0 Kč
×

Recenze Samsung Galaxy S21+ a S21 5G: Skvostné telefony s top výbavou

23.03.2021

Jak obstály Samsung Galaxy S21+ a S21 5G v našem testu? Podívejte se s námi detailně na jejich hardwarovou výbavu, funkce, zpracování i design. Můžeme prozradit, že jejich recenzování byla vyloženě radost.

Samsung Galaxy S21

Letos Samsung představil své top modely Galaxy S dříve než obvykle. Nejvyšší Galaxy S21 Ultra 5G jsme pro vás recenzovali nedávno, dnes se podíváme na dva menší modely – Galaxy S21+ 5G a Galaxy S21 5G.

Jde o telefony pro ty nejnáročnější uživatele, kteří vyžadují špičkovou výbavu, výkon i výdrž. Sbírají kladná hodnocení u uživatelů i novinářů a my klidně také rovnou prozradíme, že za nás je chvála oprávněná a přidáváme se k ní. To ale neznamená, že by nemělo smysl číst dál… Pojďte se s námi na obě novinky podívat důkladně.

Obsah článku:

Podívejte se i na videorecenzi Samsung Galaxy S21+ a S21 5G.

Dva prakticky shodné modely

Na úplný úvod si uveďme rozdíly mezi dvěma dnes testovanými modely. Jsou de facto shodné, liší se jen úhlopříčkou (6,7" u modelu Galaxy S21+ vs. 6,2" u modelu S21), a logicky tedy také kapacitou baterie, již se do těla telefonu podařilo vměstnat (4 800 mAh vs. 4 000 mAh).

Zbytek hardwarové výbavy – procesor, fotoaparáty, software, parametry displeje atd. atd. – je shodný. Platí to i pro operační paměť (8 GB RAM u obou modelů) a nabízenou kapacitu interní paměti (128 nebo 256 GB u obou modelů).

Jediný další rozdíl je v materiálu zadní strany telefonu – odolné sklo Gorilla Glass Victus u Galaxy S21+, zesílený polykarbonát Glasstic u Galaxy S21 – a také v dostupných barevných variantách.

Model Galaxy S21 se prodává ve fialové barvě Phantom Violet (tu jsme recenzovali), tmavě šedé Phantom Gray, bílé Phantom White a růžové Phantom Pink. (Odkazy výše vedou vždy na 256GB variantu, ale prodáváme i 128GB modely.)

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Model Galaxy S21+ si můžete pořídit ve stejné fialové Phantom Violet, černé Phantom Black a stříbrné Phantom Silver.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Prvotřídní zpracování a ergonomie

Pochvala či kritika vzhledu je nutně do určité míry subjektivní. Některé věci ale můžeme posoudit zcela objektivně a těmi začneme.

Z hlediska mechanického zpracování jsou telefony dokonalé, jak ostatně u top modelů značky máme právo očekávat. Nemluvím přitom samozřejmě o tom, že „nic nevrže“, ale o opravdu mistrném zpracování.

Smartphone krásně padne do ruky a nabízí jistý úchop, ale díky zaobleným rohům se zároveň drží velmi pohodlně. Tlačítka jsou u obou modelů na pravé hraně – nahoře kolébka hlasitosti, pod ní zamykací tlačítko. Slot na SIM kartu a moderní konektor USB-C najdete vespod.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Ultrasonická čtečka otisků prstů je stále skrytá v displeji a je špičková. Při přímém srovnání s mým vlastním Galaxy Note10+ (z roku 2019) je vidět, jak se Samsung posunul. Ne že by u starších modelů byla čtečka nějak velmi špatná, ale u Galaxy S21+ / Galaxy S21 je mimořádně rychlá a dokonale spolehlivá – odemykání bylo bleskové. Displej je krytý sklem Gorilla Glass Victus, které je opravdu nesmírně odolné.

Na závěr ještě chválím odolnost proti vodě podle standardu IP68. Nejde sice o unikátní funkci, ale ani o „samozřejmost“ a je dobře, že Samsung tuto vlastnost neopomněl.

Snímač otisků prstů je úžasně spolehlivý a rychlý.

Odvážný design

A co vzhled jako takový? Vepředu vás již tradičně potěší téměř bezrámečkový displej, a to plochý (ne zakřivený po stranách jako u modelu Ultra). Přední fotoaparát se skrývá v dost nenápadném „průstřelu“ v horní části obrazovky, což je asi to nejlepší, co můžeme chtít, než se v budoucnu „skryté“ fotoaparáty nenaučí fotit „skrz displej“.

Jak jsme už říkali, telefon se výborně drží a v žádném případě neplýtvá místem. Displej tvoří cca 88 % přední plochy, takže sice držíte v ruce téměř sedmipalcovou úhlopříčku, ale díky protáhlému poměru stran (20 : 9) a téměř neexitujícím rámečkům je mobil vlastně velice kompaktní.

Hlavní designový prvek je ale zadní strana, konkrétně fotoaparáty. Že vyčnívají, protože optika a hardware se někam musí vejít, to je už dnes standard. Samsung ale zvolil hodně netradiční vzhled, kdy místo běžných „varných plotýnek“ nebo „ostrůvků“ propojil plochu fotoaparátů s kovovým bokem telefonu. A to navíc u některých provedení v kontrastní barvě.

Fialové telefony mají boky a podklad fotoaparátů zlatý, stejně jako růžový Galaxy S21. Bílá a stříbrná varianta je zkombinovaná s jasnější stříbrnou, takže i tam je design kontrastní; jen šedé/černé modely jsou barevně sladěné.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Tím končíme s objektivními fakty a jdeme hodnotit. Pokud vás design nezaujal nebo vám přijde vyloženě nepovedený, vymlouvat vám to rozhodně nebudu, ale osobně jsem z telefonů nadšený. Na první pohled zaujmou – a to podle mě v dobrém slova smyslu. Působí luxusně – ale podle mě nikoliv kýčovitě. Snaha designově upozornit na fotoaparáty, místo aby je výrobce více či méně úspěšně skrýval, se mi líbí i „marketingově“. Navíc jde konečně o originální, neotřelý design.

Samsung Galaxy S21+ 5G
6,7" úhlopříčka • displej Dynamic AMOLED
• 2400 × 1080 Full HD+ (394 PPI) • procesor
Exynos 2100 (8jádrový) • paměť RAM 8 GB
• interní paměť 128/256 GB • trojitý zadní
fotoaparát 12 (f/1,8) Mpx + 12 (f/2,2) Mpx
+ 64 (f/2,0) Mpx • přední fotoaparát 10 Mpx
• Bluetooth • NFC • LTE • GPS • Wi-Fi
• USB-C • OTG • kapacita baterie 4 800 mAh
• bezdrátové nabíjení (15 W) • rychlonabíjení
(25 W)


Dokonce bych i jako konzervativní uživatel, který by normálně sáhnul po černém telefonu, s chutí vybral originální fialovo-zlatý nebo jinak výrazný. Můžete se mému nadšení zasmát, ale je upřímné…

Vraťme se nicméně zpátky na zem a u zadní strany se ještě podívejme na rozdíl mezi oběma telefony, který jsme zmiňovali výše. Záda Galaxy S21+ jsou stejně jako displej pod ochranou Gorilla Glass Victus, nejsou ale na omak stejně „skleněná“ jako displej. Připomínají spíše – odpusťte prosím tak matoucí popis – něco mezi sklem, plastem a kovem, přičemž nejblíže mají pocitově k matnému, ale hodně vyhlazenému plastu.

Galaxy S21 je chráněný materiálem s obchodním názvem Glasstic – zesíleným polykarbonátem.

I když jsou materiály různé, jsou zadní strany pocitově velmi podobné. Rozdíl je v tom, že po Galaxy S21 („plastovém“) trochu hůře klouže prst – což může být vlastně výhoda v podobě ještě jistějšího úchopu. Galaxy S21+ („skleněný“) ale působí luxusněji; když už ne na pohled, tak rozhodně na dotek. A samozřejmě ani on neklouže.

Můžete se podívat i na unboxing Galaxy S21+ 5G.

Displej na nejvyšší úrovni

Displeje jsou úžasné – a to sice zní jako subjektivní chvála, ale je to fakt. Různé varianty a generace AMOLED displejů od Samsungu jsou legendární, vyhrávají nezávislá ocenění, a Samsung je dokonce dodává i mnoha svým konkurentům.

Jemné rozlišení upřímně zas až tak nepoznáte, i když potěší. Jsou ale funkce, kterými vás 6,7", respektive 6,2" Dynamic AMOLED 2X obrazovka opravdu ohromí.

Zaprvé jde o obnovovací frekvenci až 120 Hz. Zcela upřímně – myslel jsem, že by mohlo jít o „marketing“, tedy hru na co největší číslo s minimálním reálným dopadem. Spletl jsem se. Jak říkám, jsem zvyklý na Note10+, vynikající smartphone starý ani ne dva roky, ale plynulost 120Hz displeje je oproti němu ohromující. Poznáte ji při posouvání položek v menu, feedů na sociálních sítích i výsledků hledání od Googlu – a to opravdu, viditelně. „Obyčejné“ telefony jsou pro mě odteď trhané.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Zadruhé jde o tradičně vynikající vlastnosti AMOLED (skvělé barvy, skvělý kontrast), jež Samsung posouvá k dokonalosti. Maximální jas vzrostl na úctyhodných 1 300 nitů, což oceníte nejen při sledování obsahu v HDR, ale také např. při používání telefonu za slunečného dne. A ochrana očí před škodlivým modrým světlem (mj. narušuje spánek) je na ještě větší úrovni, takže obrazovku telefonu si můžete užívat naplno bez obav z probdělých nocí.

Výhodou AMOLED displejů je také jejich úspornost (zjednodušeně: černá plocha nesvítí a nespotřebovává energii), takže Samsung už roky nabízí tzv. Always-On displej – na zamknuté obrazovce může stále zobrazovat např. hodiny a k nim několik dalších informací, přičemž dopad na výdrž je minimální-

Možností nastavení zobrazení přitom máte k dispozici nepřeberné množství, od celkového vyznění barev po režim Čas spánku, kdy telefon v nastavenou hodinu zbarví displej do odstínů šedi, aby vás večer nelákal k prohlížení Instagramu a šli jste včas spát. 

U Samsungu máte k dispozici obrovské množství volitelných nastavení. Méně zkušeným nebo méně náročným uživatelům je ale nikdo nevnucuje, telefon funguje po vybalení tak, jak má.

Úžasné fotoaparáty

Tvrdím sice, že nejzásadnější částí hardwaru je displej, protože na ten se díváte, kdykoli máte telefon v ruce, ať už na něm děláte cokoli. Fotoaparáty jsou ale v dnešní době hned na druhém místě a Samsung si dal záležet.

Základem je špičkový 12Mpx hlavní fotoaparát, který pořizuje nádherné snímky nejen ve dne, ale také ve zhoršených světelných podmínkách. Dále telefon nabízí 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, jehož úhel záběru je podobný tomu, jaký má lidské oko – přeloženo do češtiny to znamená, že zachytíte přibližně stejný obraz, jaký vidíte, takže tento fotoaparát oceníte při snímání panoramat, velkých architektonických monumentů nebo početných skupin osob. Zatřetí máte k dispozici 64Mpx teleobjektiv. Ten se kromě zoomu hodí také na pořizování velmi jemných, 64Mpx snímků.

A byla by chyba nezmínit vynikající 10Mpx přední fotoaparát. Pokud si potrpíte na selfíčka, můžete mít jistotu, že budou velice detailní (nebo se naopak můžete zkrášlit pomocí oblíbených „beauty filtrů“).
 

Ukázkové snímky

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Barevná hračka s divokými vzory na barevné podložce s texturou? Pro Galaxy S21+ 5G žádný problém.

 

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Hodně slunečné počasí, kontrastní chodník, stíny a ostření „na nekonečno“. Vše je nádherně ostré a realisticky barevné.
 

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Problém ale hlavní fotoaparát nemá ani s deštivým počasím a ošklivým zimním šedým nebem.
 

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Jak detailní je fotka pořízená 64Mpx fotoaparátem? Podívejte se, jaký kousek jsme vyřízli 1 : 1.
 

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Portrétní režim jsem vyzkoušel na plyšové Minnie, abyste netrpěli pohledem na moji tvář.
 

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Mezi populární režimy fotoaparátu patří například Jídlo, které trochu přehnaně zvýrazní odstíny vašich kulinářských výtvorů.
 

Fotoaparát s chytrými funkcemi

Několik funkcí fotoaparátu si zaslouží detailnější přiblížení. Noční režim je zase o něco lepší. Pořád vyžaduje pevnou ruku (nebo ideálně stativ), protože snímání trvá delší dobu. Výsledek ale stojí za to – telefon pořizuje opravdu krásně prosvětlené snímky, i když fotíte například ve zšeřelé místnosti. (Pochopitelně v takovém případě nezachytí ostře pohyb, ale to po něm objektivně nemůžeme chtít.)

Samsung hodně propaguje přiblížení, konkrétně 30násobné digitální zvětšení Space Zoom. Upřímně jsem pro něj během recenzování nenašel využití (přece jen kvalita snímků výrazně klesá s každým „neoptickým“ kouskem přiblížení), ale musím pochválit chytrou stabilizaci Zoom Lock – použitelné tedy přiblížení je.

Co ale chválím s velkým nadšením, jsou funkce videa. Telefony natáčejí až v neuvěřitelném 8K (při 24 snímcích za sekundu) – z takto jemných záběrů dokonce můžete ukládat momentky ve vysokém rozlišení (8K odpovídá 33 Mpx). Ještě užitečnější je ale podle mě velmi plynulé 4K video při 60 snímcích za sekundu. A díky funkci Superstabilizace, která zjemní i velmi silné otřesy, poslouží telefon také jako akční kamera (tentokrát už „jen“ ve Full HD).

Fotoaparáty využívají umělou inteligenci, aby vám poradily s kompozicí, rozpoznaly fotografovaný objekt a přizpůsobily mu parametry focení (poznají například zvíře, miminko, přírodu…), a také aby vám případně doporučily vhodný režim. Těch máte k dispozici opravdu hodně, od portrétů (a portrétních videí) přes zmíněný Noční režim či režim Jídlo.

Sourozencům Galaxy S21/S21+ tedy rozhodně přísluší označení „špičkové fotomobily“.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Skvělá hardwarová výbava

Nemusíme důkladně rozebírat technické parametry osmijádrového 5nm procesoru Samsung Exynos 2100 – podstatné je, že je výkonný, a přesto úsporný. Navíc je připravený na 5G, tedy sítě nové generace, takže jakmile je operátoři plnohodnotně spustí, budete moci surfovat, streamovat, stahovat i uploadovat maximální rychlostí.

8 GB RAM je dostačujících. Více nabízí například verze Ultra a určitě by to nebylo na škodu, ale osm opravdu bohatě stačí a telefon je dokonale svižný. Dostačující je také interní úložiště s kapacitou 128 nebo 256 GB. Slot na paměťovou kartu sice telefon nenabízí, ale při daných kapacitách to ani není nutné.

Potěší ještě přítomnost nové Wi-Fi 6. Telefon samozřejmě funguje i ve „starých“ sítích, ale je rozhodně příjemné, že si poradí i s nejnovějšími standardy.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G
Všimněte si na displeji žluté ikony – umělá inteligence fotoaparátu rozpozná, že fotí kocoura, a přizpůsobí tomu nastavení.
 

Baterie mají již zmíněnou kapacitu 4 800, resp. 4 000 mAh. Samsung slibuje celodenní výdrž a můžeme potvrdit, že s procenty opravdu hospodaří výborně – neměl jsem problém ani při náročném užívání (často a dlouze rozsvícený displej, stahování větších objemů dat, občasné hraní her…).

Samsung Galaxy S21 5G
6,2" úhlopříčka • displej Dynamic AMOLED
• 2400 × 1080 Full HD+ (421 PPI) • procesor
Exynos 2100 (8jádrový) • paměť RAM 8 GB
• interní paměť 128/256 GB • trojitý zadní
fotoaparát 12 (f/1,8) Mpx + 12 (f/2,2) Mpx
+ 64 (f/2,0) Mpx • přední fotoaparát 10 Mpx
• Bluetooth • NFC • LTE • GPS • Wi-Fi
• USB-C • OTG • kapacita baterie 4 000 mAh
• bezdrátové nabíjení (15 W) • rychlonabíjení
(25 W)

Kritiku si ale zaslouží fakt, že k „drahému“ luxusnímu telefonu nedostanete nabíjecí adaptér, pouze kabel.

Samsung se může vymlouvat na ekologii nebo na logistiku (bez nabíječky máte menší balení), ale zaprvé se v dnešní době hodí mít více nabíječek (např. v ložnici, v obývacím pokoji, v práci…), takže i když už jednu máte, není to důvod nechtít další, zadruhé se ke smartphonu podobné úrovně hodí kvalitní rychlonabíječka, která nestojí málo a v balení by u top modelu potěšila.

I když ale tento krok můžeme kritizovat a musíte počítat s tím, že nabíječku si budete muset dokoupit, nemění to nic na tom, že telefony jako takové jsou naprosto špičkové a zaslouží si pochvalu.

Podívejte se také na unboxing Galaxy S21 5G.

Skvěle vyladěný software

Samsung má dlouhodobě výborně vyladěný software, který navíc pravidelně aktualizuje (u nových modelů nám přišla aktuální březnová bezpečnostní aktualizace hned v prvních dnech měsíce, což je působivé).

Nadstavba One UI je nejen hezká, ale také plná chytrých vychytávek. Ostatně se často funkce od Samsungu po letech dostávají do čistého Androidu. A naopak One UI často v aktualizacích přidává funkce, na které jste dříve potřebovali aplikaci (např. možnost zobrazit chatovací okna jako plovoucí bubliny „nad“ jinými aplikacemi).

Zmínku si zaslouží Tmavý režim (přepne systém a vybrané aplikace do tmavého motivu, který šetří vaše oči, a díky AMOLED displejům i baterii). Velmi povedené jsou systémové aplikace, například Fotoaparát, a užitečné jsou i doplňkové aplikace Samsungu, jako je monitoring zdraví/aktivit Samsung Health nebo komunitní/diagnostická aplikace Samsung Members.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Protože jsou displeje velké a přehledné (a vysoké), může se vám hodit funkce rozdělení obrazovky na dvě části (ne nutně poloviny, velikost si upravujete sami). Intuitivně bych to možná odmávnul jako „zbytečnou funkci“, ale popravdě jsem ji začal používat – konkrétně v jednom nejmenovaném hypermarketu nakupuji rovnou do tašky, zboží skenuji telefonem a následně platím u samoobslužné pokladny. To je jedna polovina displeje. Na druhé mám zobrazený nákupní seznam, kde si odškrtávám, co jsem už úspěšně našel. Také jsem už při vybírání dárků s kamarádem měl na jedné části obrazovky chat a na druhé prohlížeč s e-shopem. Na PC je to samozřejmě komfortnější, ale na mobilu plně použitelné.

Z funkcí, jež (oprávněně) propaguje sám Samsung, pak zmiňme Link to Windows. Přes účet Microsoft můžete při připojení do stejné sítě „spárovat“ mobil s počítačem. Přímo ve Windows přijímáte zprávy, zobrazujete notifikace (u počítačů s Bluetooth můžete i volat), prohlížíte fotografie, snadno přenášíte soubory sem tam, a dokonce i můžete spouštět spoustu aplikací.

Software je tedy skvělý. Pokud si telefon chcete detailně nastavovat a hrát si s ním, můžete. Pokud vás to nezajímá, chcete prostě funkční, pěkný, přehledný systém, máte ho k dispozici hned po vybalení z krabičky.

Samsung Galaxy S21+ | S21 5G

Závěr

Týdny strávené s Galaxy S21 | S21+ 5G byly radost i pro „rozmazleného“ uživatele, který je na kvalitní smartphony zvyklý. Jsou úžasně plynulé (a to jak jejich chod, tak zobrazení na 120 Hz displeji), nabízejí ohromující fotografickou výbavu, skvěle vyladěný software s chytrými vychytávkami, důstojnou výdrž, špičkové zpracování a neotřelý, za mě velmi povedený design. Patří aktuálně mezi nejlepší telefony na trhu a můžeme je s čistým svědomím doporučit.

 

Klady (+): Zápory (-):
+ Úžasný displeje - V balení chybí nabíječka
+ Všestranné, mimořádně kvalitní fotoaaparáty - Nepodporuje microSD karty
+ Kvalitní zpracování a špičková ergonomie - Pouze 25W rychlonabíjení                                  
+ Krásný, originální design
+ Vynikající hardware a odladěný software


Chci Samsung Galaxy S21

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek