0 Kč
×

Recenze Samsung Galaxy A80: Na můj povel otočit!

07.10.2019
Modelová řada Samsung Galaxy A představuje svůj vůbec nejvybavenější kousek. Nový Samsung Galaxy A80 rozhodně nepřehlédnete, a to nejen pro jeho velikost, ale hlavně díky jeho otočnému fotoaparátu. Čím dalším vás oslní? Dozvíte se v naší recenzi. 

Samsung Galaxy A80

Nic vás neruší

Samsung Galaxy A80 – technické parametry:
Displej: 6,7" Super AMOLED Full HD+ (2340 × 1080)
Procesor: osmijádrový Snapdragon SM 7150 (2x 2,2 GHz + 6x 1,7 GHz) 
Operační paměť: 8 GB RAM
Uživatelská paměť: 128 GB (nemá slot na paměťové karty)
Fotoaparát: otočný 48 + 8 Mpx + ToF
Baterie: 3 700 mAh
Další funkce: Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, DUAL SIM, Bluetooth, USB-C,
čtečka otisků prstů zabudovaná v displeji
Operační systém: Android 9.0 Pie
Rozměry a hmotnost: 165,2 x 76,5 x 9,3 mm; 220 g 

Kouknete a vidíte. A na displeji nové A80 toho uvidíte skutečně hodně. Je totiž bez sebemenšího přehánění obrovský – konkrétně 6,7 palce. Jeho velikost je ještě umocněna absencí megalomanských rámečků a výřezů pro selfie kameru.

Byť je telefon docela obr a rozhodně ho jen tak neschováte do kapsy, poměrně dobře se drží v ruce, za což mohou hlavně oblé hrany. Je však potřeba si zvyknout na jeho hmotnost, která dosahuje 220 g.

Samsung Galaxy A80 se chlubí úctyhodnými mírami 165,2 x 76,5 x 9,3 mm. Nejste-li tak obdařeni nadměrně velkýma rukama, těžko ho jednou standardně velkou rukou ovládnete.

Samsung Galaxy A80

Konstrukce: Skleněný gigant

Design nové Galaxy A80 se nese ve znamení kovu a skla. Její konstrukci tvoří boční kovový rámeček, přičemž přední i zadní strana jsou vyrobeny z tvrzeného skla. Už na první pohled vám tak bude jasné, že se vám do rukou dostal skutečný mobilní elegán, kterého doporučujeme střežit jako oko v hlavě, protože jeho pád na tvrdou podlahu by mohl mít následky v podobě trvalého poškození zmiňovaných skleněných částí.

Lesklý a hladký povrch telefonu vypadá luxusně, s praktičností je to o něco horší. Ulpívají na něm totiž otisky prstů a zejména na zadní straně telefonu s nimi budete bojovat často. A to i vzhledem k tomu, že telefon je k dostání pouze v klasické černé variantě.

Samsung Galaxy A80

Jinak jsou záda Galaxy A80 řešena velice minimalisticky, naleznete zde pouze logo výrobce a samotný otočný fotoaparát s trojicí snímačů. Vrchní strana je jakýchkoli ovládacích či jiných tlačítek ušetřena, vše je soustředěno na spodní stranu, případně na boky telefonu.

Začněme tedy spodní hranou, kde najdete šuplík pro dvě nanoSIM karty, USB-C konektor a malý reproduktor. Bohužel se už nevešel 3,5mm jack, což je velká škoda. K telefonu sice dostanete sluchátka přímo v balení, která jsou samozřejmě připravena pro USB-C, ale nejsou příliš kvalitní, a navíc opravdu velice špatně padnou do uší. My jsme je po chvilce museli sundat a litovali jsme, že k telefonu není dodávaná redukce, abychom si mohli připojit své vlastní, o něco kvalitnější sluchátka. Hádáme, že pak bychom si hudební produkci vychutnali daleko více.

Samsung Galaxy A80

Výsuvný a zároveň otočný fotoaparát je největší chloubou smartphonu Samsung Galaxy A80

Samsung Galaxy A80Na pravé straně se nachází pouze jedno tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu, respektive aktivaci displeje. Tlačítka pro ovládání hlasitosti, která můžete využít také jako spoušť fotoaparátu, najdete naopak na levé straně telefonu.

Musíme vyzdvihnout jejich výškové umístění, naprosto v pohodě je můžete ovládat, i když budete velký telefon držet jen v jedné ruce.

Co ale u telefonu nenajdete vůbec, je reproduktor sloužící k telefonování. Samsung ho totiž šikovně schoval přímo do displeje. Nám tato skutečnost nepřišla nijak omezující, Galaxy A80 nám navíc během prvních vytáčení poradil, kam přesně máme ucho přiložit. Člověka na druhé straně jsme slyšeli čistě, bez ruchů a šumů.

Krása minimalismu

Na čelní straně Samsungu Galaxy A80 si vlastně rámečků ani nevšimnete, jelikož jsou opravdu velmi minimalistické. A tak si můžete bez zábran užít velkolepý 6,7palcový Full HD+ Super AMOLED displej, chlubící se rozlišením 2340 × 1080. Tady máme jen slova chvály. Displej nádherně vykreslí každý detail, barvy jsou živé a věrně zobrazené. Například sledování seriálů, které jsme si v rámci testování neodpustili vyzkoušet, je jeden velký divácký zážitek.

Ať už se na displej podíváte z jakéhokoli pozorovacího úhlu či na přímém sluníčku, vždycky se dočkáte perfektní čitelnosti. Žádný problém jsme nezaznamenali ani u funkce automatického jasu. Samozřejmě můžete očekávat také další nastavení obrazovky, jako třeba filtr modrého světla, noční režim či velikost a styl písma.

Samsung Galaxy A80

Obří 6,7" Super AMOLED displej se pyšní nádhernými barvami i skvělou čitelností

Přímo v displeji je rovněž zabudovaná čtečka otisků prstů. Je umístěna uprostřed displeje v jeho spodní části. Čtečka bohužel není ultrazvuková a podle toho také funguje, nebo spíše nefunguje. Na odemčení Galaxy A80 jsme při testování běžně potřebovali několik pokusů, což se v případě ultrarychlé potřeby jeho otevření ukázalo jako velká nepříjemnost. Po několika nezdarech nám pak telefon nabídl vyťukání číselného kódu, které jsme už my i A80 zvládli napoprvé.

Fotoaparát: Otočí se za každou sukní

Konečně se dostáváme k nejvýraznějšímu prvku nového Samsungu Galaxy A80, a tím je otočný fotoaparát. Chlubí se rozlišením 48 Mpx, ultraširokoúhlý pak 8Mpx rozlišením. Doplněny jsou ještě senzorem ToF, který má na starost hloubku ostrosti a měření vzdálenosti.

Chystáte-li se fotit výjevy před sebou, nic zvláštního se nestane. Divy se začnou dít, až zatoužíte po selfie. Stisknete tlačítko pro změnu fotoaparátu a představení začíná. Mechanismus se dá do pohybu, celý modul přetočí a je to. Už můžete nosit nos nahoru, že se za vámi někdo otočil. Jak už jste jistě pochopili, nový Samsung Galaxy A80 nabízí stejnou sadu fotoaparátů jak pro „normální” focení, tak pro selfíčka. Nicméně je třeba počítat, že po přetočení do selfie režimu budete postrádat některé funkce – jde především o režim Noc, Panorama a manuální režim.

O výsuvný mechanismus nemusíte mít strach ani v případě, pokud vám telefon nechtěně vypadne z rukou. Galaxy A80 je totiž vybaven funkcí, která rozpozná pád, a proto mobil fotografický panel ihned alespoň částečně zasune.

Samsung Galaxy A80

Ukázkové selfie snímky – vpravo ultraširokoúhlý, vlevo s funkcí Živé zaostření.

V obou případech můžete při focení spolupracovat s optimalizací scény, která vám nabídne až 30 přednastavených režimů. Musíme říct, že za dobu našeho testování spolehlivě poznala všechno a všechny – od západu slunce, přes rostliny, interiér a zvířata až po boty či auto. Jako každá funkce jde samozřejmě i tato vypnout. Nám se ale s její pomocí fotilo dobře. Výsledné snímky jsou povedené, nejsou nijak výrazně vyumělkované. Ostatně rozdíl můžete posoudit sami na níže přiložených ukázkových fotografiích.
Samsung Galaxy A80
Vlevo snímek pořízený bez optimalizace scény, vpravo s optimalizací scény.
 
Kvalita pořízených snímků je spíše průměrná. Za denního světla sice kouzlí poměrně hezké snímky, jakmile se však začne smrákat či nastane dokonce tma, začínají fotky trošku zrnit. Zvláště u ultraširokoúhlého fotoaparátu jde rozdíl poměrně vidět. Proto bychom doporučili tyhle snímky fotit převážně za dobrého světla.
Samsung Galaxy A80
Porovnání fotky ve standardním režimu (vlevo) a v ultraširokoúhlém režimu (napravo).

Samsung Galaxy A80

Foceno v podvečerních hodinách – vlevo ve standardním režimu, vpravo v ultraširokoúhlém.

Samsung Galaxy A80

Foceno odpoledne ve Full ultraširokoúhlém režimu.

Pokud nastane hluboká noc, můžete si samozřejmě pomoci režimem s příznačným názvem Noc. Ten snímky prosvětlí, v některých případech to však až moc přehání a výsledná fotka je dle našeho názoru až příliš umělá a přesvětlená.

Samsung Galaxy A80

Ukázkové noční snímky – vlevo v normálním režimu, vpravo v režimu Noc.

Mezi dalšími funkcemi fotoaparátu Samsungu Galaxy A80 nechybí ani Panorama, manuální režim, který využijí hlavně pokročilejší uživatelé, nebo vcelku zajímavá funkce Živé zaostření. V jejím rámci si u pořízených snímků můžete pohrát s nastavením hloubky ostrosti pozadí, což například u selfíček nevypadá vůbec špatně.

Samsung Galaxy A80

Ukázkový panoramatický snímek.

Výdrž a výbava: Jednodenní, zato ale svižný společník

Srdcem nového Samsungu A80 je hbitý osmijádrový procesor Snapdragon SM7150 (2x 2,2 GHz + 6x 1,7 GHz), který si od nás vysluhuje pochvalu. Po celou dobu našeho testování fungoval bez sebemenších zádrhelů a všechny aplikace nám otvíral jako když bičem mrská. S elegancí sobě vlastní si poradil i se situacemi, kdy jsme měli otevřených několik aplikací zaráz. Poděkovat za to může především velkorysé 8GB operační paměti.

Veškeré vaše fotografie a další důležitá data či aplikace uloží telefon do 128GB interní paměti. Tu však nejde rozšířit pomocí paměťových karet, jelikož je nová A80 bohužel nepodporuje. Pokud se budete přece jenom trápit s nedostatkem místa, doporučujeme využít nějaké cloudové úložiště.

Samsung Galaxy A80

Samsung Galaxy A80Výdrž Samsungu Galaxy A80 bychom zařadili do kategorie průměru. Baterie s kapacitou 3 700 mAh nám při běžném užívání vydržela zhruba dva dny. Za tu dobu jsme ji zatížili voláním, psaním SMS, občasným focením a brouzdáním po internetu skrze Wi-Fi připojení. Když se naše potřeby rozšířily a s telefonem jsme celý den kromě výše zmíněného surfovali na datech, fotili a točili ostošest, baterka nám vystačila na jeden den.

V případě nedostatku energie samozřejmě můžete prodloužit telefonu život pomocí středně úsporného režimu a když už půjde do tuhého, v záloze máte ještě maximálně úsporný režim. Oba jsme během testování telefonu důkladně prozkoušeli a musíme uznat, že nám i telefonu nejednou zachránily život. Díky nim s námi A80 i se 2 % baterky statečně udržela krok necelou hodinu, než jsme ji dali nabít. A protože se chlubí funkcí rychlonabíjení, byl mobil nabitý do 100 %, než byste řekli švec, konkrétně mu to trvalo zhruba hodinu a půl.

Závěr

Nový Samsung Galaxy A80 určitě udělá radost těm z vás, kteří se rádi odlišují. Výsuvným, a ještě k tomu otočným fotoaparátem zabodujete téměř u každého. Dalším zajímavým počinem je bezesporu reproduktor zabudovaný v displeji. Co už potěší méně je například chybějící 3,5mm jack pro sluchátka či nepodpora paměťových karet. I kvalitu fotoaparátu jsme očekávali o něco vyšší, a to nejen vzhledem k ceně telefonu. Rozhodně je však Samsung Galaxy A80 zajímavým telefonem, který umí zaujmout nejen obřím displejem a unikátním otočným fotoaparátem.

Klady (+): Zápory (-):
+ obrovský Super AMOLED displej  - absence 3,5mm jacku a chybějící redukce ke sluchátkům
+ luxusní design - ulpívání otisků prstů na zadní straně telefonu 
+ rychlé nabíjení - nepodpora paměťových karet
+ otočný fotoaparát - pomalá čtečka otisků prstů 
+ minimální rámečky kolem displeje - fotoaparát za horších světelných podmínek
+ svižný procesor
+ USB-C sluchátka v balení

Samsung Galaxy A80

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek