0 Kč
×

Recenze Samsung Galaxy S10 Lite: Víc, než jen odlehčená S10

27.03.2020
Pod označením Lite si obvykle představujeme menší a hůře vybavenou verzi „mateřského“ telefonu. U Samsungu Galaxy S10 Lite to ale tak úplně neplatí. Oproti základní řadě S10 sice přišel o pár vychytávek, výkonem se však svým předchůdcům může minimálně rovnat a velikostí je dokonce předčí. Jak na nás Lite verze Samsungu Galaxy S10 zapůsobila?

04_Samsung_Galaxy_S10_Lite

První dojmy: Urostlý elegán

Samsung Galaxy S10 Lite – technické specifikace:
Displej: 6,7″ Super AMOLED Plus Infinity-O, FullHD+ (2400 x 1080),
HDR10+, 20:9
Procesor: osmijádrový Snapdragon 855 (2,8 GHz)
Operační paměť: 8 GB RAM
Interní paměť: 128 GB (+ microSD karty až 1 TB)
Fotoaparát: zadní trojitý 48 + 12 + 5 Mpx, f/2,2; Super Steady OIS
přední 32Mpx se světelností f/2.2
Baterie: 4 500 mAh, rychlonabíjení
Další funkce: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS, 3G, 4G/LTE, dual SIM,
snímač obličeje, čtečka otisků v displeji 
Operační systém: Google Android 10 + Une UI 2.0
Rozměry a hmotnost: 162,5 x 75,6 x 8,1 mm; 186 g

Hned úvodní pohled přesvědčí každého o tom, že slovo „Lite“ se rozhodně netýká rozměrů. Samsung Galaxy S10 Lite je totiž 6,7“ telefon s mírami 162,5 x 75,6 x 8,1 mm. Drobek to tedy skutečně není a to se samozřejmě projevuje i při držení. Do větší dlaně telefon padne velmi dobře, s menší rukou ale bude uživatelský komfort přeci jen trpět.

Rozměry se samozřejmě projevují i při snaze ovládat telefon jednou rukou, v tomto případě ale více než kdy jindy oceníte vychytávku softwarové nadstavby OneUI – boční lištu, kterou pohybem prstu vysunete a do níž můžete umístit nejpoužívanější aplikace. Tady se to opravdu hodí.

Telefony s obdobně velikým displejem obvykle svou hmotností atakují 200 g. Galaxy S10 Lite je na tom výrazně lépe, se 186 g patří k nejlehčím 6,7palcovým telefonům.

Vděčí za to především materiálu zad. Grasstic je Samsungem označován jako materiál, který pocitově i vzhledem nahrazuje sklo. Je lehký, jen tak se nepoškrábe a vypadá opravdu hezky. Z našeho pohledu má jen jedinou (nepřekvapivou) nevýhodu. Otisky prstů jsou na ní jako doma. Budete tudíž často leštit nebo lépe – pořídíte si ochranné pouzdro.

14_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Konstrukce: Bez Jacku a s ultra tenkými rámečky

Z hladkých zad vystupuje pouze obdélníkový modul fotoaparátu, ne nepodobný tomu, který Samsung používá i u nejnovější řady Galaxy S20. Pozitivní je, že vystupuje opravdu jen minimálně. Nemusíte se tedy obávat, že by se telefon položený na stole při psaní pohupoval, jako se tomu děje u některých konkurenčních modelů.

Oproti klasickému Samsungu Galaxy S10 zmizely z hran telefonu dva prvky. Tlačítko Bixby, které nás často mátlo na levoboku, nám rozhodně chybět nebude. 3,5mm Jack jsme naopak oplakali. Bohužel i Samsung se totiž rozhodl od sluchátkového konektoru postupně upouštět. V balení naštěstí naleznete alespoň redukci z 3,5mm Jacku na USB-C.

13_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Veškerá tlačítka jsou rozumně umístěna na pravé hraně telefonu. Doslova pod palcem budete mít tlačítko pro zapínání/vypínání přístroje a hned nad ním se nachází kolébka pro ovládání hlasitosti. USC-C konektor je tradičně umístěn vespod, hybridní slot pro SIM a paměťovou kartu najdete nalevo.

Displej Samsungu Galaxy S10 Lite není zakřivený, kolem něj tak můžete vidět tenké rámečky. Slovo tenké zdůrazňujeme. Opravdu jsou jen minimální, což platí i pro horní a spodní stranu. A sympaticky malý je i průstřel s předním fotoaparátem, umístěný nahoře uprostřed. Je opravdu miniaturní, takže si ho při běžném používání prakticky nevšimnete.

Celkově považujeme konstrukci telefonu za velmi povedenou, jen škoda, že Galaxy S10 Lite nedisponuje certifikací zvýšené odolnosti.

25_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Displej: Podívaná na jedničku

Na obrazovku je radost pohledět. 6,7“ Infinity-O Super AMOLED displej s rozlišením 2400 x 1080 je opravdu prvotřídní. Barevné podání je velmi líbivé, pozorovací úhly velké, skvělý je i rozsah jasu, takže s čitelností displeje nebudete mít problém na přímém slunci ani v úplné tmě. Díky velké obrazovce si naplno vychutnáte seriály i filmy, tím spíš, že nechybí ani podpora technologie HDR10+. Displeji Samsungu Galaxy S10 Lite zkrátka nemáme co vytknout, je výborný.

Zabezpečení: Čtečka otisků ukrytá v displeji

S displejem nepřímo souvisí i možnosti zabezpečení. Čtečka otisků prstů je totiž ukrytá rovnou v něm. Nejedná se o ultrazvukovou čtečku, jako je tomu u „mateřského“ telefonu, ale „pouze“ o čtečku optickou. Podstatné ale je, jak funguje v praxi. V tomto případě musíme říct, že na poměry optických čteček slušně. Chvíli nám trvalo, než jsme se naučili přikládat prst optimálním způsobem, když se nám to ale povedlo, obvykle jsme při snaze o odemčení slavili úspěch. Důležitost správného přiložení prstu je nicméně opravdu velká, pokud ho přiložíte nepřesně nebo s nedostatečným tlakem, odemknutí se nedočkáte.

09_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Optický snímač otisků prstů je zabudován v displeji.


Rychlost čtečky je také poměrně slušná, byť bychom si uměli představit i vyšší fofr. Čtečky zabudované v těle telefonu jsou zkrátka pořád o kus rychlejší. Jak jsme ale psali, v běžném režimu je její rychlost dostatečná. Paradoxně největší problém jsme měli se samotným naskenováním prstu, což se nám povedlo snad až na popáté. Přikládáme to však na vrub nešikovnosti recenzenta.

Nechybí samozřejmě ani možnost odemykat telefon vlastním obličejem. Funguje to rychle a celkem spolehlivě. V obtížnějších světelných podmínkách nás občas Samsung Galaxy S10 Lite měl problém rozeznat, ve většině případů ale obstál.

02_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Výkon: Samsung Galaxy S10 Lite nezná kompromisy

7nm osmijádrový procesor Snapdragon 855 v kombinaci s rychlou 8GB operační pamětí a úložným prostorem s kapacitou 128 GB dávají tušit, že výkonu bude mít Samsung Galaxy S10 Lite na rozdávání. Praxe to samozřejmě jen potvrzuje. Ať budete s telefonem dělat cokoliv, ať budete zkoušet jakoukoliv hru na nejvyšší rozlišení, telefon si poradí hravě a bez problémů. Ani v tomto případě se zkrátka nešetřilo a smartphone s označením Lite může směle konkurovat nejlepším. A pokud by pro vás bylo 128GB úložiště málo, není problém ho rozšířit pomocí paměťové karty o další 1 TB. Co chtít víc?

Po hardwarové stránce jinak samozřejmě nechybí nic podstatného. Ať se jedná o NFC pro bezkontaktní platby, GPS a další rozšířené navigační systémy, nejnovější Bluetooth či Wi-Fi, vše je na svém místě.

26_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Výdrž: 4 500 mAh udělá své

Samsung se pomalu ale jistě zbavuje reputace výrobce přístrojů s nižší výdrží a Galaxy S10 Lite tomu řádně napomáhá. V jeho těle je totiž ukryta baterie s kapacitou 4 500 mAh a to už je pořádná dávka šťávy. Není proto divu, že i při častějším používání jsme se bez větších problémů dostali přes 1,5 dne bez nabíjení, reálně by nicméně nemělo být problémem dosahovat alespoň dvoudenní výdrže.

Šetrnější uživatelé pak jistě dostanou z telefonu ještě o kus víc, zvlášť pokud využijí úsporné režimy přístroje. Parádní je také rychlost nabíjení. Telefon podporuje rychlonabíjení a s dodávanou 25W nabíječkou dosáhnete skvělých časů. Na 60 % dobijete přístroj za pouhou půlhodinu, natankování energie do plna pak trvá jen lehce přes hodinu. V rámci odlehčení se bohužel nedostalo na bezdrátové nabíjení a reverzní nabíjení.

27_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Díky velké baterii jsou dva dny bez nabíjení reálnou hodnotou.

Zvuk: Dolby Atmos – záruka kvality

Už jsme si zvykli, že díky použitému hardware a technologii Dolby Atmos patří telefony od Samsungu k nejlépe hrající přístrojům na trhu. Samsung Galaxy S10 Lite rozhodně nevystupuje z řady. Zvláště po připojení kvalitních sluchátek a po aktivaci zmíněného Dolby Atmos si užijete opravdu povedený hudební zážitek, kterému může konkurovat jen málo telefonů. Tím víc znovu zamrzí absence 3,5mm Jacku. Příjemný je i poslech na hlasitý reproduktor. Zvuk je sice jen mono, jeho kvalita je však velmi slušná a také maximální hlasitost by dle našeho názoru měla uspokojit naprostou většinu uživatelů.

Software: One IU 2.0 šlape na výbornou

Prostředí One UI se Samsungu povedlo, není proto divu, že jeho druhá generace nepřináší žádné významnější vizuální změny. Prostředí působí čistým dojmem, hraje barvami, navíc je velmi přehledné. Nechybí mu ani zajímavé vychytávky, ať už se jedná o velké množství barevných motivů, které si můžete jednoduše nainstalovat, nebo o ryze praktické funkcionality, jako je zmíněná skrytá boční lišta, která významně usnadňuje ovládání telefonu jednou rukou.

Samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit ani základ, na kterém celá nadstavba, potažmo celý telefon běží. Překvapení nečekejte, softwarovým základem telefonu je Google Android ve verzi 10.

05_Samsung_Galaxy_S10_Lite

Fotoaparát: Vysoký standard, ale bez teleobjektivu

Fotoaparát Samsungu Galaxy S10 Lite je tvořen třemi snímači. Ten hlavní má rozlišení 48 Mpx a světelnost f/2,0. Sekunduje mu 123° širokoúhlý snímač (f/2,2), třetím do party je pak 5Mpx makro fotoaparát (f/2,4). Je tedy zřejmé, že oproti klasické S10 chybí teleobjektiv.

Hlavní snímač je v základu nastaven tak, že z pořízeného 48Mpx záběru vytváří za pomoci skládání pixelů výsledný 12Mpx snímek. Naštěstí nejste ochuzeni ani o možnost pořizovat snímky v plném 48Mpx rozlišení. Dosáhnete toho tak, že v menu fotoaparátu zvolíte tak trochu tajuplnou položku 3:4H. Počítejte však s tím, že 48Mpx fotografie jsou opravdu objemné.

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto05

Ukázkové snímky – nalevo fotka hlavním snímačem, napravo širokoúhlým

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto01

Ukázkové snímky

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto03

A jak Galaxy S10 Lite fotí? Nadprůměrně, na nejlepší ale přeci jen nemá. Barevné podání je velmi příjemné, snímky jsou hezky prosvětlené, při zvětšení na plnou velikost jsme však místy postrádali větší ostrost. U širokoúhlého snímače nás potěšilo malé zkreslení, efekt rybího oka, kterého jsme se obávali, se nedostavil.

Dobrou práci odvádí rovněž 5Mpx makro snímač, v jeho případě je však žádoucí, aby byl použit v dobrých světelných podmínkách. Ve slabším světle kvalita pořízených maker povážlivě klesá. Slušné jsou i noční snímky. Na ty můžete použít i noční režim, který snímky příjemně prosvětlí, na druhou stranu nám však dělalo potíže udržet snímky z ruky dostatečně ostré. Často jsme proto v noci raději sázeli na klasický automatický režim.

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto02Nalevo snímek v automatickém režimu, u pravé fotky byl použit noční režim

Velmi solidních výsledků dosahuje i 32Mpx přední selfie fotoaparát (f/2,2). I on primárně funguje v režimu skládání pixelů, také zde ale můžete tuto funkci vypnout a pořizovat opravdu detailní selfie v plném rozlišení. Nechybí samozřejmě ani možnost pořizovat videa. Ty můžete natáčet až do rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, případně můžete vsadit na Full HD rozlišení, při němž zle natáčet záznam s frekvencí až 60 snímků za sekundu. 

01_Samsung_Galaxy_S10_Lite-foto06

Snímek v režimu Panorama

Závěr

Samsung Galaxy S10 Lite je zajímavým telefonem. Na jednu stranu se jedná o odlehčenou verzi loňského elitního modelu Samsungu, na druhou stranu nabízí výbavu, s níž se klidně může řadit mezi letošní TOP přístroje, čemuž ostatně odpovídá i cenovka. Oproti špičce přístroji chybí bezdrátové nabíjení, zvýšená odolnost, či teleobjektiv, avšak výkonem, displejem, zvukem, ale třeba i výdrží může směle konkurovat těm nejlepším. Galaxy S10 Lite tak primárně cílí na ty, kteří chtějí špičkový přístroj s velkou obrazovkou, zároveň ale nechtějí připlácet za aktuální TOP modely a jsou ochotni přistoupit na několik menších ústupků.
 

Klady (+): Zápory (-):
+ nekompromisní výkon - chybějící zvýšená odolnost
+ špičkový displej s tenkými rámečky - absence 3,5mm konektoru 
+ velmi dobrá výdrž  
+ rychlost nabíjení  
+ skvělý zvuk s Dolby Atmos  
+ solidní fotoaparát  

 

Tlacitko

 

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek