Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reproduktor umí, se dozvíte v naší recenzi.
Bezdrátové připojení: Bluetooth 5.2
Odolnost: IP67
Výdrž baterie: 25 hodin
Rozměry (Š × V × H): 31,8 × 13,8 × 13,6 cm
Hmotnost: 3 kg
O čem se dočtete:
Pokud hledáte menší, ale stále plnohodnotný party reproduktor, vaší pozornosti by určitě neměl uniknout Sony SRS-XG300. K dostání je ve dvou barevných variantách – šedé a černé a momentálně stojí 6 990 Kč.*
SRS-XG300 je zabalený v krabici vyrobené výhradně z recyklovaného materiálu. V balení kromě pečlivě zabaleného reproduktoru najdeme sadu příruček, nabíjecí adaptér a koncovku pro evropskou a britskou zásuvku.
Sony SRS-XG300 je největší z nové řady přenosných reproduktorů X. Přestože váží 3 kg, stále se jedná o poměrně kompaktní a snadno přenosný model. S rozměry 31,8 × 13,8 × 13,6 cm se snadno vejde do většího batohu či tašky.
Reproduktor je navíc vybavený výsuvnou rukojetí, kterou pokud zrovna nepoužíváte, tak ji lehce zasunete. Plastovo-silikonová rukojeť je navíc velmi příjemná do ruky, takže je jeho přenášení opravdu pohodlné.
Po designové stránce nemám tomuto modelu v podstatě co vytknout. Má jednoduchý válcový tvar, který se na koncích lehce rozšiřuje. SRS-XG300 je potažený impregnovanou textilií, která zvyšuje jeho odolnost proti nečistotám a celkovou životnost.
Sony vyrobilo tento model tak, aby vydržel i divoké večírky. Má stupeň krytí IP67, takže je odolný proti prachu i vodě. Pokud se reproduktor dostane do kontaktu s pískem nebo nečistotami, můžete jej jednoduše opláchnout.
Pod rukojetí pro přenášení pak najdete po obou stranách tlačítka ovládání. Na levé straně se nachází tlačítko napájení, tlačítko párování a Mega Bass, po pravé straně zase najdete ovládání přehrávání/volání a hlasitosti. Tlačítka mají velmi příjemnou odezvu a po jejich stisknutí se ozve lehké kliknutí.
Na zadní straně najdete ochrannou gumovou krytku, pod kterou se ukrývají vstupy USB-C, USB-A a stereofonní minikonektor. Dále zde naleznete tlačítko Péče o baterii a druhé tlačítko pro zapínání/vypínání světelných efektů.
Samotné osvětlení je docela nenápadné. LED diody jsou schované na obou koncích pasivních zářičů a jejich barva a intenzita se mění v rytmu hudby. Pokud se však na reproduktor nedíváte vyloženě z boku, nebo v opravdu málo osvětlené místnosti, pravděpodobně si jej ani nevšimnete. Pokud jej ale neplánujete používat výhradně jako party reproduktor, možná to naopak oceníte.
Jedním z nejdůležitějších parametrů u bezdrátových reproduktorů je zcela jistě výdrž baterie. Sony zde uvádí výdrž zhruba 25 hodin za předpokladu, že reproduktor hraje v jeho výchozí hlasitosti se zapnutou funkcí Mega Bass a vypnutým osvětlením. Pamatujte ale na to, že výdrž baterie ovlivňuje hned několik faktorů, od hlasitosti a režimu zvuku až po to, zda světla svítí staticky, nebo pulzují v rytmu hudby. Mně osobně při hlasitosti 60 % a pulzujícím osvětlení vydržel na jedno nabití hrát zhruba 19 hodin.
Tento model lze jinak za 10 minut nabíjení nabít na zhruba 70 minut poslechu. V doprovodné aplikaci pak naleznete další nastavení týkající se výdrže baterie. Režim Stamina například vypne osvětlení a sníží odezvu basů, což prodlouží dobu bezdrátového přehrávání. Za zmínku stojí určitě i funkce péče o baterii. Ta zabraňuje přebíjení baterie, čímž prodlužuje její celkovou životnost. Automatický pohotovostní režim pak po 15 minutách nečinnosti reproduktor vypne.
Rychlé párování s Android zařízeními probíhá prostřednictvím Google Fast Pair. Ten tedy pro iOS není k dispozici, ale rozhodně se nemusíte obávat, že byste Sony XG300 s Apple produkty nespárovali. Já jsem jej se svým iPhonem spárovala během několika sekund. Stačí zmáčknout tlačítko párování a otevřít nastavení Bluetooth, kde by se měl reproduktor během chvilky objevit.
Reproduktor mimochodem podporuje nejnovější verzi Bluetooth 5.2 a můžete jej připojit ke dvěma zařízením současně. Sony XG300 tak mohou ovládat dvě osoby najednou nebo jej můžete mít připojený například k vašemu telefonu a počítači zároveň. Stejně tak lze SRS-XG300 spárovat s dalšími reproduktory. Připojit jich můžete až 100.
Co je fajn vychytávka je možnost používat reproduktor pro vyřizování hovorů, díky čemuž má Sony XG300 všestrannější využití, než by se mohlo na první pohled zdát. Je totiž vybavený vestavěným mikrofonem, takže zvládnete vyřídit příchozí hovory i bez toho, aniž byste měli telefon po ruce. Sony navíc XG300 vybavilo technologií Echo Cancelling, která zabraňuje zpoždění nebo ozvěně během hovorů.
S přenosným reproduktorem XG300 si popovídáte i prostřednictvím Siri. V nastavení iPhonu stačí přejít do nastavení Siri a zapnout možnost Vždy čekat na vyslovení “Hey Siri”. Pak už stačí připojit reproduktor k vašemu iPhonu přes Bluetooth. Jestliže je reproduktor v pohotovostním režimu nebo zrovna přehrává hudbu, stačí stisknout tlačítko přehrát nebo volat po dobu přibližně dvou vteřin, čímž aktivujete funkci Siri. Velmi obdobně zvládnete aktivovat hlasového asistenta i na Android zařízení.
Na začátek je dobré zmínit, že stejně jako všechny reproduktory Sony, i SRS-XG300 podporuje kodek LDAC (dostupný pouze pro Android). Alternativně podporuje kodek SBC nebo AAC, který využívají produkty značky Apple.
Jak už tomu u tohoto typu reproduktoru bývá zvykem, ve zvukovém podání můžeme slyšet poměrně výrazné basy, které lze ještě více zvýraznit funkcí Mega Bass. Navzdory důrazu na basovou linku se zde však Sony podařilo zachovat poměrně vyvážené střední pásmo, takže vokály a nástroje zní zcela čistě.
Co se týče hlasitosti, živost a čistota zvuku se začíná zvedat přibližně od 50–60 %, nejvíce však zvuk ožije v rozmezí 60–70 %. V tomto rozsahu se projeví to nejlepší, co reproduktor dokáže, s tím nejmenším zkreslením.
Reproduktor má poměrně vyrovnaný přednes, který se skvěle hodí na večírky, do venkovního prostředí ale i menších prostor. Co mě však docela překvapilo bylo zjištění, že má poměrně směrový zvuk. Pokud si tedy chcete užít co nejpřesnější zvukové podání, je nejlepší sedět přímo před reproduktorem. V případě, že se nacházíte za ním, zvuk samozřejmě slyšíte, ale trochu zastřeně.
Sony SRS-XG300 lze doprovodně ovládat i pomocí aplikace Sony Music Center (dostupná pro Android a iOS), která slouží ke správě aktualizací, výdrže baterie, nastavení zvuku a funkce osvětlení.
Music Center teda nemá nijak působivé uživatelské prostředí, ale najdete zde vše, co potřebujete. Hned po otevření vás přivítá úvodní strana, kde najdete přehled všech připojených zařízení. Po rozkliknutí zařízení se dostanete k celkovému přehledu. Zde jej můžete propojit s dalšími Sony reproduktory, přejít do vaší hudební knihovny, aplikace Fiestable nebo vybrané streamovací služby.
Pod sekcí Moje knihovna najdete možnost tvořit playlisty a vaši hudební sbírku roztříděnou podle umělců, alb a žánrů. Já osobně jsem zde využívala pouze tlačítko nastavení. Hudbu jsem totiž zvyklá poslouchat především přes Spotify a Soundcloud a za celou dobu testování jsem nepřišla na chuť pouštět písničky přes Music Center.
Záložka nastavení už je o něco zajímavější. Najdete zde jednoduché předvolby zvuku Mega Bass, Live Sound a Custom EQ, kde si můžete upravit basy, středy a výšky podle sebe. Alternativně zde můžete zapnout funkci ClearAudio+. Tato funkce vylepšuje výstup automatickým rozpoznáním různých frekvencí ve skladbě a podle toho zvyšuje, nebo snižuje basy a výšky. Ideální, pokud si nechcete hrát s ekvalizérem, ale chcete lepší kvalitu zvuku.
Reproduktor zde rovněž můžete přepnout na prioritu kvality zvuku nebo na prioritu kvality připojení.
Aplikace Fiestable je pak více zaměřená na party funkce a nabízí rozšířené ovládání DJ efektů, světelných efektů a ovládání pomocí pohybu telefonu. To je docela šikovné, tedy v případě, že toto ovládání funguje. Celkem spolehlivě mi fungovalo přeskakování skladeb. Ostatní pohyby však reproduktor tak dobře nezaregistroval a bylo jednodušší hudbu ovládat klasickým způsobem.
SRS-XG300 je velmi všestranný bezdrátový reproduktor z dílny Sony. Nabízí skvělou výdrž baterie, kvalitu zvuku a je navíc vybavený celou řadou party funkcí. Díky jeho zvýšené odolnosti IP68 se navíc nemusíte bát vzít jej ven. Reproduktor se povedl i po designové stránce, ale počítejte s tím, že je docela těžký. Díky kompaktnějším rozměrům a praktické výsuvné rukojeti se však docela pohodlně přenáší.
Pokud dáváte přednost menším rozměrům, doporučila bych vám sáhnout po Sony SRS-XE200 nebo SRS-XE300. Pokud ale hledáte reproduktor zhruba této velikosti, Sony SRS-XG300 vás určitě nezklame.
Klady (+): | Zápory (-): |
+ Výsuvná rukojeť pro přenášení | - Poměrně směrový zvuk |
+ Stupeň krytí IP67 proti vniknutí prachu a vody | - Aplikace by si zasloužila trochu přepracovat |
+ Decentní osvětlení | - Vyšší hmotnost |
+ Solidní výdrž baterie | |
+ Grafický ekvalizér a předvolby zvuku v aplikaci | |
+ Podpora kodeku LDAC | |
+ Poměrně vyvážený zvuk | |
+ Ideální do menších prostor |
*Cena platná k 25. 1. 2023