Korejský Samsung, průkopník skládacích telefonů, přichází již s šestou generací nejluxusnějších telefonů, které změní váš pohled na svět smartphonů – Z Fold6. Zaujme Samsung Galaxy Z Fold6 pouze svým ohebným displejem? Vyplatí se do něj investovat? To se dočtete v naší recenzi.
Telefon se ukrývá v elegantní černé krabičce. Její obsah je již tradičně skromný a vyjma samotného telefonu nalezneme jen kabel USB-C a nástroj pro vysunutí SIM karty. Napájecí adaptér nebo kryt bohužel schází. Na druhou stranu můžeme výrobce pochválit za snahu o enviromentální přístup.
Samsung razí spíše cestu designové evoluce než revoluce a jinak tomu není ani u Z Foldu6. Oproti předchůdci zaujmou snad jen ostřeji řezané hrany, skoro jako u vlajkové lodi Samsungu S24 Ultra. Co se barev týče – na výběr jsou tři, a to modrá, šedá a námi testovaná růžová.
Celou přední stranu zabírá displej, ve kterém objevíte jen průstřel pro selfie kameru. Na zadní straně nalezneme modul fotoaparátu a přisvětlovací LED diodu. Samsung se snaží dlouhodobě o lepší odolnost svých ohebných telefonů a možná i proto obě vnější strany osadil odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus 2. Když už jsme u té odolnosti, Z Fold6 se nezalekne vody ani hrubších nečistot. Disponuje certifikací IP48. Přičemž osmičku jsme mohli spatřit i ve specifikacích Z Foldu5, ta označuje odolnost proti ponoření do sladké vody po dobu 30 minut, do hloubky až 1,5 metru. Za to odolnost vůči mechanickým nečistotám je ve světě ohebných telefonů novinkou. Číslovka 4 označuje odolnost proti částicím větším než 1 mm.
Na hliníkovém rámu telefonu najdeme samozřejmě i tlačítka regulace hlasitosti a uzamykací tlačítko se čtečkou otisků prstů. S tou jsme měli zpočátku menší obtíže, a ne vždy se nám podařilo telefon odemknout prvním přiložením prstu. Možná za to může i nepříliš velký senzor čtečky a její používání je spíše o zvyku.
Na bocích telefonu nesmí chybět šuplíček pro SIM karty. Z Fold6 zvládne pojmout až dvě nano SIM karty, a kdyby vám to bylo málo, třetí můžete přidat jako e-SIM.
Konstrukce Z Foldu6 celkově působí kvalitně a překvapivě i bytelně, i přesto že Samsung zapracoval na snižování hmotnosti. S váhou 239 gramů se pomalu blíží „normálním“ telefonům a kapsu vám Z Fold6 rozhodně neutrhne.
Nespornou výhodou ohebných telefonů je velký displej v relativně kompaktním balení. Vnitřní displej nabídne úhlopříčku 7,6" s rozlišením 2 160 × 1 856 pixelů. 120 Hz je samozřejmostí. Jedná se opravdu o špičkový panel a je na něj opravdu radost pohledět. Kvitujeme i menší rýhu uprostřed displeje, kterou při přímém pohledu téměř nezaznamenáte. Zajímavostí je i snaha o ukrytí selfie kamerky pod displej. Z Fold6 udělá se svým rozkládacím displejem hodně parády. Ten, kdo si jednou zvykne na scrollování internetu na tomto obrovském displeji, se jistě k obyčejnému telefonu nevrátí.
Vnitřní displej také podporuje pero S Pen. Na rozdíl od vrcholného modelu řady Samsung S24 Ultra, je zde pero pasivní (není připojeno k telefonu pomocí Bluetooth) a ani není součástí balení. V telefonu na něj prostě nezbylo místo, ale je součástí krytu, který si můžete dokoupit. My toto vnímáme jako velmi sympatické řešení. Samsung zbytečně nezvětšoval samotný telefon, když většina uživatelů S Pen nedocení a ti co jej postrádají, mají možnost výše zmíněného krytu.
Vnější displej je také na té nejvyšší úrovni. Ani zde nechybí průstřel selfie kamerky, jen není ukrytá pod displejem. Vnější obrazovka nabídne také 120 Hz, úhlopříčku 6,3" a rozlišení 968 × 2376 pixelů. Zde musíme vyzdvihnout nepatrné rozšíření displeje, které přináší nový poměr stran 22 : 9, displej je o něco širší, a tím pádem je jeho užívání pohodlnější hlavně co se psaní týče.
Samsung nasadil technologii Dynamic AMOLED 2X jak u vnitřního, tak i vnějšího displeje, tedy to nejlepší, co má. I díky tomu oba panely nabídnou ostré detaily a syté barvy. Největším vylepšením oproti minulé generaci je jistě jas. Ten maximální mají oba displeje stejný, a to až 2 600 nitů. Což je opravdu vítané zlepšení. A i na přímém letním slunci jsme neměli problémy s čitelností.
Z Fold6 nehledal kompromisy ani v oblasti výkonu, nasadil to nejlepší, co současný trh nabízí – osmijádrový Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy. Procesor přímo upravený pro použití v řadě Galaxy. A jeho parametry jsou opravdu působivé – 12 GB operační paměti RAM a použití úložiště standardu UFS 4.0 snad nikoho nepřekvapí. V nabídce jsou hned tři paměťové varianty 256 GB, 512 GB a 1 TB.
Jelikož dlouhodobý výkon zařízení záleží i na schopnostech chlazení, Samsung zde nasadil 1,6krát větší odpařovací komoru, která by měla zařízení účinněji ochladit oproti Z Foldu5 a přínos je opravdu znatelný. Telefon se samozřejmě zahřívá, ale nijak nadměrně.
Výkonu má Z Fold6 opravdu na rozdávání. Kombinace brutálního výkonu spolu s účinným chlazením zaručuje plynulý chod všech aplikací a na slovo „načítání“ pomalu, ale jistě zapomenete.
Co se konektivity týče, ani zde nic nechybí. 5G, všechny možné navigační služby, NFC, UWB, nejnovější Bluetooth 5.4. Naopak zamrzí nasazení starší Wi-Fi 6E, kdy Samsung mohl sáhnout i po nejnovější Wi-Fi 7.
Energii telefonu dodává akumulátor o kapacitě 4 400 mAh. To bez problémů stačí na celodenní výdrž i s nějakým náročnějším používáním. Nám telefon vydržel dělat společnost asi den a půl, potom musel navštívit nabíječku.
Co se příliš Samsungu nedaří vylepšit je rychlost nabíjení, Z Fold6 zvládne maximálně 25W drátové nabíjení, a to v dnešní době není nijak oslnivá hodnota. Pokud ovšem má pomalejší nabíjení pozitivní vliv na celkovou životnost baterie, klidně si o chvíli déle počkáme. Vybitý telefon pak nabijete do 100 % asi za hodinu a půl. Pokud nejste milovníky kabelů, telefon nabídne i 15W bezdrátové nabíjení.
I když se Z Fold6 neprezentuje primárně jako fotomobil – má rozhodně co nabídnout! Parametry fotoaparátů se sice oproti předchůdcům příliš nezměnily, ale čísla nejsou vše.
Na zádech telefonu nalezneme 50Mpx hlavní senzor se světelností f/1.8, sekunduje mu širokoúhlý objektiv s 12 Mpx a světelností f/2.2, trojici doplňuje 10Mpx teleobjektiv se světelností f/2.4 a 3× optickým přiblížením.
Při focení můžete volit jak mezi různými formáty, tak i různými režimy typu portrét, panorama, režim jídlo nebo noc. Režim noc kouzlí zajímavé snímky třeba nočního města. Snímkům nechybí barevnost ani ostré detaily. Ukázkové snímky si můžete prohlédnout na konci recenze.
Nás nejvíce zaujaly možnosti focení selfie. Telefon disponuje hned dvěma selfie kamerami. Ta na vnější straně nabízí 10 Mpx, její kvalita je opravdu příkladná a snese srovnání s těmi nejlepšími. Druhá selfie kamera se nachází pod vnitřním displejem a se svými 4 Mpx je určena spíše pro vedení videohovorů než pro pořizování detailních snímků. Třetí a nejzajímavější možností, jak pořídit snadno váš autoportrét, je využití hlavních fotoaparátů. Telefon otevřete a vnější displej používáte jako náhled. A věřte nám – kvalitnější selfíčka nikdo mít nebude.
Pokud raději natáčíte než fotíte, Z Fold6 nezaostává a video pořídíte až v kvalitě 8K při 30 snímcích za vteřinu. O něco využitelnější formát 4K pak zachytíte až při 60fps, nechybí ani možnost videa v HDR10+. Kvalita je jak jinak než špičková.
Zatímco dříve se výrobci předháněli, který telefon bude mít větší displej, víc mega pixelů atd. Dnes je v trendu softwarová podpora. Samsung se opravdu vyznamenal, když Z Foldu6 nadělil až 7 let dlouhou softwarovou podporu. Do roku 2031 slibuje nejen bezpečnostní záplaty, ale i velké aktualizace systému Android.
Samsung u svých ohebných telefonů vylepšil i Galaxy AI, která přišla spolu s řadou S24. Všechny staré funkce samozřejmě zůstaly (například překlad hovorů nebo přepis diktovaného slova). Zajímavá je funkce Sketch to Image, kdy nakreslíte pouhé obrysy a AI domyslí, co jste chtěli nakreslit. Zajímavý je i režim Tlumočník, kdy mluvené slovo cizí řeči přepisuje v reálném čase. Škoda jen, že textové a hlasové funkce nejsou zatím dostupné v češtině.
Samsung Galaxy Z Fold6 je impozantní zařízení. Samsung s každou generací piluje svou ohebnou řadu Z k dokonalosti a Z Fold6 je toho důkazem.
Kvalitní fotoaparáty, povedené displeje i masivní porce výkonu – to vše ve skládacím balení. Všechno podtrhuje 7 let dlouhá softwarová podpora. Takže pokud máte jednoduchý vkus – tedy spokojíte se s tím nejlepším – nezbývá vám nic jiného než vybrat si tu správnou barvu.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ nižší váha | - pomalejší nabíjení |
+ odolnost IP48 | - vyšší cena |
+ skvělé displeje | |
+ vysoký výkon | |
+ vyladěný software | |
+ sedmiletá softwarová podpora |