkušenosti můžeme říct, že takové dva dny i s občasným využitím dat zvládne smartphone jako nic. A úsporný režim vám zajistí navíc hodiny zábavy. S baterkou umí tento telefon pracovat dobře. Navíc k němu dostanete i našlapanou nabíječku se superrychlým nabíjením. Cca po hodině budete na 100 %. Nemáme zkrátka co vytknout.

14_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Zabezpečení: kvantita nad kvalitu?

Smartphone v sobě skrývá 5 možností zabezpečení, na první dojem jsou tedy všechna data v bezpečí. Konkrétně jde o PIN, znak, heslo, rozpoznání obličeje a otisk prstu. Ty „starodávné“ klasiky teď rozebírat nebudeme, ale přiblížíme vám, jak u nás fungovalo odemykání tváří a čtečka otisků v praxi. Říkáme rovnou, že naše pocity jsou celkem rozpačité.

06_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Oba typy zabezpečení spojuje jedna věc – spolehlivost, která není zrovna 100%. Telefon se totiž občas pere s „netradičním“ úhlem. U čtečky tedy doporučujeme přesně kolmý úhel prstu, u odemykání tváří držte zase telefon ideálně přímo naproti.

Perné chvilky jsme se čtečkou zažili i venku, když jsme se snažili Samsung Galaxy Note10 Lite odemknout v nízkých teplotách. Na druhou stranu ale následovaly poté třeba desítky pokusů, kdy se smartphone otevřel absolutně bez problémů. Podobné situace se stávaly také u odemykání tváří, největší problém měl telefon při nižší viditelnosti.

Spolehlivost bychom tedy ohodnotili asi 80 %, a to i kvůli rychlosti. Ve srovnání s konkurenty je přece jen odemykání pomalejší.

10_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Průstřel v displeji Samsungu Galaxy Note10 lite je velmi nenápadný.


Plus ale musíme dát za umístění čtečky, je totiž zabudovaná přímo v displeji. Záleží samozřejmě na každém uživateli, nám ale tohle umístění plně vyhovuje. Na zadní straně se nám totiž hodně často stávalo, že jsme se čtečky dotkli omylem.

Úsměv a sýýr… aneb jak fotí Samsung Galaxy Note10 Lite?

Náš testovaný kousek v sobě ukrývá celkem 4 fotoaparáty. Na zadní straně je trojice fotoaparátů s rozlišením 12 Mpx, přední čočka 32 Mpx. Ve dne se s ním fotí jedna báseň, fotky jsou detailní a barvy jako na živo.

19_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Když je tma jako v pytli…

A co režim Noc? Ten nás v podstatě příjemně překvapil. V šeru se s fotografováním popral Note10 Lite dobře. Nepřesvětluje, objekty jsou jasné a celý snímek působí přirozeně. Ve tmě už musíte být trošku opatrnější, smartphone má výjimečně tendenci fotky nepěkně přibarvovat do žluta. Každopádně platí, že při využití režimu Noc musíte trošku zpomalit, Note10 Lite chvilinku trvá, než se s takovou fotografií vypořádá. Při srovnání klasický × noční režim však podvečerní i večerní snímky vypadají lépe, foťák pěkně vytáhne barvy, takže se vyplatí nějakou vteřinku počkat.

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto01Snímek v klasickém režimu (vlevo) a v režimu Noc (napravo)

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto02Snímky pořízené v režimu Noc

Automatické ostření přijde vhod, pokud se zaměříte na detaily. S výsledky makrosnímků jsme byli spokojení maximálně.

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto03Makro fotografie zvládá Samsung Galaxy Note10 Lite velmi dobře

Samsung Galaxy Note10 Lite je vybaven i efektem Bokeh. Co nás ale zaujalo asi nejvíc, byl Režim jídlo. Věříme, že známí foodblogeři si přijdou na své.

Další ukázkové fotografie:

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto04Panoramatický snímek

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto05

Samsung_Galaxy_Note10_Lite-foto06

Závěr

Samsung Galaxy Note10 Lite určitě stojí za zvážení – zvlášť, pokud chcete objevit možnosti inteligentního pera. V této cenové třídě totiž smartphone se stylusem nenajdete. A ačkoliv by tenhle fešák měl být „odlehčená“ verze Note10, má v sobě hodně vychytávek, z nichž některé nemá dokonce o 10 tisíc dražší bratříček.

Tak nejdřív kompromisy, se kterými musíte počítat. Recenzovaný kousek má slabší procesor, konkrétně loňský vlajkový Exynos 9810. Oproti Note10 mu ještě chybí voděodolnost, smartphone totiž přišel o certifikát IP. Nepodporuje bezdrátové nabíjení, má menší RAMku (6 GB × 8 GB) i interní paměť (128 GB × 256 GB).

35_Samsung_Galaxy_Note10_Lite

Ale! Odlehčená verze na rozdíl od Note10 podporuje paměťové karty, takže si kapacitu lehce zvednete klidně na 1 TB. Čísla foťáků obecně jsou srovnatelná – zadní fotoaparáty Note10 Lite 12+12+12 Mpx, Note10 16+12+12 Mpx. Přední rozlišení je dokonce vyšší u Note10 Lite, konkrétně je to 32 Mpx × 10 Mpx. Také je Samsung Galaxy Note10 Lite vybavený 3,5mm jackem na sluchátka, což už se stává poměrně vzácností. Další plus udělujeme za baterku, jejíž kapacita je u Note10 Lite 4 500 mAh, zatímco Note10 v sobě ukrývá pouze 3 500 mAh. Další rozdíly, jako třeba trošku větší rozlišení či úhlopříčka nepovažujeme za tak důležité.
 

Klady (+): Zápory (-):
+ S Pen - zabezpečení
+ 3,5mm jack - chybějící odolnost proti vodě a prachu
+ podpora paměťových karet  
+ nadstandardní baterka  
+ Dolby Atmos  
+ solidní fotoaparát  

 

 

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek