Skládací telefony se neustále zdokonalují, a nejen díky své kompaktnosti se těší čím dál větší oblibě. Do rukou se mi dostal nejnovější „véčkový“ telefon od Samsungu – Galaxy Z Flip6. Jak si tento stylový šikulka vedl v mém testování? Dozvíte se dále v recenzi.
Rozměry: 85,1 × 71,9 × 14,9 mm; 187 g; rozevírací konstrukce,
v otevřeném stavu 16,5 x 7,2 x 0,7 cm
Displej: Dynamic AMOLED 2X, 6,7" (2 640 × 1 080 px)
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, GPU: Adreno 750; Android 14
Fotoaparát: 50 Mpx, LED dioda, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
Datové funkce: 5G, LTE: 2 000 / 300 Mb/s, Wi-Fi 6E, Bluetooth: 5.3
Paměť: RAM: 12 GB, vnitřní paměť: 256 GB / 512 GB
Akumulátor: 4000 mAh; bezdrátové nabíjení
Telefon k vám doputuje v decentním balení. Jeho obsah je poněkud střídmý. Objevíte v něm telefon samotný, který je doprovázený 25W nabíjecím kabelem USB-C/USB-C, ovšem bez adaptéru. Nechybí ale mnohojazyčné příručky k používání. Potěšila mě kompaktnost celého balení, a především absence plastů. Je vidět, že Samsung myslel nejen na zákazníky, ale také na udržitelnost.
Jedním z hlavních důvodů, proč klient sáhne právě po skládacím telefonu, je určitě neotřelý design. Mezigeneračně zachoval Galaxy Z Flip6 stejné rozměry (v otevřeném stavu 16,5 x 7,2 x 0,7 cm) i hmotnost (187 g) jako předchůdce. Telefon se díky použití ploššího rámu vyrobeného z odolného matného hliníku v zavřeném stavu nepatrně ztenčil, ale pokud jste drželi „pětku“ v ruce, patrně nezaznamenáte žádný rozdíl.
Co se týče pantu, zde nastal příjemný posun vpřed. Je menší, odolnější, volnější a také plynulejší při manipulaci. Perfektně drží ve všech možných úhlech. Telefon je navíc příjemně vyvážený. Výborně se používá jak v zavřeném, tak otevřeném stavu.
Oproti předchozí generaci se barva okruží foťáku shoduje s barvou rámu, což u mé zlaté varianty vypadalo šmrncovně.
Tlačítko zapínání a vypínání se ukrývá na pravé straně zařízení. Slouží i jako čtečka otisků prstů, která fungovala bezvadně. Spolu s kolébkou na ovládání hlasitosti je tlačítko umístěné v příjemné výšce.
Na spodní straně pak najdete stereo reproduktory. Kvalita zvuku byla za mě výborná. Výšky i basy zněly perfektně uceleně a dohromady přinesly čiré potěšení z poslechu. Možná nebyly reproduktory ty nejhlasitější, ale za mě je důležitější kvalita než kvantita a v tomto ohledu mohu konstatovat naprostou spokojenost.
Když už si pořídíte prémiový telefon, zajisté vás také bude zajímat jeho odolnost. Určitě vám tak udělá radost stupeň krytí IP48, který spolehlivě chrání nejen proti vodě a vlhkosti, ale oproti předchozímu modelu i proti částečkám větším než 1 mm.
Potěšilo mě, že výrobce se u Samsung Galaxy Z Flip6 rozhodl pro inovativní LTPO panel. V porovnání s klasickým OLEDem totiž zajistí variabilnější obnovovací frekvenci a také větší úspornost.
Jas telefonu na HDR dosahuje 2600 nitů. Na automatiku po celé ploše to potom činí 1600 nitů. Kdy jindy než v sluncem zalitých letních dnech se přesvědčit, zda displej září dostatečně. Nicméně obrazovka se nedala zahanbit ani při poledním jasném počasí. Fólie na telefonu je příjemná na pohmat a přišlo mi, že na ní mnohem méně zůstávaly mastné stopy po prstech. Chválím též kvalitní haptickou odezvu.
Samozřejmě nic není bez mráčku, a když máte zájem o skládací telefon, nikdy se zcela nezbavíte ohybu uprostřed. Já jej tedy registrovala pouze při pohledu pod úhlem nebo při přejetí prstem. Ale třeba při sledování videí jsem si ohybu nevšimla. Na druhou stranu ale lze telefon maličko ohnout, položit na bok a sledovat obsah na displeji. Zmizí tak starosti s věčným podkládáním, aby někam nesklouzl.
Líbí se mi rovněž, že externí displej není jako druhý telefon se zamykací obrazovkou a vším všudy, ale spíš bych ho přirovnala k displeji chytrých hodinek. Ovládá se jednoduše pomocí swipování. Můžete si jej snadno optimalizovat k obrazu svému co se týká velikosti hodin, fontů nebo obrázků.
Je asi dobré zmínit také to, že pokud chcete používat aplikace i v zavřeném stavu, je nutné si stáhnout aplikaci Good Lock a manuálně nastavit, které „appky“ chcete mít na malém displeji. Ale to je opravdu minimální překážka.
Samsung na uživatelích rozhodně nešetřil ani v oblasti výkonu. Do služby povolal aktuálně nejlepší procesor pro Android Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 spolu s Androidem 14 a 12GB RAM. Do útrob také poprvé vložil odpařovací chladicí komoru.
Existují 2 varianty. Klasická 256 GB a dále 512 GB. Za větší úložiště si připlatíte další 3000 Kč. Pro mě je 256 GB varianta plně dostačující, ale vzhledem k tomu, že chybí podpora paměťových karet, je potřeba vše pečlivě zvážit. Co ale rozhodně nechybí, je podpora eSIM, což je za mě vítaný krok správným směrem.
Vzhledem ke konstrukci telefonu je výkon částečně omezený, protože zkrátka nemá kvůli pantu uvnitř tolik prostoru na chlazení. To ale neznamená, že byste byli o cokoliv ochuzeni. S mým denním režimem „telefon v ruce“ si poradil levou zadní. Kromě běžných činností jako telefonáty nebo korespondence musel čelit spoustě času stráveného na sociálních sítích, Netflixu, YouTube a tak podobně. Vše zvládl bravurně a se zasekáváním či nedostatečnou plynulostí jsem se nesetkala a nezaznamenala jsem ani zahřívání. Ovšem při graficky náročných hrách nebo při delším natáčení 4K videa na přímém slunci se odlišná konstrukce projevovala horším chlazením. Ale jednalo se o extrémnější podmínky, jímž jsem ale toto véčko kvůli poctivému otestování vystavit musela. Při běžném provozu vše šlapalo bezchybně.
V dnešní době je AI v telefonech must-have. Třeba při psaní poznámek je její pomoc k nezaplacení. Text překládá, upravuje nebo třeba přepisuje z mluveného slova. Zmíním i skvělou funkci sketch to image, která ruční kresbu převede do sofistikovaného obrázku nebo téměř podoby fotky. To mě bavilo moc.
AI funkce má sice Samsung v Česku jako jedny z nejlepších, ale pořád jaksi schází větší podpora českého jazyka. Doufám, že do budoucna na tomto výrobce zapracuje. Ať ale nekončím něčím negativním, Samsung slibuje 7 let velkých aktualizací, tím pádem záruku, že pořád půjde s dobou.
V následující kapitole se zaměřím na fotovýbavu Samsung Galaxy Z Flip6. Prim hraje 50Mpx hlavní snímač se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Kdo zná Samsung, je určitě zvyklý na lehce saturovanější barvy. Ne jinak je tomu i v případě tohoto telefonu. Za mě ale teda vypadají fotky naprosto skvěle. Jsou ostré, bez šumu a nerozpíjí se v rozích. Úctyhodný výkon přístroj předvedl i při několikanásobném zoomu. Za zhoršených světelných podmínek sice kvalita občas hapruje, ale většinou je to způsobené pohybem ruky při focení.
Jako druhý se o slovo hlásí 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv. Tam už občas bohužel dochází k neostrostem po okrajích. Možná by stál za zvážení mezigenerační posun k lepšímu. Nebo by nebylo od věci vyměnit ultraširokoúhlý objektiv za teleobjektiv, který by se v tomto případě možná vyplatil více.
Selfie kamerka má tvar průstřelu a disponuje rozlišením 10 Mpx. Snímky z ní jsou sice fajn, ale ruku na srdce: když můžete zaklapnout telefon a vyfotit selfie pomocí hlavního snímače, proč toho nevyužít. Pomocí umělé inteligence pak zvládnete své portréty snadno a hravě přemalovat do různých grafických stylů.
A abych nezapomněla potěšit lovce videí – Flip6 natáčí ve 4K a 60 FPS a kvalita výstupů je více než slušná.
Kapacita baterie byla oproti předchozí generaci zvýšena na 4000 mAh. Telefon tak získal ještě lepší výdrž. Stabilně dokáže „makat“ celý den. Pokud budete trochu střídmější, dostanete se i na den a půl výdrže.
Kvůli zvýšení kapacity baterie se prodloužila i doba nabíjení, stále lze totiž nabíjet jen 25 W. „Dotankovat“ plnou bude trvat cca hodinu a půl. Na druhou stranu ale můžete využít podporu bezdrátového 15W nabíjení a dokonce reverzního 4,5W bezdrátového nabíjení.
Do rukou se mi dostal nejnovější typ „véčkového“ telefonu – Samsung Galaxy Z Flip6. Tento fešák ale není jen na flex. Nabízí špičkový výkon díky aktuálně nejnovějšímu procesoru Snapdragon 8 Gen 3 a 12GB RAM. Sympatie si u mě získala i zvýšená kapacita baterie, kvalitní fotografie pomocí hlavního objektivu a LTPO panel.
Body telefonu strhávám za absenci teleobjektivu, pomalejší 25W nabíjení a menší podporu českého jazyka v případě umělé inteligence.
Pokud jste se stejně jako já zamilovali do designu sklápěcího telefonu a přemýšlíte o jeho koupi, Samsung Galaxy Z Flip6 toho má spoustu co nabídnout. Věřím, že s ním budete spokojení stejně jako já při svém testování.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ příjemná manipulace | - chybějící teleobjektiv |
+ nejnovější Snapdragon | - menší podpora českého jazyka |
+ zvýšení kapacity baterie | - pomalejší nabíjení |
+ nápomocná AI | |
+ LTPO panel | |
+ odolnost IP48 |