Recenze Samsung Galaxy S24+: Mezihvězdný kompromis nebo černý kůň revolučního galaktického trojspřeží?

04.03.2024

Leden je odpradávna měsícem nových začátků a možností. Letos však jeho přelomová symbolika nabyla nový technologický rozměr, poté, co společnost Samsung odhalila světu první vrcholnou řadu smartphonů plně využívající umělou inteligenci, vizionářskou Galaxy AI. Nakolik se jihokorejskému gigantovi podařilo vplout do nové éry mobilního vesmíru, se zaměříme v recenzi zrcadlící nablýskanou „palubu" i prvotřídně vybavené „podpalubí" vlajkové lodi Samsung Galaxy S24+.

Technické parametry

Rozměry; hmotnost: 158,5 × 75,9 × 7,7 mm; 196 g
Displej: QHD+ Dynamic AMOLED 2X, 1–120 Hz, rozlišení 3120 × 1440, úhlopříčka 6,7“
Stupeň krytí: IP68
Operační systém: Android 14.0 s nadstavbou Samsung One UI 6.1
Procesor: Exynos 2400 for Galaxy (Deca-Core)
Operační paměť RAM: 12 GB
Interní paměť: 256/512 GB
Fotoaparáty: zadní snímač 50 + 12 + 10 Mpx, f/1.8; přední snímač 12 Mpx, f/2.2
Videozáznam: Rozlišení až 8K UHD (7680 × 4320), @30fps
Baterie: 4 900 mAh, bezdrátové nabíjení + 45W rychlonabíjení
Technologie a senzory: 4G/LTE, 5G, Bluetooth v5.3, Wi-Fi 6e, Galileo, GLONASS, GPS, NFC

O čem se dočtete:

Postavení v rámci řady

Obsah balení

Design a odolnost

Displej

Výkon

Fotoaparáty

Baterie a nabíjení

Software

Závěr

Konstelace Galaxy S24+ v souhvězdí Samsung

Koncept společnosti Samsung na poli vlajkových lodí se již léta nemění. Pomineme-li speciální fanouškovské edice (FE), tak stejně jako loni a předloni značka i na startu letošního roku představila tři nové přírůstky do rodiny nejvybavenějších telefonů klasické konstrukce –  Samsung Galaxy S24, Samsung Galaxy S24+ a Samsung Galaxy S24 Ultra.

Jak je zřejmé již z uvedeného výčtu, recenzovaný Galaxy S24+ je (nejen) v kontextu aktuální „eskové“ řady značky vnímán jako pomyslný most mezi kompaktním základním modelem a nejvybavenější Ultrou.  Z této pozice nabízí vyváženou kombinaci výkonu, funkcí a ceny, která má předpoklady oslovit široké spektrum uživatelů, jenž hledají vysokou kvalitu a dobré technické parametry mobilního zařízení, a současně nechtějí investovat do nejdražšího modelu série.

(Eko)logický minimalismus v balení nechává vyniknout hlavní hvězdu

Jaké trumfy „prostřední“ model série tasí z krabice? Především sebe sama. Ano, i inženýři v sídle společnosti Samsung jsou si vědomi nastoleného trendu sporých enviromentálních balení smartphonů, a proto i své vlajkové lodě vybavují na cestu k zákazníkovi pouze zcela nezbytným příslušenstvím.

V symbolických vesmírně černých krabičkách ze 100% recyklovaného materiálu tak kromě telefonu v dostupné 256GB či 512GB variantě interní paměti najdeme „pouze“ propojovací/nabíjecí kabel typu USB-C, jehlu na vytažení SIM a nezbytné příručky. Síťový adaptér bychom zde hledali marně. Jeho absence zamrzí, je však kompenzována vědomím ekologického přístupu a rovněž možností snadného dokoupení za velmi příznivou cenu.

Kromě adaptéru, jednoduše seženete i další volitelné příslušenství. Já osobně jsem měl v průběhu testování spolu se smartphonem možnost vyzkoušet dvě varianty odolných krytů Samsung, pocházející z originální produkce značky – plastovou šedou a silikonovou fialovou (viz foto níže) – a nutno podotknout, že obě působily velmi bytelně a zapůjčenému S24+ seděly jako ulité.

Fialová varianta krytu Samsung Silicone na Galaxy S24+

Šedá varianta krytu Samsung Shield na Galaxy S24+

Přírodní krása nepotřebuje make-up aneb elegáne, neznáme se odněkud?

V oblasti zpracování (si) Galaxy S24+ v podstatě drží vrcholnou formu i styl svého loňského předchůdce, s nímž sdílí také totožnou váhovou kategorii a na první pohled téměř identické rozměry.

I u letošního modelu tedy můžeme obdivovat jeho odolné tělo posílené certifikací IP68, které je po obvodu chráněno vylepšeným hliníkovým rámem Armor Aluminum a na čele i hřbetě telefonu rovněž odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus. Také S24+ opět budeme moci držet za silné, v rukou se nezařezávající boky, doplněné o zaoblené rohy a rovná záda, z nichž na nás znovu vykoukne trojice pod sebou sešikovaných čoček fotoaparátů.

Rovněž pohled z profilu skýtá konstrukčně povědomý obrázek, z jehož pravého okraje vystupují tlačítka pro zapínání/vypínání a ovládání hlasitosti. Zdola již tradičně objevíme USB-C konektor, slot pro SIM kartu a výřez pro první z dvojice hlasitých a frekvenčně vyvážených stereo reproduktorů (druhý je vsazen shora) s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos.

Věděli jste, že Samsung se při volbě barevných variant S24+ inspiroval přírodou, konkrétně v ní přítomnými minerály? Na tělech smartphonu tak můžete rozpoznat „stopy“ fialového kobaltu (verze Cobalt Violet), černého onyxu (Onyx Black), šedého mramoru (Marble Grey) či žlutého jantaru (Amber Yellow).

K drobné designové inovaci společnost sáhla pouze na přední straně telefonu, kde ještě zúžila už doposud štíhlé linie rámečků okolo displeje. Ten nyní sahá až k okrajům telefonu a dodává zařízení moderní vzhled, jenž dále podtrhuje jeho odění do líbivých, leč nenásilně laděných barevných outfitů. Jen na vašem vkusu tudíž bude, zda svůj klenot „oblečete“ do šmrncovního fialového, elegantního černého, luxusního šedého či veselého žlutého kabátku, kterým jsem se slabý půlměsíc mohl kochat i já.

AMOLEDE, ukaž, kdo je v galaxii zdejší ze všech displejů nejjasnější

Jak již bylo naznačeno, úhlopříčka AMOLED displeje s adaptivní obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz u Galaxy S24+ oproti loňské verzi povyrostla na 6,7 palců. Jeho vskutku jemné rozlišení se oproti tomu zastavilo až na hodnotě 3120 × 1440px.

Třebaže už zmíněné kvalitní papírové hodnoty naznačují skvělý vizuální zážitek a bleskovou odezvu v podání displeje, na který je radost pohledět, největší inovace se odehrála v kategorii jasu. Jeho úroveň totiž nyní vykazuje hodnotu až 2 600 nitů (což je mezigeneračně o celých 850 nitů více než loni). V praxi je pak vysoký jas reálně znát. Displej je skvěle čitelný za jakékoliv situace – včetně působení přímého slunce – a jeho pozorovací úhly jsou takříkajíc ukázkové. Projasnění navíc očividně přispělo k ještě věrnějšímu podání barev, jenž obrazovce S24+ dodává úctyhodnou dynamiku i živost napříč celým barevným spektrem.

Věděli jste, že S24+ vyniká ještě ostřejším zobrazením než nejdražší model série Samsung Galaxy S24 Ultra? Je to dáno totožným QHD+ rozlišením AMOLED displeje v poměru k jeho (v porovnání s S24 Ultra) nižší úhlopříčce.

Osvědčený pohon Exynos se vrací na oběžnou dráhu Samsung

Jednou z klíčových novinek, s nimiž se setkáme u Galaxy S24+, je návrat k minulostí osvědčenému čipsetu Exynos, který je v současném modelu označen jako Exynos 2400 for Galaxy a spoléhá se na 10 jader, tikajících na frekvenci až 3,2 GHz. Od staronového procesoru v kombinaci s navýšením operační paměti RAM na hodnotu 12 GB si společnost Samsung slibuje vyšší efektivitu, výdrž a (především) výkon zařízení. Tedy alespoň papírově. Jak ovšem telefon obstál „tváří v tvář“ každodennímu zápřahu ?

Nebudu vás napínat. Naprosto bez zaváhání (čtěte bez sebemenšího náznaku zamrznutí). A to doslova, neboť za celou dobu mého intenzivního dvoutýdenního testování, procesor (potažmo smartphone) vykazoval stálou systémovou plynulost a bleskové reakce. Jeho tryskovému výkonu nedocházel dech ani při pokročilém multitaskingu či hraní graficky náročných her. A co víc, nadstandardní zátěž jej nechávala ledově” chladným, za což letošní model patrně vděčí také inovovanému systému odvodu tepla v podání chladící komory Vapor Chamber.

