0 Kč
×

Recenze Xiaomi Mi 10T Pro: Pravá vlajková loď

03.02.2021
Když se mi do ruky dostal tenhle smartphone, zpozorněla jsem. Opravdu fotí v rozlišení 108 Mpx? A jak se vlastně dívá na displej chlubící se vysokou obnovovací frekvencí 144 Hz? No, otázek bylo vskutku hodně, a tak jsem se s chutí pustila do testování. Následující řádky jsou jeho výsledkem.

xiaomi_mi_10T_pro

O čem se dočtete?

Obsah balení je bohatý

Technické parametry:
Displej: 6,67palcový Full HD+ Dot displej (2400 × 1080 px)
Procesor: osmijádrový Snapdragon 865 5G (2840 MHz)
Operační paměť: 8 GB
Interní paměť: 128 GB (v prodeji také varianta 256 GB)
Fotoaparát: trojnásobný zadní 108 + 13 + 5 Mpx se
světelností f/1.69, přední 20Mpx kamera se světelností f/2.2
Baterie: 5 000 mAh
Další funkce: Wi-Fi, Bluetooth, Infraport, NFC, GPS, GLONASS,
Galileo, Beidou, GPRS, EDGE, 3G, 4G/LTE, 5G
Operační systém: Android 10.0
Rozměry a hmotnost: 165,1 × 76,4 × 9,3 mm; 220 g

Smartphone Xiaomi Mi 10T Pro si domů přinesete v pěkně vypadající černé krabičce. Po jejím otevření zjistíte, že v ní kromě samotného telefonu najdete množství dalšího příslušenství. A nutno dodat, že z něho budete mít podobně jako já radost. Jako první bych určitě zmínila průhledné ochranné pouzdro, které vypadá na telefonu velice hezky a které podle informací obsahuje nanočástice stříbra, takže by mělo být antibakteriální. Zvlášť v dnešní době si to za Xiaomi vysluhuje palec nahoru.

Dál mě hodně potěšila přítomnost redukce USB-C na 3,5mm jack, protože stále nevlastním bezdrátová sluchátka. Kromě toho pak v balení samozřejmě najdete napájecí adaptér o výkonu 33 W, kabel typu USB-A/USB-C a sadu příruček.

xiaomi_mi_10T_pro

Vzhled Xiaomi Mi 10T Pro vás osloví

Na první pohled je Xiaomi Mi 10T Pro vážně krasavec. K testování jsem dostala jeho stříbrnou variantu, kterou Xiaomi nazývá Lunar Silver. Působí prémiovým a luxusním dojmem, zvlášť cením matné provedení. Pokud se obáváte otisků prstů, vězte, že dodávané ochranné pouzdro vás jich nadobro zbaví. Kdo by se na stříbrnou variantu telefonu necítil, Xiaomi Mi 10T Pro je samozřejmě k dostání také v tradiční černé barvě. Také se nemusíte bát, že byste si telefon při neopatrném zacházení poškrábali, jelikož je jeho přední i zadní strana chráněna sklem Corning Gorilla Glass 5. Co naopak schází je certifikace zvýšené odolnosti.

V ruce se Xiaomi Mi 10T Pro drží dobře, i když jde o poměrně velký telefon. Neklouže a díky zaobleným hranám padne do dlaně snad každému. V příjemné výšce (pro praváky akorát na palec) je na pravé straně umístěno on/off tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Ta po celou dobu testování fungovala bleskurychle. Hned nad ní pak najdete standardní tlačítka pro ovládání hlasitosti. Ty, jak už to tak bývá, lze samozřejmě využívat také jako spoušť fotoaparátu. 

xiaomi_mi_10T_pro

Jelikož jsem na začátku odstavce zmínila, že Xiaomi Mi 10T Pro je z hlediska rozměrů větší, dlužím vám přesná čísla. Tak tedy jeho výška činí 165 mm, šířka 76,4 mm a hloubka 9,3 mm. Ani co se týče váhy to není žádný drobek – váží 220 g.

Na spodní straně Xiaomi Mi 10T Pro najdete reproduktor, konektor USB-C a slot pro dvě nanoSIM karty. Bohužel telefon nepodporuje paměťové karty, takže kapacitu si budete muset rozmyslet už při koupi. Vybírat můžete ze dvou verzíXiaomi Mi 10T Pro 128 GB nebo Xiaomi Mi 10T Pro 256 GB. Z úvodu textu jste určitě vydedukovali, že telefon také postrádá 3,5mm jack, což vzhledem ke zmiňované přiložené redukci vlastně není žádným mínusem. Zajímavostí je pak přítomnost infraportu.

xiaomi_mi_10T_pro

Přední stranu Xiaomi Mi 10T Pro samozřejmě zabírá displej, ale o tom až později. Teď si ještě pojďme představit zadní stranu. Té dominuje mohutný modul fotoaparátu, který se mně osobně příliš nelíbí. Také je vystouplý, takže když telefon položíte na stůl, nepříjemně se viklá. Tenhle nedostatek se dá trošku zmírnit „oblečením“ telefonu do (přiloženého) pouzdra.

Displej s obnovovací frekvencí 144 Hz

Jak už jsem psala výše, displej se rozprostírá přes celou přední stranu Xiaomi Mi 10T Pro a „narušuje“ ho pouze malý výřez pro selfie kameru umístěný v levém horní rohu. Při běžném používání ovšem nepůsobí vůbec jako rušivý element, v podstatě si ho ani nevšimnete. Teď už ale pojďme k samotnému displeji – jedná se o 6,67palcový Full HD+ Dot displej, jehož velkou předností je 144Hz obnovovací frekvence. Ta zajišťuje, aby byl obraz vyladěný do nejmenšího detailu. Měla jsem ji zapnutou téměř během celého testování a musím říct, že podívaná to byla opravdu hezká. Ani jsem příliš nezaznamenala, že by volba nejvyšší frekvence nějak výrazně zatěžovala baterku. Nicméně malinký rozdíl byl samozřejmě znát.

xiaomi_mi_10T_pro

Pokud potřebujete baterku uspořit, nebo prostě jen nechcete volit nejvyšší frekvenci, nabízí Xiaomi Mi 10T Pro ještě střední frekvenci 90 Hz, která zvýší kvalitu zobrazení některých detailů, a standardní frekvenci 60 Hz zpomalující vybíjení baterie. Podle slov samotného Xiaomi dokonce telefon díky funkci AdaptiveSync dokáže rozpoznat, jaký typ obsahu zrovna sledujete, a podle toho upravit frekvenci tak, aby co nejvíce šetřila baterii.

Plusové body si vysluhuje rovněž funkce Automatického jasu. Také mi nedá nezmínit, že jsem byla mile překvapena nízkou intenzitou minimálního jasu, a naopak vysokou intenzitou maximálního jasu, kdy byl displej nádherně čitelný i na přímém zimním sluníčku. Co se týče minimálního jasu, tak mám občas u některých modelů smartphonů problém, že když se chci večer jen při lehkém osvětlení dívat na seriál, displej příliš svítí a už není kam jas stáhnout. Tohle u Xiaomi Mi 10T Pro vůbec nezažijete.

xiaomi_mi_10T_pro

Kromě toho jsem při testování využívala také notoricky známé funkce, jakými jsou například Tmavý režim nebo Čtecí režim, který reguluje množství vyzařovaného modrého světla přepnutím do teplejších barev, případně přidanou texturou pozadí imitující papír.

Za zmínku ještě stojí Digitální rovnováha, kterou si aktivujete v Nastavení. Uvidíte v ní přesně, jaké aplikace využíváte nejčastěji a kolik minut denně jim věnujete. Také si tu navolíte, pro mě naprosto zásadní, Režim soustředění, díky kterému můžete pozastavit rušivé aplikace a skrýt jejich oznámení v době, kdy se potřebujete soustředit. Takže už vás žádné messengery, instagramy ani facebooky nebudou rušit v době, kdy máte jiné povinnosti.

xiaomi_mi_10T_pro

Když ale naopak potřebujete, aby vás Xiaomi Mi 10T Pro upozornilo na příchozí notifikace, krátce rozsvítí displej a notifikační diodu. U ní se krátce zastavím, protože věřím, že si jí spousta z vás nevšimne, až telefon budete prvně držet v ruce. Podobně jsem totiž měla já. Notifikační dioda je bohužel nešťastně umístěná, nebo spíš utopená v horním rámečku a její svit navíc zpola kryje ochranný obal. Spatřit ji tak lze pouze při přímém pohledu na displej. Je to velká škoda, protože notifikační dioda je docela „frajeřinka“, na kterou když si zvyknete, už se jí nikdy nechcete vzdát.

V hlavní roli 108 Mpx

Čtete správně, bezesporu jedním z největších lákadel Xiaomi Mi 10T Pro je fotoaparát s rozlišením 108 Mpx. Abych tedy byla přesná, trojitý zadní fotoaparát, který tvoří hlavní snímač s výše jmenovaným rozlišením, dále ultraširokoúhlý fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a makro snímač s rozlišením 5 Mpx.

xiaomi_mi_10T_pro

ukázkový snímek v režimu Full
 

Za dobrých světelných podmínek jsou výsledné fotky opravdu pastou pro oči. Měla jsem štěstí, že jsem dostala Xiaomi Mi 10T Pro na testování v době, kdy zrovna napadl sníh, takže jsem nevěděla, kterou zasněženou scenérii vyfotit dřív. Při focení lze zvolit jak plných 108 Mpx, tak režim auto, který vytváří snímky s rozlišením asi 25 Mpx. V případě, že si vyberete 108Mpx rozlišení, nemusíte mít strach, že by vytvoření fotky trvalo déle než v automatickém režimu. Určitě ale počítejte s tím, že fotky budou zabírat na úložišti opravdu hodně místa – mnohdy i 30 MB.

xiaomi_mi_10T_pro

ukázkové snímky focené 108Mpx fotoaparátem
 

aplikaci Fotoaparátu jsou pro vás samozřejmě připraveny také další režimy, namátkou třeba Portrét dodávající fotce oblíbený bokeh efekt (tj. rozmazané pozadí), Panorama, profi režim Pro nebo třeba režim Noc. U toho bych se na chvilku zastavila, protože v něm stojí za to fotit. Fotky jsou prosvětlenější a mají výraznější obrysy. Příjemným bonusem je fakt, že režim Noc lze využít také při přiblížení a při focení ultraširokoúhlým fotoaparátem. Jen mějte na paměti, že při nočním focení je třeba držet telefon ve stabilní poloze, jinak se vám fotka (podobně jako při prvních snímcích mně) rozmaže.

xiaomi_mi_10T_pro

fotka vlevo je focena hlavním snímačem v auto režimu, vpravo v režimu Noc

Všechny ukázkové fotky v této recenzi jsou vyfoceny s pomocí umělé inteligence. Ta se statečně poprala s každou scénou, kterou jsem s ní chtěla vyfotit. Výsledné fotce dodá živější barvy, ale ne zas tak moc, abyste ji označili za příliš upravenou. Pokud by se vám ale její práce přece jenom nelíbila, lze ji samozřejmě jednoduše vypnout.

xiaomi_mi_10T_pro

ukázkové snímky z hlavního snímače v auto režimu
 

Pro zachycení krajiny, nebo třeba velké skupiny osob je vhodný ultraširokoúhlý fotoaparát. Fotky z něj nejsou špatné, jen občas postrádají detaily. Nicméně malé plus si ode mě vysluhuje korekce snímků, díky které nejsou okraje fotografií tolik zkreslené, jako jsem tomu někdy byla svědkem u jiných modelů smartphonů. Já jsem ovšem při focení zasněžené krajiny využívala hlavní snímač v režimu Full. Ale to berte jen jako moji osobní preferenci.

xiaomi_mi_10T_pro

foceno hlavním snímačem v režimu Full
 

Obstojně si při testování vedl 5Mpx makro snímač. Chválím ostré detaily i přirozeně rozostřené pozadí. Občas je ale třeba se při focení drobností obrnit trpělivostí, protože ne vždy se Xiaomi Mi 10T Pro podařilo daný objekt zaostřit na první dobrou. Pomocníkem mi však bylo ostření za pomoci dotyku.

Možná si říkáte, že vám ve výčtu fotoaparátů něco chybí. A budete mít pravdu, protože Xiaomi Mi 10T Pro skutečně postrádá teleobjektiv. V konečně důsledku to však není na škodu. Telefon totiž zvládá až třicetinásobné digitální přiblížení, což se v některých případech ukázalo jako docela šikovná funkce. 

xiaomi_mi_10T_pro

Co naopak nechybí, je 20Mpx přední kamera. Ta je šikovná, zvládla zaostřit a vyfotit i větší skupinu lidí, aniž by některý z nich byl výrazně rozmazaný. Stejně tak dobře si vedla i v noci. Jen si dejte pozor, abyste při focení selfíček neměli zapnutý (nebo špatně nastavený) režim Zkrášlení.

Ten vám totiž zajistí hladkou pleť, zeštíhlí obličej, zvětší oči, upraví nos, bradu, rty, linii vlasů a dodá vám make-up. Pro někoho to určitě zní lákavě, ale vězte, že když to s úpravami přeženete, budete na fotce až nepřirozeně vyžehlení. Já jsem ji pro jistotu tuhle parádní funkci vypnula, takže ukázkové selfie jsou zcela bez příkras. Stejně jako bez všemožných filtrů, kterých Xiaomi Mi 10T Pro nabízí požehnaně a upravit jimi můžete už vyfocené selfie (ale i „normální“ fotografie).

Xiaomi Mi 10T Pro

ukázkové snímky z přední kamery

Na výkonu si Xiaomi dalo záležet

Uvnitř Xiaomi Mi 10T Pro dřímá osmijádrový procesor Snapdragon 865 5G, doplněný o 8GB operační paměť. Jak už jsem v předchozích odstavcích psala, telefon bohužel nepodporuje paměťové karty, takže si už při jeho koupi vybíráte, zda chcete mít interní úložiště o kapacitě 128 GB, nebo 256 GB. V obou případech se jedná opravdu o velkorysý prostor pro všechna vaše data, ale pokud by vám přeci jenom místo scházelo, doporučuju využít například služeb cloudových úložišť.

Zpět ale k výkonu Xiaomi Mi 10T Pro. Tady nemám žádnou výtku, Xiaomi v této oblastní opravdu nešetřilo, takže procesor s naprostou lehkostí zvládá i ty nejnáročnější činnosti. Při focení a natáčení ve vysokém rozlišení se nikdy ani trošku nezahřál. Ještě se sluší poznamenat, že na budoucnost ve světě smartphonů je Xiaomi Mi 10T Pro skvěle připraveno nejen už tolikrát pochváleným výkonem, ale také podporou 5G.

xiaomi_mi_10T_pro

Výdrž baterie: Pro ty nejnáročnější z vás

Xiaomi Mi 10T Pro je vybaveno baterií s kapacitou 5 000 mAh. Už jen toto zjištění dává tušit, že by vás telefon na jedno nabití měl doprovázet celkem dlouho dobu. Jak to tedy vypadá v praxi? Myslím, že dost dobře. Při běžném používání se mnou Xiaomi Mi 10T Pro vydrželo v průměru dva a půl až tři dny. Abyste měli představu, co se pod pojmem běžné používání v mém případě skrývá – telefonování, občasné nahlédnutí na internet, občasné focení a natáčení a večerní sledování (jednoho až dvou) dílů seriálu.

xiaomi_mi_10T_pro

Samozřejmě mi nedalo, abych nevyzkoušela, jak se telefon zachová při vysoké zátěži, tedy zapnutá nejvyšší obnovovací frekvence displeje, vysoký jas, nonstop zapnutý internet, přehrávání a půldenní intenzivní focení a natáčení. Výsledek? Domů jsem přišla s 15 % baterie. Za mě spokojenost. 

Nedá mi ještě nezmínit, že Xiaomi Mi 10T Pro nabízí docela dost možností, jak baterce během dne odlehčit a přidat jí pár procent. V aplikaci Nastavení se pod možností Baterie a výkon skrývá například možnost Optimalizovat. Ta vám během mžiku „naskenuje“ výkon baterie a vyhodnotí, kolik minut provozu si přidáte, když akceptujete návrhy, které vám nabízí.
xiaomi_mi_10T_pro

Závěr

S tímhle smartphonem se Xiaomi myslím trefilo do černého. Za přijatelnou cenu se vám do rukou dostane velice slušně vybavený telefon, který podporuje 5G, má výkonu na rozdávání a chlubí se hezkým IPS displejem s vysokou obnovovací frekvencí 144 Hz. Malé mrzení může snad způsobit absence podpory paměťových karet. Určitě to ale přebije fakt, že Xiaomi Mi 10T Pro dostalo do vínku také 108MPx fotoaparát a slušnou výdrž baterie. Když si tohle všechno dáte dohromady, zjistíte, že koupě smartphonu Xiaomi Mi 10T Pro je krok správným směrem.

Klady (+): Zápory (-):
+ 108Mpx hlavní fotoaparát - bez podpory paměťových karet
+ 114Hz obnovovací frekvence displeje - vystouplý modul fotoaparátu
+ prémiový design - absence zvýšené odolnosti
+ výdrž baterie
+ vysoký výkon
+ ochranný kryt v balení

Chci Xiaomi Mi 10 Pro

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek