Je tu nový rok a s ním i úplně čerstvý Samsung Galaxy S23 Ultra. Je skutečně tak skvělý, jak jste slyšeli? Co má společného s předchůdcem, a v čem se naopak liší? Dozvíte se dále v této recenzi.
Už na první pohled mě zaujalo, že ke mně telefon doputoval v jednoduché krabičce. Atraktivní minimalistický design ale Samsung aplikoval také uvnitř balení. Kromě samotného zařízení se v něm nacházel nabíjecí kabel USB-C/USB-C spolu s příručkami k použití a nástrojem na otevření SIM slotu. V zásadě nic důležitého neschází, ale lidé bez USB-C adaptéru si ho budou muset přikoupit. Stejně tak se v balení nedočkáte žádného základního ochranného krytu.
U designu samotného přístroje je na první pohled evidentní jeho podoba s předchůdcem Galaxy S22 Ultra. Za mě to byl krok správným směrem, poněvadž není třeba za každou cenu měnit něco, co dobře funguje. Už z názvu Samsung Galaxy S23 Ultra to vypadá, že se jedná o velký telefon. A co si budeme, se svými rozměry 16,3 × 7,8 × 0,9 cm a 200 g skutečně nejde o žádného drobečka. Lidé, kteří jsou zvyklí ovládat mobil zásadně jednou rukou, mohou mít zpočátku trochu problémy si na telefon zvyknout. Ale když se chce, všechno jde… a v tomto případě stojí trochu úvodního nekomfortu za to.
Oproti předchůdci dostal telefon od výrobce do vínku rovné hrany, díky kterým nemá takovou tendenci vypadávat z ruky. Tlačítka pro ovládání hlasitosti a také pro zapínání a vypínání jsou situovaná na pravé straně telefonu. Zespodu přístroje potom najdete slot na SIM karty a rovněž S Pen – můj oblíbený prvek, o kterém bude ještě řeč později.
Možná je na místě malé upozornění – uspořádání fotoaparátů zůstává sice stejné, přesto obal z S22 na dvacet trojku nepasuje. Ačkoli nejsem zvyklá na velká zařízení, tak si mě telefon velmi rychle získal, zvlášť když mi byla zapůjčena čarokrásná fialová varianta. O to víc, když jsem se dozvěděla, že barviva jsou čistě přírodního původu, a to buď z lístků gardénie nebo kakaových slupek. Mé ekologické srdce plesá!
Zadní stranu Samsug Galaxy S23 Ultra chrání sklo Gorilla Glass Victus 2 tvořené až 20 % recyklovaného skla. Další prvek, který se postará o bezpečí vašeho telefonu, je odolnost IP68.
Přístroj neudělal kompromis ani u zvuku. Příjemný zážitek zajistí ještě lepší stereo reproduktory. Pozorný posluchač ocení náznaky basů i precizní vyšší tóny. Bezchybné snímání vašeho hlasu zase zajistí šikovná soustava mikrofonů.
Možná se příliš nezměnil vzhled telefonu, zato se připravte na pořádnou novinku v samém srdci Samsungu Galaxy S23 Ultra. Do Česka se konečně dostala varianta telefonu s účinnějším procesorem Snapdragon 8 Gen2 (mimo jiné to obnáší zlepšení výkonu jádra a grafiky). Spolu s operačním systémem Android 13.0 pracují na plné obrátky, což zjistíte velmi rychle.
Telefon je v současné době jedním ze základních pracovních nástrojů. Je proto jasné, že na něj musí být 100% spolehnutí. Mohu s čistým svědomím prohlásit, že tak plynulý telefon, jako je galaktická 23, jsem v rukou ještě nedržela. Byla jsem fascinovaná každým přejetím prstu přes displej, každým spouštěním aplikace. Byl to exkluzivní zážitek. Telefon navíc zvládne i velmi intenzivní zátěž, a to díky speciální technologii chlazení, která využívá dvoufázovou odpařovací komoru.
Radost mi udělala rovněž 12GB RAM. Velikost interní paměti se pohybuje mezi 256 GB a 1 TB, takže je z čeho vybírat. Samsung Galaxy S23 Ultra také podporuje 4 roky velkých aktualizací. Doporučuji se ale seznámit se základním nastavením. Telefon sice podporuje 1440p, ale základní nastavení je Full HD. Nebo je nastavené rychlé bezdrátové nabíjení, ale ne to prosté. Jedná se o drobnosti, které vás nezarazí, když svůj přístroj před použitím zkontrolujete. Jinak k tomuto bodu nic nemám. Zkrátka výkon par excellence.
Samsung Galaxy S23 Ultra oproti svému předchůdci nafasoval spolu s ostřejšími hranami také mírně větší plochu displeje, jen v horní části se nachází selfie kamerka ve tvaru průstřelu. Úhlopříčka je vskutku velkorysá, celých 6,8 palců. Výrobce vsadil na Dynamic Super AMOLED 2X. Jsem si jistá, že rozlišení 3088 × 1440 px a obnovovací frekvence 120 Hz vám bude imponovat stejně jako mně.
Jas dosahuje hodnoty 1750 nitů. I na přímém sluníčku jsem neměla problém se čtením. O to víc mě potěšilo snížení minimálního jasu, takže ani noční pohlédnutí na displej mě neoslňovalo. Tedy až na kratší období, kdy jsem testovala čtečku obličeje, ta se potmě postarala o pořádné osvícení. Samozřejmostí ve výbavě Samsungu Galaxy S23 Ultra je i čtečka otisku prstů, konkrétně ultrazvuková. Fungovala více než dobře, proto jsem ji upřednostňovala před obličejovou.
Recenze displeje by nebyla úplná bez toho, abych se zastavila u pera S Pen. Pomocí něj můžete snadno vytvořit poznámky, náčrtky i skici. Dokonce s ním lze převést rukopis na strojový text nebo fotit díky funkci vzdálené spouště. S S Pen jsem si užila já i moje výtvarně založená sestra spoustu zábavy.
U fotoaparátů zůstala výbava velice podobná. Novinkou je vylepšený 200 Mpx snímač, který prozatím nenajdete nikde jinde než právě u S23 Ultra. Fotky se s takovou „bestií“ dělají téměř samy.
Vzhledem k vysokému rozlišení si dokonce lze vybrat, zda fotit v původních 200 Mpx, stále dobrých 50 Mpx nebo 12 Mpx, kde se pospojuje 16 px do 1 – výborné na fotky v přítmí. Oproti předchozímu modelu mi barvy připadají ještě reálnější než dřív. O nějakém rozostření nemůže být ani řeč. Na lepší úroveň se dostaly i portréty za horšího světla. Mimochodem na portréty obecně rozhodně nezapomeňte vyzkoušet trojnásobný teleobjektiv. Ten spolu s desetinásobným teleobjektivem a ultraširokoúhlým objektivem zůstal stejně skvělý jako u předchozího modelu.
U ultraširokoúhlého objektivu se mi líbilo automatické ostření. Nadchla mě i kvalita desetinásobného zoomu. Stonásobný zoom na vyfocení Měsíce je taky pěkně „cool“, nemyslíte? I když je pravda, že po pár použitích na tuto funkci pravděpodobně zapomenete. Selfie kamerka sice zažila downgrade, a to z 40 na 12 Mpx, ale na kvalitě se to rozhodně nepodepisuje.
Novinkou v oblasti videa je ještě vylepšené QHD superstabilní video s 60 FPS, natáčení v 8K s 30 FPS a portrétní video ve 4K. Tady si dovolím malé upozornění – že během natáčení se mezi jednotlivými objektivy dá přepínat pouze při 30 FPS.
Asi si říkáte, jakou může mít takto našlapaný telefon, respektive jeho baterie výdrž. Jsem si jistá, že budete mile překvapeni. I když ho budete zatěžovat nejvíc, jak dovedete, 5000 mAh baterie to utáhne. Já jsem měla kvůli testování telefon v ruce prakticky pořád. Sociální sítě, YouTube, focení, natáčení, emaily, online knihy… zkrátka na co si vzpomenete.
Mobil se držel velice obstojně. Na konci dne jsem vždy skončila s více než 30 procenty. Když jsem hodně šetřila, pak mi baterie vydržela i 9 hodin zapnutého displeje. Zařízení pochopitelně můžete nabíjet jak klasicky, tak bezdrátově. V prvním případě se dobíjí výkonem 45 W. Bezdrátovým reverzním se dostanete na 15 W.
Asi to bylo patrné napříč celou recenzí, ale ze Samsungu Galaxy S23 Ultra jsem byla ultra nadšená. Okouzlil mě už jen svým sympatickým vzhledem. Co ale mluví v jeho prospěch, je především naprosto nekompromisní výkon díky Snapdragonu 8 Gen2.
Na první pohled jsem si zamilovala Super AMOLED 2X displej a jeho spolupráci s S Pen. Ani fotovýbava v čele s 200 Mpx objektivem neměla chybu. Nepatrné minus si telefon zaslouží jedině za ten nešťastný adaptér a oslňující čtečku obličeje v přítmí.
Jinak si ale myslím, že takové zařízení je schopné na dlouhou dobu převálcovat svou konkurenci, a myslím si, že i přes vyšší pořizovací cenu rozhodně stojí „za hřích“. Za své peníze dostanete luxusní, spolehlivý a výkonný telefon pro práci i zábavu.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ excelentní výkon | - chybí adaptér |
+ vynikající výdrž baterie | - čtečka obličeje v noci oslňuje |
+ dobrá foto výbava | |
+ vylepšený design | |
+ S Pen |