0 Kč
×

Recenze Samsung Galaxy S20: Nejmenší z největších!

27.04.2020
Samsung Galaxy S20 je v letošní rodině „esdvacítek“ základním modelem, u kterého se logicky očekává nejnižší výbava. V porovnání s modely S20+ a S20 Ultra tomu tak bezesporu je, ale nenechte se zmást! S20 disponuje „nabušeným“ fotoaparátem (64 + 12 + 12 Mpx), perfektním Infinity-O displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz, možností natáčení 8K videí i vylepšenou kapacitou a tedy i výdrží baterie. Naše recenze S20 by tak rozhodně neměla utéct vaší pozornosti…
 

01_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

První dojem aneb Samsung Galaxy S20 poprvé v ruce

Samsung Galaxy S20 mi od začátku padl do oka. Nejsem příznivcem velkých „pádel“ a to především proto, že mám krátké prsty, se kterými se mi větší telefony hůře ovládají, a nelíbí se mi, že se svými rozměry samozřejmě přibývají také na váze. S20 (69,1 × 151,7 × 7,9 mm) mě tak ve společnosti svých větších „bratříčků“ lákala už od začátku a na první pohled mi připomněla loňskou S10, které jsem co do vzhledu neměla moc co vytknout.

Samsung Galaxy S20 – technická specifikace:
Displej:
6,2" Quad HD+ Dynamic AMOLED
2X Infinity-O (3200 × 1440), 120 Hz, HDR10+
Procesor: osmijádrový Exynos 990, 7nm
Operační paměť: 8 GB RAM
Uživatelská paměť: 128 GB (+ microSD až 1 TB)
Fotoaparát: Ultraširokoúhlý objektiv: 12 Mpx f/2.2, 120°
Hlavní objektiv: 12 Mpx F/1.8, OIS
Teleobjektiv: 64 Mpx, f/2.0, OIS, 3x optický hybridní zoom,
30x space zoom, přední 10 Mpx, f/2.2
Baterie: 4 000 mAh
Další funkce: 15W Qi bezdrátové nabíjení, 9W bezdrátové sdílení
energie, ultrazvukový snímač otisků prstů v displeji, snímač tváře,
IP68, 25W rychlé nabíjení, nahrávání 8K videa, podpora DeX,
GPS, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, LTE
Operační systém: Android 10.0 + One UI 2.1
Rozměry a hmotnost: 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 g
Barvy: růžová, modrá, šedá

S20 váží pouhých 163 gramů a má displej s úhlopříčkou 6,2", který je, jak už je dnes u topových smartphonů dobrým zvykem, prakticky bez rámečků. Telefon je štíhlý, jeho okraje jsou kovové a záda skleněná. Samsung navíc u S20 přišel kromě šedé varianty také s pastelově modrou a růžovou, které rozhodně budí pozornost. Otisky prstů sice na zadní skleněné straně ulpívají, ale na námi testované modré variantě byly patrné pouze minimálně…

Na pravé boční straně najdete tlačítka pro ovládání, která mají ideální stisk. Na horní hraně je pak slot pro 2 SIM karty (2x nano SIM, případne eSIM), nebo 1x nano SIM kartu a 1x paměťovou microSD kartu a zespodu objevíte USB-C port a jeden z reproduktorů.

Druhý reproduktor je umístěn na horní straně displeje, je ale tak nepatrný, že ho pravděpodobně ani neobjevíte. Čeho si ale všimnete určitě je přední 10Mpx kamera, resp. průstřel. Celkově tak Samsung Galaxy S20 díky svému zpracování a zaobleným hranám skvěle padne i do menší ruky.

02_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Ovládání rovněž zvládnete jednou rukou, i když v některých případech už to nebude moc komfortní…

Displej: Dokonalý kontrast, syté barvy

Jak už je u smartphonů značky Samsung zvykem, i u S20 můžete očekávat perfektní displej. Dokonalý kontrast a syté barvičky, ze kterých až oči přecházejí. Co je však oproti loňské řadě S10 jiné, je možnost nastavení obnovovací frekvence. Kromě standardní 60 Hz tak tentokrát můžete vsadit i na 120 Hz, díky čemuž dosáhnete realističtějších animací a plynulejšího pohybu.

Co je potřeba podotknout je, že pokud trvale zvolíte 120Hz obnovovací frekvenci, Samsung Galaxy 20 se vám vybije znatelně rychleji – při velké zátěži klidně i za půl dne. Vybírat si můžete také z rozlišení displeje: od HD+ (1600 x 720) přes Full HD+ (2400 x 1080) až po WQHD+ (3200 x 1440). Obrovský rozdíl poznáte zejména ve chvíli, kdy se chvíli věnujete S20 a následně přejdete na jiný smartphone s klasickým rozlišením a obnovovací frekvencí.

04_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Sluší se podotknout, že displej je typu Dynamic AMOLED 2X s odolným Gorilla Glass 6 sklem a podporou HDR10+.

Výkon a OS: Jak se ovládá a co dokáže

Prostředí Samsung Galaxy S20 nepřekvapí nikoho, kdo už někdy držel a ovládal telefon značky Samsung. Jedná se o klasický Android 10 s nástavbou One UI 2.1 – menu je čisté a přehledné, nastavení srozumitelné a intuitivní a ovládání jednoduché. Na horní pravé straně displeje navíc najdete skrytou boční lištu (tenká linka v pravém horním okraji) pro aktivaci rychlých aplikací – stačí ji potáhnout zprava doleva a objeví se vám rychlé menu 10 aplikací, které si můžete nastavit tak, abyste vždy měli po ruce právě to, co nejvíce používáte.

Vše funguje bez záseků a spolehlivě. Aby také ne, telefon má podporu v naprosto precizní hardwarové výbavě – 8jádrový procesor Exynos 990 (2x 2,73 GHz, 2x 2,50 GHz, 4x 2,0 GHz) vyrobený 7nm technologií ve spolupráci s 8 GB RAM vám umožní na telefonu dělat prakticky cokoliv. Procesor by měl být cca o 15 % výkonnější než jeho předchůdce použitý u řady Galaxy S10.

03_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Nestalo se nám, že by S20 něco nezvládla. Jedinou negativní zkušenost máme s dlouhodobějším hraním her, kdy se Samsung S20 po chvíli výrazně zahřívá, což není zrovna příjemné.

Pro vaše aplikace a data je připravena 128GB interní paměť (po zapnutí telefonu máte k dispozici cca 104 GB) a pokud by vám to nestačilo, vždy je možné přidat až 1TB microSD paměťovou kartu.

05_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Čtečka prstu i obličeje a další funkce

Čtečka otisku prstu je v Samsung Galaxy S20 ultrasonická a zabudovaná přímo do displeje. Nemůžeme říct, že by fungovala na 100% správně. V některých případech nám dělalo odemknutí displeje otiskem prstu problémy, a to především s mokrými nebo příliš suchými prsty nebo pokud prostě prst nepřiložíte správně = jednoduše to chce grif.

Osobně to ale nevidím jako příliš velký problém, protože vysoce přesně funguje čtečka obličeje a pokud jsem zaznamenala problém se čtečkou otisku, většinou telefon bleskurychle odemkla právě čtečka tváře. Nechybí ani možnost zabezpečit telefon klasickým PIN kódem.

06_Recenze_Samsung_Galaxy_S20
Pokud jste zvyklí na notifikační diodu, na tu u Samsung Galaxy S20 zapomeňte. Vždy si ale můžete zapnout Always On funkci a o nic podstatného tak nepřijdete.

Foťák a video: Jak zvládne zachytit vaše vzpomínky?

Fotoaparát mobilního telefonu se pro mnohé z nás stal jediným prostředkem, jak zachytit vzpomínky. Je tedy logické, že většinu také zajímá, jak si nová S20 co do focení vede… oproti loňskému modelu došlo opět k několika důležitým změnám, pojďme se na ně podívat.

Samsung Galaxy S20 disponuje hned čtveřicí fotoaparátů. Přední kamera na focení selfie a videohovory disponuje 10Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Co potěší nejen milovníky skupinových selfie je možnost tzv. širokých selfie, které ale u telefonů od Samsungu nejsou novinkou.

Zadní fotoaparáty jsou tři – hlavní objektiv (12 Mpx F/1.8), ultraširokoúhlý objektiv (12 Mpx f/2.2) a teleobjektiv (64 Mpx, f/2.0). Přičemž hlavní objektiv a teleobjektiv disponují také optickou stabilizací. Díky ultraširokoúhlému objektivu zase můžete zachytit, jak již název napovídá, krásné širokoúhlé snímky krajiny (120°), ale nejen jí.

07_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Co by se vám dále mohlo líbit je možnost přiblížení s S20. Objektivy fotoaparátu totiž umožňují až 30x přiblížení sledovaného objektu. Přičemž do 3x přiblížení mluvíme o hybridním optickém zoomu. S dvoj- nebo třínásobným přiblížením zachytíte ještě pěkně ostré a kvalitní snímky. U 10x přiblížení už je patrná ztráta kvality a 30x přiblížení je bohužel spíš pro zajímavost. Sledovaný objekt sice opravdu přiblížíte, ale o kvalitě pořízené fotografie nemůže být vůbec řeč…

Z fotoaparátu Samsung Galaxy S20 jsme byli v prvních dnech testování trochu rozpačití. Zdálo se nám, že fotky nejsou příliš ostré, nemají hezké barvy a nejsou ani hezky prokreslené. Po pár dnech však zřejmě došlo k aktualizaci softwaru a s ním i fotoaparátu a následně se snímky výrazně zlepšily. Posuďte sami…

13_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

14_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

15_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

16_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

Vpravo vidíte fotografii pořízenou s 30násobným přiblížením. Kvalita snímku při takovém přiblížení již není nejlepší.

17_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

Noční režim je u Samsung Galaxy S20 zase o něco lepší než v loňském roce, a to především díky trojici snímačů fotoaparátu, které jsou 1,7x větší než u loňské S10. Tím dokážou zachytit více světla a výsledná fotografie je tak hezky prosvětlená a ostrá. Uvidíte, že ani noční fotky nebudou k zahození, na rozdíl od výtvorů levnějších smartphonů, které zachytí jen rozmazané, tmavé cosi…

18_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

19_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

20_Jak_foti_Samsung_Galaxy_S20

Fotka vlevo je focena v nočním režimu, ta vpravo pak v režimu automatickém.

Co však chceme fotoaparátu vytknout, je jeho vystouplost na zadní straně. Pokud telefon položíte na stůl a budete jej ovládat, nevyhne se otravnému pohupování. To se však již pomalu stává standardním neduhem moderních smartphonů…

08_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Bavte se s funkcí Single Take nebo s až 8K videi

Novinkou u řady smartphonů S20 je funkce s názvem Single Take. Jestli už se vám někdy stalo, že jste momentálně nevěděli, zda danou vzpomínku raději natočit, nebo vyfotit, či byste rádi zvládli oboje, nyní máte po starostech. Díky funkci Single Take totiž cca 3-10 sekund snímáte scénu, kterou si přejete zachytit a S20 vám následně sama vytvoří hned několik různých snímků a krátkých klipů. Na vás už zbývá jen jediné = vybrat si to NEJ!

A pokud vás více než fotografování baví natáčení videí, pak vězte, že se Samsung Galaxy 20 můžete natočit video až do velikosti 8K (7680 x 4320), přední fotoaparát pak zvládne až 4K rozlišení (3840 x 2160). Videa v 8K se aktuálně mohou zdát jako přílišný luxus, zřejmě si je totiž nepřehrajete ani na televizi ani v počítači, ale do budoucna mohou mít své opodstatnění. Rozhodně ale vyzkoušejte také nižší rozlišení, které rovněž zvládá opravdu kvalitní videa.

09_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Zvuk: Nechybí Dolby Atmos ani Adapt Sound

Pokud rádi posloucháte hudbu nebo na telefonu sledujete filmy či seriály, můžete se spolehnout na jednu věc = telefony značky Samsung vám v drtivé většině případů nabídnou opravdu skvělý hudební zážitek, a to díky podpoře Dolby Atmos, vysoké hlasitosti i funkci Adapt Sound, díky které si můžete nastavit opravdu nejlepší zvuk v závislosti na vašem věku a citlivosti obou uší.

Co však Samsung Galaxy S20 odpustit nedokážeme je absence 3,5mm jack konektoru. V balení sice najdete velmi solidní špuntová AKG sluchátka i s náhradními špunty, pokud jste ale zvyklí na svá vlastní sluchátka a nejsou bezdrátová, budete si k telefonu muset dokoupit redukci USB-C -> 3,5mm jack, protože tu v balení nenajdete…

11_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Výdrž baterie a rychlost nabíjení

Samsung Galaxy S20 nás svou baterií příjemně překvapila. U předchůdců – zejména u S10 a S9 byli zvyklí na nevysokou výdrž baterie = maximálně jeden den. Loňská řada S10 sice disponovala baterií s kapacitou 4500 mAh, ale maximálně jednodenní výdrž byla standardem.

S20 sice disponuje kapacitou baterie „pouhých“ 4 000 mAh, ale zjevně s ní umí lépe naložit, protože se nám nestávalo, že bychom při větší zátěži k večeru museli hledat nabíječku. Výdrž baterie je sice velmi subjektivní věc – v závislosti od toho, jak telefon využíváte i jakou obnovovací frekvenci si nastavíte. My jsme však byli s S20 spokojeni – 1,5 dne nebylo problém.

Rychlonabíjení pak zajistí za 10 minut cca 20 % baterie, za 20 minut cca 40 % baterie a plného nabití dosáhnete za zhruba 70-80 minut. S20 samozřejmě můžete nabíjet i bezdrátově (nabíječku je však třeba dokoupit), nebo reverzně pomocí jiného zařízení (či si díky této funkcí dobít vlastní hodinky, sluchátka apod., které tuto funkci podporují).

12_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Podpora – NFC, GPS apod.

Samsung Galaxy S20 nechybí nic standardního, co byste u současného telefonu očekávali – podpora rychlých 4G/LTE sítí, 2,4 nebo 5 GHz Wi-Fi, NFC, Bluetooth 5.0 či GPS, Glonass, Beidou a Galileo jsou samozřejmostí. Je však třeba upozornit na to, že S20 není připravena na přijímání dat z 5G sítě, ani na nový Wi-Fi standard 6. Pokud tyto vychytávky již nyní od nového smartphonu požadujete, zvažte nákup S20 Ultra, která obojí podporuje...

balení najdete kromě samotného smartphonu také 25W nabíječku, USB-C/USB-C napájecí/datový kabel, špuntová sluchátka AKG s náhradními špunty a špendlík na vytáhnutí slotu pro SIM/paměťovou kartu.

13_Recenze_Samsung_Galaxy_S20

Díky odolnosti IP68 můžete vzít Samsung Galaxy S20 v létě k vodě, nebo do trochu prašného prostředí, umí jim odolat.

Závěr

Co říct závěrem? Rodina smartphonů řady S20 jednoznačně patří mezi to nejlepší, co aktuálně na trhu mobilních telefonů najdete a platí to i pro nejnižší model z této řady – klasickou S20. Oproti S20+ a S20 Ultra je menší a také méně váží, s S20+ má však až na kapacitu baterie a velikost displeje velice podobnou výbavu. S20 Ultra je na poli mobilních telefonů opravdovým králem a těžko jej porovnávat s nižšími verzemi. Recenzi na tento model si můžete přečíst v tomto článku.

Abychom to ale zestručnili, Samsung Galaxy S20 je bezesporu telefon s nádherným a vysoce kvalitním displejem se 120Hz obnovovací frekvencí, s výdrží baterie cca 1,5 dne, což tu u vlajkových lodí Samsungu řadu let nebylo. Skvělý je také fotoaparát a natáčení videí až v 8K rozlišení. S20 vás rozhodně nezklame ani svým výkonem, zpracováním či designem. Jednoduše řečeno, tomuto telefonu toho máme málo co vytknout…

 

Klady (+): Zápory (-):
+ Vzhled. Vysoce kvalitní a elegantní zpracování. - Chybí 3,5mm jack na sluchátka.
+ Nekompromisní výkon = žádné záseky, intuitivní ovládání. - Při velké zátěži se docela zahřívá.
+ Velmi dobrý fotoaparát i natáčení videa. - 30× zoom a 8K video v praxi moc nevyužijete.
+ Displej s krásnými barvami, vysokým rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí.  
+ Hlasitý a vysoce kvalitní zvuk s Dolby Atmos.  
+ Odolnost proti prachu a vodě (IP68).  
+ Rychlé nabíjení, včetně bezdrátového a reverzního.  
+ Dobrá výdrž baterie – v porovnání s předchozími modely řady S (4000 mAh, až 1,5 dne).  

 

Koupit_Samsung_Galaxy_S20

 

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek