Samsungy patří odjakživa ke špičkovým smartphonům, které mají bezpochyby co nabídnout běžným i náročným uživatelům. Mně tentokrát byly ke dvoutýdennímu testování zapůjčené hned dva modely – Galaxy S22 a Galaxy S22 Ultra. Zvlášť o verzi Ultra jsem předtím zaslechla od fanoušků spoustu chvály. Vyzdvihovali především vynikající výkon, vysoký jas a zabudovaný S Pen. Proto jsem se netrpělivě vrhla na testování, jež přineslo mnohá překvapení. O tom, jak si telefony vedly, si přečtěte dál v recenzi.
Podívejte se na naši videorecenzi Samsung Galaxy S22 5G a S22 Ultra 5G.
Samsung Galaxy S22 i S22 Ultra jsem si přinesla v „S"tylově vypadajících navzájem velmi podobných černých krabičkách. V jejich nitru si pohodlně hověla samotná zařízení. Dále jsem uvnitř objevila otvírák SIM slotu a kabel USB-C/USB-C. Chybět samozřejmě nesměla sada příruček.
Bohužel ale výrobce nepřihodil adaptér, a kdyby mi nebyl zapůjčen, představovala by situace menší komplikaci a vyžadovala další investici. Nicméně je nutno podotknout, že v dnešní době značná většina uživatelů již takový adaptér často vlastní. Mnoho výrobců se z tohoto důvodu tedy v poslední době kloní k nepřidávání adaptéru záměrně. Tento krok také úzce souvisí s otázkou udržitelnosti a péče o životní prostředí.
Galaxy S22 Ultra disponuje rozměry 163,3 × 77,9 × 8,9 mm a jeho hmotnost se vyšplhala na dnes už standardních 228 g. Jedná se sice o větší zařízení, ovšem pozitivně se to odráží třeba na displeji, k tomu se dostaneme už za chvíli... Moc se mi líbí i netradiční fialová varianta. Ale pro konzervativce telefon existuje pochopitelně i v černé, bílé a tmavě zelené barvě – máte tedy z čeho vybírat. Elegantní fialová barva spolu s matným vzhledem dodávají telefonu parádní šmrnc, a navíc vás nepotrápí ani otisky prstů.
Dominantou zad je výrazný fotomodul, který má vedle klasického semaforu ještě 2 čočky navíc. Množství objektivů se podle mě trochu negativně podepsalo na vzhledu, ale vše je otázkou vkusu. Na pravém boku se nachází tlačítko pro zapínání/vypínání a pro ovládání hlasitosti. Na spodní straně se klasicky objevuje vstup USB/C, slot pro SIM kartu a dvojice reproduktorů. Ty po uších pohladí i mimořádně zhýčkané uživatele. Zvuk je totiž mrazivě kvalitní a dost hlasitý.
Další atrakcí je rozhodně citlivý S Pen – ten je nápaditě zabudovaný přímo v mobilu a lze jej snadno vysunout tlačítkem. Pomocí něj si uděláte svižné poznámky, pohodlně s ním můžete psát na klávesnici nebo (stejně jako já) si jen tak pro radost kreslit po displeji během vyučování. Jedná se o jedno z největších lákadel Galaxy S22 Ultra a já můžu S Pen vřele doporučit – po této vychytávce se mi bude opravdu stýskat.
Výrobce navíc prozřetelně počítal s tím, že chcete co nejdéle zachovat svůj telefon bez jediného škrábnutí, otisků prstů či jej ochránit před fyzickým poškozením, a tak zvolil na přední i zadní stranu Gorilla Glass Victus+. Zařízení je pak rovněž chráněné proti prachu a ponoření do vody díky standardu IP68 (test s vodou ale pro jistotu vynechávám).
Kdybych srovnala telefon Galaxy S22 s verzí Ultra, největší odlišností by byl rozměr. Ten se v případě Ultra „smrskl“ na příjemných 146,0 × 70,6 × 7,6 mm a hmotnost klesla na 167 g, čímž se telefon stal kompaktnější a jeho používání komfortnější. Galaxy S22 se oproti Ultra verzi pěkně zakulatil a vypadá moc sympaticky. Fotomodul ve tvaru klasického semaforu je mi osobně bližší, takže i za toto bych telefonu připsala body navíc. Zespodu u verze S22 nenajdete zabudované S Pen, ale společné s Galaxy S22 Ultra mají šikovné reproduktory, USB/C konektor a slot na SIM.
Oba testované mobily byly obdařené zatím téměř bezkonkurenčním 4nm procesorem Exynos 2200. Výrobce slibuje naprosto plynulý chod telefonu, ultra výkonnost a zároveň vysokou úspornost. Má odpověď? Ano, ano, ano! Během testování jsem nezažila jediný moment, kdy by se dalo výkonu cokoli vytknout. Každodenní práce s telefony byla vskutku potěšením a ke své radosti jsem se ani jednou nesetkala s nečekaným zaseknutím.
Spolu s 8 GB RAM si telefony excelentně poradily se surfováním na internetu, YouTube videi o nejvyšším možném rozlišení a také (kvůli objektivnosti testování pochopitelně) s nějakou tou hrou online, i když byly všechny záložky otevřené na pozadí. Vnitřní paměť startuje na 128 GB. I tato hodnota je poměrně štědrá, ale samozřejmě máte možnost sáhnout po vyšší variantě. U modelu S22 si můžete zvolit mezi 128 GB nebo 256 GB. U verze Ultra se výběr rozšiřuje ještě o 512GB variantu. Paměťovou kartu vložit nelze, takže je lepší si tento parametr před koupí pořádně promyslet.
U Galaxy S22 Ultra ve verzi 256/512 GB na vás čeká dokonce 12GB RAM.
Samsung Galaxy S22 Ultra mě svým atraktivním vzhledem uchvátil. AMOLED displej s úhlopříčkou 6,8" a rozlišením 3080 x 1440 px zajistil příjemnou podívanou, a to na jakémkoliv světle. Na přímém slunci se jas vyšplhal automaticky na nadstandardních 1750 nitů (krátkodobě, aby se nevypálil displej). Rovněž ale „zazářil“ i v tmavších podmínkách. V noci po probuzení mě nijak neoslňoval, což srdečně oceňuji.
Potěšila mě i obnovovací frekvence 120 Hz. Nahoře na displeji se nachází selfie kamerka ve tvaru průstřelu. Možná se Samsung mohl pokusit ji „skrýt“ pod vrstvu pixelů, jak tomu bylo u Samsung Galaxy Z Fold 3, ale ani tak tento detail atraktivní ultra dvaadvacítce na kvalitě nic neubírá.
Zvláště jsem si užívala přírodovědné dokumenty, jejichž atmosféru dokonale umocňovaly překrásné barvy.
Nejinak tomu je u modelu Galaxy S22, v tomto případě uvádí výrobce úhlopříčku „pouhých“ 6,1" a nabízí rozlišení 2340 x 1080 px. Doporučila bych toto zařízení uživatelům, kteří nevyžadují tak velkou plochu displeje, ale přejí si zachovat stejně úžasnou podívanou. U obou telefonů tu navíc máte možnost nastavit mimořádný jas. Ten sice rychleji vybíjí baterii, ale někdy by se vám mohla tato funkce hodit. Pochvalu si oba přístroje vysloužily i za precizně fungující ultrazvukovou čtečku otisků prstů zabudovanou přímo v displeji.
Slovíčko Ultra v názvu není jenom tak. Na telefonu najdeme hned několik skvělých objektivů i laserové ostření. Sestava začíná 108Mpx hlavním snímačem s technologií 9 in 1. Pokračuje přes 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv, trojnásobný i desetinásobný objektiv a sestavu zakončuje 40Mpx selfie kamerka.
U všech senzorů Galaxy Ultra přivítáte s otevřenou náručí automatické ostření, které vyšperkuje vaše fotky. Snímky vždy vyšly krásně ostré a barvy dokonale živé – dokonce sytější než v reálu. Na excelentních fotografiích nechybí dostatečné detaily a ostrost po celé ploše.
Dobře si vede i video. Samsung hlavnímu snímači dopřál 8K rozlišení s 24 FPS, u selfie kamerky zvolil rozlišení 4K se 60 FPS.
Fotovýbava Samsung Galaxy S22 sestává z 50Mpx hlavního snímače s Dual Pixel autofocusem, 12Mpx ultraširokoúhlého objektivu a 10Mpx trojnásobného teleobjektivu (rovněž s optickou stabilizací). Zepředu se na vás usmívá selfie kamerka s rozlišením 10 Mpx. Fotky na tomto mobilu jsou pastvou pro oči a nemůžu jim vytknout vůbec nic. Oblíbila jsem si zejména makro snímky.
Galaxy S22 Ultra disponuje kapacitou akumulátoru velkorysých 5 000 mAh. Já jakožto mladý, téměř neustále online fungující člověk jsem mobil nijak nešetřila. Výjimkou tedy nebyl ani několikahodinový pobyt na sociálních sítích všeho druhu, sledování výukových i jiných videí na YouTube, vyhledávání informací, vyřizování e-mailů… Zkrátka pro telefon s dost vysokým výkonem poměrně energeticky náročné úkoly.
Sebejistotu přístroje ale nic nerozhodilo, a při standardní až nadstandardní zátěži vydržel celý den na jedno nabití. Na večerní akci jsem ho vždy trochu dobila, nicméně když jsem zůstávala doma, zařízení vydrželo i bez nabití.
Pusťte si i náš unboxing Galaxy S22 Ultra.
Samsung Galaxy S22 Ultra jsem nabíjela 45W (tedy maximálním možným) adaptérem a rychlost nabíjení byla skvělá. Asi do hodiny a pár minut bylo zařízení z nuly na stovce. Pokud máte ve spěchu jen pár minut, bude se vám takové rychlonabíjení určitě hodit. Kromě klasiky ale můžete vsadit i na 15W bezdrátové nabíjení nebo využít možnosti 4,5W Wireless PowerShare. Jedná se o funkci, kdy je telefon schopný nabíjet se z dalšího telefonu s podporou přenosu energie Qi, nebo naopak sám bezdrátově nabíjet další zařízení (telefon, sluchátka, hodinky).
Model Galaxy S22 překvapil, protože oproti předchozímu S21 (4 500 mAh) nabídl kapacitu baterie „jen“ 3 700 mAh. Na celodenní práci s telefonem to víceméně stačilo, avšak pár mAh navíc by se možná hodilo. Nabíjet zařízení můžete prostřednictvím 25W adaptéru, 15W bezdrátového nabíjení, ale také 4,5W Wireless PowerShare.
Modely Samsung Galaxy S22 a S22 Ultra rozhodně náleží k vlajkovým lodím současných smartphonů. Oba vás potěší precizními výkony díky procesoru Exynos 2 200, nadchnou vaše oči svými AMOLED displeji a také půvabnými fotografiemi vzniklými díky fantastické fotovýbavě. Verze Ultra se navíc pyšní šikovným zabudovaným S Pen, kvůli kterému budou mnozí z vás o tomto smartphonu určitě uvažovat (já tedy každopádně!).
Drobnou výtku bych měla k absenci adaptérů v balení, což by mohlo znamenat další investici k už tak vyšším pořizovacím cenám telefonů. Telefony se staly mými věrnými „parťáky“ na celé 2 týdny a vždycky mě podržely při jakékoliv online aktivitě. Pokud se pro Samsung Galaxy S22 nebo Samsung Galaxy S22 Ultra rozhodnete, získáte spolehlivý přístroj, který vás bude těšit svou nadupanou výbavou i atraktivním designem. Za mě obstály obě dvaadvacítky na jedničku!
Samsung Galaxy S22 Ultra
Klady (+) | Zápory (-) |
+ vychytaný S Pen | - absence adaptéru v balení |
+ vysoce výkonný Exynos 2 200 | - vyšší pořizovací cena |
+ nádherný AMOLED displej | |
+ perfektní fotovýbava | |
+ atraktivní vzhled |
Samsung Galaxy S22
Klady (+) | Zápory (-) |
+ příjemně padne do ruky | - menší výdrž baterie oproti předchozím generacím |
+ překrásný AMOLED displej | - absence adaptéru |
+ výborná fotovýbava | |
+ špičkový Exynos 2 200 |