Život je sledem okamžiků a novinkové smartphony z řady vivo V40 již od svého ohlášení volají po jejich plném zachycení. „Odlehčený“ model za tímto účelem přináší elegantní design a nadstandardní fotovýbavu, s níž by se rád blýskl až na pomyslném vrcholu poměru cena/výkon. Zdali se mu to povedlo, odhalíme v recenzi.
Rozměry; hmotnost: 164,36 x 74,75 x 7,75 mm; 188 g (hnědá varianta)
Displej: 6,78“ AMOLED s rozlišením 2400 × 1080 bodů a obnovovací frekvencí 120 Hz
Stupeň krytí: IP64
Operační systém: Android 14.0 s nadstavbou Funtouch OS 14
Procesor: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (osmijádrový, s frekvencí jader až 2,2 GHz)
Operační paměť RAM: 8 GB
Interní paměť: 256 GB
Fotoaparáty: zadní 50Mpx fotoaparát Sony Ultra-Sensing s podporou AF a světelností f/1.79,
8Mpx širokoúhlý fotoaparát (f/2.2) a 2Mpx makro fotoaparát (f/2.4);
přední 32Mpx HD selfie fotoaparát se světelností f/2.0
Videozáznam: zadní 4K / 1080P / 720P; přední 1080P / 720P
Baterie: 5 500 mAh s podporou rychlonabíjení až 44 W
Technologie a senzory: 5G, NFC, Wi-Fi 2,4 GHz / 5 GHz, Bluetooth 5.1,
GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS
O čem se dočtete:
První kontakt s obsahem balení nového telefonu v posledních letech většinou představuje spíše formální záležitost… O to větší překvapení jsem zaznamenal, když jsem pod víkem tajuplné černé krabičky kromě smartphonu s již nalepenou ochrannou fólií, objevil také čirý ochranný kryt, díky němuž jsem mohl ihned vyrazit do terénu bez obav o fyzickou kondici nového SMART parťáka.
Zbylý obsah balení V40 Lite se již nesl ve standardním duchu a zahrnoval USB-C kabel, povinné dokumenty a šikovný nástroj na vyjmutí SIM karty. K dokonalosti boxu tudíž chyběla už jen přítomnost nabíjecího adaptéru, který je stále nutno dokoupit dle vlastních preferencí.
Společnost vivo s aktuální řadou V40 cílí na novou úroveň elegance, k níž ladí barevné varianty jednotlivých modelů. Smartphone V40 Lite je k dostání ve dvou provedeních – na první pohled noblesním Classy Brown, inspirovaném hnědými tóny luxusního oblečení a hodinek, a něžném Dreamy White, které má svými odlesky na jinak zdánlivě bílém těle telefonu vzbuzovat představu sluneční svitu, prodírajícího se skrze oblaka.
Útočiště v mých dlaních na určitý čas nalezl „hnědý“ model, a nutno podotknout, že je příliš nezatížil, neboť navzdory svému podlouhlému tělu o rozměrech 164,36 × 74,75 × 7,75 mm v továrně nabral relativně nízkou hmotnost 188 gramů (pro zajímavost, bílá varianta váží ještě o 9 g méně).
Co mě při prvním potěžkání vivo V40 Lite posléze překvapilo ještě více, je jeho úsporná tloušťka (necelých 8 mm). Ta, při zvážení vysoké kapacity baterie telefonu, o níž ještě bude řeč, činí z modelu vysoce kompaktní zařízení. Jeho zaoblený design včetně displeje se následně v rukou nijak nezařezává a s dopomocí ultrajemné textury skleněných zad z nich ani nevykluzuje.
Symetrické oblázkové zpracování telefonu pak „narušují“ pouze postranní ovládací tlačítka na pravém boku smartphonu a v pozitivním slova smyslu také zadní fotomodul, který na první pohled nezapře podobnost s ciferníkem přepychových designových hodinek. Tenhle kousek žádné kabelce ani společenskému outfitu rozhodně faux pas nezpůsobí. A kdyby z nich omylem vypadl, podrží jej odolná konstrukce opatřená certifikací IP64, která telefon, mimo jiné, ochrání i před stříkající vodou a prachem.
Již na první pohled je zřejmé, že na displeji vivo V40 Lite se nešetřilo, neboť zaujímá takřka 94 % čelní plochy přístroje. Ani to však tomuto 6,78“ AMOLEDu s ukázkově plynulou obnovovací frekvencí 120 Hz nestačilo, a tak směle expanduje i do oblých boků telefonu, čímž vytváří působivý 3D efekt zobrazení, který si naplno vychutnáte kupříkladu při prohlížení fotek, přehrávání videí a dalším využití vizuálního obsahu.
K barevnému podání displeje nemám výhrad – výrobcem proklamovaných 1,07 miliard barev se jeví být více než dostačujícím zobrazovacím parametrem. A pokud jsem se zpočátku obával papírově nízké hodnoty maximálního jasu (1 300 nitů), na praktické čitelnosti displeje není znát. Ano, s přímým (proti)sluncem čtenářský zážitek narážel na své limity, ale v daných cenových mantinelech byla má zkušenost stále pozitivní.
Na povrchu vydařeného displeje vivo V40 Lite se ukrývá integrovaná čtečka otisků prstů se spolehlivou odezvou, která se v kombinaci s rozpoznáním obličeje selfie kamerkou na průstřelovém ostrůvku v horní části obrazovky stará o komfortní odemykání smartphonu, respektive identifikaci uživatele tam, kde je to zapotřebí.
Uvnitř vivo V40 Lite tepe divoké „dračí srdce“ procesoru Snapdragon 6. generace od společnosti Qualcomm v doprovodu 8GB operační paměti a grafického čipu Adreno 710. Třebaže tato sestava na papíře patrně nezpůsobí davový poprask ani nebude atakovat přední příčky v benchmarkových testech, s praktickým uživatelským výkonem smartphonu jsem byl de facto spokojen. Během testování jsem nezaznamenal zásadní problém s nedostatečnou plynulostí systému ani nadměrným zahříváním. Telefonu není cizí multitasking, jakož i hraní graficky náročnějších her. Pro ně i další aplikace, multimédia a jiné soubory je připravena 256GB interní paměť, jež v kontextu modelu považuji za adekvátní.
Sympatický hardware po softwarové stránce doplňuje atraktivní OS Android 14 s nadstavbou FunTouch, která působí přehledně a troufnu si tvrdit, přívětivě pro drtivou většinu uživatelů preferujících operační systém s logem zeleného robůtka. Tím spíše při vědomí záruky tří let velkých systémových aktualizací a bezpečnostních záplat, garantovaných ze strany výrobce.
K zvěčnění stěžejních momentů života byla hardwarová výbava vivo V40 Lite obohacena o vyspělou fotosoustavu snímající okolní svět osvědčenou optikou společnosti Zeiss. A na výsledné kvalitě fotografií je to rozhodně znát. Snímky pořízené telefonem oplývají barevnou věrností, dostatečným množstvím detailů, odpovídající expozicí i absencí znatelného šumu… a to dokonce i ty pořízené v horších světelných podmínkách.
Hlavní předností fotomodulu a potažmo celého smartphonu, je posléze jeho znamenitý portrétní režim. Ať už budu hovořit o 50Mpx hlavním fotoaparátu se snímačem Sony IMX 882, 8Mpx širokoúhlém objektivu nebo nadstandardní 32Mpx selfie kamerce, výsledek byl vždy výborný – dostatečně detailní a zároveň zřetelně oddělující fotografovaný objekt od rozostřeného pozadí.
Vysoké kvalitě fotografií vivo V40 Lite dále zajisté nahrává také inteligentní AI úprava teploty barev a vylepšená LED technologie „přisvětlení“ v podání Aura Light, díky níž dosáhnete ještě zářivějších fotografických úspěchů takřka studiové kvality. Pro fajnšmekry je zde, v neposlední řadě, připravena také celá řada fotografických režimů a filtrů.
Zajímavé možnosti skýtá vivo V40 Lite také v případě videa. 4K rozlišení s 30 fps dnes již nejspíš nikoho neoslní, a také v reálu dramaticky nevybočuje z průměru. Co oproti tomu ano, jsou přidané nástroje a režimy, s nimiž se jediným stisknutím můžete pasovat do role profesionálního vlogera prostřednictvím šablon, kterými okořeníte různé scény (např. ukázku z pobytu v posilovně či relaxační spot od moře). Jako atraktivní se poté jeví také možnost duálního záznamu, kdy snímáte souběžně dění z přední i zadní kamery, což zajisté ocení nejeden streamer.
Rozložení sil na misce vah mezi obrazem a zvukem u vivo V40 Lite relativně jasně hovoří ve prospěch povedeného displeje. Snahu o hlasitost integrovanému reproduktoru rozhodně upřít nelze, jeho audio výstup v jednotlivých frekvenčních pásmech ovšem trochu pokulhává. Obzvláště ve vyšších hlasitostech se zvuk slívá v jednotlivý val s tlumenou basovou složkou a stěží rozeznatelnými středy od výšek. V tomto směru se tak model řadí k průměru, od něhož se však snadno odrazíte kvalitními sluchátky.
Na kvalitu telefonních hovorů si naproti tomu nemohu stěžovat. I v rušném prostředí bylo zvukové spojení s protistranou čisté a srozumitelné.
Jak jsem předestřel v úvodu recenze, do štíhlého těla vivo V40 Lite byla vměstnána vysokokapacitní 5 500mAh baterie, předurčující smartphonu dlouhou výdrž. A jaká byla realita všedních dnů?
Při běžném provozu, který zahrnoval až nezdravý pobyt na internetu a sociálních sítích, opakované série fotografií, navigační doprovod a tu a tam telefonát či SMS, se mi telefon podařilo vyšťavit až na samém sklonku druhého dne. Při zvolnění tempa se vivo dožadovalo nabíječky dokonce až po necelých 3 dnech, a to je výkon – na dnešní SMART poměry – takřka úctyhodný!
O tom, že má vivo V40 Lite energie skutečně na rozdávání posléze svědčí i podpora tzv. reverzního nabíjení, díky níž se telefon dokáže velkoryse podělit o energii s ostatními zařízeními, které podporují standard nabíjení Qi. K absolutní spokojenosti v dané kategorii mu tak schází snad jen možnost bezdrátového nabíjení. Tu ovšem vynahrazuje podpora rychlonabíjení až do výkonu 44 W.
Smartphone vivo V40 Lite boří zažité stereotypy o osekané výbavě odlehčených modelů telefonů střední třídy. Do kategorie mobilních zařízení s cenovkou pod 10 tisíc korun vnáší svěží výkon procesoru, dvoudenní výdrž baterie, plynulý a uživatelsky přívětivý operační systém a až návykově precizní portrétní režim v rámci vydařené fotosoustavy. To vše v luxusním designovém těle se zvýšenou odolností.
Pokud se tedy obejdete bez podpory bezdrátového nabíjení a vystačíte si s vyladěnou hudební produkcí ve sluchátkách, nalezli jste – ve zmíněné cenové relaci – nekorunovaného krále poměru cena/výkon.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ elegantní design se zvýšenou odolností | - průměrný zvuk (reproduktoru) |
+ vydařený 3D zaoblený AMOLED displej | - absence nabíjecího adaptéru |
+ nadprůměrná fotovýbava se špičkovým portrétním režimem | - chybějící podpora bezdrátového nabíjení |
+ pokročilé možnosti videozáznamu | |
+ dlouhá výdrž vysokokapacitní baterie | |
+ solidní výkon procesoru Snapdragon | |
+ intuitivní OS Android 14 s nadstavbou Funtouch |