Série revolučních skládacích telefonů s ohebnými displeji pokračuje a jejím dalším nástupcem je také Samsung Galaxy Z Fold4 5G. Jakého vylepšení se smartphone s obřím displejem, který otevřete jako knihu, dočkal? Ukrývá v sobě nějaké nedokonalosti? Odpovědi nejen na tyto otázky se vám pokusíme přiblížit v naší recenzi.
Zatímco všechny ostatní smartphony jsem i s přísluškem zatím do rukou dostala vždy v podlouhlé krabičce, Z Fold4 ukryl výrobce do nízkého čtvercového balení. Sotva tedy sundáte víko, naskytne se vám pohled na jeho ohromný displej. Kromě samotného phabletu vás v krabičce spolu s návodem čeká ještě nabíjecí USB-C kabel, což je fajn a buďme za to rádi. Kdybych ale mohla namítnout, co by mě určitě potěšilo, byl by to přibalený S Pen, jež telefon podporuje.
K testování jsem obdržela konkrétně Samsung Galaxy Z Fold4 ve zlaté barvě s úložištěm 512 GB. K dostání je 512GB paměť také v šedé nebo černé, stejnými barvami je vybaven také phablet s vnitřním prostorem 256 GB. RAM alias operační paměť zůstává u všech modelů stejná – 12 GB.
Než zabrousím k detailům ohledně konstrukce, přiznávám, že tenhle Samsung umí udělat dojem hned, jak jej uchopíte do ruky. Nejen, že béžová barva v kombinaci s prémiovými materiály působí fakt dobře, ale dokonce i bytelně, a to navzdory ohebnému zpracování. Plus dávám také za matná záda, na kterých neulpívají otisky prstů. Škoda toho příliš vystouplého modulu fotoaparátu, který jediný podle mě výsledný elegantní dojem kazí.
Zajímá vás, jak se Samsung Galaxy Z Fold4 vůbec drží v ruce? Když přecházíte z obyčejného „nudného“ modelu, je to zpočátku šok, ale kupodivu jsem si na jiné rozměry zvykla rychle. Samozřejmě i hmotnost je jiná – zatímco běžně nepřesáhne 200 g, u tohoto fešáka musíte počítat s 263 g čisté váhy. Co naplat, v kapse by jej stejně bylo škoda… :-)
Počítejte však s tím, že na otevření telefonu budete už obě ruce určitě potřebovat. Rámečky telefonu i pant s názvem značky jsou vyztuženy tvrzeným hliníkem a co se týká tuhosti spoje, ta je přesně akorát. Nemusí vás děsit, že se smartphone bude zaklapávat s rachotem. Naopak vám přijde, že výrobcem udávaná životnost – až 200 000 složení – je reálná a neměl by s ní být žádný problém.
Mimochodem, i 4. generace ohebného Foldu se chlubí statusem „jeden z prvních voděodolných skládacích telefonů“. Konkrétně jde o krytí IPX8. To však znázorňuje pouze stupeň proti vodě a je otázkou, jak je tedy phablet odolný proti částicím prachu…
Co se týká již zmiňovaného dotykového pera S Pen, to jsem bohužel neměla možnost s telefonem vyzkoušet. Jeho reakce však stejně podporuje pouze vnitřní displej, což je trochu škoda. Vítaným benefitem by byla i možnost pero uschovat do těla telefonu. Vyřešit to ale můžete vhodným krytem, který zakoupíte třeba přímo zde.
Samsung Galaxy Z Fold4 vás potěší také stereo reproduktory s prémiovým Dolby Atmos. Po zvukové stránce vás čekají jen ty nejlepší okamžiky.
Úzký 6,2palcový, nebo raději 7,6" Dynamic AMOLED 2X displej? Oba mají co nabídnout.
Zavřený je tedy phablet poměrně úzký, ale co se týká nadstandardní tloušťky a ovládání jednou rukou, to ve většině případů funguje. Vnější 6,2" displej je plnohodnotný, krytý exkluzivním sklem Corning Gorilla Glass Victus+, a kromě používání S Penu na něm můžete provádět jakékoli operace – psát, fotit, přehrávat, … Tato úhlopříčka je u „pevných“ smartphonů běžná, zde ji sice tvoří netradiční poměr stran, ale přesto vám třeba na rychlou poznámku absolutně stačí.
Co se týká obnovovací frekvence, vnější i vnitřní displej smartphonu Samsung Galaxy Z Fold4 se chlubí obnovovací frekvencí 120 Hz, což určitě stojí za pozornost. Abych byla přesnější – vnější displej má striktních 120 Hz, zatímco vnitřní obrazovka frekvenci přizpůsobuje, a to v rozmezí 1–120 Hz. V praxi to znamená okamžitou odezvu, plynulé pohyby i vysokou citlivost. Že nejde jen o čísla „na papíře“ uvidíte hned, když se, třeba jako já, vrátíte k 60Hz mobilu.
Z čeho jsem měla obavy, byl předěl obrazovky v případě používání vnitřního displeje. Přece jen je to něco, co zasahuje do obrazu… Rozdělení je však viditelné pouze pod úhlem, jinak jej v podstatě nevnímáte.
Oba displeje navíc spojují minimální rámečky a – jak už je u Samsung telefonů zvykem – dokonale vykreslené barvy. Nechybí Adaptivní jas, režim Pohodlí pro oči nebo možnost nastavení Režimu displeje včetně vyvážení barev.
Za zmínku určitě stojí, že na 7,6" displeji si můžete otevřít klidně 3 aplikace najednou. V jednom okně si třeba otevřete chat, ve druhém nákupní seznam a třetí poslouží např. pro prohlížení novinek.
Hlavním mozkem telefonu Samsung Galaxy Z Fold4 je výkonný a efektivní procesor Snapdragon 8+ Gen 1, který má úctyhodný výkon 3 200 MHz. Sekunduje mu pak 12GB RAM paměť. Díky této kombinaci můžete smartphone vystavit jakémukoliv testování, multitaskingu či hraní a nebude mít problém. Co se týká zahřívání, i tady má telefon nadstandardní výsledky, které odráží jeho hodnotu. O prostředí se pak stará systém Android 12.0, který je vážně povedený. Vytknout není co ani čtečce otisku prstů, která je umístěna v bočním tlačítku – reaguje rychle a spolehlivě.
Zvolit si můžete 256, nebo 512GB paměť, Samsung bohužel nepodporuje paměťové karty a slot můžete využít pouze pro SIM. Věřím ale, že si s takovým prostorem hravě vystačíte.
Určitě vás taky zajímá, jak si phablet vede v oblasti focení a natáčení videí. Má očekávání byla vysoká a asi můžu rovnou na úvod prozradit, že se rozhodně nemá za co stydět. Oproti předchozí řadě Z Fold3, kterou tvořil zadní snímač s rozlišením 12+12+12 Mpx a přední s hodnotou 10+4 Mpx, dostal nejnovější Samsung Galaxy Z Fold4 do vínku vylepšenou výbavu.
Zadní modul fotoaparátu se skládá ze 3 čoček a přisvětlovací diody. Hlavní, širokoúhlý snímač má rozlišení 50 Mpx, ultraširokoúhlý s úhlem 123° získal 12 Mpx a poslední čočka patří 10Mpx teleobjektivu. Ten je vybavený 3× optickým zoomem a až 30násobným přiblížením Space Zoom. V praxi jej možná nevyužijete příliš často, ale mít tu možnost a vědět, že podá dobrý výkon – žádnou rozmazanou šmouhu – je svým způsobem uklidňující.
Světelnost zadního foťáku se chlubí hodnotou f/1.8, díky níž smartphone podává kvalitní výsledky i při horších podmínkách – důkazem jsou zatažené snímky mlhy v dopoledních hodinách viz níže.
Co se týká předních snímačů, ve vnějším displeji je v průstřelu viditelně ukrytá 10Mpx kamera. Phablet je však vybavený ještě jednou selfie čočkou, a to kompletně schovanou ve vnitřní obrazovce. Ta má rozlišení 4 Mpx.
Samozřejmostí je optická stabilizace, která se osvědčila jak u videí, tak nočních snímků. Asi dvě vteřinky totiž trvá, než noční fotky telefon zpracuje a musíte jej udržet víceméně v klidu. Spolu s funkcí Nightography je Samsung Galaxy Z Fold4 skvěle vybavený pro zaznamenání momentů z nočních vycházek. Okolí prosvětlí přirozeně a z výsledků budete mít určitě radost.
Ukázkové snímky:
Stejně jako předchozí model, je i mnou testovaný Samsung Galaxy Z Fold4 vybavený dvěma akumulátory s celkovou kapacitou 4 400 mAh. Taková hodnota zní dobře, jenže vzhledem k tomu, že často nabíjí obří displej, snadno se koncem dne dostanete na nulu. Aspoň, že tento fakt výrobce zohlednil a umožnil majiteli nastavení Úsporného režimu (skryto hned v úvodní vysouvací roletce), obnovovací frekvence či Spořiče displeje.
Mimochodem – nad výdrží bychom jistě přimhouřili oko více, kdyby bylo možné telefon nabíjet vyšší hodnotou než 25 W (tzn. cca 50 % kapacity za půl hodiny). Nutno přiznat, že modely v nižších cenových kategoriích vás potěší výkonem 30 W i více. V oblasti bezdrátu pak máte k dispozici 15 W, nechybí ani reverzní nabíjení.
I když je z mnoha detailů patrné, že Samsung na zlepšení ohebných telefonů stále pracuje, faktem zůstává, že vzhledem ke své cenovce je Samsung Galaxy Z Fold4 stále phabletem určeným pouze pro specifickou skupinu lidí. Jsem si ale jistá, že přesně tihle uživatelé si jej pro perfektně vykreslený obří displej, výkonný procesor, realistický prostorový zvuk nebo podporu dotykového pera zamilují. Protože na rovinu – Samsung Z Fold4 většinou není to, co nutně potřebujete, ale spíše chcete. A když už jej máte několik dní v ruce, je těžké jej pak vrátit zpět.
Klady (+): | Zápory (–): |
+ luxusní design |
– nabíjení by mohlo být rychlejší |
+ bezchybný displej |
|
+ plynulý chod |
|
+ kvalitní zvuk Dolby Atmos |
|
+ rychlá a spolehlivá čtečka |
|
+ podpora S Pen |
|
+ krytí IPX8 |