0 Kč
×

Recenze vivo Y20s: Sympaťák s dobrou výdrží

18.02.2021
Vivo je výrobcem mobilních telefonů, který může být pro mnohé neznámý. V Číně však hraje významnou roli. Nyní tato ambiciózní značka vstupuje na český trh, a mezi telefony, se kterými chce uspět, se řadí i vivo Y20s. My jsme se tomuto cenově dostupném smartphonu podívali na zoubek v následující recenzi.

Recenze vivo Y20s

O čem se dočtete:

Obsah balení telefonu

Když rozbalíme telefon Vivo Y20s, čeká na nás hned několik propriet. Nejdříve se sejme papírový obal, který chrání samotnou krabičku. Po otevření krabičky na nás vykoukne další mini krabička. V ní mimo jiné sponu pro otevření slotu SIM karet a paměťové karty

Technické parametry
Displej
: 6,51" HD+ IPS LCD (1 600 x 720 px)
Procesor: Osmijádrový Snapdragon 460 (4x 1,8 Ghz, 4x 1,6 Ghz)
Operační paměť: 4 GB
Interní paměť: 128 GB (možnost rozšíření o paměťovou kartu)
Fotoaparát: Trojnásobný (13+2+2 Mpx) se světelností
(f/2.4+f/2.2+f/2.2). Selfie kamera 8 Mpx se světelností f/1.8
Baterie: 5 000 mAh
Další funkce: Wi-Fi, Bluetooth, LTE, GPS
Operační systém: Android 11
Rozměry a hmotnost: 164,4 x 76,3 x 8,4 mm, 192 g

Nechybí samozřejmě ani základní brožury. Pod tím vším se pak již skrývá samotný telefon, který je relativně malý, zároveň ale dostatečně velký. Pod samotným telefonem pak najdeme nezbytné vybavení.

Balení obsahuje sluchátka, micro USB kabel a také 18W nabíječku. To je příjemné překvapení, které dává najevo, že se telefonu bude nabíjet relativně rychle.

Víc už se do balení nevešlo. Podstatné ale je, že v něm nic nechybí, zvláště v době, kdy spousta výrobců osekává vybavení v krabičce prakticky pouze na samotný telefon. Vivo se ale vydalo zcela jinou cestou, a je to dobře.

Můžete se podívat i na videorecenzi Vivo Y20s.

Konstrukce Vivo Y20s nepřekvapí

Samotná konstrukce telefonu nijak výrazně nepřekvapí. Smartphone nabídne pouze plastové provedení, ať už se jedná o rámečky nebo o záda. Nutno ale podotknout, že záda vypadají velmi pěkně, i když jsou poměrně náchylná na otisky prstů a šmouhy. Celková váha telefonu je 192 gramů, což je poměrně příjemná hmotnost, která dobře pasuje do ruky a zároveň vám neutrhne kapsy.

Celkové rozměry telefonu pak jsou 164,4 x 76,3 x 8,4 mm. Dá se konstatovat, že se jedná prakticky o běžné rozměry, na které jsme v rámci telefonů zvyklí. Ačkoli jsou použity plasty, telefon nevypadá vůbec lacině. Škoda jen, že displej a záda nejsou spojena jednolitě, což trošku narušuje celou konstrukci telefonu. Někomu se to líbit může, někdo by to mohl považovat za nepříliš líbivé.

Vivo Y20s

IPS displej nezklame

Displej telefonu má velikost 6,51" a jedná se o IPS LCD. Bohužel se nedostalo na AMOLED, vzhledem k ceně se to ale dá pochopit. Rozlišení samotné obrazovky je 1 600 x 720 pixelů, což odpovídá HD+ a poměru 20 : 9. Displej pokrývá přibližně 82 % celkové plochy. Samozřejmostí je automatická úroveň nastavení jasu, přesněji řečeno „adaptivní jas“. K dispozici je také režim ochrany zraku, který by měl chránit vaše oči před nebezpečným modrým zářením.

K Vivo Y20s se dostal také tmavý režim, který jednoduše zapnete v nastavení telefonu. Kvůli použité technologii pak můžete zapomenout na funkci známou jako Always On Display. Ačkoli se jedná o IPS LCD displej, poskytuje poměrně pěkný obraz, díky kterému si můžete užívat videa ale také hry.

Vivo Y20s

Bohatá nabídka zvukových nastavení

Pokud bychom měli hodnotit samotný integrovaný reproduktor, není to až tak zlé, jak by se mohlo zdát. Trošku zlobí především nízké hlasitosti. Pokud není hlasitost nastavena alespoň na 15-20 %, moc toho neuslyšíte. Naopak je reproduktor poměrně kvalitní, co se týče vysoké hlasitosti. Jen by mohl mít trošku snížené výšky, které někdy trhají uši.

Pokud se podíváme na softwarové řešení zvuku a jeho nastavení, dočkáme se zajímavých možností. Řešit režim „Nerušit“ asi nemá úplně smysl, ten je známý u prakticky každého telefonu. Můžete si také zvolit, zda bude telefon vydávat zvuky při zadávání čísel nebo při zamčení obrazovky a tak dále. Novinkou je ovšem nastavení „Zvukové efekty upravené podle uší“. V tomto nastavení si můžete jednoduše vybrat váš věkový profil. Na výběr máte z těchto:

  • Do 30 let věku.
  • Věk 30 až 60 let.
  • Věk nad 60 let.
     

Vivo Y20s

Tyto profily upraví zvuk, který půjde z telefonu do sluchátek. Obrovskou výhodou je, že si můžete nastavit vlastní zvukový profil, který bude odpovídat nejen vašemu sluchu ale také používaným sluchátkům. Nastavení, pokud jej chcete provést opravdu kvalitně, trvá asi osm minut, výsledek ale stojí za to. Na konci vám navíc telefon řekne procenta, o kolik je váš sluch lepší než u ostatních uživatelů. Připojit pak můžete sluchátka bezdrátová, nebo lze využít 3,5 mm jacku, který je na spodní hraně telefonu.

Hardware Vivo Y20s nad očekávání

Nyní je na čase podívat se trošku do útrob Vivo Y20s. Uvnitř telefonu nalezneme procesor Qualcomm Snapdragon 460. Ten nabídne osm jader. Čtyři jádra jsou Kryo 240 s taktem 1,8 GHz, další čtyři jádra jsou taktéž Kryo 240, tentokrát ale s taktem 1,6 GHz. Výkon bude pro většinu uživatelů plně dostačující. Jako GPU zde byl zvolen Adreno 610. Testovaná verze pak má operační paměť 4 GB. Na některých trzích je ale možné sehnat také varianty se 6 nebo 8 GB operační paměti. Samozřejmě s vyšší cenou.

Vivo Y20s

Vnitřní uložiště telefonu má kapacitu 128 GB. Pro uživatele je pak k dispozici 108,4 GB. Samo o sobě je to dostačující paměť. V případě, že byste ale potřebovali paměti více, máte možnost vložit do telefonu microSD kartu, která uložiště notně rozšíří. Navíc nemusíte volit, zda paměťovou kartu nebo druhou SIM kartu. Můžete mít klidně dvě SIM a kartu k tomu. To je rozhodně velké plus.

Musíme pochválit také čtečku otisků prstů. Ta funguje spolehlivě. Je umístěná na boku telefonu, na „Home“ tlačitku. Odemykání telefonu je tak velice svižné a přesné. Při testování nedocházelo k tomu, že bychom museli prst na čtečku dávat opakovaně, aby se telefon odemknul. Navíc je čtečka umístěna tak, že když telefon berete do ruky, intuitivně palcem míříte právě na čtečku.

Vivo Y20s

Baterie slibuje velmi dobrou výdrž

Jak je na tom vivo Y20S v rámci baterie? Těšit se můžete na 5 000 mAh, což je poměrně slušná kapacita. Napájení baterie pak může být realizováno s nabíječkou až 18 W, kterou samozřejmě naleznete v balení. Můžete se tedy spolehnout na rychlé nabíjení telefonu. Co ovšem chybí, je podpora bezdrátového nabíjení, což ale v této cenové hladině není nic neobvyklého. Jak rychle se Vivo Y20s skutečně nabíjí?

  • 10 % za 10 minut
  • 20 % = 18 minut
  • 30 % = 27 minut
  • 40 % = 36 minut
  • 50 % = 45 minut
  • 60 % = 55 minut
  • 70 % = 64 minut
  • 80 % = 76 minut
  • 90 % = 92 minut
  • 100 % = 115 minut
     

Pokud tedy zjistíte, že máte mobil úplně vybitý, můžete do půl hodiny odcházet s baterkou nabitou na zhruba 35 %. To vám na několik hodin provozu hravě vystačí. Celkové nabití pak zabere něco kolem dvou hodin.

Vivo Y20s

Konektivita – chybí NFC

Je načase se podívat, co nám Vivo Y20s nabízí v rámci konektivity. První věcí je, že telefon disponuje pouze micro USB portem. Na novější USB-C se zkrátka nedostalo, což je škoda. Vedle tohoto portu pak nalezneme zmiňovaný 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Raději ještě zopakujeme, že v telefonu můžete mít dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu naráz. To u telefonů také nebývá tak obvyklé.

Dále se můžete těšit na GPS modul, FM rádio, Bluetooth verze 5.0, Wi-Fi i LTE možnost připojení. Co byste ale hledali marně, je NFC. To výrobce u tohoto modelu nenabízí. Platby kartou skrz telefon tak bohužel neuděláte. To je v oblasti konektivity vše. Víc se do telefonu nevešlo. NFC ale může mnoha uživatelům chybět.

Vivo Y20s

Fotoaparát ocení dobré světlo

Pojďme se nic méně podívat na to, jak si vede Vivo Y20s v rámci fotoaparátů. Na zádech nás totiž čeká trojice čoček a LED blesk. To vše je schované v jediném fotomodulu, který vyčnívá nad záda telefonu. Nevyčnívá nijak extra, nicméně i tak se telefon bez obalu kýve. Je potřeba podotknout, že výkon fotoaparátu není zrovna ukázkový, zkrátka, někde se šetřit muselo. Zadní fotomodul ukrývá hlavní 13 Mpx čočku se světelností f/2.2 a k ní 2+2 Mpx čočky, obě se světelností f/2.4, které se používají pro makro focení.

Vivo Y20s

Přední selfie kamera disponuje 8 Mpx rozlišením se světelností f/1.8. Ani to není v dnešní době extra výkon. Dost ale teorie o tom, jaké rozlišení má která čočka. Raději se podívejme na to, jak fotoaparát skutečně fotí. Pokud je dostatek světla, jsou fotky i poměrně líbivé. Samozřejmě, že pár pixelů a možná i lepší zpracování AI by fotky vylepšilo, nic méně to ale není tak strašné.

Jakmile ale padne tma, nemá prakticky smysl cokoli fotit. Ve tmě nebo přítmí fotky vůbec nevypadají pěkně. Jestliže přes mobilní telefon natáčíte videa častěji, Vivo Y20s vám nabízí možnost natáčení videa v rozlišení 1080p, případně 720p. Oboje se snímkovací frekvencí 30 FPS. Nic víc očekávat nelze. Proto bychom zařadili fotoaparát tohoto modelu spíše mezi naprosto průměrné až podprůměrné.

Vivo Y20s

Ani samotná aplikace v telefonu nenabízí nic, u čeho bychom si řekli „wow, tak to musím mít“. Na výběr máte z klasických možností, jako je vyfocení panoramatu, portrétu, běžné fotky či videa. Najít samozřejmě lze také možnosti pro zaznamenání pomalého pohybu, tzv. časový sběr. Zkrátka se jedná o absolutně běžnou aplikaci bez extra vychytávek.

Ukázkové snímky:

Vivo Y20s

Vivo Y20s

Panoramatický snímek focení pomocí Vivo Y20s

Vivo Y20s

Pomocí smartphonu lze zaznamenávat i slow motion záběry

Software – Android 11 je na cestě

Hardwarového vybavení už bylo dost. Co nám ale nabídne samotný software telefonu. Do prodeje telefon přichází s Androidem 10, nic méně už nyní probíhají aktualizace na Android 11. Dostanete tak ty nejnovější funkce, které vám tento nový Android přinese. Nadstavbou je pak Funtouch OS 11 Global. Jde o globální verzi operačního systému od společnosti Vivo.

Aplikace, které v telefonu najdete, pocházejí od Google. Ať už se jedná o klienta na SMS zprávy, telefonování nebo třeba kalendář. Ačkoli máme aplikace od Google rádi, trošku nás mrzí fakt, že tyto aplikace nejde odinstalovat. Pokud tak raději používáte jiné aplikace, ty staré v telefonu budete mít pořád. A to nám například u Google Keep nedává úplně smysl.

Vivo Y20s

Závěr

Vivo Y20s bude jistě zajímavým telefonem nižší třídy. Rozhodně není určený pro náročnější uživatele. Kdo ale potřebuje základní telefon, pak je jistě model Y20s zajímavou alternativou nově vstupujícího výrobce na český trh. Slabší displej a fotoaparát vyrovnává 18W nabíjení a dlouhá výdrž baterie. Plastové provedení telefonu snad ani nemůže překvapit. Musíme ale podotknout, že záda telefonu se jako plast netváří a telefon působí velmi elegantním dojmem.

Klady (+): Zápory (-):
+ velká baterie - vystouplý modul fotoaparátu
zajímavé možnosti nastavení zvuku - pouze IPS LCD displej
líbivý design
skvěle pracující čtečka otisků prstů
- slabší fotoaparát
- absence NFC

  Vivo Y20s

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek