Do rukou se mi dostala skvostná novinka vivo X90 Pro 5G, která se tento rok možná vyšplhá na TOP příčku fotomobilů. A zřejmě to šplhání nebude ani tak náročné. Proč? To a mnohem více zjistíte v této recenzi.
Pěkně si v ní velebí vivo X90 Pro 5G, průsvitné pouzdro na mobil, protože skvosty je potřeba chránit, návod k použití a to druhé nejdůležitější – až 120W nabíječka! Moje očekávaní je vysoké, protože laťka je poměrně vysoko nastavená už teď.
Dobrá, už to s těmi slovními hříčkami přeháním, ale nedalo mi to, protože vivo je skutečně inspirující smartphone, výrobce si s jeho designem opravdu vyhrál, a to do detailů. Nemáte rádi otisky prstů ani přehnaně lesklé zadní strany mobilů, které vás oslepí vždy, když s nimi vyjdete na slunce? Tak v tom případě vás vivo určitě potěší. Zadní strana je pokrytá černou koženkou se zajímavou texturou, podle mého názoru vypadá krásně a uhlazeně. Nezůstávají na ní otisky prstů a je matná, takže už nebudete muset uhýbat před „prasátkem“ ze zadní části mobilu vždy, když ho položíte na stůl.
vivo X90 Pro 5G vás potěší fantastickými fotkami a širokými možnostmi režimů.
Jsem si ale jistá, že váš pohled hned padne na obrovský modul fotoaparátů. A ano, je opravdu dost vysunutý, a ano, kýve se na stole. Ale ono to za to vlastně stojí... (víc v kapitole o fotoaparátech). Všimněte si i pěkného kovového pásku s nápisem pod foťákem. Nápis najdete i na horní hraně, a to hned vedle drobného reproduktoru a infračerveného blazeru.
Když se přesuneme na pravou stranu, na boku jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro vypnutí a zapnutí obrazovky/smartphonu. Spodní strana obsahuje USB-C port na nabíjení, vpravo velký reproduktor, vlevo mikrofon a vedle něj prostor pro Dual SIM. Na zádech pod povrchem ještě najdete prostor na bezdrátové nabíjení.
AMOLED displej by už měl být ve vyšší cenové kategorii klasikou, proto mě nepřekvapuje, že na něj vsadil i vivo X90 Pro 5G. Z AMOLEDu se upřímně vždy raduji, ale velmi také oceňuji až 120Hz obnovovací frekvenci. Displej je docela velký, má 6,78 palců s rozlišením 1 260 × 2 800 px a podle mě se rozhodně je na co dívat.
Jemnost obrazovky je 453 ppi, barvy jsou skutečně parádní, je jich až 1,08 miliardy, navíc si můžete vybrat z vícero režimů a barev včetně speciálního režimu ZEISS. Čitelnost na slunci byla skvělá, displej má 1 300 nitů, kromě toho se mi moc líbil i automatický jas, ten má totiž skutečně plynulý přechod a displej nastaví tak akorát.
Smartphone vivo má AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí.
Občas ale dává displej našim očím pořádně zabrat, avšak vivo má funkci tzv. Anti-Fatigue Brightness Adjustment, což je „Jas proti únavě“, s nímž se jas obrazovky postupně upravuje v závislosti na délce zapnutí a míře únavy očí. Tuto funkci jsem využívala a musím říct, že mě oči po dlouhém dni „zírání do mobilu“ nebolely tak jako obvykle. Jednoduše jsem cítila úlevu. Dále máte na výběr také chytrou ochranu zraku, která v reálném čase deteguje a chytře nastavuje poměr modrého světla, čímž udržuje rovnováhu mezi efekty ochrany zraku a skutečnou barvou obrazu. Takzvaná zlatá střední cesta… V nabídce je ale také klasická ochrana zraku, jejíž intenzita se dá nastavit. Takové vyšperkované možnosti oceňuji, zrak máme totiž jen jeden.
Elegantní vzhled podtrhuje zaoblený displej, který nemusí vyhovovat každému. Já mám zaoblené displeje opravdu ráda, ale vivo je podle mě zaoblený až moc, protože na okrajích mírně zkresluje obraz, takže je to trochu na škodu.
Když dostal smartphone pořádnou nálož funkcí a silné foťáky, výrobce ho musel vybavit i kvalitním procesorem. A vlajkový 8jádrový procesor MediaTekDimensity 9200 s maximálním taktem 3,05 GHz byl sázkou na jistotu. Aktuálně totiž patří mezi špičku, i když trochu zaostává za nejnovějším Snapdragonem. Grafickou akceleraci má na starosti Immortalis-G715. A všechno to pěkně uzavírá 12GB RAM, což je víc než dost.
vivo X90 Pro 5G má speciální herní režim a herní panel s různými možnostmi nastavení, takže si přijdou na své i hráči.
vivo zvládal vše od hraní her přes natáčení videí po rychlé přepínání mezi více aplikacemi. Například „Duální zobrazení“ (funkce videa) zvládal bez sekání (testovala jsem už mobil, který podobnou funkci měl, ale objevovalo se sekání).
S takovým výkonem a displejem však smartphone potřebuje zůstat cool, a tak mu vivo dalo pod kabát chladicí systém Liquid Cooling Vapor Chamber, který mobil dostatečně ochlazuje. Jasně, občas se při náročnějších úkonech zahřeje, ale není to nic extrémního ani neobyčejného.
Paměť viva X90 Pro 5G je poměrně velká, pokud jste skutečně náročnější uživatelé, 256 GB vám asi stačit nebude, hlavně pokud budete natáčet velmi kvalitní videa a fotit fotky v nejvyšším rozlišení. V tom případě si budete muset vivo „čistit“ častěji, protože nepodporuje microSD.
Nabíjení dokáže být pěkně otravné, ale musím říct, že s vivem to byla rychlovka. Šoupla jsem ho na 120W nabíječku a z úplného vybití byl na 78 % za 15 minut a 50 sekund. Takže pokud si v noci zapomenete dát nabít mobil a ráno pospícháte, 120W nabíječka to jistí. Pozor, v nastaveních je potřeba zapnout možnost „Rychlého nabíjení“, pokud je tato funkce vypnutá, rychlé nabíjení se chytře upraví na pomalejší, pokud během nabíjení zvýší teplota.
Pokud upřednostňujete život bez kabelů, potěší vás bezdrátové nabíjení 50 W. Osobně jsem tuto možnost nevyzkoušela, protože doma nemám bezdrátovou nabíječku, ale kdybych měla vivo X90 Pro 5G, určitě bych ji dokoupila a využívala, protože 50W bezdrátové nabíjení je super možnost!
Li-Pol baterie má kapacitu 4 870 mAh, takže máte o celodenní výdrž postaráno. Když jsem si trochu pohrála s nastavením animací displeje, měla zapnutých hodně funkcí a jas na nejvyšší svítivosti, vivo jsem vybila o dost rychleji než ostatní dny, když jsem ho používala normálně. Během aktivnějšího používání můžete očekávat výdrž kolem 15 hodin. Kdybyste náhodou neměli po ruce nabíječku, šiknou se vám široké možnosti nastavení šetření baterie.
Vivo X90 Pro 5G vyniká ve fotografiích, o tom jednoduše není pochyb. Má vyšperkovaný fotočip Sony IMX989 s 50,3 Mpx a 1palcovým senzorem, který exceluje hlavně ve focení nočních snímků. Ve výchozím nastavení je však rozlišení 12,5 Mpx. Dále má 50,3Mpx teleobjektiv a 12,2Mpx širokoúhlý snímač.
Na levé straně je fotografie s automatickým HDR, na pravé straně fotografie bez HDR.
Na této fotografii je použitý režim „Přirozená barva ZEISS“.
To, čeho si asi všimnete jako první, je množství režimů. Na výběr máte například režim Sport, který zachytí objekty v pohybu bez rozmazání, a to až překvapivě dobře. Dále budete mít radost z režimu Noc, ten vás uchvátí krásně zachycenými scénami bez šumu s pěkně vykreslenými detaily. Na režim Portrét mám jen slova chvály, má pěkně syté, ale realistické barvy, dělá krásné momentky. Kontury s ním jednoduše vyniknou. Na profesionálnější úrovni můžete fotit v režimu Pro. O barevnou věrnost fotek se postará režim ZEISS. Všeobecně mohu říct, že foťáky nezklamou ani v noci, ani během slunečného dne.
Na levé straně je fotografie s použitím režimu Noc, na pravé je širokoúhlá fotografie bez režimu Noc.
Fotografie s použitím režimu Hvězdná obloha.
Dále tu najdete i klasické režimy jako Vysoké rozlišení, Panorama, Dokument Ultra HD, Zpomalené video, Časosběr a jiné. Vyzdvihnout však musím speciální režimy Dlouhá expozice, Superúplněk, Hvězdná obloha a ZEISS krajina a architektura. Dlouhá expozice asi není nic nečekaného a vivo to díky stabilizaci zvládne bravurně v podstatě i bez stativu.
Určitě vás nadchne funkce Superúplněk, se kterou vyfotíte Měsíc v jeho plné kráse. Nebo neúplné.
Superúplněk nemá chybu, co mě doslova šokovalo, byly dvě věci: první – vivo zvládne vyfotit měsíc i bez extra přiblížení a zachytí jeho detaily, i napříč silnému odrazu světla na měsíci ze Slunce; druhá – při přiblížení na měsíc je mobil schopný zachytit i „světelný opar“, obrysy měsíce jsou jemné a nejsou ostré jako na fotkách jiných mobilů. Klobouk dolů. ZEISS krajina a architektura (ZEISS miniatura) vám poskytne clonu, kterou si můžete nastavit, a tak vytvoříte skutečně jedinečné fotografie budov a míst s efektem miniatur.
Vlevo je efekt ZEISS krajina a architektura, vpravo nahoře Dlouhá expozice a vpravo dole klasický režim Foto s automatickým HDR.
Duální zobrazení (zadního a předního foťáku) vivu nedělalo žádný problém, telefon se nesekal ani nebyl nijak zpomalený. Ocenila jsem i Živé foto, automatické ostření a Mistra efektů, kde si můžete nastavit např. expozici.
Spokojená jsem ale nebyla s ultraširokoúhlým fotoaparátem, a to hlavně ve zhoršených světelných podmínkách, protože byl na fotkách přítomný šum. Lehce docházelo ke ztrátě detailů a textur. Foťákům trochu dělalo problémy i velké slunce, ve všech režimech bylo mírně „přepálené“, ale není to až tak zlé, jak by mohlo být.
Režim Portrét je opravdu kvalitní, lze si s ním vyhrát a najdete v něm extrémní množství možností. Můžete si nastavit rozostření, jestli chcete mít přirozenou nebo vyhlazenou pleť, různé efekty a tak dále. Portréty byly na vysoké úrovni i v protisvětle, celkově mají syté barvy a jsou dost výrazné.
Fotografie nalevo je portrét s funkcí rozostření a přirozeným efektům tváře (tj. bez vyhlazení). Fotografie napravo je focená v protisvětle, rozostření je silnější a je použitá funkce vyhlazení tváře.
V displeji, a to pěkně ve středu, najdete přední selfie kameru. Ta má až 32 Mpx a fotí opravdu parádní portréty. Natáčí i ve Full HD kvalitě při 60 fps. Má řadu funkcí od bokeh efektu přes různé úpravy tváře, přidání make-upu, vyhlazení pokožky, … Myslím, že s přední kamerou budete nad míru spokojení.
Co se týká videa, tak v nabídce najdete 30 nebo 60 fps HD, Full HD, 4K a i 8K, které natáčí při 24 fps. Pokročilá „ultra“ stabilizace je dostupná jen pro Full HD režim. Pro režim 4K využijete „standardní stabilizaci“, která je na o dost nižší úrovni než Ultra stabilizace. 8K video je opět spíš marketingový tah, jak tomu je i u jiných značek. Kvalita videí je dost dobrá, během natáčení jsem si všimla svižné a efektivní automatické zaostřování, i když standardní stabilizace občas pokulhávala.
Smartphone vivo X90 Pro 5G dostal optickou čtečku otisku prstů, což je oproti ultrazvukové na vivo X80 Pro krok zpět. Čtečka je umístěná v displeji na spodní straně, to mně osobně až tak nepřekáží, ale má to svoje nevýhody. Neměla jsem s ní špatné zkušenosti, byla celkem pohotová, ale upřímně jsem víc využívala odemykání obličejem, které bylo mnohem rychlejší a efektivnější.
Ohromné fotografie zaručí fotoaparát vyvinutý společností ZEISS.
Všeobecně jsem však nějaké závažné problémy s odemykáním neměla, ale i když čtečka není ultrazvuková, během testování fungovala celkem rychle a spolehlivě. Ve večerních hodinách hravě nahradila odemykání obličejem.
Co podle mě nesmí chybět dražšímu telefonu, je odolnost. Přece jen, když už zaplatím vyšší sumu, nechci riskovat, že ho omylem utopím a rozbije se. A vivo X90 Pro má pořádnou odolnost, a to konkrétně IP68, takže je odolný proti prachu, ale nevadí mu ani ponor do vody, které určuje výrobce (nikdy ne více než 30 min., 1 m hloubky).
Řekla bych, že zvuk je taková zlatá střední cesta. Mobil má dva reproduktory, jeden větší na spodní hraně, druhý, maličký, na horní. Stereo je dobré, hlasitost mobilu na nejvyšším stupni je dost silná. Trochu jsou slyšet i basy, ale není to nic extra. O připojení sluchátek se postará jen Bluetooth 5.3 a zvuk přes sluchátka je taky takový akorát. Basy jsou mírně slabší, ale středy s výškami mě nezklamaly. Dost jsem ocenila i nastavení kvality zvuku, ale tentokrát je najdete v přehrávači, ne v nastavení telefonu.
O stereo zvuk se starají dva repráčky, jeden na spodní straně, druhý na horní.
Tento mobil není střední třída, očekávala bych proto, že mu výrobce dá Dolby Atmos, který by měl být už trochu základem výbavy modelů vyšší třídy. vivo X90 Pro 5G však Dolby Atmos nemá.
Pokud si rádi co nejvíce přizpůsobujete věci svým potřebám, budete s operačním systémem viva nadmíru spokojeni. Jedná se o Android 13 s rozšířením Funtouch OS, výrobce navíc slíbil tři velké updaty systému.
Fotomodul je opravdu velký, vystupuje ze zadní části mobilu a trochu se houpe na stole. Za kvalitu fotek to však stojí.
Vůči tomuto systému nemám téměř žádný špatný komentář (až na chybějící spodní panel s domovským „tlačítkem“ a šipkou, ale to je osobní preference). Celkově je dobře vyladěný, můžete se těšit na jedinečné widgety, které v jiných systémech nenajdete. Velmi jsem ocenila přizpůsobivost a široké možnosti v nastavení. Je možné si přizpůsobit animace odemykání obrazovky, efekty systému, barevné rozhraní, Always-on obrazovku a mnoho dalších. S Fountouch mě to skutečně bavilo.
Celkově musím říct, že vivo je opravdu propracovaný, co se týče různých funkcí, a to je velmi osvěžující.
Testování viva X90 Pro 5G jsem si užila, velmi mě oslnil rychlým nabíjením, brutálními fotografiemi i kvalitním videem. Osvěžující pro mě byla i možnost přizpůsobit si prostředí telefonu podle vlastních preferencí. Telefon mě ale nedostal zvukem, protože mu chybí Dolby Atmos. Myslím, že když má mobil nadupané foťáky, zákazníci by ocenili možnost rozšířit si paměť s micro SD, avšak taková možnost tu není. Mobil se mi docela líbil i co se týče jeho herních možností, nadchnul mě i herní panel. Hry a fotky navíc budou vypadat dokonale na 120Hz AMOLED displeji. V některých věcech si oproti předchůdci pohoršil, v jiných polepšil. Pokud hledáte telefon, který bude zachytávat kvalitní fotky, tento je pro vás jako stvořený.
Klady (+): |
Zápory (-): |
+ nádherné fotografie |
- chybí Dolby Atmos |
+ 120 Hz AMOLED displej |
- kvůli velkému fotoaparátu se mobil na stole houpe |
+ 120W nabíjení, 50W bezdrátové nabíjení |
|
+ dlouhá výdrž baterie |
|
+ spousta možností přizpůsobení |
|
+ perfektní výkon |
|
+ jedinečný design, na kterém nezůstávají otisky prstů |
2× optický zoom sice přiblíží focený objekt, ale působí velmi kresleně, má hodně výrazné kontury.