0 Kč
×

Recenze Samsung Galaxy S20 FE: Na přání fanoušků

18.11.2020
Řada Galaxy S20 přivítala do svých řad poměrně zajímavého člena. Nový Samsung Galaxy S20 FE jde s kůží na trh v podobě netradičních barevných provedení, atraktivní výbavy a neméně atraktivní pořizovací ceny. Má to prostě být takový fanouškův splněný sen. Je-li tomu skutečně tak vám prozradíme v recenzi.

33_Samsung_Galaxy_S20_FE

Technické parametry:
Displej: 6,5palcový Super AMOLED FHD Infinity-O (2400 × 1080) 
Procesor: osmijádrový Exynos 990 (2730 MHz)
Operační paměť: 6 GB
Interní paměť: 128 GB (možnost rozšíření pomocí microSD až na 1 TB)
Fotoaparát: trojnásobný zadní 12 + 12 + 8 Mpx se světelností f/1.8,
přední 32Mpx kamera se světelností f/2.2
Baterie: 4 500 mAh
Další funkce: GRPS, EDGE, 3G, 4G/LTE, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS,
GLONASS, Galileo, Beidou, FM rádio
Operační systém: Android 10.0
Stupeň krytí: IP68
Rozměry a hmotnost: 159,8 × 74,5 × 8,4 mm; 190 g

Obsah balení je skromný

Samsung Galaxy S20 FE se vám do rukou dostane v bílé krabičce, v níž kromě samotného telefonu najdete už pouze kabel typu USB-A/USB-C a napájecí adaptér. Pouzdro a sluchátka bohužel chybí, nicméně se to dá trošku očekávat, vzhledem k tomu, že telefon je oproti klasické Galaxy S20+ k dostání za nižší cenu (ke 13. 11. 2020 stál 16 990 Kč). I když absence sluchátek mě popravdě zamrzela, protože telefon nemá 3,5mm jack, takže pokud doma nemáte po ruce (podobně jako já) bezdrátová sluchátka, nebo sluchátka s USB-C konektorem, máte tak trošku (podobně jako já) smůlu.

27_Samsung_Galaxy_S20_FE

Hraje všemi barvami

Rovnou ze šesti krásných barev si můžete vybírat, když se rozhodnete si nový Samsung Galaxy S20 FE koupit. Připravena je pro vás oranžová, červená, zelená, bílá, růžovo-fialová a tmavě modrá varianta, kterou jsem dostala na testování já. Ve všech případech se jedná o atraktivní matné provedení, což dává tušit, že se do jisté míry vyhnete nevzhledným otiskům prstů.

01_Samsung_Galaxy_S20_FE

Zároveň vám také už určitě došlo, že konstrukce Samsung Galaxy S20 FE není skleněná, nýbrž plastová. Mně osobně to nevadí, jelikož matné provedení mému oku lahodí víc. A také musím říct, že telefon kvůli tomu rozhodně nepůsobí méně prémiově, ba naopak. Abyste měli informace o konstrukci Galaxy S20 FE kompletní, dodávám, že rámečky telefonu jsou kovové, hezky ladící v mém případě s tmavě modrou matnou zadní stranou.

Myslím, že vám podobně jako mně vrtá hlavou, co znamená zkratka „FE“ v názvu telefonu. Je to vlastně jednoduché – FE totiž znamená Fan Edition, tj. hezky česky fanouškovská edice. Samotný Samsung tento model představil s tím, že naslouchal svým fanouškům a vytvořil pro ně telefon na míru jejich požadavkům. Jak moc se trefil už nechám na vašem posouzení.

18_Samsung_Galaxy_S20_FE

Galaxy S20 FE padne do ruky

Ač se na první pohled někomu může zdát, že je Samsung Galaxy S20 FE celkem velký, docela pohodlně se drží v ruce. A tou jednou rukou se i celkem dobře obsluhuje. Můžou za to především správně umístěné ovládací prvky. Na pravé straně najdete on/off tlačítko a tlačítko pro ovládání hlasitosti. Nahoře se možná trochu netradičně nachází slot pro dvě nanoSIM karty, kdo potřebuje, využije ho pro jednu nanoSIM kartu a microSD kartu.

Spodní strana se stala útočištěm pro USB-C a reproduktor. Přední stranu telefonu bezezbytku zabírá displej a na zadní zase najdete kromě loga výrobce v dolní části už jen vystouplý modul trojnásobného fotoaparátu. Ale nemusíte se bát, kupodivu se telefon při položení na stůl nijak zásadně nehoupe.

23_Samsung_Galaxy_S20_FE

Pokud máte rádi přesná čísla, doplňuji, že Galaxy S20 FE se chlubí rozměry 158,9 × 74,5 × 8,4 mm a váží 190 g. Je také vybavený odolností IP68, což ocení zejména dobrodruhové. Můžou ho totiž bez obav vystavit prachu a vodě, do které ho dokonce můžou ponořit, a to do hloubky 1,5 m po dobu až 30 minut.

Displej se povedl

Už jsem se zmínila, že 6,5palcový Super AMOLED displej zabírá celou přední stranu nového Galaxy S20 FE. V horní části ho narušuje pouze malý výřez pro selfie kameru, který mně osobně příliš nevadil. A musím říct, že vlastně celý displej mi vůbec „nevadil“. Jinými slovy mu nemám co vytknout a za všechny aspekty ode mě dostává jedničku podtrženou – za barvy, dobrou čitelnost na slunci z každého úhlu a bezpečně fungující funkci Adaptivního jasu.

05_Samsung_Galaxy_S20_FE

Moje oči zase radostně děkují funkci Filtr modrého světla, kterou mimochodem doporučuju zapnout ihned, jak doma vybalíte Galaxy S20 FE z krabičky. Je to vážně fajn věc. Samozřejmostí je také nastavení Tmavého režimu, nebo Režimu displeje, pomocí kterého si regulujete barevnost. Všímavějším z vás pak určitě neunikly poněkud širší rámečky kolem displeje. Jestli se mezi detailisty řadíte, vězte, že při používání nového Galaxy S20 FE vás rozhodně nebudou omezovat.

Přímo v displeji je také integrovaná čtečka otisků prstů. Na můj vkus je umístěná celkem nízko u spodní hrany displeje, ale chápu, že někomu to takto může vyhovovat. Čtečka bohužel není ultrazvuková, nýbrž „jen“ optická. Co se týče spolehlivosti, tak je to tak půl na půl. V mnoha případech mi telefon odemkla až na druhý, nebo třetí pokus. Mnohem spolehlivěji a vždy na první pokus (i po ránu) fungovalo odemykání telefonu pomocí rozpoznání obličeje. Nakonec jsem mu dala před čtečkou otisků prstů přednost úplně.

11_Samsung_Galaxy_S20_FE

Fotí dobře, fotí rád

Protože se mi nový Samsung Galaxy S20 FE dostal do rukou v době barevného podzimu, těšila jsem se hlavně na to, jak s jeho fotoaparátem všechny ty barvy zachytím. A můžu říct, že jsem s výslednými fotkami byla celkem spokojená.

Samsung_Galaxy_S20_FE-foto1
ukázkové snímky z hlavního snímače


O jejich tvorbu se konkrétně postaral trojnásobný zadní fotoaparát, který tvoří 12Mpx hlavní snímač, 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv a 8Mpx teleobjektiv hned s trojnásobným optickým zoomem. Mimochodem ten je snad nejzajímavějším z celé foto výbavy Galaxy S20 FE. Lze u něj totiž využít ještě speciální 30× Space Zoom, který má fakt „grády“. S nadsázkou řečeno s ním můžete pěkně šmírovat své okolí.

Samsung_Galaxy_S20_FE-foto2
foceno ze stejného místa; fotka vpravo je zachycena za pomoci 30× Space Zoom


Obecně pak hlavní i ultraširokoúhlý snímač dělají pěkné fotky za každého počasí i světla, barvy nejsou vyumělkované, dobře se pracuje i s optimalizátorem scény. Za dobu mého testování spolehlivě rozpoznal každou scénu a všechny fotky v recenzi jsem fotila s jeho pomocí. Ultraširokoúhlý snímač opravdu zachytí vše, co před sebou vidíte. V minulosti jsem se setkávala s tím, že právě tyto ultraširokoúhlé fotky nebyly dostatečně ostré, to však není případ fotek z Galaxy S20 FE. Však posuďte sami.

Samsung_Galaxy_S20_FE-foto3
ukázkové snímky z hlavního snímače

Samsung_Galaxy_S20_FE-foto4
ukázkové snímky z ultraširokoúhlého snímače


K dispozici vám samozřejmě budou i další zajímavé režimy, jako například Panoráma, Jídlo či manuální režim Pro. Nechybí ani stále oblíbenější Živé zaostření, u kterého sami volíte míru rozostření i styl rozostření pozadí. Pokud se vám výsledná fotka nebude zdát dostatečně dobrá, můžete ji ještě přímo v Galerii mírně doupravit.

Samsung_Galaxy_S20_FE-foto5
foceno v režimu Živé zaostření


Jakmile padne noc, doporučuju volit režim s výmluvným názvem Noc. Ne že by Galaxy S20 FE bez něj fotit neuměl, docela umí, nicméně s pomocí nočního režimu jsou fotky pěkně prosvětlené. Jenom počítejte s tím, že při focení „na Noc“ je třeba držet telefon opravdu pevně v rukou, aby výsledná fotka nebyla rozmazaná. Její pořízení a uložení také trvá o něco delší chvíli než při „normálním“ focení.

Samsung_Galaxy_S20_FE-foto6
fotka vlevo je focena ve standardním režimu, vpravo v režimu Noc


Ve výčtu možností, jak zachytit sebe a své okolí, nám zbývá už jen selfie kamera. V tomto případě ji v Samsungu vybavili rozlišením 32 Mpx a já se přiznám, že jsem od ní čekala víc. Hlavně co se týče ostření při focení dvou a více lidí. V takovém případě se mi bohužel podařilo vyfotit víc rozmazaných než ostrých fotek. Je ale možné, že na to jen nemám vhodné fotografické buňky. Když však chcete zachytit pouze sebe, a ještě k tomu využít funkci Živé zaostření, vyfotí vám Galaxy S20 FE parádní selfíčko, které se bude krásně vyjímat na sociálních sítích i v reálném fotoalbu.

Samsung_Galaxy_S20_FE-pano
foceno hlavním snímačem v režimu Full

Výkon Galaxy S20 FE vám bude stačit

Předně je třeba objasnit, že nový Samsung Galaxy S20 FE je na našem trhu k dostání ve dvou variantáchs podporou 5G a bez podpory 5G. Uvnitř modelu podporujícího 5G se skrývá osmijádrový procesor Snapdragon 865 5G. Uvnitř modelu bez podpory 5G, který jsem měla na testování já, je ukryt osmijádrový procesor Exynos 990. Všechny standardní požadavky plnil bez jediného zadrhnutí, aplikace otvíral ihned, nedocházelo k jejich zamrzání a zvládl i mnohdy náročný multitasking, nebo filmový a natáčecí maraton videí v té nejvyšší kvalitě.

Zejména při posledních dvou jmenovaných aktivitách jsem ale objevila menší nedostatek v podobě zahřívání Galaxy S20 FE. Zvlášť když jsem zapnula fotoaparát a delší dobu fotila, tak se telefon docela značně přehříval. Vyřešila jsem to ale jednoduše tím, že jsem si od focení dala pauzu a Galaxy S20 FE nechala chvilku vydechnout.

V případě mého modelu bez podpory 5G pak procesor Exynos 990 doplňuje 6GB operační paměť a 128GB interní úložiště, které lze v případě zájmu rozšířit pomocí paměťové karty microSD až na 1 TB.

24_Samsung_Galaxy_S20_FE

Vydrží fakt dlouho

Jednou z věcí, která mě na novém Samsungu Galaxy S20 FE opravdu potěšila, je kapacita jeho baterie dosahující 4 500 mAh. Už jen spatření tohoto čísla dává znalým tušit, že výdrž bude dobrá, což potvrzují mé zkušenosti z praxe. Při velkém zatížení zahrnující celodenní focení a večerní sledování filmů vydržel telefon zhruba jeden a půl dne. Když jsem ho používala řekněme normálně – volala, psala, občas něco vyfotila a občas byla na datech, vydržel se mnou dokonce dva a půl dne.

Až vám baterka přeci jenom dojde, máte hned několik možností, jak ji znovu dobít. Samsung Galaxy S20 FE totiž podporuje 15W bezdrátové nabíjení a 4,5W reverzní bezdrátové nabíjení. Řadíte-li se mezi zastánce tradičního drátového nabíjení, můžete využít dobíjecí adaptér o výkonu až 25 W. Nicméně pozor, v balení na vás čeká „pouze“ 15W adaptér. I ten však Galaxy S20 FE dobije vcelku rychle, úplně vybitý telefon se do 100 % zvládl dobít za zhruba hodinu a půl.

28_Samsung_Galaxy_S20_FE

Závěr

Každý z nás fandí ve světě smartphonů něčemu jinému. Pokud jste zrovna vy fanoušky dobrého displeje, solidního výkonu, vcelku podařených fotek, matného zpracování v mnoha barevných odstínech a především, pokud jste fanoušky samotné značky Samsung, mohla by koupě smartphonu Samsung Galaxy S20 FE být vaším splněným fanouškovským snem.
 

Klady (+): Zápory (-):
výběr z mnoha hezkých barevných variant občasné přehřívání (zvlášť při natáčení a sledování filmů)
matný design - ne vždy spolehlivá čtečka otisků prstů 
výdrž baterie  
bezchybný displej   
krytí IP68  

Tlacitko

Další aktuality

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

/VIDEO/ Uvažujete o koupi nové myčky nádobí, která si hravě poradí s nádobím různých tvarů a velikostí? Hledáte spolehlivý spotřebič, který vás zbaví starostí hlavně při každodenním vkládání a vyndává...... Celý článek
Co znamenají symboly na troubě?

Co znamenají symboly na troubě?

Abyste mohli správně a efektivně využívat všechny programy a funkce své trouby, musíte znát význam piktogramů na displeji nebo otočném voliči svého spotřebiče. Symboly na troubě informují o různých re...... Celý článek
Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Britskou značku Marshall netřeba dlouze představovat, zvlášť ne hudebním fajnšmekrům. Každému se po jejím vyslovení určitě vybaví něco jiného, pro nás je Marshall hlavně synonymem pro kvalitní sluchát...... Celý článek
Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Roadtrip je skvělou příležitostí, jak poznávat krásy a taje okolního světa po vlastní ose. Ať už ale razíte do hlubin panenské přírody nebo vás láká ruch velkoměst, dříve či později narazíte na osudov...... Celý článek
Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Plánujete si pořídit novou lednici, ale nejste si jistí, zda správně rozumíte technologiím a funkcím, které tyto spotřebiče nabízí? V následujícím článku objasníme princip fungování přihrádek na ovoce...... Celý článek