Vítězná fotosoustava se nemění, její možnosti ano

Hned první pohled na „záda“ novinky napoví, že fotovýbava Galaxy S24+ zůstala v meziročním srovnání de facto beze změn. I u letošního modelu se tak znovu potkáme s ostřílenou trojicí fotoaparátů – 50Mpx hlavním snímačem se světelností objektivu f/1.8 a optickou stabilizací obrazu, 12Mpx ultraširokoúhlým objektivem a 10Mpx teleobjektivem s trojnásobným optickým zoomem. Ty na čele telefonu opět doplňuje 12Mpx selfie kamerka.

Škarohlídi by na základě předchozího odstavce mohli namítnout, že inženýři Samsungu v oblasti fotografického hardwaru telefonu poněkud ustrnuli na vavřínech. Ovšem jen do chvíle, než by se blíže seznámili s nemalými softwarovými inovacemi, jejichž společným jmenovatelem je „fotomotor” s názvem ProVisualEngine. Tento fotografický software, jako jeden z mnoha uvnitř S24+, využívá v telefonu takřka všudypřítomnou umělou inteligenci Galaxy AI. Ta je hybatelem celé řady technologií, kupříkladu vylepšeného „nočního režimu ” v podání Nightography Zoom a AI ISP, násobného optického přiblížení Space Zoom či funkce Single Take, kombinující sérii snímků a krátkého videa pro kompletní zachycení pozorované scény.

Všechny uvedené a další vychytávky” ve spojení s léty osvědčenými snímači se ve výsledku zasluhují o nádherné jasné snímky telefonu s detailním podáním, (pro Samsung již tradičním) dynamickým kontrastem a (ne)skutečně živými barvami. A to, stručně řečeno, ve dne i v noci, nablízko i na (opravdovou) dálku, která mi dopřála, s nadsázkou řečeno, solidním způsobem zachytit i vesmírně vzdálený měsíc.

Editace s nadpozemskými možnostmi

Pokud tvrdím, že umělá inteligence pozvedla úroveň výsledných snímků Galaxy S24+ o úroveň výše, možnosti jejich následné úpravy vystřelila rovnou do nebes. Pomocí AI funkce Generative Edit totiž můžete zcela exkluzivně vymazat nežádoucí objekty z fotek, přemístit je, nebo je do fotky naopak přidat. Tato užitečná pomůcka se mi osvědčila i v praxi, kdykoliv mi se mi do fotoprostoru vkradl „nežádoucí element“ a narušil jinak (domněle) geniální kompozici fotografií.

Funkce, která mě osobně posléze nadchla ještě více, byla možnost vyplnění pozadí (nepovedené) fotografie prostřednictvím inteligentního dopočítání chybějících” pixelů. Ano, tušíte správně, snímky digitálně „amputující“ dolní končetiny či ty popírající fyzikální zákonitosti přírody (např. horizontální linii krajiny nebo hladiny moře) jsou s Galaxy S24+ minulostí. Software AI v tomto směru působil velmi přesvědčivě, pouze u kompozičně více členitých fotografií jsem narážel na jeho limity, kdy se přidané „pixely“ úplně neztotožňovaly s realitou fotografované scény.

Svůj kouzelnický um Galaxy AI předvádí v neposlední řadě také na režijním postu, kde učaruje možností až osminásobného zpomalení standardního videozáznamu (který lze, mimochodem, stále natáčet až do výsostného Ultra HD 8K rozlišení), díky čemuž si můžete naplno vychutnat magii přítomného okamžiku. Taktéž poměrně nakažlivá záležitost.

Baterie, která se posilnila na cesty (jen ne ty intergalaktické)

Kapacita baterie Galaxy S24+ oproti loňsku povyrostla z 4 700 mAh na 4 900 mAh, což je ve srovnání s pětitisícovou” kapacitou (jinak o 37 g těžší) Ultry pouze o 100 mAh méně. Při jednoduchém dosazení této proměnné do rovnice s energeticky efektivnějším čipsetem Exynos lze vyvodit,  že právě recenzovaný model by mohl mít z trojice vlajkových smartphonů nejdelší výdrž na nabití. Tato slibná očekávání dále přiživil nezávislý test zveřejněný společností Samsung, jenž přisoudil telefonu celodenní výdrž a až 31 hodin pro přehrávání videa, respektive 92 hodin pro poslech hudby.

Věděli jste, že se Galaxy S24+ umí solidárně podělit o energii s dalšími chytrými zařízeními? Díky možnosti reverzního nabíjení si tak pomocí smartphonu můžete dobít například svoje chytré hodinky.

A jaká byla (mnou zachycená) realita? Velmi solidní. Ačkoli jsem v průběhu testování nezakusil 31hodinový YouTube maraton ani neměl prostor absolvovat bezmála čtyřdenní audio koncert, abych mohl s jistotou potvrdit či vyvrátit hodnoty publikované jihokorejskou společností, slibovaná celodenní výdrž posílené baterie S24+ byla i při intenzivním zápřahu reálným standardem. Při zvolnění tempa jsem se dočkal dokonce bezmála dvojnásobné (tj. dvoudenní) porce výdrže telefonu. Papírové údaje tedy ani v kolonce baterie nebyly daleko od pravdy.

Co se týče vlastního dobíjení telefonu, S24+ nabízí jak standardní, tak bezdrátové rozhraní. V prvním případě doba dobití telefonu z 0 do 100 % při využití 15W nabíječky, jež jsem měl k dispozici, čítala přesně 1 hodinu a 45 minut. Vzhledem k podpoře rychlonabíjení si své čekání na plný stav baterie ovšem můžete výrazně zkrátit pořízením výkonnějšího adaptéru, přičemž limitováni budete až hranicí výkonu 45 W. Využijete-li poté alternativy v podobě komfortní bezdrátové nabíječky, budete moci smartphonu doplnit energii maximálním výkonem 15 W.

Softwarový portál do budoucnosti Android nese název Galaxy AI

Největší (r)evoluci bezesporu výrobce ukryl do softwarového nitra Galaxy S24+. Letošní řadu vlajkových lodí Samsung Galaxy totiž můžeme považovat za první svého druhu, která naplno využívá potenciálu mobilní umělé inteligence, vizionářské Galaxy AI. Její začlenění do funkční výbavy modelu jednoznačně svědčí a posouvá jeho limity, respektive možnosti, skoro až do metaforických galaktických výšin. A to v podstatě ve všech sledovaných oblastech, neboť existence AI je v S24+ téměř všudypřítomná.

Průkopnickým inovacím Galaxy AI jsme již dříve věnovali samostatný článek. Nyní se proto zaměřím specificky na dvě funkce, které jsem v průběhu praktického testování využil (a v každodennosti ocenil) nejvíce.

Pominu-li pokročilé možnosti inteligentní úpravy snímků, o kterých již byla řeč v souvislosti s fotoaparáty, AI funkcí, kterou jsem si během společných chvil s Galaxy S24+ oblíbil nejvíce, byla tzv. Circle to Search. Tato funkce vám umožňuje zakroužkovat libovolnou oblast na displeji telefonu (např. objekt na fotografii) a pouhým stisknutím domovského tlačítka (o ní) získat odpovídající výsledky vyhledávání ve formě textu či obrázkové vizualizace, jenž vám bez prodlení zprostředkuje všemohoucí Google. O tom, že se jedná o funkci neobyčejně užitečnou a zábavně praktickou, se přesvědčíte, kdykoliv zatoužíte ověřit si cenové rozpětí „neznámého“ produktu na internetu, zjistit, kde seženete outfit, co měl na sobě váš oblíbený influencer, či kupříkladu zaperlit doplňujícím infem k exotickému ptactvu v ZOO. Osobně vyzkoušeno a na první kroužek” zamilováno!

Podobně spokojen jsem byl také s asistentem přepisu, respektive funkcí shrnutí” (dostupnou i pro obsah v češtině). S ní se bez problému a s minimem času „prokoušete“ jakkoliv sofistikovanou webovou stránkou (či e-bookem), ze kterých vám tento užitečný pomocník extrahuje stravitelný obsah a sumarizuje ho do minimalistických odrážek. Analýza textu nikdy nebyla jednodušší.

Velký potenciál do budoucna nepochybně skýtá také funkce simultánního překladu, zahrnující audio i textové zprávy. Její skutečný přínos (obdobně jako u hlasové transkripce výše uvedeného asistenta přepisu) však většina tuzemských uživatelů naplno docení až se slibovanou podporou češtiny. Ta bohužel u části funkcí Galaxy AI zatím není dostupná. Měla by se ale do „výzbroje“ vlajkových lodí Samsung připojit ještě v průběhu letošního roku.

Věděli jste, že S24+ vám dokáže poradit s volbou správného „tónu“ v komunikaci? Díky funkci Textový asistent (v originále Chat Assist) s podporou AI získáte adekvátní návrhy, jak přizpůsobit styl vašeho sdělení různým adresátům (svému nadřízenému, kamarádovi atp.)

Ve stínu nadšení z povedené softwarové implementace Galaxy AI zůstal poněkud upozaděn operační systém telefonu. Ten šlape na nejnovější platformě Android 14.0 s nadstavbou Samsung One UI 6.1, jež se systémově jeví dobře optimalizovaná a spolu s výkonným procesorem dotváří plynulou a intuitivní uživatelskou zkušenost. Tu v pozitivním směru umocňuje vědomí garance 7leté softwarové podpory smartphonu ze strany společnosti Samsung, s níž budete S24+ moci využívat s vždy aktuálním OS až do verze Android 21, přičemž v mezidobí se budete moci těšit z přítomnosti nejnovějších bezpečnostní záplat.

Závěr

Syndrom opomíjeného prostředního dítěte” ve vlajkové rodině Samsung se recenzované Galaxy S24+ rozhodně netýká. Naopak, model elegantně vyplňuje pomyslný kosmický prostor mezi základním” modelem Galaxy S24, s nímž mj. sdílí výkonný procesor Exynos i osvědčený design s vylepšeným hliníkovým rámem, a nejdražším modelem Galaxy S24 Ultra, jehož ambiciózně stíhá vysokou kapacitou baterie (navíc s papírově vyšší výdrží!) či kvalitou jasného a ultrajemného AMOLED displeje.

Samsung Galaxy S24+ se tak jeví jako ideální volba pro ty, kterým lichotí kompaktní provedení a nízká hmotnost modelu S24, ale hledají smartphone s větším a jemnějším displejem, objemnější operační pamětí a delší výdrží. A zároveň pro ty, kteří si vystačí s nižší (avšak stále nadstandardní) hardwarovou výbavou v oblasti fotoaparátu, a oželí absenci luxusního titanového rámu či pera S pen (dostupných u telefonu S 24 Ultra) výměnou za takřka čtvrtinovou úsporu v rámci pořizovací ceny mobilního telefonu.

Co říci závěrem? Žádný mobil není dokonalý. I hvězdně vybavený model Galaxy S24+ bychom tak mohli mírně pokárat za nepřítomnost síťového adaptéru v balení, meziročně (hardwarově) totožnou sadu fotoaparátů či prozatímní absenci podpory českého jazyka u některých funkcí Galaxy AI. Tyto drobné neduhy” nicméně smartphone hravě zastíní svými vrcholnými parametry – nekompromisním výkonem, precizním designem, snovým displejem, a především pak (všudy)přítomností průlomové umělé inteligence Galaxy AI, která z něj činí zařízení budoucnosti”, a kdo ví, možná se stane i skrytým vlajkonošem hvězdné flotily.

Klady (+)   Zápory (-)
+ kvalitní zpracování a odolnost smartphonu - absence síťového adaptéru
+ efektivní výkon procesoru Exynos - meziročně stejný fotografický hardware
+ špičkový AMOLED displej s oslnivým jasem - část funkcí Galaxy AI bez podpory češtiny
+ pokročilá fotoeditace  
+ užitečné inovativní funkce Galaxy AI  
+ dlouhá sedmiletá softwarová podpora OS  
+ solidní výdrž telefonu na jedno nabití  

 

chci s24+

Ukázkové snímky:

 

Další aktuality

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Nakonfigurované Apple CTO modely: Vyberte si Mac zařízení podle svých představ

Díky Macům s označením CTO mají uživatelé jedinečnou možnost pořídit si svá zařízení na míru. Od kompaktních notebooků až po výkonné stolní počítače – vy si zvolíte konfiguraci, která odpovídá vašim p...... Celý článek
Jak funguje zámek pračky?

Jak funguje zámek pračky?

Moderní pračky jsou úsporné, tiché, ale hlavně vždy bezpečné. Již dávno se nemusíte bát vyplavení koupelny, opaření horkou vodou, natož poranění o otáčející se buben, a to vše díky zámku dvířek pračky...... Celý článek
Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Žhavé novinky vivo X200 a X200 Pro mají ambice na fotomobil roku

Vivo přichází do nového roku s nadupanými modely. Tentokrát se výrobci vyřádili především na fotoaparátech, které vznikaly ve spolupráci se společností ZEISS. Pojďme se tedy společně podívat na nové p...... Celý článek
To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

To nejlepší z CES 2025: Televize přes celou stěnu i „rolovací“ displeje notebooků

Veletrh CES je každoročně nabitý k prasknutí, a to nejen návštěvníky, ale hlavně tou nejmodernější elektronikou. Nabízíme náš přehled toho nejzajímavějšího, co jste na CESu mohli spatřit. Co myslíte –...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek